Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м грбно во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 100м жени грбно на 2009 Светско Акватичко Првенство ќе се одржат во утринската и вечерната сесија на 27 јуки, а финалето во вечерната сесија на 28 јули ана стадионот Тор Вергата во Рим.

Еекорди

уреди
Светски рекорд
58.77   Кирсти Ковентри Пекинг   11 август 2008
Рекорд на Првенството
59.44   Натали Коглин Мелбурн   27 март 2007

Квалификации

уреди
Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Гема Спофорт   Обединето Кралство 58.78 11 4 ШР
2 Анастасија Зуева   Русија 59.01 12 5
3 Кирсти Ковентри   Зимбабве 59.51 12 4
4 Емили Сибом   Австралија 59.64 11 5
5 Шино Сакаи   Јапонија 59.80 10 5
6 Гао Чанг   НР Кина 59.84 11 7
7 Хејли МекГрегори   САД 59.91 10 4
8 Елизабет Симондс   Обединето Кралство 1:00.04 10 6
9 Аја Теракава   Јапонија 1:00.18 11 3
10 Марија Громова   Русија 1:00.32 11 8
11 Даниела Самулски   Германија 1:00.34 12 2
12 Елизабет Пелтон   САД 1:00.47 12 7
13 Фабиола Молина   Бразил 1:00.53 10 2
14 Прениље Јесинг Ларсен   Данска 1:00.67 12 8
15 Зао Јинг   НР Кина 1:00.79 12 3
16 Алексиане Кастел   Франција 1:00.80 11 6
17 Белинда Хокинг   Австралија 1:00.90 10 3
18 Марија Гонсалес   Мексико 1:00.94 9 5
19 Ечер Дара   Унгарија 1:01.10 11 2
19 Елена Гемо   Италија 1:01.10 11 1
21 Валентина Де Нарди   Италија 1:01.46 10 0
22 Ечер Барон   Франција 1:01.48 12 6
23 Сања Јованович   Хрватска 1:01.53 10 7
24 Синед Расел   Канада 1:01.63 12 1
25 Алисија Чорц   Полска 1:01.75 12 0
26 Симона Баумртова   Чешка 1:01.79 12 9
27 Петра Клосова   Чешка 1:01.83 8 4
28 Каролина Колорадо Хенао   Колумбија 1:01.85 10 1
29 Ирина Ашеникова   Украина 1:02.00 11 0
30 Габриеле Сукис   Канада 1:02.14 10 8
31 Ксенија Григоренко   Украина 1:02.36 9 4
32 Кимберли Бајс   Белгија 1:02.46 9 1
33 Аислинг Кони   Ирска 1:02.55 9 8
34 Анастасија Прилепа   Казахстан 1:02.72 7 7
35 Клаудија Наизебло   Полска 1:02.74 11 9
36 Мелани Ночер   Ирска 1:02.76 8 7
37 Марика Страцместер   Србија 1:02.90 9 0
38 Сара Ролкјо   Луксембург 1:02.97 8 1
39 Кјара Ајткен Податотека:Flag of Bermuda Бермуда 1:02.99 9 7
40 Дина Хегаци   Египет 1:03.03 8 3
41 александра Ковалева   Белорусија 1:03.17 8 2
42 Јекатерина Руденко   Казахстан 1:03.29 8 5
43 Мартина ван Беркел   Швајцарија 1:03.44 8 6
44 Екатерина Аврамова Предлошка:БУЛ 1:03.47 9 2
45 Хесерик Пинто   Венецуела 1:03.48 7 5
46 Лау Јин Јан Клаудија   Хонгконг 1:03.51 7 3
47 Катарина Мили   Словачка 1:03.57 6 3
48 Маја Совијек   Словенија 1:03.66 7 6
49 Тцаи Хиу Ваи Шери   Хонгконг 1:03.69 10 9
50 Лим Шана Џиа Ји   Сингапур 1:03.72 8 8
51 Рамирес Моника   Андора 1:03.79 5 4
52 Елоид Венхејм   Белгија 1:04.01 9 9
53 Алана Дилет   Бахами 1:04.09 9 6
54 Дана Гејлс   Луксембург 1:04.12 8 0
55 Ана-Лиса Полд   Естонија 1:04.14 6 7
56 Лодрес Виљасењор   Мексико 1:04.22 6 5
57 Ерика Лајне Стјуард   Колумбија 1:04.55 7 9
58 Кетлин Сеп   Естонија 1:04.79 7 1
59 Риа-Роса Коскеалаинен   Финска 1:04.89 7 8
60 Кан Јеон-Сео   Јужна Кореја 1:05.19 8 9
61 Дијана Чанг   Еквадор 1:05.33 6 9
62 Јулдуз Кучкарова   Узбекистан 1:05.34 7 0
63 Нг Хианг Јует Линет   Сингапур 1:05.65 6 1
63 Чен Тинг   Тајван 1:05.65 7 4
65 Никол Мармол   Еквадор 1:05.77 6 4
66 Марија Вирџинија Маез Франко   Парагвај 1:05.81 7 2
67 Елимар Бариос   Венецуела 1:06.14 6 2
68 Амина Мехо   Либија 1:06.80 6 8
69 Нишани Сисилона   Суринам 1:07.34 4 3
70 Сиона Хуксел   Света Луција 1:07.55 4 1
71 Гизем Чан   Турција 1:07.62 1 6
72 Карло Тоскано   Гватемала 1:07.76 5 3
73 Карен Миленка Торес Гусман   Боливија 1:07.90 5 5
74 Кирстен Лафам   Зимбабве 1:07.95 5 8
75 Силви Кетеларс   Холандија 1:08.09 5 2
76 Ребека Шарп Податотека:Flag of Bermuda Бермуда 1:08.31 6 0
77 Кендесе Нејгл   Јамајка 1:08.37 5 7
78 Карен Вилорио [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:08.84 4 2
79 Џонај Брајденхан   Намибија 1:08.88 5 6
80 Никол Кремона   Малта 1:09.10 5 1
81 Рачита Шах   Кенија 1:09.32 3 1
82 Фонг Ман Ваи   Макао 1:09.53 4 5
83 Фариха Заман   Индија 1:10.12 5 0
84 Че Лук Ин   Макао 1:10.20 5 9
85 Лаура Лусија Паз Чавес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:10.25 4 8
86 Бирита Дабез Податотека:Flag of the Faroe Islands Фарски Острови 1:10.30 3 5
87 Анжелика Трикуер   Монако 1:10.58 3 6
88 Маријана Забаља   Боливија 1:11.10 4 0
89 Софи Ноел   Гренада 1:11.40 4 9
90 Силвија Брунлехар   Кенија 1:11.60 3 2
91 Жаде Ашлиг Хауард   Замбија 1:11.86 2 5
92 Далија Торез   Никарагва 1:12.99 4 6
93 Џесика Коса   Мозамбик 1:13.10 2 3
94 Марим Фае   Сенегал 1:13.23 3 7
95 Киран Кан   Пакистан 1:13.37 4 4
96 Рут Карваљо   Ангола 1:13.52 3 4
97 Чејене Рова   Фиџи 1:13.53 3 9
98 Ракел Катрине Гленистер   Самоа 1:13.74 3 0
99 Фаина Салате   Мозамбик 1:14.77 2 7
100 Естела Филс Рабетсара   Малдиви 1:14.81 3 3
101 Кадидитау Диенг   Сенегал 1:14.91 3 8
102 Амели Тринкуер   Монако 1:16.10 2 2
103 Марија Грејс Кох   Брунеј 1:17.73 2 4
104 Џудит Илан Меури   Папуа Нова Гвинеја 1:18.09 2 6
105 Амнахјани Мохамед Хусеин   Брунеј 1:19.60 2 9
106 Рени Јани   Албанија 1:19.95 1 4
107 Саусан Аишат   Малдиви 1:20.65 1 5
108 Рида Мита   Пакистан 1:21.22 2 8
109 Гури Котеча   Танзанија 1:23.64 1 3
110 Шаила Рана   Непал 1:23.81 2 0
111 Ифизибе Габе   Нигерија 1:24.96 2 1
112 Даоханг Интавонг   Лаос 1:30.02 1 7
113 Тепаксоне Чинфавонг   Лаос 1:42.58 1 2
Магдалена Курас   Шведска НСТ 1 1
Анахит Берсегјан   Ерменија НСТ 4 7
Ингвилд Снилдал   Норвешка НСТ 9 3
Ана Волков   Израел ДСК 6 6

Полуфинале

уреди
Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Анастасија Зуева   Русија 58.48 1 4 СР
2 Џема Софорт   Обединето Кралство 58.74 2 4
3 Емили Сибом   Австралија 59.15 1 5
4 Кирсти Ковентри   Зимбабве 59.21 2 5
5 Шихо Сакаи   Јапонија 59.25 2 3
6 Зао Јинг   НР Кина 59.39 2 8
7 Елизабет Симондс   Обединето Кралство 59.55 1 6
7 Хајли МекГрегори   САД 59.55 2 6
9 Даниела Самулски   Германија 59.77 2 7
10 Гао Чанг   НР Кина 1:00.21 1 3
11 Аја Теракава   Јапонија 1:00.31 2 2
12 Марија Громова   Русија 1:00.49 1 2
13 Елизабет Пелтон   САД 1:00.51 1 7
14 Фабиола Молина   Бразил 1:00.55 2 1
15 Алексани Кастел   Франција 1:00.63 1 8
16 Перниље Јесинг Ларсен   Данска 1:00.67 1 1

Финале

уреди
Место Име Националност Време Линија Забелешки
  Златен Џема Софорт   Обединето Кралство 58.12 5 СР
  Сребрен Анастасија Зуева   Русија 58.18 4 НР
  Бронзен Емили Сибом   Австралија 58.88 3 ОК
4 Шино Сакаи   Јапонија 59.14 2 АЗ
5 Зао Јинг   НР Кина 59.28 7 НР
6 Хајли МекГрегори   САД 59.42 8
7 Елизабет Симондс   Обединето Кралство 59.71 1
8 Кирсти Ковентри   Зимбабве 59.74 6

Забелешка: Анастасија Зуева постави шампионатски рекорд на 50м грбно во свртувањето (28.13).

Надворешни врски

уреди