Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 400м краул во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за 400 м мажи слободно на 2009 Светско Акватичко Првенство се одржаа во Недела, 26 јули во стадионот Тор Вергата во Рим, Италија.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Паул Бидерман
  Германија
Оусама Мелоули
  Тунис
Занг Лин
  НР Кина

Рекорди уреди

Светски рекорд
3:40.08   Ијан Торп Манчестер   30 јули 2002
Рекорд на првенството
3:40.17   Ијан Торп Фукуока   22 јули 2001

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Паул Бидерман   Германија 3:43.01 9 2 ЕР
2 Џанг Лин   НР Кина 3:43.58 9 4
3 Осама Мелоули   Тунис 3:43.78 8 4
4 Мадс Гласнер   Данска 3:44.59 8 3
5 Питер Вандеркај   САД 3:45.40 10 5
6 Давид Дејвис   Обединето Кралство 3:45.43 9 3
7 Рајан Кохрејн   Канада 3:45.52 8 5
8 Герго Кис   Унгарија 3:45.68 8 6
9 Даниел Мадвед   САД 3:45.95 9 7
10 Никита Лобинцев   Русија 3:45.97 9 5
11 Роберт Харли   Австралија 3:46.01 10 2
12 Парк Таехван   Јужна Кореја 3:46.04 10 4
13 Жан Басон   ЈАР 3:46.64 10 8
14 Роберт Реник   Обединето Кралство 3:46.75 9 0
15 Такеши Мацуда   Јапонија 3:46.95 10 3
16 МИсимилиано Росолино   Италија 3:47.05 10 6
17 Цезаре Скиочети   Италија 3:47.40 8 7
18 Сун Јанг   НР Кина 3:47.51 10 0
19 Давид Брандл   Австрија 3:47.61 9 8
20 Ахмед Матлути   Тунис 3:47.83 10 7
21 Рајан Наполеон   Австралија 3:47.98 10 1
22 Пал Јенсен   Фарски Острови 3:48.93 8 1
23 Џон Рахуг Руд   Данска 3:49.17 10 9
24 Петер Бернек   Унгарија 3:49.43 7 4
25 Шо Учида   Јапонија 3:50.16 8 2
26 Мос Бурместер   Нов Зеланд 3:51.31 8 8
27 Блејк Ворсли   Канада 3:51.86 6 5
28 Гард Квејл   Норвешка 3:52.22 8 0
29 Доминик Кол   Австрија 3:52.57 9 1
30 Давид Карасек   Швајцарија 3:52.64 6 4
31 Естебан Паз   Аргентина 3:53.07 7 5
32 Хулио Цеза Галфоре Монтез   Колумбија 3:54.24 6 2
33 Стеф Вераштен   Белгија 3:54.66 7 3
34 Џорџе Маркович   Србија 3:54.87 8 9
35 Фабио Переира   Португалија 3:55.00 7 7
36 Даниеле Тирабаси   Венецуела 3:55.55 7 6
37 Хорхе Маиа   Португалија 3:55.76 9 9
38 Рајан Харисон   Ирска 3:55.88 7 1
39 Јанг Санјин   Јужна Кореја 3:56.35 7 2
40 Мохамед Фаруд   Египет 3:57.01 7 0
41 Рафаел Стачиоти   Луксембург 3:57.34 6 3
42 Даниел Делгадиљо   Мексико 3:58.66 7 8
43 Јан Карел Петрич   Словенија 3:58.91 6 7
44 Рикардо Монастеиро   Венецуела 3:59.04 6 1
45 Матео де Ангуло Веласко   Колумбија 3:59.11 6 6
46 Николас Ростучер   Франција 3:59.15 9 6
47 Кемал Арда Гурдал   Турција 3:59.47 5 5
48 Олег Работа   Казахстан 3:59.60 6 8
49 Чин Јиу-Тинг   Тајван 3:59.78 5 4
50 Себастиан Јансен Мадико   Перу 4:01.47 5 6
51 Дмитри Гордиенко   Казахстан 4:02.13 5 3
52 Иван Алехандро Еверика   Еквадор 4:02.86 6 0
53 Саед Малекае Аштиани   Иран 4:03.69 4 1
54 Себастијан Ариспе Силва   Перу 4:03.72 5 2
55 Лин Куан-Тинг   Тајван 4:04.61 5 8
56 Соботјон Амилов   Узбекистан 4:04.92 4 4
56 Пан Каи-Вен   Тајван 4:04.92 7 9
58 Иракли Ревишвили   Грузија 4:05.18 6 9
59 Хајдер Енсар   Босна и Херцеговина 4:05.50 4 2
60 Мандар Дивасе   Индија 4:06.18 1 6
61 Берада Морад   Мароко 4:06.48 4 5
62 Марзук Алсалем   Кувајт 4:07.43 5 0
63 Естебан Ендерика   Еквадор 4:07.58 5 7
64 Хосе Алберто Монтоја   Костарика 4:08.84 4 7
65 Гари Пинеда   Гватемала 4:08.99 3 2
66 Јео Каи Куан   Сингапур 4:11.32 5 9
67 Лоа Абдулвахид Ташканди   Саудиска Арабија 4:12.19 4 3
68 Колин Бенсадон   Гибралтар 4:12.31 3 7
69 Ахмед Јебрел   Палау 4:12.94 3 5
70 Антонио Тонг   Макао 4:13.87 3 6
71 Александр Слепченко   Киргистан 4:14.31 4 8
72 Нил Агиус   Малта 4:16.10 3 3
73 Алан Габриењл Гутиерез Кастро [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 4:16.14 4 6
74 Радхамес Калаф   Доминиканска Република 4:16.29 4 0
75 Рафаел Алфаро   Ел Салвадор 4:16.95 3 1
76 Витали Кудјаков   Киргистан 4:17.26 3 4
77 Луис Андрес Мртолел Нејм [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 4:18.18 3 9
78 Нкуи Пок Ман   Макао 4:18.21 2 4
79 Чих Мингзе МАркус   Сингапур 4:19.28 5 1
80 Игнасио Иван Куеведо Буба   Боливија 4:20.09 2 5
80 Омар Нуњес   Никарагва 4:20.09 3 8
82 Хајману Сичан POM 4:20.11 4 9
83 Али Ал Каби   ОАР 4:25.78 2 7
84 Жан Мари Емануел Фрогет   Маврициус 4:26.48 2 3
85 Пол Елаиса   Фиџи 4:26.61 2 1
86 Даглас Милер   Фиџи 4:27.13 2 2
87 Винсент Пери POM 4:27.41 3 0
88 Ахмед Маид Ај Тајави   Ирак 4:30.55 2 8
89 Матие Жил Маркет   Маврициус 4:32.36 2 6
90 Адам Виктора   Сејшели 4:43.14 2 9
91 Шин Кимура   Северни Маријански Острови 4:47.58 2 0
92 Елио Бербери   Албанија 4:49.85 1 5
93 Хенк Алојзис Лове   Гвајана 4:52.56 1 4
94 Ибрахим Шамел   Малдиви 5:28.11 1 3

Финале уреди

Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Паул Бидерман   Германија 4 3:40.07 СР
- 0:00.01
  Сребрен Оусама Мелоули   Тунис 3 3:41.11
  Бронзен Занг Лин   НР Кина 5 3:41.35
4 Питер Вандеркај   САД 2 3:43.20
5 Мадс Гласнер   Данска 6 3:44.40
6 Герго Кис   Унгарија 9 3:46.30
7 Рајан Кохрејн   Канада 1 3:46.60
8 Давид Дејвис   Обединето Кралство 7 3:47.02

Надворешни врски уреди