Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м делфин во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 50м мажи делфин на 2009 Светско Акватичко Првенство се одржаа во Недела, 26 јули на стадионот Тор Вергата во Рим, Италија.

Рекорди уреди

Светски рекорд
22.43   Рафаел Муњос Малага   5 април 2009
Competition Record
22.96   Роланд Шуман Монтреал   25 јули 2005

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Милорад Чавич
  Србија
Метју Таргет
  Австралија
Рафел Муњос
  Шпанија

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Роланд Шуман   ЈАР 22.90 20 5 ШР
2 Рафаел Муњос   Шпанија 22.90 21 4 =ШР
3 Милорад Чавич   Србија 22.93 21 5
4 Јакоб Андкаер   Данска 23.04 21 3
5 Ендрју Лотерстајн   Австралија 23.10 19 5
6 Дује Драгања   Хрватска 23.14 18 2
7 Јернеј Годец   Словенија 23.20 20 3
8 Алберт Субиратс   Венецуела 23.23 18 4
8 Николас Сантос   Бразил 23.23 20 6
8 Мат Таргет   Австралија 23.23 20 4
11 Евгенија Коротипкив   Русија 23.24 21 6 НР
12 Сергиј Бреус   Украина 23.35 20 7
13 Џејсон Данфорд   Кенија 23.40 19 4
13 Корни Свејнпул   Нов Зеланд 23.40 21 0
15 Марио Тодорович   Хрватска 23.45 20 1
16 Грем Мур   ЈАР 23.48 20 8
17 Томас Рупрат   Германија 23.49 21 7
18 Иван Лендер   Србија 23.51 21 8
19 Јоханес Дитрих   Германија 23.55 19 3
20 Каио Де Алмеида   Бразил 23.60 21 2
21 Матија Налесо   Италија 23.65 19 8
21 Паоло Фачинели   Германија 23.65 21 1
23 Октавио Алеси   Венецуела 23.67 18 6
24 Мартин Шпитцер   Австрија 23.69 17 5
25 Ријо Такајасу   Јапонија 23.73 19 2
26 Елвис Буровс   Бахами 23.74 16 7
27 Стефанос Димитриадис   Грција 23.75 18 3
27 Роман Сасот   Франција 23.75 20 2
29 Даниел Бел   Нов Зеланд 23.76 21 9
30 Даглас Кларк Ленокс II   Порторико 23.88 8 4
31 Алон Мендел   Израел 23.90 16 8
31 Масајуки Кишида   Јапонија 23.90 20 0
33 Зои Џиавеј   НР Кина 23.91 19 6
34 Фрацус Хирсбрант   Белгија 23.92 18 5
35 Тајлер МекГрил   САД 23.93 17 7
36 Михел Рубачек   Чешка 23.94 18 9
37 Рајан Џон Пини   Папуа Нова Гвинеја 23.95 16 9
38 Крисзтиан Такач   Унгарија 23.97 18 1
39 Мат Греверс   САД 23.98 18 0
40 Андрејс Дуда   Латвија 24.03 12 4
41 Џо Бартокс   Канада 24.04 18 7
42 Романс Милославкиск   Латвија 24.05 11 5
42 Ши Фенг   НР Кина 24.05 19 9
42 Емил Дал-Нилсен   Данска 24.05 20 9
45 Јан Хулме   Обединето Кралство 24.08 16 0
46 Динко Јукич   Австрија 24.13 17 3
46 Диого КАрваљо   Португалија 24.13 17 6
48 Павел Корзениовски   Полска 24.14 18 8
49 Симао Моргадо   Португалија 24.15 19 0
50 Јонг Ду-Хи   Јужна Кореја 24.16 16 1
50 Андрии Говорев   Украина 24.16 19 1
52 Евгенија Лазука   Белорусија 24.18 16 4
53 Павел Санкович   Белорусија 24.22 17 0
54 Мехел Навара   Словачка 24.26 14 4
54 Норберт Трандафир   Романија 24.26 15 4
56 Мартин Вернер   Чешка 24.28 17 9
57 Вирдхавал Каде   Индија 24.32 17 8
58 Дамјан Кутус   Швајцарија 24.33 17 2
59 Шане Фрејзер Кајмански Острови 24.35 14 9
60 Даниел Вилијам Анри Бего   Малезија 24.38 13 2
60 Јакинто де Хесус Алаја   Доминиканска Република 24.38 16 3
62 Густаво Даниел Пачета   Аргентина 24.39 17 1
63 Марцин Бабучовски   Полска 24.40 16 6
64 Апостолос Цагкаракис   Грција 24.41 15 8
65 Дејвид Данфорд   Кенија 24.48 12 5
66 Александру Феликс АМестру   Романија 24.53 15 5
67 Гоксу Бицер   Турција 24.57 15 3
68 Глед Виктор Сутанто   Индонезија 24.58 14 8
69 Паулис Викторавикјус   Литванија 24.62 15 6
70 Роби Збогар   Словенија 24.67 15 7
71 Даниел Кокли   Филипини 24.71 6 3
72 Пабло Мармолехо   Мексико 24.73 13 1
73 Надав Кочави   Израел 24.74 14 0
74 Александре Бахтиаров   Кипар 24.77 16 2
75 Грант Бихан   Зимбабве 24.89 12 9
75 Даниел Раст   Швајцарија 24.89 16 5
77 Мартин ливамаги   Естонија 24.90 15 9
78 Станислав Кузмин   Казахстан 24.91 14 5
79 Римвадис Салциус   Литванија 24.92 12 6
80 Норберт Трудман   Словачка 24.96 17 4
81 Јелоу Јијах   Нигерија 25.06 8 6
81 Џошуа Мек Леод   Тринидад и Тобаго 25.06 14 7
83 Фернандо Кастељанос   Гватемала 25.13 9 3
84 Тан Сјуе Веј Николас   Сингапур 25.15 14 3
85 Рустам Кидаев   Казахстан 25.19 15 2
86 Даниел Букагов   Узбекистан 25.24 15 1
87 Хсу Чи-Чие   Тајван 25.25 14 2
88 Вонг Винг Чонг Виктор   Макао 25.26 13 5
89 Конор Лини   Ирска 25.27 13 3
90 Џоао Матиас   Ангола 25.28 12 8
91 Хуан Карбинадо Романос   Колумбија 25.30 13 9
92 Бадер Алмухана   Саудиска Арабија 25.31 13 8
93 Карлос Виверо Мадиахара   Колумбија 25.33 15 0
94 Сергеј Фалкас   Молдавија 25.40 12 2
95 Каспар Рајгла   Естонија 25.53 13 7
96 Бранден Вајтхурст   САД 25.58 6 7
96 Карим Енаб   Јордан 25.58 12 7
98 Фабио Персано   Парагвај 25.59 13 4
98 Јури Захаров   Киргистан 25.59 13 6
100 Андерс МекИнтур   Канада 25.62 9 5
101 Џејмс Велш   Филипини 25.63 7 6
102 Марселињо Ричардс   Суринам 25.68 11 3
102 Брад Хамилтон   Јамајка 25.68 11 0
102 Бруно Мигел Ескуен Блас   Перу 25.68 12 3
105 Рој-Ален Бурч   Бермуда 25.74 5 6
105 Рој Барахона Фуентес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 25.74 9 6
107 Сим Ри Јин Николас   Сингапур 25.81 11 8
108 Микаел Колојан   Ерменија 25.83 8 3
109 Ачиели Билал   Мароко 25.84 9 4
110 Рафаел Стачиоти   Луксембург 25.87 14 1
111 Емин Ношади   Иран 25.88 8 2
111 Мајлард Родригес   Чиле 25.88 11 2
113 Фу Џин Бенг   Малезија 25.92 11 6
114 Јан Хо Чун   Хонгконг 25.94 12 0
115 Пјетро Камилиони   Сан Марино 25.97 10 4
116 Обаид Алјесми   ОАР 25.99 11 7
117 Мигел Наваро   Боливија 26.00 7 2
117 Тимоти Ферис   Зимбабве 26.00 11 4
119 Тејму Гулиев   Азербејџан 26.02 14 6
120 Кари Јонесарсон Хоевданум   Фарски Острови 26.03 2 0
121 Александар Реј   Намибија 26.16 7 9
122 Натер Ахмед Ал-Хамуд   Саудиска Арабија 26.17 10 3
123 Нил Кристофер Робертс   Гвајана 26.20 10 5
124 Нисит Цитње   Холандија 26.21 8 5
125 Сергеј Панков   Узбекистан 26.23 11 9
126 Нгујен Во Тај   Виетнам 26.26 11 1
127 Ерик Раџонсон   Мадагаскар 26.35 8 7
127 Радхамес Калаф   Доминиканска Република 26.35 10 7
129 Рами Анис   Сирија 26.42 9 8
130 Бајрон Бранденхан   Намибија 26.44 7 4
131 Ориол Кунат   Андора 26.52 7 7
131 Шон Кларк   Барбадос 26.52 9 1
133 Арџун Јајапракаш   Индија 26.61 10 0
134 Леонел Матонсе   Мозамбик 26.66 9 7
135 Папа Мадиоп Ндонг   Сенегал 26.72 9 9
135 Џоел Ромеу Лемарчанд   Уругвај 26.72 10 1
137 Фернандо Мердано   Никарагва 26.76 8 9
138 Лук Хал   Есватини 26.80 9 2
139 Чон Чук Куан   Макао 26.82 10 8
140 Рони Бакал   Република Конго 26.98 7 0
141 Алексеј Клименко   Киргистан 27.02 10 9
142 Алехандро Маде Маде   Боливија 27.07 6 8
142 Хајману Сичан   Франција 27.07 8 0
144 Мох’Д Ахуела   Јордан 27.10 9 0
145 Абас Рад   Либан 27.14 10 6
146 Герусио Матонсе   Мозамбик 27.16 8 8
147 Ерик Артуро Медина   Панама 27.21 6 2
147 Турал Абасов   Азербејџан 27.21 7 5
149 Петер Попахун Покавин   Папуа Нова Гвинеја 27.28 5 5
149 Жан Кул-Агувиер   Света Луција 27.28 6 5
151 Јон Пепај   Албанија 27.30 10 2
152 Жилен Брис   Света Луција 27.34 7 1
153 Адае Оуедраого   Буркина Фасо 27.47 1 5
154 Насир Али   Пакистан 27.49 7 3
155 Керсон Хедли   СД Микронезија 27.50 3 5
156 Гезим Хука   Албанија 27.52 8 1
157 Андреј Молчанов   Туркменистан 27.53 5 2
158 Хуан КАрлос Сикафи Диаз [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 27.65 5 4
159 Николас Томсон   Бермуда 27.71 7 8
160 Фабијан Грегори Бинс   Гвајана 27.77 2 1
161 Сергеј Певнев   Ерменија 27.78 5 1
162 Жан Мари Фрогет   Маврициус 27.83 5 9
163 Ваугн Фортсајт   Барбадос 27.84 6 6
164 Ентонио Кларк   Франција 27.91 6 1
165 Николас Корд   Гренада 27.98 5 8
166 Едвард Попе   Гуам 28.03 6 4
167 Кајлан Стал   Мaријански Острови 28.04 4 6
168 Венџамин Габард   Самоа 28.07 5 3
169 Есу Симпсонс   Гренада 28.10 4 7
170 Питер Џејмс Ланч   Замбија 28.21 6 9
171 Сергеј Кровјаков   Туркменистан 28.25 4 3
171 Марк Самут   Малта 28.25 5 7
173 Шејн Мангруе   Сејшели 28.38 4 1
174 Гери Пинеда   Гвајана 28.45 4 0
175 Милио Мвитва   Замбија 28.46 5 0
176 Жан Хјус Грегори   Маврициус 28.53 4 4
177 Аун Зав Фио   Бурма 28.61 4 2
178 Пол Елиса   Фиџи 28.62 4 9
179 Квентон Дупонт   Гренада 28.88 3 3
180 Си Кент Чунг   Брунеј 28.92 4 8
181 Наратсог Цогјаргал   Монголија 29.13 6 0
182 Мајкл Тејрол   Маршалски Острови 29.16 1 6
183 Елаџи Еросито   Фиџи 29.53 3 4
184 Мохамед Муџахид   Малдиви 29.56 3 1
185 Петеро Окотаи   Кукови Острови 29.72 1 4
186 Али Мохамед Раид   Молдавија 29.86 3 8
187 Веи чинг Маои   Самоа 30.06 3 9
188 Купер Граф   Мaријански Острови 30.11 3 6
189 Есебеи Доран   Палау 31.26 2 3
189 Алишер Чингизов   Таџикистан 31.26 4 5
191 Самсон Мејкер   Танзанија 31.58 2 9
192 Џонатан Бишоп   Маршалски Острови 32.26 2 4
193 Мхамед Кулибали   Мали 32.81 2 8
194 Саид Себа   Танзанија 33.18 2 5
195 Суласан Суласен   Лаос 34.06 1 3
196 Бубкар Хајдера   Гвајана 37.06 3 0
197 Абдулакир Хосин   Џибути 37.47 2 3
198 Кокоу Мешан Амегаси   Того 40.57 2 7
Хомд Хасан Али   Џибути ДСК 2 2
Ингабир-Ахишакил Гаеј   Бурунди ДСК 3 2
Рама Лери Крист-Алекс   Бурунди ДСК 3 7
Енсар Хајдер   Босна и Херцеговина ДСК 12 1
Павел Кондрахинс   Латвија ДСК 13 0
Никита Коновалов   Русија ДСК 19 7

Полуфинале уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Рафаел Муњос   Шпанија 22.68 1 4 ШР
2 Милорад Чавич   Србија 22.75 2 5
3 Николас Сантос   Бразил 23.00 2 2
4 Дује Драгања   Хрватска 23.03 1 3
5 Мат Таргет   Австралија 23.04 1 2
6 Алберт Субиратс   Венецуела 23.05 1 6
7 Џејсон Данфорд   Кенија 23.10 2 1
8 Јакоб Андкјаер   Данска 23.14 1 5
9 Роланд Шуман   ЈАР 23.18 2 4
10 Ендрју Лотерстајн   Австралија 23.19 2 3
11 Грем Мур   ЈАР 23.25 1 8
12 Јернеј Годец   Словенија 23.26 2 6
13 Сергеј Бреус   Украина 23.37 1 7
13 Евгениј Коротишкив   Русија 23.37 2 7
15 Корни Свејнпул   Нов Зеланд 23.50 1 1
16 МАрио Тодорович   Хрватска 23.51 2 8

Финале уреди

Место Име Националност Време Линија Забелешки
  Златен Милорад Чавич   Србија 22.67 5 ШР
  Сребрен Метју Таргет   Австралија 22.73 2
  Бронзен Рафаел Муњос   Шпанија 22.88 4
4 Јакоб Шот Андеркаер   Данска 22.93 8
5 Николас Сантос   Бразил 23.00 3
6 Џејсон Данфорд   Кенија 23.04 1
7 Алберт Субиратц   Венецуела 23.07 7
8 Дује Драгања   Хрватска 23.10 6

Надворешни врски уреди