Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 – 400м мешано во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалифиакциите и полуфиналето за 400м мажи поединечно мешано се одржаа на 2 август 2009.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронз
Рајан Лохте
  САД
Тајлер Клери
  САД
Ласло Чеш
  Унгарија

Рекорди уреди

Prima della manifestazione il record del mondo (WR) e il record dei campionati (CR) erano i seguenti.

  4'03"84   САД Мајкл Фелпс 10 август 2008
Пекинг, Кина
  4'06"22   САД Мајкл Фелпс 1 април 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации уреди

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Скот Тајлер Клери   САД 6 4 4:10.04
2 Ласло Чеш   Унгарија 7 4 4:10.33
3 Герго Кис   Унгарија 7 5 4:10.99
4 Рајан Лохте   САД 8 4 4:11.05
5 Тоамс Хафилд   Обединето Кралство 6 3 4:11.32 НР
6 Гал Нево   Израел 7 2 4:11.51
7 Лука Марин   Италија 8 5 4:12.66
8 Тиаго Переира   Бразил 8 3 4:13.05
9 Јуја Хорихата   Јапонија 6 6 4:14.43
10 Алесио Боџиато   Италија 6 5 4:14.56
11 Матеуш Мачак   Полска 8 7 4:14.57
12 Кен Такакува   Јапонија 8 6 4:14.73
13 Риан Шуман   ЈАР 7 3 4:15.50
14 Леит Броди   Австралија 4 2 4:15.52
15 Крис Бое Кристијансен   Данска 5 5 4:16.78
16 Чед Ле Клос   ЈАР 7 1 4:17.39
17 Луис Смит   Обединето Кралство 6 2 4:17.56
18 Диого Карваљо   Португалија 6 8 4:18.08
19 Веиџиа Лиу   НР Кина 6 7 4:18.11
20 Динко Јукич   Австрија 8 1 4:18.38
21 Јаник Либхерц   Германија 7 7 4:18.43
22 Стефен Паркс   Австралија 8 8 4:18.60
23 Вадим Лепски   Украина 5 7 4:18.88
24 Џордан Хартни   Канада 6 1 4:20.15
25 Омар А. Пинзон Гарсија   Колумбија 7 9 4:20.98
26 Карлос Алмеида   Португалија 5 6 4:21.36
27 Доминик Дур   Австрија 8 0 4:22.04
28 Андреј Крлјов   Русија 7 6 4:22.29
29 Дмитри Гордијенко   Казахстан 5 3 4:22.84
30 Никса Роки   Хрватска 5 4 4:25.40
31 Педро Пинотес   Ангола 4 6 4:25.62
32 Мигел Молина   Филипини 6 0 4:26.27
33 Хенрике Родригес   Бразил 7 8 4:26.39
34 Вјатаутас Јанусатис   Литванија 7 0 4:26.52
35 Рафаел Стачиоти   Луксембург 4 4 4:26.63
36 Таки М’Рабет   Тунис 6 9 4:26.98
37 Андрес Мекинтајр   Канада 5 2 4:27.78
38 Јан Карел Петрич   Словенија 4 1 4:29.15
39 Алексеј Делјунгов   Узбекистан 4 7 4:29.49
40 Езекуел Трухиљо   Мексико 5 9 4:29.81
41 Раул Лопес   Мексико 5 0 4:30.91
42 Рехан Понча   Индија 3 3 4:31.34
43 ЈиуТинг Чен   Тајван 4 3 4:31.99
44 Естебан Ендерика   Еквадор 3 8 4:33.73
45 Бенџамин Гусман Бланко   Чиле 4 8 4:34.43
46 Собитјон Амилов   Узбекистан 3 2 4:37.16
47 Саед Малеки Ашитани   Иран 2 5 4:37.65
48 Берада Морад   Мароко 3 9 4:38.95
49 Роберт Валш   Филипини 3 5 4:40.57
50 КаиВен Пан   Тајван 4 5 4:41.92
51 Лоаи Абдулвахид Ташканди   Саудиска Арабија 2 2 4:42.09
52 Рафаел Алфаро   Ел Салвадор 2 3 4:42.15
53 Иван Алехандро Ендерика   Еквадор 3 6 4:42.62
54 Гиорги Мтвравашвили   Грузија 3 0 4:42.65
55 Шенг Јун Панг   Сингапур 4 0 4:43.20
56 Ахмед Јебрел   Палестина 2 7 4:45.73
57 Колин Бенсадон   Гибралтар 2 6 4:47.14
58 Николас Џејмс   Зимбабве 1 3 4:48.21
59 Витали Кудјаков   Киргистан 2 4 4:52.96
60 Радомјор Матјур   Тајланд 3 7 4:59.20
61 Брајсон Мајс   САД 2 1 4:59.30
62 Бенџамин Габард   Самоа 1 5 5:05.88
63 Винсент Пери   Франција 2 8 5:07.98

Финалеe уреди

Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Рајан Лохте   САД 6 4:07.01
  Сребрен Скот Тајлер Клери   САД 4 4:07.31
  Бронзен Ласло Чеш   Унгарија 5 4:07.37
4 Тиаго Переира   Бразил 8 4:08.86
5 Герго Кис   Унгарија 3 4:10.40
6 Гал Нево   Израел 7 4:12.33
7 Лука Мартин   Италија 1 4:13.63
7 Томас Хафилд   Обединето Кралство 2 4:13.63

Надворешни врски уреди