Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м градно во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 100м мажи градно на 2009 Светско Акватичко Првенство во утринската и вечерната сеија на 26 јули, а финалето во вечерната сесија на 27 јули на стадионот Тор Вергата во Рим.

Рекорди уреди

Светски Рекорд
58.91   Косуке Китаџима Пекинг   11 август 2008
Competition Record
59.37   Брендан Хансен Монтреал   25 јули 2005

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Брентон Рикардс
  Австралија
Хјус Дубоск
  Франција
Камерон ван дер Бург
  ЈАР

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Брентон Рикард   Австралија 58.98 14 6 ШР
2 Хјус Дубоск   Франција 59.01 14 5
3 Ерик Шанту   САД 59.05 15 3
4 Гидрус Титенис   Литванија 59.24 14 2
5 Игор Борисик   Украина 59.34 15 4
6 Енрике Барбоса   Бразил 59.49 13 4
7 Хенрик Фелдвер   Германија 59.52 13 5
7 Кристијан Спрингер   Австралија 59.52 13 7
9 Камерон Ван дер Бург   ЈАР 59.54 15 2
10 Марк Ганглоф   САД 59.67 14 4
11 Џејмс Гибсон   Обединето Кралство 59.68 15 7
12 Рајо Татеши   Јапонија 59.69 14 3
13 Дамир Дугоњич   Словенија 59.89 15 1
14 Јута Суенага   Јапонија 59.95 13 6
15 Александер Дале Оен   Норвешка 1:00.05 15 5
15 Јоханес Нојман   Германија 1:00.05 15 6
17 Валери Димо   Украина 1:00.13 13 9
18 Каба Силаџи   Србија 1:00.20 13 8
19 Метју Боис   Канада 1:00.23 15 3
20 Даниел Гјурта   Унгарија 1:00.26 12 7 НР
21 Скот Диксен   Канада 1:00.31 14 7
22 Ленарт Стекленбург   Холандија 1:00.36 13 3
23 Григори Фалко   Русија 1:00.47 12 3
24 Лука Пицини   Италија 1:00.54 14 0
25 Марти Алјанд   Естонија 1:00.56 10 3
26 Глен Снидерс   Нов Зеланд 1:00.77 13 2
27 Иштван Мате   Австрија 1:00.78 12 4
28 Кристогер Гилкрист   Обединето Кралство 1:00.81 14 8
29 Владислав Полјаков   Казахстан 1:00.83 14 9
30 Жоао Гомес Јр   Бразил 1:00.88 14 1
31 Станислав Лактуков   Русија 1:00.95 15 9
32 Евгениј Ризков   Казахстан 1:01.02 12 0
33 Мелкуадес Алварез   Шпанија 1:01.07 13 1
34 Матија Песке   Италија 1:01.18 15 0
35 Сандип Сејвал   Индија 1:01.20 11 2
36 Романос Алифантис   Грција 1:01.27 12 6
37 Јаков Јохан Свајнсон   Исланд 1:01.32 11 8
37 Матјаж Маркич   Словенија 1:01.32 12 1
39 Славомир Волњак   Полска 1:01.39 13 0
40 Табанг Мокатсан   ЈАР 1:01.40 10 1
41 Димитриос Ксанидас   Грција 1:01.44 11 6
42 Занг Гуојинг   НР Кина 1:01.53 12 2
43 Петр Бартунек   Чешка 1:01.59 10 0
43 Максим Подопригора   Австрија 1:01.59 12 9
45 Алехадро Џакобо   Мексико 1:01.60 11 0
46 Динко Гешеб   Бугарија 1:01.72 9 8
47 Софиан Даид   Алжир 1:01.74 11 7
48 Бери Марфи   Ирска 1:01.76 9 3
49 Ендрју Бри   Ирска 1:01.78 9 6
50 Хорхе Мaрио Муриљо Валдез   Колумбија 1:01.79 10 4
51 Малик Фал   Сенегал 1:01.80 11 3
52 Ванг Шуаи   НР Кина 1:01.84 11 5
53 Нгујен Ну Виет   Виетнам 1:02.17 9 7
54 Лорен Карнол   Луксембург 1:02.27 10 2
55 Крист Кристијансен   Данска 1:02.41 10 7
56 Карлос Алмеида   Португалија 1:02.46 7 9
57 Џошуа Арегуин   Мексико 1:02.58 11 9
58 Гонсало Акуња   Аргентина 1:02.60 9 4
59 Томас Клобучник   Словачка 1:02.61 9 1
60 Виктор Вабишчевич   Белорусија 1:02.73 11 1
61 Ваидотас Блејзис   Литванија 1:02.76 7 7
62 Ету Карвонен   Финска 1:02.83 8 7
63 Џенаро Матиас Проно Бритез   Парагвај 1:02.84 11 4
64 Едгар Креспо   Панама 1:02.92 9 2
65 Хосин Хајсан   Андора 1:02.94 9 0
66 Славомир Кушко   Полска 1:03.00 12 5
67 Драгос Агаче   Романија 1:03.02 10 9
68 Даниел Велез   Порторико 1:03.19 12 8
69 Иван Демјаненко   Узбекистан 1:03.24 8 6
70 Диего Сантандер Кабаљеро   Чиле 1:03.49 7 2
71 Чан Винг Ли Ерик   Хонгконг 1:03.68 8 2
72 Метју Чарлс Смит   Естонија 1:03.71 8 1
73 Мартин Андерс Мелкониан Алвез   Уругвај 1:03.77 7 4
74 Том Бири   Израел 1:03.94 10 5
75 Бенџами Ле Магет   Швајцарија 1:04.02 10 8
76 Ренато Давид Проно Фернандес   Парагвај 1:04.06 10 6
77 Мохамед Алирезаеи   Иран 1:04.16 9 5
78 Абдулррахман Албадер   Кувајт 1:04.31 8 0
79 Сергуј Постица   Молдавија 1:04.76 8 3
80 Индра Гунаван   Индонезија 1:04.79 8 5
81 Ван Веи-Вен   Тајван 1:04.86 7 3
82 Тан Џинвен Марк   Сингапур 1:05.02 7 6
83 Агнишвар Јајапракаш   Индија 1:05.07 6 2
84 Воравути Аумприван   Тајланд 1:05.17 9 9
85 Омер Асланогу   Турција 1:05.55 8 9
86 Педро Пиночес   Англија 1:05.65 4 7
87 Ваел Коубросили   Либан 1:05.71 6 3
88 Вонг Чун Јанг   Хонгконг 1:05.87 5 5
89 Алексеј Дерлјугов   Узбекистан 1:05.95 6 7
90 Хуан Гуера   Ел Салвадор 1:06.07 6 5
91 Нг Џиа Хао   Сингапур 1:06.21 8 8
92 Педро Луна Ламосас   Перу 1:06.39 6 1
93 Рејну Терипаја   Франција 1:06.72 8 4
94 Мубарак Ал Бешар   ОАР 1:06.81 4 5
95 Јосуф Еса Ал Јусуф   Саудиска Арабија 1:06.84 6 6
96 Дмитри Александров   Киргистан 1:07.03 7 1
97 Тимоти Ферис   Зимбабве 1:07.12 5 6
98 Максимилиан Сајдентоф   Намибија 1:07.39 4 6
99 Ма Чан Ваи   Макао 1:07.46 6 8
100 Хамуд Алхамуд   Кувајт 1:07.54 7 0
101 Џулијан Флечер   Бермуда 1:07.70 5 4
102 Тудор Постолачи   Молдавија 1:07.73 6 4
103 Ерик Раџонсон   Мадагаскар 1:08.09 6 9
104 Филип Велкоски   Македонија 1:08.34 1 2
105 Назих Мезајех   Јордан 1:08.58 5 3
106 Ели Ебнезер Вонг   Маршалски Острови 1:08.79 4 2
107 Андраник Нарутјунјан   Ерменија 1:08.93 5 1
108 Хемра Нармарадов   Туркменистан 1:09.25 5 8
109 Ерик Вилијамс   Нигерија 1:09.34 5 2
110 Диган Пигот   Суринам 1:09.41 4 3
111 Јан Бонд Волонкаптор Накмаи   Папуа Нова Гвинеја 1:09.64 4 1
112 Андерс Кастиљо   Панама 1:09.70 3 5
113 Зејн Џордан   Замбија 1:09.77 5 7
114 Андреа Ејџус   Малта 1:09.81 5 0
115 Питер Џејмс Ланч   Замбија 1:09.94 3 4
116 Тимур Картабаев   Киргистан 1:10.14 6 0
117 Чонг Ху Јан Кевин   Маврициус 1:10.25 4 0
118 Рони Ешли Венкатачелиум   Маврициус 1:10.36 4 8
119 Винсент Пери   Франција 1:10.73 3 3
120 Аволово Соломон Шедрак   Нигерија 1:10.89 5 9
121 Мамаду Сисе   Гвајана 1:11.59 2 8
122 Нораир Газарјан   Ерменија 1:12.22 4 4
123 Пабло Наварате   Никарагва 1:12.32 3 6
124 Болдбатар Бутекулис   Монголија 1:13.06 4 9
125 Мајкл Тејлор   Маршалски Острови 1:13.61 3 1
126 Шајлес Шумшер Рана   Непал 1:13.65 3 7
127 Сердар Мопиев   Туркменистан 1:13.76 3 0
128 Џонатан Бишоп   Маршалски Острови 1:14.07 3 8
129 Еван ИСам Џамил Бајлос   Ирак 1:14.77 2 0
130 Јурген Фици   Албанија 1:16.82 3 2
131 Ганзи Мигула   Уганда 1:16.96 2 5
132 Рон Року   Сејшели 1:17.38 2 4
133 Надир Елмофти   Либија 1:18.34 2 2
134 Абиб Сереме   Мали 1:19.36 1 6
135 Шариф Какуза   Уганда 1:20.72 3 9
136 Омар Абдаља   Танзанија 1:23.27 1 4
137 Соненина Фамиксау   Лаос 1:24.61 1 3
138 Роберт Скенлен   Самоа 1:27.19 2 7
139 Сиидо Камило   Таџикистан 1:31.41 7 5
140 Саид Себа   Танзанија 1:32.85 2 9
141 Абдулакир Мохамед Хусеин   Џибути 1:33.32 2 3
142 Мохамед Осман Бурнта   Џибути 1:34.54 2 6
Ндувимана Етиен   Бурунди DNS 2 1

Полуфинале уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ерик Шанту   САД 58.96 2 7 ШР
2 Камерон ван дер Бург   ЈАР 59.13 2 2
3 Хенрик Фелдвер   Германија 59.15 2 6
4 Брентон Рикард   Австралија 59.27 2 4
5 Игор Борисик   Украина 59.39 2 3
6 Гидрус Титенис   Литванија 59.43 1 5
7 Хјус Дубоск   Франција 59.46 1 4
8 Енрике Барбоса   Бразил 59.60 1 3
9 Рајо Татеши   Јапонија 59.61 1 7
10 Дамир Дугоњич   Словенија 59.66 2 1
11 Марк Ганглоф   САД 59.71 1 2
12 Јоханес Нојман   Германија 59.85 1 8
13 Александер Дале Оен   Норвешка 59.90 2 8
14 Џејмс Гибсон   Обединето Кралство 59.91 2 7
15 Јута Суенага   Јапонија 59.98 1 1
15 Кристијан Спрингер   Австралија 59.98 1 6

Финале уреди

Место Име Националност Линиј Време Забелешки
  Златен Брентон Рикардс   Австралија 6 58.58 СР
  Сребрен Хјус Дубоск   Франција 1 58.64 ЕР
  Бронзен КАмерон ван дер Бург   ЈАР 5 58.95 АФ
4 Ерик Шанту   САД 4 58.98
5 Игор Борисик   Украина 2 59.23
6 Гидрус Титенис   Литванија 7 59.27
7 Хенрик Фелдвер   Германија 3 59.33
8 Енрике Барбоса   Бразил 8 59.54

Надворешни врски уреди