Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 – штафета 4х100м мешано во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и финалето за 4x100м жени штафета меѓано се одржаа на 1 август 2009.

Рекорди уреди

Prima della manifestazione il record del mondo (WR) e il record dei campionati (CR) erano i seguenti.

  3'52"69   Австралија Емили Сибом (59.33)
Лејзел Џонс (1:04.58)
Џесика Шипер (56.25)
Лизбет Трикет (52.53)
17 август 2008
Пекинг, Кина
  3'55"74   Австралија Емили Сибом (1:00.79)
Лејзел Џонс (1:04.94)
Џесика Шипер (57.18)
Лизбет Лентон (52.83)
31 март 2007
Мелбурн, Австралија

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
  НР Кина
Зао Јинг
Чен Хуџија
Јиао Лиујинг
Ли Зеси
  Австралија
Емили Сибом
Сара Кацулис
Џесика Шипер
Лизбет Трикет
Сели Фостер*
Стефани Рајс*
Шејн Реси*
  Германија
Даниела Замулски
Сара Пое
Аника Мелхорн
Брита Стефен
Даниела Шрајбер*

* Пливачи кои учествувале само во квалификациите.

Квалификации уреди

Место Нација Имиња Време Група Линија Забелешки
1   НР Кина Јинг Зао (1:00.24)
Хуџија Чен (2:05.28)
Лиујанг Јиао (3:02.20)
Зеси Ли (3:56.14)
3:56.14 2 4
2   Јапонија Шико Сакаи (59.47)
Нанака Тамура (2:06.02)
Јука Като (3:03.47)
Харука Уеда (3:57.44)
3:57.44 2 5 НР
3   Германија Даниела Замулски (1:00.16)
Сара Пое (2:06.90)
Аника Мелхорн (3:04.26)
Даниела Шрајбер (3:57.75)
3:57.75 2 3
4   Холандија Фредерик Химскирк (1:01.28)
Лиа Декер (2:08.69)
Инге Декер (3:05.64)
Раноми Кромовиџоџо (3:58.05)
3:58.05 2 6
5   Обединето Кралство Џема Спофорт (59.58)
Лори Туњан (2:07.09)
Елен Ганди (3:04.89)
Фран Халсал (3:58.18)
3:58.18 4 5
6   Канада Џулија Вилкинсон (1:00.69)
Анами Пирс (2:06.79)
Аудреј Лакруз (3:04.49)
Женвиев Самур (3:58.23)
3:58.23 4 3
7   Австралија Емили Сибом (59.65)
Селиу Фостер (2:06.97)
Стефани Рајс (3:04.26)
Шејн Риси (3:58.36)
3:58.36 4 4
8   Бразил Фабиола Молина (1:00.08)
Карлоина Муси (2:08.39)
Габриела Силва (3:04.64)
Татјана Лемосбарбоса (3:58.49)
3:58.49 4 6
9   Данска Перниље Јесинг Ларсен (1:01.63)
Рике Милерпедерсен (2:08.22)
Мича Остергард Јенсен К (3:06.04)
Жанет Отесен (3:58.93)
3:58.93 3 2
10   САД Елизабет Пелтон (1:00.78)
Кејси Карлсон (2:07.57)
Кристине Магнусон (3:04.86)
Џулија Смит (3:59.01)
3:59.01 3 4
11   Шведска Сара Сјорстом (1:00.74)
Џолин Хостман (2:09.01)
Габриела Фагундез (3:07.45)
Џозефин Лилхејџ (4:01.04)
4:01.04 3 3 НР
12   Франција Ештон Барон (1:01.53)
Фани Бабу (2:09.97)
Аурор Монгел (3:07.66)
Малија Матела (4:01.05)
4:01.05 3 6 НР
13   Русија Марија Громова (1:00.33)
Валентина Артемиева (2:08.63)
Ирина Беспалова (3:06.27)
Олга Клучникова (4:01.09)
4:01.09 3 5
14   Унгарија Ечер Дара (1:01.07)
Река Пеш (2:10.60)
Катинка Хосцу (3:09.94)
Евелин Верасто (4:03.63)
4:03.63 4 7 НР
15   Чешка Симона Баумртова (1:01.56)
Петра Чокова (2:09.86)
Ленка Јарошова (3:11.28)
Петра Клосова (4:06.43)
4:06.43 1 4
16   Украина Дарина Зевина (1:02.34)
Ана Клистунова (2:12.69)
Катерина Зубкова (3:12.39)
Драја Степањук (4:07.37)
4:07.37 1 7
17   Полска Алицја Чорц (1:01.53)
Ева Шиско (2:11.20)
Мирела Олшак (3:12.37)
Катарзина Вилк (4:07.81)
4:07.81 2 2
18   Норвешка Катарина Стиберг (1:04.37)
Сара Норденстам (2:14.91)
Ингвилд Снилдал (3:11.93)
Хенриете Брек (4:08.24)
4:08.24 1 2
19   Белгија Елиди Венхам (1:03.90)
Елиса Матијсен (2:13.04)
Кимберли Бајс (3:12.89)
Џолиен Сусманс (4:09.18)
4:09.18 2 9
20   Израел Ана Волчков (1:02.75)
Јулија Бенач (2:12.47)
Амит Иври (3:10.80)
Кристина Черничев (4:09.49)
4:09.49 2 1
21   Белорусија Александра Ковалева (1:03.47)
Ина Капишина (2:11.58)
Ирина Ниефедева (3:13.09)
Јулија Китраја (4:09.72)
4:09.72 4 1
22   Литванија Рагли Мајлскевичјус (1:02.72)
Раминта Дваркевичјус (2:12.69)
Аист Доброволскејт (3:14.74)
Грит Апанавикјус (4:12.30)
4:12.30 4 8
23   Сингапур Шана Џиа Ји Лим (1:03.25)
Руен Роан Хо (2:15.15)
Линет Лим (3:17.12)
Тинг Вен Куах (4:12.35)
4:12.35 3 7
24   Ирска Ајслинг Кони (1:03.18)
Фиона Дојл (2:13.71)
Грејн Марфи (3:16.12)
Клер Доусон (4:12.67)
4:12.67 3 1
25   Бахами Ана Дилет (1:03.40)
Алисија Лајтбрн (2:15.68)
А. Вандерпулвалас (3:16.13)
Тејша Лајтбрн (4:15.59)
4:15.59 2 8
26   Тајван Тинг Чен (1:04.63)
ИЧуан Чен (2:18.71)
ШенгЈо Тинг (3:22.30)
ЧинКуен Јанг (4:18.88)
4:18.88 3 8
27   Зимбабве Кирстен Лафам (1:07.06)
Максин Хрд (2:20.36)
Моира Фрејзер (3:26.61)
Никол Хорн (4:24.35)
4:24.35 1 1
28   Макао Ман Ваи Фонг (1:08.98)
Он Кеи Леи (2:23.64)
Чок Маи Ма (3:30.14)
Чи Јан тан (4:31.67)
4:31.67 4 0
29   Кенија Рачита Шах (1:10.24)
Ашинг Аџулабушел (2:22.18)
Пина Ерколано (3:32.97)
Силвија Брунчлехнер (4:34.66)
4:34.66 1 5
30   Малта Никол Кремона (1:08.65)
Мелинда Суе Мекалиф (2:28.49)
Давина Мањон (3:34.57)
Талиса Пејс (4:34.92)
4:34.92 1 3
31   Сенегал Кадијадоу Денг (1:15.57)
Оулие Диало (2:38.57)
Бинта Зара Диоп (3:40.88)
Марим Фае (4:46.20)
4:46.20 2 0
32   Мозамбик Џесика Коса (1:13.90)
Моника Бернандо (2:33.37)
Џесика Стањо (3:44.20)
Фаина Салат (4:48.62)
4:48.62 1 6
33   Индија Фариха Заман (1:11.89)
Муругамерупал Венпа (2:40.67)
Пуџа Рахава Алва (3:48.91)
Читаранјан Шуба (4:53.02)
4:53.02 3 0
34   Албанија Рени Јани (1:21.63)
Теа Пикули (2:48.74)
Сара Абдулах (4:00у.24)
Ровена Марку (5:05.95)
5:05.95 4 9
35   Пакистан Рида Мита (1:21.63)
Акса Тарик (2:56.17)
Сакина Гулам (4:19.98)
Махнур Максуд (5:33.03)
5:33.03 3 9
-   Италија Елена Џемо (1:01.00)
Кјара Боџиато (2:08.08)
Иларија Бјанки (3:06.85)
Лаура Летрати (-)
ДСК[1] 4 2
-   Венецуела DNS 2 7

Финале уреди

Место Нација Имиња Линија Време Забелепки
  Златен   НР Кина Јинг Зао (58.98)
Хуџија Чен (2:03.10)
Лиујанг Јиао (2:59.38)
Зеси Ли (3:52.19)
4 3:52.19 СР
  Сребрен   Австралија Емили Сибом (59.40)
Сара Кацулис (2:04.05)
Џесика Шипер (3:00.24)
Лизбет Трикет (3:52.58)
1 3:52.58 ОкР
  Златен   Германија Даниела Замулски (59.85)
Сара Пое (2:06.66)
Аника Мелхорн (3:03.80)
Брита Стефен (3:55.79)
3 3:55.79 ЕР
4   Обединето Кралство Џема Спофорт (58.96)
Лори Тунјан (2:06.76)
Елен Ганди (3:04.15)
Франческа Халсал (3:57.03)
2 3:57.03 НР
5   Холандија Фредерик Химскирк (1:01.28)
Лиа Декер (2:07.79)
Инге Декер (3:04.61)
Раноми Кромовиџоџо (3:57.31)
6 3:57.31 НР
6   Канада Џулија Вилкинсон (1:00.37)
Анами Пирс (2:06.85)
Аудреј Лакруз (3:04.36)
Викторија Пун (3:57.87)
7 3:57.87 НР
7   Јапонија Шихо Сакаи (59.30)
Нанака Тамура (2:06.54)
Јука Като (3:03.86)
Харука Уеда (3:57.93)
5 3:57.93
8   Бразил Фабиола Молина (1:00.07)
Каролина Муси (2:08.29)
Габриела Силва (3:04.94)
Татјана Лемосбарбоса (3:58.83)
8 3:58.83

Белешки уреди

  1. Squalificata per cambio irregolare tra Bianchi e Letrari

Надворешни врски уреди