Отвори го главното мени

Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м краул во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 50м мажи слободно на 2009 Светско Акватичко Првенство во утринската сесија на 31 јули, а финалето во вечерната сесија на 1 август на стадионот Тор Вергата во Рим, Италија.

РекордиУреди

Светски Рекорд
20.94   Фредерик Бускет Монпеље   26 април 2009
Рекорд на Натпреварувањето
21.69   Роланд Шуман Монтреал   30 јули 2005

МедалистиУреди

Злато Сребро Бронза
Цезар Сиело
  Бразил
Фредерик Бускет
  Франција
Амаури Левукс
  Франција

КвалификацииУреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Цезар Сиело   Бразил 21.37 22 4 РП
2 Стефан Најстранд   Шведска 21.56 23 3
3 Фредерик Бускет   Франција 21.63 23 4
4 Џорџ Боуел Ли   Тринидад и Тобаго 21.64 21 3
5 Ната Адријан   САД 21.68 22 5
6 Амаури Левукс   Франција 21.70 23 5
7 Криштијан Такаш   Унгарија 21.71 22 6
8 Дује Дргања   Хрватска 21.72 21 6
9 Роланд Шуман   ЈАР 21.82 21 5
10 Кулен Џонс   САД 21.88 21 4
11 Метју Абуд   Австралија 21.90 23 2
12 Конрад Черниак   Полска 21.93 21 7
13 Николас Сантос   Бразил 21.95 22 3
14 Дејвид Данфорд   Кенија 21.96 22 8
15 Брент Хејдн   Канада 22.03 22 2
16 Грем Мур   ЈАР 22.04 20 6
17 Стефен Диблер   Германија 22.07 21 1
18 Марко Орси   Италија 22.09 23 6
19 Бари Марфи   Ирска 22.14 18 5
20 Петер Стимни   Шведска 22.18 23 0
21 Кајл Ричардсон   Австралија 22.21 20 7
22 Сајмон Барнет   Обединето Кралство 22.23 23 9
23 Лукаш Гасиор   Полска 22.25 23 7
24 Јонис Каларгис   Грција 22.29 20 4
25 Јакинто де Хесус Алаја   Доминиканска Република 22.31 20 8
25 Флори Ланг   Швајцарија 22.31 21 2
27 Александре Агустињо   Португалија 22.36 22 9
28 Алексеј Пунински   Хрватска 22.37 18 7
29 Елвис Бароус   Бахами 22.39 17 5
30 Чернеј Годеч   Словенија 22.41 21 8
31 Норберт Трандафир   Романија 22.50 20 2
32 Рамару Харада   Јапонија 22.51 19 1
32 Апостолос Цагкаракис   Грција 22.51 20 3
34 Набил Кебаб   Алжир 22.54 21 0
35 Паулиус Викторавикјус   Литванија 22.55 16 8
36 Кан Тајла   Турција 22.57 19 7
36 Зиву Ли   НР Кина 22.57 20 5
38 Влад Разван Какиус   Романија 22.59 19 4
39 Јорис Гранджин   Белгија 22.62 23 1
40 Адам Браун   Обединето Кралство 22.64 22 0
41 Макото Ито   Јапонија 22.66 23 8
42 Теренс Хејнс   Барбадос 22.70 18 8
43 Паоло Сантос   Португалија 22.74 20 1
44 Вирдхавал Каде   Индија 22.79 20 9
45 Брет Фрејзер Кајмански Острови 22.80 13 1
46 Ли Каи   НР Кина 22.81 22 1
47 Дмитро Черкасов   Украина 22.86 18 4
48 Хуан Камбиндо Романос   Колумбија 22.87 18 6
49 Нимрод Шапира Бар-Ор   Израел 22.90 17 2
50 Роман Куцик   Словачка 22.91 15 3
50 Миндаугас Садаускас   Литванија 22.91 17 1
52 Микал Навара   Словачка 22.93 15 7
53 Андрејс Дуда   Латвија 22.95 13 3
54 Андреи Разинау   Белорусија 22.98 19 5
55 Роберто Гомез   Венецуела 22.99 16 3
56 Аурелин Кунзи   Швајцарија 23.00 19 3
57 Андри Говоров   Украина 23.05 17 9
58 Рој-Ален Барч   Бермуда 23.10 16 5
58 Јани Руси   Финска 23.10 20 0
60 АКУЊА Крокс   Венецуела 23.13 16 2
60 Џоел Гриншилдс   Канада 23.13 19 2
62 Станислав Кузмин   Казахстан 23.15 18 3
62 Оливер Елиот Бенадос   Чиле 23.15 19 8
64 Паша Вашади Рад   Иран 23.21 13 5
65 Раул Е. Мартинез Коломер 20п Порторико 23.28 16 6
66 Мартин Форде   Барбадос 23.30 18 1
66 Мартин Шпицер   Австрија 23.30 18 9
68 Данил Тулупов   Узбекистан 23.32 16 4
68 Даниел Кокли   Филипини 23.32 19 6
70 Гуфри Робин Чи   Хонгконг 23.35 17 6
71 Доминик Кол   Австрија 23.42 15 6
72 Владимир Сидоркин   Естонија 23.43 17 7
73 Мартин Кучер Белгери   Уругвај 23.44 19 0
74 Мохамад Бидарјан   Иран 23.49 13 0
74 Хикин Цитјне   Холандија 23.49 15 1
74 Конор Лини   Ирска 23.49 16 9
77 Данил Хаустов   Естонија 23.58 15 9
77 Артур Дилман   Казахстан 23.58 16 1
79 Хозе Алберто Монотоја   Костарика 23.63 14 1
80 Николас Томас   Бермуда 23.64 12 9
80 Грант Бихан   Зимбабве 23.64 15 8
82 Хо Чун Јан   Хонгконг 23.68 17 8
83 Рафаел Стачиоти   Луксембург 23.69 17 3
84 Мохамад Мадух   Кувајт 23.74 19 9
85 Марио Монтоја   Костарика 23.75 14 2
86 Хајдер Еснар   Босна и Херцеговина 23.77 11 0
86 Сидни Хокса   Албанија 23.77 17 4
88 Бранден Вајдхртс   САД 23.78 9 7
88 Мигел Несрала   Доминиканска Република 23.78 13 8
90 Карлос Виверо Мадариага   Колумбија 23.79 12 5
90 Родион Давелар   Холандија 23.79 14 6
92 Јианг Бен Фо   Малта 23.80 16 7
93 Куам Амине   Мароко 23.85 15 4
94 Бред Хамилтон   Јамајка 23.87 11 4
95 Куан Фонг Лао   Макао 23.89 14 4
96 Матар Самб   Сенегал 23.90 13 4
97 Марсело Алехандро Алба   Боливија 23.91 13 2
98 Василиј Данилов   Киргистан 23.93 18 0
99 Микаел Колојан   Ерменија 23.96 15 0
100 Јелоу Јијах   Нигерија 23.99 11 8
101 Кендрик Уј   Филипини 24.01 15 5
102 Широнг Џефри Су   Сингапур 24.08 15 2
102 Арвут Чинапасаен   Тајланд 24.08 17 0
104 Карим Енаб   Јордан 24.15 12 4
105 Абдул Кадре Мбане Ниане   Сенегал 24.16 12 2
106 Клемент Лим   Сингапур 24.18 13 6
107 Лук Хал   Свазиленд 24.23 12 7
108 Петр Ромашкин   Узбекистан 24.27 14 3
109 Глен Виктор Сутанто   Индонезија 24.34 12 3
110 Зејн Џордан   Замбија 24.35 11 7
111 Арјун Јајапракаш   Индија 24.37 12 6
112 Џонатан Вонг   Јамајка 24.40 10 8
113 Нарутјан Нарутјанјан   Ерменија 24.50 13 7
114 Абас Рад   Либан 24.52 14 7
115 Тимоти Ферис   Зимбабве 24.56 14 0
116 Сергеј Наумовски   Македонија 24.57 1 5
117 Фернандо Кастељанос   Гватемала 24.58 10 5
118 Џосуе Мек Леод   Тринидад и Тобаго 24.59 12 0
119 Хуан Карлос Сикафи Диаз   Хондурас 24.61 11 3
119 Јури Јизаџи   Молдавија 24.61 16 0
121 Самсон Фокадо Опуапко   Нигерија 24.62 10 3
121 Ентони Кларк   Франција 24.62 11 5
123 Саед Ал Џесми   ОАР 24.64 13 9
124 Емили-Роне Бакале   Република Конго 24.71 11 2
125 Жулиен Брис   Света Луција 24.80 9 5
126 Александер Реј   Намибија 24.82 9 8
127 Хамуд Алхамуд   Кувајт 24.84 14 5
128 Ниал Кристофер Робертс   Гвајана 24.96 11 9
129 Каилан Стал   Маријански Острови 25.06 9 6
130 Андреј Молчанов   Туркменистан 25.09 10 9
131 Ваел Кубрусли   Либан 25.16 18 2
132 Кари Џ. Хоевданум А   Фарски Острови 25.18 2 3
133 Мох Д’Акуела   Јордан 25.22 11 6
134 Патрисио Вера   Мозамбик 25.24 8 1
135 Даниел Кевин Прајк   Папуа Нова Гвинеја 25.28 8 3
136 Иво Чилауле   Мозамбик 25.32 9 3
136 Хешан Б. Унамбув   Шри Ланка 25.32 10 6
138 Ели Ебензер Вонг   Маријански Острови 25.34 8 4
139 Омар Џасам   Брунеј 25.35 12 1
140 Жан Паскал Хјуз Грегорие   Маврициус 25.42 8 7
141 Николас Корд   Гренада 25.43 8 8
142 Андреа Агуис   Малта 25.45 8 9
143 Адама Оуедраго   Буркина Фасо 25.48 1 3
144 Ориол Канат   Андора 25.49 6 4
144 Шејн Мангру   Сејшели 25.49 8 6
146 Питер Попахун Покавин   Папуа Нова Гвинеја 25.53 7 4
147 Рони Венкатачелум   Маврициус 25.55 7 1
147 Фернандо Медрано   Никарагва 25.55 8 5
149 Ерик Раџонсен   Мадагаскар 25.56 11 1
150 Дигуан Пигот   Суринам 25.59 6 9
151 Раинуи Терипаја   Франција 25.68 10 4
152 Натер Ахмед Алхамуд   Саудиска Арабија 25.75 14 9
153 Керсон Хендли   СД Микронезија 25.84 4 0
154 Џеси Нилон   Самоа 25.90 7 7
155 Едвард Куарана Дингли   Малта 25.93 9 9
156 Гери Пинеда   Гватемала 25.98 7 9
156 Сергеј Кровјаков   Туркменистан 25.98 10 0
158 Фабијан Грегори Бинс   Гвајана 25.99 3 9
159 Марк Пол Томсон   Замбија 26.06 7 6
160 Карлос Алберто   Ангола 26.10 7 3
160 Есау Симсон   Гренада 26.10 9 0
162 Жан-Лук Агуер   Света Луција 26.17 7 0
163 Кент Чунг Сиу   Брунеј 26.19 7 5
164 Ибрахим Малики   Нигер 26.26 2 0
164 Даглас Милер   Фиџи 26.26 5 8
166 Флоренс Љана   Албанија 26.36 10 1
167 Тураи Абасов   Азербејџан 26.40 7 2
168 Ганзи Магула   Уганда 26.42 5 7
169 Елајџи Ерасито   Фиџи 26.48 7 8
170 Квентон Дапонт   Свазиленд 26.49 6 7
171 Батсакан Даглун   Монголија 26.54 9 4
172 Ахмед Салам Али Ал-Дулами   Ирак 26.80 3 6
173 Џејк Виљареал   Маршалски Острови 26.88 6 3
174 Шон Бренди   Маршалски Острови 27.03 6 6
175 Саиф Аласам Саид Ал-Саиди   Ирак 27.29 3 2
176 Нарацонг Цоргарјал   Монголија 27.47 5 3
177 Понлуе Хем Тонг   Камбоџа 27.51 6 2
178 Фахад Алкуз   Брунеј 27.59 4 4
179 Шајлеш Шумшер Рана   Непал 27.62 5 4
180 Инајат Хасан   Малдиви 27.68 5 1
181 Рон Року   Сејшели 27.72 8 2
182 Надир Елмофти   Либија 27.83 6 1
182 Мохамед Муџахид   Малдиви 27.83 6 8
184 Пршида Јунг Шах   Непал 27.86 6 5
185 Дионисио Агустин Ли   СД Микронезија 27.87 3 4
186 Зин Манг Хтиет   Бурма 6.59 5 2
187 Џул Јао Бесан   Бенин 27.99 1 2
188 Чинг Мао Веи   Самоа 28.14 5 0
189 Абиб Сереме   Мали 28.48 1 6
190 Баруф Али   Комори 28.53 10 2
191 Петеро Окотаи   Кукови Острови 28.70 4 5
192 Жил Александре Кој   Централноафриканска Република 28.93 2 7
193 Рама Лерај Крист-Алекс   Бурунди 28.94 6 0
194 Есебеи Доран   Палау 28.99 3 3
195 Седарат Сао   Камбоџа 29.07 5 9
196 Самсон Макер   Танзанија 29.31 2 8
197 Алишер Чингизов   Таџикистан 29.46 5 5
198 Мохамед Кулибали   Мали 29.60 2 4
198 Коанг Гаткос Гор   Етиопија 29.60 4 3
200 Салум Мупунда   Танзанија 29.72 4 6
200 Квизер Цедриц   Бурунди 29.72 5 6
202 Бубакар Алуи Меса   Нигер 30.19 3 1
203 Кристијан Насиф   Централноафриканска Република 30.56 1 4
204 Абдулакир Хусаин   Џибути 30.71 4 1
205 Коку Месан Амегаши   Того 31.41 3 8
206 Роберт Сканлан   Самоа 31.56 4 8
207 Саидо Камилов   Таџикистан 32.32 3 5
208 Алберто Папус Де Маидра   Бенин 32.54 1 7
209 Мохамад Ахмед Лебјад   Мавританија 1:02.51 4 7

ПолуфиналеУреди

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Фредерик Бускет   Франција 2 5 21.21 РП
2 Дује Драгања   Хрватска 1 6 21.29
3 Амаури Левукс   Франција 1 3 21.32
4 Цезар Сиело   Бразил 2 4 21.35
5 Кулен Џонс   САД 1 2 21.40
6 Стефан Најстранд   Шведска 1 4 21.45
7 Натан Адријан   САД 2 3 21.46
8 Џорџ Боуел Ли   Тринидад и Тобаго 1 5 21.65
8 Криштијан Такаш   Унгарија 2 6 21.65
10 Николас Сантос   Бразил 2 1 21.69
11 Конрад Шчерниак   Полска 1 7 21.72
11 Грем Мур   ЈАР 1 8 21.72
13 Брент Хејдн   Канада 2 8 21.73 НР
14 Метју Абуд   Австралија 2 7 21.74
15 Роланд Шуман   ЈАР 2 2 21.78
16 Дејвид Данфорд   Кенија 1 1 21.89

ПрепливувањеУреди

Место Име Националност Линија Време Забелешки
1 Џорџ Боуел Ли   Тринидад и Тобаго 4 21.20 РП
2 Криштијан Такаш   Унгарија 5 21.42

ФиналеУреди

Место Име Националност Линија Време Линија
  Златен Цезар Сиело   Бразил 6 21.08 РП
  Сребрен Фредерик Бускет   Франција 4 21.21
  Бронзен Амаури Левукс   Франција 3 21.25
4 Дује Драгања   Хрватска 5 21.38
5 Кулен Џонс   САД 2 21.47
6 Натан Адријан   САД 1 21.49
7 Џорџ Боуел Ли   Тринидад и Тобаго 8 21.51
8 Стефан Најстранд   Шведска 7 21.53

Надворешни врскиУреди