Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м краул во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 200м жени краул 28 јули 2009 и ќе се натпреваруваат 91 натпреварувач. Финалето се одржа на 29 јули 2009.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Федерика Пелегрини
  Италија
Алисон Шмит
  САД
Дана Волмер
  САД

Рекорди уреди

  1'54"47 Федерика Пелегрини
  Италија
8 март 2009
Рикони, Италија
ШР 1'55"52 Лаур Манду
  Франција
28 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Квалификации Линија Забелешки
1 Дана Волмер   САД 1:55.98 9 5
2 Алисон Шмит   САД 1:56.75 10 5
3 Џоан Џексон   Обединето Кралство 1:56.81 8 5
4 Агнес Мутина   Унгарија 1:56.84 9 2
5 Сара Исакович   Словенија 1:56.99 9 4
6 Федерика Пелегрини   Италија 1:57.22 10 4
7 Корали Балми   Франција 1:57.30 9 3
8 Инге Декер   Холандија 1:57.32 8 2
9 Каилтин Меклатки   Обединето Кралство 1:57.44 9 6
10 Евелин Верасто   Унгарија 1:57.63 8 7
11 Фредерик Химскирк   Холандија 1:57.64 10 3
12 Ју Јанг   НР Кина 1:57.83 8 6
13 Јијанг Панг   НР Кина 1:57.91 8 4
14 Стефани Рајс   Австралија 1:58.06 8 3
15 Елен Фулертон   Австралија 1:58.10 9 7
16 Елена Соколова   Русија 1:58.14 9 1
17 Харука Уеда   Јапонија 1:58.27 10 7
18 Хитер Меклен   Канада 1:58.42 10 2
19 Сара Сјорстом   Шведска 1:58.58 8 8
20 Александра Габор   Канада 1:58.63 8 1
21 Џордис Стајнгер   Австрија 1:59.11 10 8
22 Габриела Фугендез   Шведска 1:59.54 10 1
23 Ерика Бурато   Италија 2:00.08 9 0
24 Катарина Филова   Словачка 2:00.11 6 3
25 Тинг Вен Куах   Сингапур 2:00.21 8 0
26 Нина Рангелова   Бугарија 2:00.60 8 9
27 Чин Куе Јанг   Тајван 2:01.00 7 3
28 Џае Јанг Ли   Јужна Кореја 2:01.17 7 5
29 Натанан Јанкрајанг   Тајланд 2:01.28 7 8
30 Ана Стилану   Кипар 2:01.33 9 9
31 Сесилија Елизабет Биаџоли   Аргентина 2:01.35 7 7
32 Верена Клокер   Австрија 2:01.58 7 6
33 Катарзина Вилк   Полска 2:01.72 10 9
34 Сесилие Јохансен   Норвешка 2:01.98 7 2
35 Хејси Виљареал   Куба 2:02.17 6 6
36 Јанел Пинто   Венецуела 2:02.32 5 7
37 Клер Давсон   Ирска 2:02.46 7 0
38 Ниам О’Суливан   Ирска 2:02.72 7 1
39 Хуанито Барето Барето   Колумбија 2:02.97 5 9
40 Саша Ван Дер Бранден   Белгија 2:03.01 7 9
41 Елина Патрока   Естонија 2:03.28 7 4
42 Кристине Паилет   Луксембург 2:03.59 6 9
43 Катарина Листопадова   Словачка 2:03.62 5 4
44 Лилијана Ибањес   Мексико 2:03.73 6 7
45 Сјен Ки Аманда Ли   Сингапур 2:03.89 6 4
46 Памела Бенитез   Ел Салвадор 2:03.96 6 1
47 Ерика Сисилија Тортен   Филипини 2:04.26 5 6
48 Дарина Зевина   Украина 2:04.36 1 9
49 Никол Мармол   Еквадор 2:04.51 5 5
50 Аника Сарнак   Естонија 2:05.15 5 1
51 Џенифер Маркез   Венецуела 2:05.27 5 3
52 Хуан Јинг   Јужна Кореја 2:05.29 5 2
53 Кристина Бернис Ленокс   Порторико 2:05.88 4 3
54 Мароуа Матлути   Тунис 2:06.23 6 8
55 Кимберли Исон   Зимбабве 2:06.64 6 0
56 АнаЛиза Мапиоџани   Папуа Нова Гвинеја 2:07.37 3 3
57 Ранохан Аманова   Узбекистан 2:07.45 4 4
58 Никол Хорн   Зимбабве 2:07.52 4 7
59 Каи Лин Ку   Малезија 2:07.53 6 2
60 ШенЈу Тинг   Тајван 2:08.31 5 8
61 Аист Доброволсекјт   Литванија 2:08.47 5 0
62 Рафаела Родони Палма   Чиле 2:09.20 4 5
63 Андреа Цедрон   Перу 2:09.54 4 2
64 Сара Абдулаха   Албанија 2:10.04 3 7
65 Синјер Пигот   Суринам 2:10.14 3 0
66 Шанон Аустин   Сејшели 2:11.34 2 5
67 Даниела М. Мијахара Коељо   Перу 2:11.47 4 6
68 Карен М. Торез Гомес   Боливија 2:11.60 2 4
69 Маи Вон Фанг   Макао 2:12.52 4 0
70 Талаша Прабху   Индија 2:12.57 2 1
71 Нивал Јамут   Либан 2:12.68 4 9
72 Миријам Хатамлех   Јордан 2:13.64 3 4
73 Таласа Пејс   Малта 2:14.08 3 6
74 Дијана Ал Замел   Сирија 2:15.27 3 8
75 Тан Ву Во Ти   Виетнам 2:15.71 4 8
76 Шејрон П. Фахарадо Сиера [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:15.76 2 7
77 Нојлен Фаусан   Франција 2:15.87 2 2
78 Карен Вилорио [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:16.39 2 9
79 Ајеша Ноел   Гренада 2:16.92 2 3
80 Пина Ерколано   Кенија 2:18.12 1 5
81 Никол Хуерта   Доминиканска Република 2:18.24 2 0
82 Аделин МеиЛи Тин Хон Ко   Маврициус 2:18.83 2 8
83 Лок Ин Че   Макао 2:19.04 3 9
84 Силвија Бранлехер   Кенија 2:19.20 1 3
85 Ешли Бренсфорд   Холандија 2:19.31 3 5
86 Тиери Ерасито   Фиџи 2:23.93 1 6
87 Даниеле Бернандин Финдли   Замбија 2:24.45 1 2
88 Чејн Рова   Фиџи 2:27.63 1 7
89 Манхур Маскуд   Пакистан 2:32.58 1 1
90 Марија Гибонс   Палау 2:32.72 1 0
91 Осијанг Чилтон   Палау 2:33.88 1 8

Полуфинале уреди

Место Име Националност Време Квалификации Линија Забелешки
1 Федерика Пелегрини   Италија 1 3 1:53.67 СР
2 Дана Волмер   САД 2 4 1:55.29
3 Џоан Џексон   Обединето Кралство 2 5 1:55.54
4 Алисон Шмит   САД 1 4 1:56.11
5 Ју Јанг   НР Кина 1 7 1:56.19
6 Агнес Мутина   Унгарија 1 5 1:56.47
7 Евелин Верасто   Унгарија 1 2 1:56.51
8 Јијанг Панг   НР Кина 2 1 1:56.58
9 Кетлин Меклатки   Обединето Кралство 2 2 1:56.62
10 Корали Балми   Франција 2 6 1:56.79
11 фредерик Хамскирк   Холандија 2 7 1:56.86
12 Инге Декер   Холандија 1 6 1:57.00
13 Сара Исакович   Словенија 2 3 1:57.04
14 Елен Фулертон   Австралија 2 8 1:57.43
15 Елена Соколова   Русија 1 8 1:57.96
16 Стефани Рајс   Австралија 1 1 1:58.33

Финале уреди

Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Федерика Пелегрини   Италија 4 1:52.98 СР
  Сребрен Алисон Шмит   САД 6 1:54.96
  Бронзен Дана Волмер   САД 5 1:55.64
4 Џоан Џексон   Обединето Кралство 3 1:55.88
5 Ју Јанг   НР Кина 2 1:56.28
6 Јијанг Панг   НР Кина 8 1:56.47
7 Агнес Мутина   Унгарија 7 1:56.70
8 Евелин Верасто   Унгарија 1 1:57.50

Надворешни врски уреди