Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м краул во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 50м жени слободно на 2009 Светско Акватичко Првенство ќе се одржат во утринската сесија на 1 август, а финалето во вечерната сесија на 2 август на стадионот Тор Вергата Рим, Италија.

Рекорди уреди

Светски Рекорд
23.96   Марлин Велдхуис Амстердам   19 април 2009
Рекорд на Натпреварувањето
24.45   Инге де Бруијн Фукуока   28 јули 2001

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Брита Стефен
  Германија
Терес Алшамар
  Шведска
Кејт Кембел
  Австралија
Марлин Велхус
  Холандија

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Кејт Кембел   Австралија 24.24 17 5 РП
2 Терес Алшамар   Шведска 24.30 18 5
3 Аманда Веир   САД 24.36 18 6
4 Марлин Велхус   Холандија 24.41 18 4
5 Брита Стефен   Германија 24.42 18 3
6 Фран Халсал   Обединето Кралство 24.47 17 3
7 Дара Волмер   САД 24.67 17 4
8 Жанет Отесен   Данска 24.72 16 6
9 Лизбет Трикет   Австралија 24.74 16 4
10 Хинкелајн Шројдер   Холандија 24.78 16 5
11 Александра Герасимењаа   Белорусија 24.85 17 6
12 Малија Матела   Франција 25.01 16 3
13 Арлин Самеко   Венецуела 25.11 17 2
14 Викторија Пун   Канада 25.15 18 7
15 Хана-Марија Сепала   Финска 25.17 17 7
16 Светлана Коклова   Белорусија 25.19 16 7
17 Мирослава Најдановска   Србија 25.21 15 6
18 Џозефин Лилхејџ   Шведска 25.23 17 8
19 Дарја Степањук   Украина 25.32 18 1
20 Трин Алјанд   Естонија 25.33 18 8
21 Јанвеи Сји   НР Кина 25.41 16 8
22 Анастасија Аксенова   Русија 25.46 17 1
23 Мисаки Јамагучи   Јапонија 25.47 18 9
24 Оксана Серикова   Украина 25.48 17 9
25 Флавија Делароли   Бразил 25.54 16 2
26 Р. Рагнасдотир   Исланд 25.55 15 3
26 Аријана Вандерпул-Валас   Бахами 25.55 16 0
28 Мартина Моравкова   Словачка 25.63 15 5
29 Татјана Лимос барбоса   Бразил 25.64 15 4
30 Лилијана Ибањес   Мексико 25.70 15 1
30 Сјанг Кви Аманда Лим   Сингапур 25.70 15 9
32 Катарзина Вилк   Полска 25.71 18 0
33 Гиоглија Течио   Италија 25.74 15 7
34 Ванеса Гарсија Вега   Порторико 25.78 15 0
34 Џолиен Симанс   Белгија 25.78 17 0
36 Хенриете Бреке   Норвешка 25.81 14 4
36 Ема Вилкинс   Обединето Кралство 25.81 16 9
38 Шарнтел Мек Лин   Тринидад и Тобаго 25.92 14 8
39 Кристина Чиусо   Италија 25.93 16 1
40 Хитер Меклин   Канада 25.94 13 8
41 Наташа Муди   Јамајка 25.95 15 8
42 Фабиен Надараја   Австрија 25.97 14 5
42 Јае Јунг Ли   Јужна Кореја 25.97 14 3
44 Тинг Вен Куах   Сингапур 26.05 15 2
45 Петра Клосова   Чешка 26.06 13 5
46 Сесилие Јохансен   Норвешка 26.09 12 3
47 Клер Доусон   Ирска 26.20 12 4
47 Лорен Јамил Бахамонде   Еквадор 26.20 13 9
49 Нина Дролц   Словенија 26.22 14 2
50 РиаРоса Коскелаинен   Финска 26.24 13 1
51 Анелис Де Мар   Белгија 26.27 13 3
52 Нина Совинек   Словенија 26.30 14 1
52 Надја Коловини   Аргентина 26.30 14 9
54 Јајои Мацумото   Јапонија 26.36 14 6
55 Фиона Дојл   Ирска 26.38 13 2
55 Натанана Јункрајанг   Тајланд 26.38 13 7
57 Никол Хорн   Зимбабве 26.39 12 2
58 Крит Апанавикјус   Литванија 26.43 13 4
59 Катарина Листопадова   Словачка 26.46 13 0
60 Рагли Мајлстон   Литванија 26.48 14 0
61 Ксимена Вилар   Венецуела 26.52 11 5
62 Хиу Ваи Шери Цаи   Хонгконг 26.56 13 6
63 Анета Печанова   Чешка 26.58 12 7
64 Фела Бенакур   Алжир 26.64 11 4
65 Ерика Лајне Стјуарт   Колумбија 26.72 7 6
66 Фарида Осман   Египет 26.77 11 3
67 Киера Аткер   Бермуда 26.83 11 9
68 АнаЛиза Мопиоџејн   Папуа Нова Гвинеја 26.84 12 5
69 Чинјере Пигот   Суринам 26.88 11 8
70 Тејша Лајтбрн   Бахами 26.97 11 2
71 Ханг Ју ШЕ   Хонгконг 26.98 12 1
72 Кимберли Исон   Зимбабве 27.07 11 1
73 Памела Бенитез   Ел Салвадор 27.13 11 6
73 Чи Лин Лунг   Малезија 27.13 12 8
75 Кристине Мајлет   Луксембург 27.18 10 2
76 Ешли Бренсфорд   Аруба 27.20 10 6
76 Корал Дел М. Лопес Росарио   Порторико 27.20 12 0
78 Нишани Сисилон   Суринам 27.22 9 5
79 Хуанита Барето Барето]   Колумбија 27.31 12 9
80 Марие Лаура Меза   Костарика 27.33 9 8
81 Далија Торез   Никарагва 27.36 9 4
82 Амина Мехо   Либан 27.37 14 7
83 Диана Чанг   Еквадор 27.40 10 1
84 Марианела Куесада   Костарика 27.43 9 3
84 Јулдуз Кучкарова   Узбекистан 27.43 10 7
86 Силви Кетеларс   Холандија 27.45 10 5
87 Клелија Тини   Сан Марино 27.49 11 0
88 Шаила Милум Гадарнар   Фарски Острови 27.50 10 3
89 Моника Бернардо   Мозамбик 27.75 7 9
89 Шејрон П. Фахарадо Сиера [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 27.75 10 4
91 Разан Таха   Јордан 27.81 9 6
92 Бирита Дебез   Фарски Острови 27.93 4 7
93 Натајла Филина   Азербејџан 27.94 11 7
94 Силвија Брунлехнер   Кенија 27.95 8 8
95 Чок Меи Ма   Макао 27.97 10 9
96 Шен Јо Тинг   Тајван 27.99 9 9
97 Баен Џоума   Сирија 28.04 8 7
97 Шитаранјан Шуба   Индија 28.04 9 7
97 Талиса Пејс   Малта 28.04 10 0
100 Миријам Хатемлех   Јордан 28.10 9 2
101 Карен М. Торез Гусман   Боливија 28.11 9 1
102 Оујел Диало   Сенегал 28.15 8 9
103 Аманда Џиа Сјин Лие   Брунеј 28.23 6 8
104 Мелинда Суе Мекалиф   Малта 28.28 8 5
105 Чи Јан Тан   Макао 28.30 8 6
106 Нилшаира Исенија   Холандија 28.32 8 4
107 Кадиадоу Диенг   Сенегал 28.39 6 6
107 Тинг Чен   Тајван 28.39 8 0
109 Џудит Илан Меаури   Папуа Нова Гвинеја 28.49 6 7
110 Талаша Прабу   Индија 28.53 8 1
111 Кетрин Милин   Есватини 28.55 7 2
112 Ноелин Фаусан   Франција 28.57 7 4
113 Сиона Хаксли   Света Луција 28.59 7 5
114 Чејен Рова   Фиџи 28.60 6 4
115 Аделе Рова   Фиџи 28.66 5 5
116 Софи Ноел   Гренада 28.68 8 3
116 Шејнон Аустин   Сејшели 28.68 9 0
118 Кристине Брајденхан   Намибија 28.71 7 3
119 Грациела Пињадо Ибањес   Боливија 28.98 6 5
120 Пина Ерколано   Кенија 29.02 6 1
121 Ифиезебе Габе   Нигерија 29.03 5 3
122 Анахит Барсејан   Ерменија 29.12 6 3
123 Еовена Марку   Албанија 29.13 8 2
124 Амели Тринкуер   Монако 29.31 4 9
125 Анжелик Тринкуер   Монако 29.41 6 2
126 Џесика Стањо   Мозамбик 29.45 3 3
127 Јара Довани   Палестина 29.68 5 7
128 Самара Албитар   Брунеј 29.75 4 5
129 Естел Ли Чуен Чонг   Маврициус 29.77 5 1
130 Аделин Меи-Ли Тин Хон Ко   Маврициус 29.89 7 0
131 Оливија Инфилд   Уганда 29.95 2 5
132 Калуарачијалџ Дон   Шри Ланка 29.97 4 0
133 Естела Филс Рабетсара   Мадагаскар 29.99 7 8
134 Ноел аника Смит   Гвајана 30.00 3 4
135 Ајеша Ноел   Гренада 30.01 6 9
136 Киран Кан   Пакистан 30.06 4 4
137 Марија Грејс Кох   Брунеј 30.17 5 8
137 Мирела Алам   Либан 30.17 7 1
139 Доли Глумец   Бангладеш 30.19 4 6
140 Ракел к. Глинстер   Самоа 30.20 5 9
141 Даниеле Бернандине Финдли   Замбија 30.40 4 2
142 Марија Гибонс   Палау 30.41 4 8
143 Сабине Хазбун   Палестина 30.62 5 0
144 Минирувани Самаракун   Шри Ланка 30.68 4 1
145 Витини Хемтон   Камбоџа 30.95 3 8
146 Џамила Лункус   Уганда 30.98 2 6
147 Рени Јани   Албанија 31.09 5 2
148 Дебра Даниел   СД Микронезија 31.12 2 7
149 Гантумур Ојунгерел   Монголија 31.15 7 7
150 Џулијан Киршнер   Маршалски Острови 31.22 4 3
151 Катерина Измаилова   Таџикистан 31.31 5 6
152 Енгјаргал Кулан   Монголија 31.46 3 5
153 Курелбатар Сајнзаја   Монголија 31.47 6 0
154 Мариам Фоум   Танзанија 31.65 3 1
155 Мелиса Микок   Маршалски Острови 32.12 3 9
156 Рида Мита   Пакистан 32.28 3 6
157 Рајлен Давид   СД Микронезија 32.96 2 1
158 Жанет Сариева   Туркменистан 33.02 2 8
159 Шреја Дитал   Непал 33.37 2 3
160 Антја Флауерс   Палау 33.74 2 4
161 Шаила Рана   Непал 33.83 2 2
162 Елизабет Никиема   Буркина Фасо 34.07 1 2
163 И. Лена Курагуз   Бурунди 34.30 2 9
164 Ангеле Гбену Махутин   Бенин 35.04 1 1
165 Увамахоро Елси   Бурунди 36.56 2 0
166 Ава Кеита   Мали 37.07 1 6
167 Аиша Оумар Кулибали   Мали 37.47 1 3
168 Светлана Догаткина   Таџикистан 39.04 3 0
169 Ишитѕа Хитендра Тана   Танзанија 43.53 1 7

Полуфинале уреди

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Кејт Кембел   Австралија 2 4 24.08 РП
2 Магдалена Велдхус   Холандија 1 5 24.20
3 Брита Стефен   Германија 2 3 24.28
4 Аманада Веир   САД 2 5 24.31
5 Терес Алшамар   Шведска 1 4 24.32
6 Лизбет Трикет   Австралија 2 2 24.34
7 Фран Халсал   Обединето Кралство 1 3 24.42
8 Дара Торес   САД 2 6 24.43
9 Малија Матела   Франција 1 7 24.58 НР
10 Жанет Отесен   Данска 1 6 24.62
11 Светлана Коклова   Белорусија 1 8 24.69
11 Александра Герасимењаа   Белорусија 2 7 24.69
13 Викторија Пун   Канада 1 1 24.75 НР
14 Арлин Самеко   Венецуела 2 1 24.76
15 Хинкелајн Шројдер   Холандија 1 2 24.85
16 Хана-МАрија Сепала   Финска 2 8 25.09

Финале уреди

Место Име Наионалност Линија Време Забелешки
  Златен Брита Стефен   Германија 3 23.73 СР
  Сребрен Терес Алшамар   Шведска 2 23.88
  Бронзен Кејт Кемпбел   Австралија 4 23.99
  Бронзен Магдалена Велдхус   Холандија 5 23.99
5 Фран Халсал   Обединето Кралство 1 24.11 НР
6 Лизбет Трикет   Австралија 7 24.19
7 Аманда Веир   САД 6 24.23
8 Дара Торес   САД 8 24.48

Надворешни врски уреди