Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м грбно во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 50м мажи грбно се одржаа на 1 август 2009, а финалето на 2 август 2009.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Лиам Тенкук
  Обединето Кралство
Јунја Кога
  Јапонија
Герардус Зандберг
  ЈАР

Рекорди уреди

  24"33 Рандам Бел
  САД
5 декември 2008
Ајндховен, Холандија
  24"80 Томас Рупрат
  Германија
27 јули 2003
Барселона, Шпанија

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Гуљелмо Гуидо   Бразил 24.49 13 4 РП
2 Ашвин Вилдбор   Шпанија 24.50 14 5
3 Камиле Лакурт   Франција 24.52 13 5
4 Лиам Тенкук   Обединето Кралство 24.55 15 8
5 Јунја Кога   Јапонија 24.57 15 4
6 Хелге Меу   Германија 24.60 14 4
7 Герард Занберг   ЈАР 24.68 13 8
8 Флори Ланг   Швајцарија 24.75 14 3
9 Хуан Мигел Рандо   Шпанија 24.77 13 3
10 Гај Маркус Барнеа   Израел 24.79 14 9
11 Аристеидис Григордатис   Грција 24.80 15 7
12 Рјосуке Ирие   Јапонија 24.87 15 6
13 Томас Рупрат   Германија 24.92 15 5
14 Даниел Орзечовски   Бразил 24.97 14 8
14 Ешли Дилани   Австралија 24.97 15 3
16 Мирко Ди Тора   Италија 25.01 14 6
17 Николас Дриберген   Холандија 25.08 14 7 НР
18 Енрико Каталањо   Италија 25.10 13 7
19 Метју Греверс   САД 25.13 15 1
20 Паскал Волак   Канада 25.23 13 1 НР
21 Вјатаутас Јанаскевичјус   Литванија 25.24 11 5
22 Арон Пирсол   САД 25.30 14 1
23 Даниел Бел   Нов Зеланд 25.31 13 2
24 Бенџамин Стасулис   Франција 25.32 13 6
25 Разван Јанут Флореа   Романија 25.34 14 2
26 Аркади Вјатчанин   Русија 25.36 15 2
27 Чарл Ван Зул   ЈАР 25.39 13 0
28 Карл Бурдис   Ирска 25.40 9 6
29 Марко Лоран   Обединето Кралство 25.44 12 6
30 Павел Санкович   Белорусија 25.53 12 3
31 Станислав Донец   Русија 25.54 12 4
32 Мин Сунг   Јужна Кореја 25.57 15 0
33 Маркус Роган   Австрија 25.59 15 9
34 Џејк Тап   Канада 25.68 12 9
35 Духи Јонг   Јужна Кореја 25.77 10 6
36 Бруно Клајс   Белгија 25.84 13 9
37 Надав Кочави   Израел 25.94 11 6
38 Данил Бугаков   Узбекистан 25.97 12 7
39 Феији Ченг   НР Кина 26.01 12 2
40 Дерја Бујукунци   Турција 26.07 11 0
41 Радослав Кавецки   Полска 26.08 14 0
42 Андрес Олвик   Естонија 26.11 10 7
43 Криштофер Јанкевич   Полска 26.19 12 5
44 Донал О’Нил   Ирска 26.29 12 0
45 Педро Медел   Куба 26.35 10 5
46 Томас Фуцик   Чешка 26.40 9 2
47 Роби Збогар   Словенија 26.41 10 4
48 Ју Занг   НР Кина 26.42 11 7
49 Жан-Француз Шнајдер   Луксембург 26.54 12 8
50 Дејвид Данфорд   Кенија 26.62 8 6
51 Каспар Еајгла   Естонија 26.63 9 8
52 Ервин Доктер   Австрија 26.68 11 3
53 Куам Амине   Мароко 26.69 11 8
54 Каи Веи Рајнер Нг   Сингапур 26.70 10 8
55 Миндаугас Садаускас   Литванија 26.71 7 7
56 Константинс Бохинс   Латвија 26.72 8 2
57 Андрејс Дуда   Латвија 26.84 8 1
58 Оливер Елиос Банадос   Чиле 26.94 9 5
59 Николас Џејмс   Зимбабве 27.01 7 9
60 Станислав Осински   Казахстан 27.06 11 1
61 Давид Родригес   Куба 27.07 9 4
62 Кристијан Хомер   Тринидад и Тобаго 27.10 9 9
62 Мигел Роблес   Мексико 27.10 10 1
64 Артиом Гландун   Молдавија 27.13 10 2
65 Николас Франција Вина   Уругвај 27.29 11 4
66 Глен Виктор Сутанто   Индонезија 27.32 11 9
67 Гуфри Робин Чи   Хонгконг 27.36 8 4
68 Лонг До Хуј   Виетнам 27.39 8 5
68 Грент Бихан   Зимбабве 27.39 8 0
70 Дога Целик   Турција 27.51 10 9
71 Жан Луис Гомес   Доминиканска Република 27.58 7 3
72 Кари Џ. Хоевдум А Предлошка:ФАО 27.65 8 9
73 ЕмилиРој Бакале   Република Конго 27.70 8 8
74 Радомјос Матуир   Тајланд 27.73 10 0
75 Хешам Б. Унабув   Шри Ланка 27.83 7 1
75 Фернандо Кастељанос   Гватемала 27.83 7 8
77 Јуриј Захаров   Киргистан 27.94 10 3
78 Зејн Џордан   Замбија 27.95 6 2
79 Мохамед Ал Џафери   ОАР 28.05 6 3
80 Тонг Антонио   Макао 28.15 8 7
81 Борис Кирилов   Азербејџан 28.36 6 4
82 Бајрон Бранденхан   Намибија 28.38 6 9
83 Брет Фрејзер Кајмански Острови 28.47 6 6
84 Жоао Матиас   Ангола 28.48 7 0
85 Самсон Фокадос Опуапко   Нигерија 28.57 5 6
85 Качик Плавчјан   Ерменија 28.57 7 6
87 ЧаоЛин цуанг   Тајван 28.62 9 0
88 Абас Рад   Либан 28.70 6 0
89 Марио Монтоја   Костарика 28.85 6 5
90 Ерик Раџонсен   Мадагаскар 28.90 9 3
91 Марселино Ричардс   Суринам 29.16 6 1
92 Рони Венкатачелум   Маврициус 29.18 5 5
93 Турал Абасов   Азербејџан 29.28 7 4
94 Фаиз Мухамед   Пакистан 29.33 5 8
95 Николас Корд   Гренада 29.60 5 1
96 Матар Самб   Сенегал 29.61 5 4
97 ЖанЛук Агуер   Света Луција 29.66 4 1
98 Керсон Хадли   СД Микронезија 29.71 3 4
99 Каилан Стал   Маријански Острови 29.75 4 6
100 Андреј Молчанов   Туркменистан 29.76 3 2
101 Марк Самут   Малта 29.82 5 9
102 Хејману Сичан   Франција 29.99 5 7
102 Пок Ман Нгоу   Макао 29.99 12 1
104 Раинуи Терипаја   Франција 30.15 5 2
105 Милимо Мветва   Замбија 30.18 4 5
106 Иво Чилаул   Мозамбик 30.35 2 4
107 Батсукан Далгун   Монголија 30.41 6 8
108 Питер Попахун Покавин   Папуа Нова Гвинеја 30.56 4 7
109 Карлос Алберто   Ангола 30.64 4 4
110 Пепелате Гбаги   Нигерија 30.83 4 9
111 Даглас Милер   Фиџи 30.95 3 1
112 Метју Жил Маркет   Маврициус 31.18 4 3
113 Гери Пинеда   Гватемала 31.46 3 3
114 Хуан Карлос Сикафи Диаз [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 31.47 4 2
115 Хенк Алојсис Лове   Гвајана 31.53 1 2
116 Даниел Кевин Прајк   Папуа Нова Гвинеја 31.55 3 8
117 Тимур Атаханов   Туркменистан 31.58 3 7
118 Патрисио Вера   Мозамбик 31.66 7 2
119 Кент Чунг Сиу   Брунеј 31.74 3 5
120 Марио Сулкја   Албанија 31.88 5 0
121 Саиф Алслам Саед Ал-Саеми   Ирак 32.22 2 0
122 Џејк Виљареал   Маршалски Острови 32.26 2 6
123 Елајџи Ерасито   Фиџи 32.82 3 0
124 Квентон Дапонт   Есватини 33.07 2 3
125 Мохамед Муџахид   Малдиви 34.06 2 7
126 Шамел Ибрахим   Малдиви 34.66 2 2
127 Омар Абдала   Танзанија 37.84 2 9
128 Нсумизи Алан Борис   Бурунди 39.17 3 6
129 Саид себа   Танзанија 43.64 1 4
130 Исидор Локосу Кпобли   Бенин 46.10 1 1

Полуфинале уреди

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Лиам Тенкук   Обединето Кралство 1 5 24.08 СР
2 Јунја Кога   Јапонија 2 3 24.29
3 Камиле Лакурт   Франција 2 5 24.46 НР
4 Ашвин Вилдбор   Шпанија 1 4 24.48
5 Хелге Меу   Германија 1 3 24.59 НР
6 Герард Занберг   ЈАР 2 6 24.68
7 Марко Ди Тора   Италија 1 8 24.77 НР
7 Аристеидис Григоргатис   Грција 2 7 24.77
9 Флори Ланг   Швајцарија 1 6 24.78
10 Рјосуке Ирие   Јапонија 1 7 24.79
11 Хуан Мигел Рандо   Шпанија 2 2 24.80
12 Гај Маркус Бареа   Израел 1 2 24.81
13 Топас Рупрат   Германија 2 1 24.87
14 Даниел Оржековски   Бразил 1 1 24.92
15 Гуљелмо Гуидо   Бразил 2 4 24.98
16 Ешли Дилани   Австралија 2 8 25.02

Финале уреди

Место Име Националност Линија Време Note
  Златен Лиам Тенкук   Обединето Кралство 4 24.04 СР
  Сребрен Јунја Кога   Јапонија 5 24.24 НР
  Бронзен Герард Занберг   ЈАР 7 24.34 НР
4 Ашвин Вилдбор   Шпанија 6 24.57
5 Камиле Лакурт   Франција 3 24.61
6 Хелге Меу   Германија 2 24.63
7 Аристеидис Григоргатис   Грција 8 24.87
8 Мирко Ди Тора   Италија 1 25.15

Надворешни врски уреди