Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м краул во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификации и полуфиналето за 100м жени краул се одржаа на 30 1435 2009, а финалето на 31 јули 2009.

Медалисти

уреди
Злато Сребро Бронза
Брита Штефен
  Германија
Франческа Халсал
  Обединето Кралство
Лизбет Трикет
  Австралија

Рекорди

уреди
  52"56 Брита Штефен
  Германија
27 јуни 2009
Берлин, Германија
CR 53"40 Лизбет Лентон
  Австралија
30 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации

уреди
Место Име Националност Време група Линија Забелешки
1 Аманда Вир   САД 53.20 16 6
2 Лизбет Трикет   Австралија 53.49 16 4
3 Раноми Кромовиџоџо   Холандија 53.61 17 6
4 Брита Стефен   Германија 53.62 17 4
5 Дана Волмер   САД 53.69 15 3
6 Жанет Отесен   Данска 53.79 15 6
7 Малија Матела   Франција 53.91 17 5
7 Фран Халсал   Обединето Кралство 53.91 17 3
9 Хана-Марија Сепала   Финска 53.94 15 5
9 Евелин Верасто   Унгарија 53.94 16 3
11 Даниела Шрајбер   Германија 54.08 16 7
12 Зеси Ли   НР Кина 54.10 15 7
12 Хејли Палмер   Нов Зеланд 54.10 16 1
14 Викторија Пун   Канада 54.27 15 1
15 Александра Герасимења   Белорусија 54.52 17 7
16 Марик Гуерер   Австралија 54.60 16 2
17 Анастаија Аксенова   Русија 54.70 15 8
18 Џозефин Лилхејџ   Шведска 54.87 17 2
19 Арлин Семеко   Венецуела 54.92 14 1
19 Дарја Степањук   Украина 54.92 16 9
21 Аријана Вандерпул-Волас   Бахреин 54.96 14 6
22 Татјана Лемос Барбос   Бразил 55.02 16 8
23 Хитер Меклин   Канада 55.44 17 1
24 Габриела Фагундез   Шведска 55.45 17 8
24 Мирослава Најдановска   Србија 55.45 17 0
26 Биргит Кошичек   Австрија 55.76 15 9
27 Р. Рагнарсдотир   Исланд 55.78 14 7
28 Катерин вилд   Обединето Кралство 55.83 14 3
29 Јае Јун Ли   Јужна Кореја 55.86 13 6
30 Харука Уеда   Јапонија 55.91 16 0
31 Катарина Филова   Словачка 56.00 13 8
32 Ванеса Гарсија Вега   Порторико 56.01 11 3
33 Лилијана Ибањес   Мексико 56.04 13 7
33 Светлана Коклова   Белорусија 56.04 17 9
35 Хејси Виљареал   Куба 56.12 10 6
35 Нина Рангелова   Бугарија 56.12 13 9
37 Јајои Мацумото   Јапонија 56.20 14 4
37 Катарзина Вилк   Полска 56.20 15 0
39 Ана Стилану   Кипар 56.29 13 1
39 Тинг Вен Куах   Сингапур 56.29 14 2
41 Клер Доусон   Ирска 56.32 12 6
42 Џолиен Симанс   Белгија 56.33 14 8
43 Петра Клосова   Чешка 56.34 13 3
44 Натан Јункрајанк   Тајланд 56.42 13 2
45 Хенриет Бренке   Норвешка 56.47 12 4
46 Сесилие Јохансен   Норвешка 56.50 11 5
47 Катарина Листопадова   Словачка 56.54 12 2
48 Никол Хорн   Зимбабве 56.57 12 9
49 Ечер Дара   Унгарија 56.65 14 0
50 Надиа Коловини   Аргентина 56.66 14 5
51 Нина Вон Кокховен   Белгија 56.69 13 4
51 Нина Совинек   Словенија 56.69 14 9
53 Лорен Јамил Бахамонде   Еквадор 56.73 12 8
54 Хуанита Барето Барето   Колумбија 56.75 10 3
55 Цина Дролц   Словенија 56.76 11 4
56 Елина Партока   Естонија 56.77 9 8
57 Верена Клокер   Австрија 56.79 12 5
58 Емилија Пикараинен   Финска 56.94 13 0
59 Ксина Ки Аманда Лим   Сингапур 56.95 13 5
60 Фионал Дојл   Ирска 56.96 12 3
61 Киер Аткен   Бермуда 56.99 10 5
62 Рагли Милсајт   Литванија 57.30 11 1
63 Кристине Мајлет   Луксембург 57.35 11 2
64 Хиу Ваи Шери Чаи   Хонгконг 57.53 12 0
65 Памела Бенитез   Ел Салвадор 57.54 11 9
66 Аника Сарнак   Естонија 57.58 11 8
67 Ханг Ју Ше   Хонгконг 57.61 10 0
68 Химена Вилар   Венецуела 57.66 10 9
69 Наташа Моди   Јамајка 57.71 11 7
70 Никол Мармол   Еквадор 57.93 11 6
71 Ана-Лиза Мопио-Џејн   Папуа Нова Гвинеја 57.97 9 6
72 Корал Дел М. Лопес Розарио   Порторико 57.98 9 4
73 Кимберли Исон   Зимбабве 58.06 8 5
74 Шарнител Меклин   Тринидад и Тобаго 58.31 10 1
75 Тејша Лајтбрн   Бахреин 58.47 8 2
76 Ерика Лајне Стјуарт   Колумбија 58.48 10 7
77 Фела Бенакур   Алжир 58.49 11 0
78 Кристина Черниев   Израел 58.53 1 1
79 Чинјер Пиугот   Суринам 58.57 9 7
80 Чи Лин Лонг   Малезија 58.64 10 8
81 Грит Апанавикјус   Литванија 58.70 12 1
82 Марие Лаура Меза   Костарика 58.88 8 4
83 Мајда Турначиќ   Босна и Херцеговина 58.91 12 7
84 Марианела Куаседа   Костарика 59.25 7 4
85 Ешли Бренсфорд   Аруба 59.27 9 1
86 Карен М. Торез Гусман   Боливија 59.42 8 3
87 Фарида Осман   Египет 59.45 10 2
88 Амина Мехо   Либан 59.60 9 3
89 Клелија Тини   Сан Марино 59.62 8 1
90 Шајла Милум Гардарнар   Фарски Острови 59.63 8 8
91 Миријам Хатамлех   Јордан 59.84 7 6
92 Нишани Сисилон   Суринам 59.94 6 8
93 Сара Абдулаху   Албанија 1:00.14 7 1
94 Рафаела Родони Палма   Чиле 1:00.31 9 0
95 Бин Јоума   Сирија 1:00.47 7 5
95 Читаранјан Шуба   Индија 1:00.47 7 7
97 Даниела Мијахара Коељо   Перу 1:00.63 7 3
97 Шерон П. Фахарадо Сиера [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:00.63 8 6
99 Нолиен Фосан   Франција 1:00.70 6 4
100 Талаша Прабу   Индија 1:00.73 7 9
101 Џонај Брајденхан   Намибија 1:00.75 6 2
102 Кристине Брајденхан   Намибија 1:00.78 6 3
103 Натаља Филина   Азербејџан 1:00.84 7 8
104 Мелинда Суе Мекалиф   Малта 1:00.99 7 2
104 Разан Таха   Јордан 1:00.99 8 9
106 Талиса Пејс   Малта 1:01.01 8 0
107 Нилшара Исенија   Холандија 1:01.12 7 0
108 Шенг Јо Тинг   Тајван 1:01.29 9 2
109 Шејнон Аустин   Сејшели 1:01.38 5 9
110 Силви Кетеларс   Холандија 1:01.47 8 7
111 Андреа Цедрон   Перу 1:01.49 6 6
112 Силвија Брунлехнер   Кенија 1:01.56 4 5
113 Далија Торез   Никарагва 1:01.68 6 7
114 Моника Бернандо   Мозамбик 1:01.71 5 0
115 Рамонд Шерезад   Мароко 1:02.02 9 9
116 Чи Јан Тан   Макао 1:02.09 6 5
117 Џудид Илан Меаури   Папуа Нова Гвинеја 1:02.34 5 7
118 Софија Ноел   Гренада 1:02.41 4 2
119 Карла Тоскано   Гватемала 1:02.68 5 6
120 Анахит Барсејан   Ерменија 1:02.69 4 6
121 Чи Вун Лонг   Макао 1:02.76 6 9
122 Кетрин Милин   Есватини 1:02.78 4 7
123 Аманда Џиа Ксин Лие   Брунеј 1:03.00 5 1
124 Бирита Дебес   Фарски Острови 1:03.10 3 7
125 Пина Ерколано   Кенија 1:03.26 5 8
126 Анжелика Тринкуер   Монако 1:03.32 5 3
127 Естел Ли Чуен Чонг   Маврициус 1:03.45 3 4
128 Ифизебе Габе   Нигерија 1:03.48 3 6
129 Ровена Марку   Албанија 1:03.87 5 5
130 Адерлин Меи-Ли Тин Хон Ко   Маврициус 1:03.91 6 1
131 Ајеша Ноел   Гренада 1:03.96 5 2
132 Естела Филс Рабетсара   Мадагаскар 1:04.06 5 4
133 Олеје Диало   Сенегал 1:04.07 6 0
134 Маријана Забала   Боливија 1:04.37 4 8
135 Чејен Рова   Фиџи 1:04.67 4 1
136 Амели Тринкуер   Монако 1:04.87 3 3
137 Џесика Стањо   Мозамбик 1:04.94 4 9
138 Самира Албитар   Брунеј 1:05.05 2 4
139 Марим Фае   Сенегал 1:05.06 4 3
140 Тиери Ерасито   Фиџи 1:05.26 3 2
141 Јара Довани   Палестина 1:06.02 3 1
142 Џулија Алвес   Маршалски Острови 1:06.13 2 6
143 Мирела Алам   Либан 1:06.53 4 0
144 Марија Греј Кох   Брунеј 1:06.93 4 4
145 Ракел К. Гленистер   Самоа 1:07.00 3 5
146 Енгарјал Кулан   Монголија 1:07.07 3 8
147 Ноел Аника Смит   Гвајана 1:07.11 3 9
148 Џулиен Кирчнер   Маршалски Острови 1:07.84 2 2
149 Марија Гибонс   Палау 1:08.21 2 5
150 Оливија Инфилд   Уганда 1:08.31 1 5
151 Сабине Хазбурн   Палестина 1:08.57 3 0
152 Манур Максуд   Пакистан 1:08.92 2 3
153 Катерина Измајлова   Таџикистан 1:09.80 2 9
154 Осисанг Чилтон   Палау 1:10.45 2 7
155 Рида Мита   Пакистан 1:12.62 2 1
156 Гури Котеча   Танзанија 1:13.14 1 7
157 Шреја Дитал   Непал 1:15.58 1 4
158 Шаила Рана   Непал 1:15.84 2 0
159 Исмаил Аминат Инас   Малдиви 1:18.25 1 2
160 Џенет Сариева   Туркменистан 1:18.63 1 6
161 И. Лена Кургус   Бурунди 1:18.73 1 3

Полуфинале

уреди
Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Лизабет Трикет   Австралија 1 4 52.84
2 Брита Стефен   Германија 1 5 52.87
3 Аманда Веир   САД 2 4 53.02
4 Фран Халсал   Обединето Кралство 1 6 53.05
5 Раноми Кромовиџоџо   Холандија 2 5 53.31
6 Жанет Отесен   Данска 1 3 53.41
7 Дана Волмер   САД 2 3 53.55
8 Евелин Верасто   Унгарија 1 2 53.74
9 Даниела Шрајбер   Германија 2 7 53.76
10 Хана-Марија Сепала   Финска 2 2 53.82
11 Хејли Палмер   Нов Зеланд 2 1 53.91
12 Малија Матела   Франција 2 6 53.95
13 Зеси Ли   НР Кина 1 7 53.97
14 Марик Гуерер   Австралија 1 8 54.21
15 Викторија Пун   Канада 1 1 54.29
16 Александра Герасимењ   Белорусија 2 8 54.51

Финале

уреди
Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Брита Стефен   Германија 5 52.07 СР
  Сребрен Фран Халсал   Обединето Кралство 6 52.87
  Бронзен Лизабет Трикет   Австралија 4 52.93
4 Аманда Веир   САД 3 53.12
5 Дана Волмер   САД 1 53.30
6 Раноми Кромовиџоџо   Холандија 2 53.37
7 Жанет Отесен   Данска 7 53.70
8 Евелин Верасто   Унгарија 8 53.92

Надворешни врски

уреди