Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м градно во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 50м жени градно се одржаа на 1 август 2009, а финалето на 2 август 2009.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Јулија Ефимова
  Русија
Ребека Сони
  САД
Сара Кацулис
  Австралија

Рекорди уреди

  30"23 Аманда Рисон
  Канада
8 јули 2009
Монтреал, Канада
  30"45 Џејд Едминстон
  Австралија
31 јули 2005
Монтреал, Канада

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Јулија Ефимова   Русија 30.24 12 4 РП
2 Кејси Карлсон   САД 30.34 10 6
3 Сара Кацулис   Австралија 30.48 10 5
4 Мониек Нијхус   Холандија 30.57 12 3
5 Аманда Ризон   Канада 30.73 10 4
6 Керстен Вогел   Германија 30.77 10 7 НР
7 Ребека Сони   САД 30.82 11 6
8 Тарни Вајт   Австралија 30.96 12 5
9 Анами Пирс   Канада 31.02 11 5
10 Софи Де Рончи   Франција 31.06 12 6
11 Валентина Артемиева   Русија 31.10 11 4
12 Џорџија Холдерсен   Обединето Кралство 31.11 7 5
12 Катарина Стиберг   Норвешка 31.11 9 4
14 Роберта Панара   Италија 31.13 12 2
15 Катја Лехтонен   Финска 31.14 9 6
16 Лори Тинјан   Обединето Кралство 31.15 8 5
17 Рике Милерпедерсен   Данска 31.23 11 0
18 Коцепцион Бадиљо   Шпанија 31.27 11 7
19 Ина Капишина   Белорусија 31.29 9 7
20 Ашинг Аџујубушел   Кенија 31.30 10 0
21 Џејн Треп   Естонија 31.32 9 2
21 Мирна Јукич   Австрија 31.32 10 8
21 Каролин Рану   Германија 31.32 12 1
24 Ана Карла Карваљо   Бразил 31.38 12 7
25 Ангелики Ексаркоу   Грција 31.52 9 5
26 Далеум Ким   Јужна Кореја 31.55 10 2
27 Татјане Сакеми   Бразил 31.61 11 3
28 Нитоми Носе   Јапонија 31.68 10 1
29 Ева Савецко   Полска 31.69 8 4
29 Петра Чокова   Чешка 31.69 10 9
31 Ребека Ејдервик   Шведска 31.77 11 8
32 Ранди Ванг   НР Кина 31.79 11 2
33 Хјејин Ким   Јужна Кореја 31.82 9 1
34 Јекатерина Садовник   Казахстан 31.85 7 6
35 Анастасија Кристифору   Кипар 31.87 9 3
36 Џолин Хостман   Шведска 31.88 12 9
37 Јулија Бенач   Израел 31.98 9 8
37 Мартина Караро   Италија 31.98 11 1
39 Ана Марисо Брита   Португалија 32.00 11 9
40 Елис Матијсен   Белгија 32.12 8 6
41 Жоан Карваљо   Португалија 32.24 12 0
42 Урте Казакевичјус   Литванија 32.37 7 7
43 Доа Рева Масарва   Израел 32.46 8 8
44 Раминта Дварскевичјус   Литванија 32.53 7 2
45 Тања Смит   Словенија 32.55 8 0
46 Сара Лајнеф   Тунис 32.68 7 4
47 Храфнилдур Лутерсдотир   Исланд 32.71 8 3
48 Алисија Лајтбрн   Бахами 32.84 6 7
49 Ана Клистунова   Украина 32.87 7 1
50 Руен Роан Хон   Сингапур 32.93 9 9
51 Даниела Викторија   Венецуела 32.95 8 1
52 Мартина Данкова   Чешка 32.97 7 0
53 Он Кеи Леи   Макао 33.34 6 5
54 Агнешка Островска   Полска 33.36 7 8
55 Вероника Вдовиченко   Молдавија 33.46 8 7
56 Џонај Брајденхан   Намибија 33.50 6 8
57 Кимба Колимур   Тринидад и Тобаго 33.61 6 4
58 Максин Хрд   Зимбабве 33.70 5 5
59 Каролина Колорадо Хенао   Колумбија 33.93 7 9
59 Дилара Бусе Гунајандин   Турција 33.93 8 9
61 Даниеле Беабрун   Света Луција 33.95 6 2
62 Даниела Линдемаер   Намибија 34.12 5 4
63 Черел Томсон   Тринидад и Тобаго 34.87 6 6
64 Марија Зенони   Доминиканска Република 34.93 5 1
65 Лабаке Антонија Ориретан   Нигерија 34.95 5 8
66 Моника Бернандо   Мозамбик 35.07 4 5
67 Ракел Тонџор   Нигерија 35.15 5 0
68 Ксин Линг Черил Лим   Сингапур 35.20 6 9
69 Селма Атиќ   Босна и Херцеговина 35.72 6 1
70 Нибал Јамут   Либан 35.74 6 3
71 Мелинда Суе Мекалиф   Малта 35.77 5 3
72 Нилшара Исенија   Холандија 35.87 6 0
73 Аманда Џиа Ксин Лие   Брунеј 35.90 4 7
74 Карла Тоскано   Гватемала 36.35 5 2
75 Карен Вилорио [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 36.55 5 7
76 Доли Глумец   Бангладеш 36.62 4 3
77 Ана Еуседа Гутиерез [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 36.74 4 2
78 Гатурмал Огуерел   Монголија 37.00 3 7
79 Стефани Росоаманана   Мадагаскар 37.17 5 6
80 Клариса Бреди   Маршалски Острови 37.29 4 6
81 Џесика Коса   Мозамбик 37.81 3 5
82 Мирела Алам   Либан 37.88 5 9
83 Теа Пикули   Албанија 37.94 4 0
84 Дебора Кеци   Албанија 38.24 4 4
85 Џамила Лункус   Уганда 38.90 3 2
86 Мариам Фова   Танзанија 39.07 2 0
87 Аделе Рова   Фиџи 39.09 3 3
88 Рајлин Дејвид   СД Микронезија 39.42 2 5
89 Џејд Ашилег Хауард   Замбија 39.51 3 4
90 Ноел Аника Смит   Гвајана 40.39 3 0
91 Сабине Хазбрн   Палестина 40.61 4 9
92 Даниеле Бернандини Финдли   Замбија 40.65 3 6
93 Муругаперумал Венпа   Индија 40.67 4 1
94 Џулија Алвес   Маршалски Острови 41.08 2 3
95 Дебрза Даниел   СД Микронезија 41.43 2 4
96 Мохамед Хусеин   Брунеј 41.65 3 8
97 Аелија Мехди   Пакистан 41.81 3 9
98 Марија Гибонс   Палау 41.85 2 6
99 Акса Тарик   Пакистан 42.55 3 1
100 Ангеле Мебоу Махутин   Бенин 43.26 1 6
101 Ангелика Сито Оуедраго   Буркина Фасо 44.71 1 5
102 Аиша Оумар Кулибали   Мали 46.12 2 1
103 Светлана Догадкина   Таџикистан 46.51 7 3
104 Исмаил Аминат Исам   Малдиви 46.91 2 2
105 Ава Кеита   Мали 47.48 1 4
106 Катерине Декер   Танзанија 48.23 2 8
107 Антја Флауерс   Палау 48.25 2 7

Полуфинале уреди

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Сара Кацулис   Австралија 2 5 30.33
2 Мониек Нијхус   Холандија 1 5 30.38 НР
3 Јулија Ефимова   Русија 2 4 30.40
4 Аманда Ризон   Канада 2 3 30.42
5 Кејси Карлсон   САД 1 4 30.46
6 Ребека Сони   САД 2 6 30.56
7 Тарни Вајт   Австралија 1 6 30.80
8 Валентина Артемиева   Русија 2 7 30.92
8 Анами Пирс   Канада 2 2 30.92
10 Лори Тунјан   Обединето Кралство 1 8 31.03
11 Кирстел Вогел   Германија 1 3 31.04
12 Катарина Стиберг   Норвешка 2 1 31.09
13 Софи Де Рончи   Франција 1 2 31.12
14 Роберта Панара   Италија 1 1 31.16
15 Џорџија Холдернес   Обединето Кралство 1 7 31.25
16 Катја Лехтонен   Финска 2 8 31.37

Препливување уреди

Место Име Националност Линија Време Забелешки
1 Анами Пирс   Канада 5 30.98
2 Валентина Артемиева   Русија 4 30.99

Финале уреди

Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Јулија Ефимова   Русија 3 30.09 СР
  Сребрен Ребека Сони   САД 7 30.11
  Бронзен Сара Кацулис   Австралија 4 30.16 ОР
4 Мониек Нијхус   Холандија 5 30.46
5 Анами Пирс   Канада 8 30.53
6 Кејси Карлсон   САД 2 30.65
7 Аманда Ризон   Канада 6 30.67
8 Тарни Вајт   Австралија 1 30.91

Надворешни врски уреди