Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м делфин во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Прелиминарната рунда на 100 метри делфин ќе се одрживо утринската сесија на 26 јули, додека полуфиналето во вечерната сесија истиот ден. Финалето ќе се одржи во вечерната сесија на 27 јули

Рекорди уреди

Рекорд Пливач Време Локавија
СР Инге де Брујун   Холандија 56.61   Австралија Сиднеј 2000
ШР Либи Трикет   Австралија 57.15   Австралија Мелбурн 2007

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Сара Сјорстом
  Шведска
Џесика Шипер
  Австралија
Лиоа Лиујанг
  НР Кина

Квалификации уреди

Група 1 уреди

Место Линија Пливач Националност Време
1 5 Аделе Рова   Фиџи 1:14.04
2 4 Гантур Ојунгерел   Монако 1:14.99
3 3 Аелиа Мехди   Пакистан 1:25.88

Група 2 уреди

Место Линија Пливач Националност Време
1 2 Вандита Таријал   Индија 1:05.80
2 5 Разан Таха   Јордан 1:08.28
3 9 Рашита Шах   Кенија 1:08.89
4 4 Талиса Пејс   Малта 1:09.10
5 6 Ли Чуен Ченг Естеле Анаис   Шри Ланка 1:09.51
6 1 Џесика Стањо   Мозамбик 1:09.67
7 8 Минирувани Самаракун   Шри Ланка 1:09.99
8 0 Тиери Ерасито   Фиџи 1:11.63
9 3 Ешќи Бренсфорд   Холандија 1:13.51
10 7 Тин Хон КО Аделин Меи-Ли   Маврициус 1:14.08

Група 3 уреди

Место Линија Пливач Националност Време
1 5 Давина Мањон   Малта 1:05.41
2 3 Карен Торез Миленка Гусман   Боливија 1:05.64
3 8 Даниела Рејес Хинричсен   Чиле 1:05.83
4 4 Далија Торез   Никарагва 1:05.93
5 6 Моира Фразер   Зимбабве 1:06.05
6 7 Силви Кетеларс   Холандија 1:07.42
7 0 Моника Бернандо   Мозамбик 1:07.52
8 9 Шалија Милум Гардарнар   Фарски Острови 1:08.17
9 2 Амина Мехо   Либан 1:08.39

Група 4 уреди

Место Линија Пливач Националност Време
1 3 Марие Лаура Меза   Костарика 1:04.18
2 6 Илена Муриљо   Шпанија 1:04.21
3 2 Марија Џорџина Гондианцо   Филипини 1:04.34
4 0 Лаура Лусија Паз Чавес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:04.45
5 9 Каракучи Лилија   Мароко 1:04.95
6 5 Чен Тинг   Тајван 1:05.06
7 8 Пуја Рагхава Алва   Индија 1:05.13
8 4 Симона Мукиоли   Сан Марино 1:05.55
9 7 Ма Чок Меи   Макао 1:06.51
10 1 Шарон Паола Фахардо Сиера [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:07.07

Група 5 уреди

Место Линија Пливач Националност Време
1 3 Кристине Малиет   Луксембург 1:02.22
2 5 Аист Доброволскат   Литванија 1:02.60
3 4 Елиана Бариос   Венецуела 1:02.92
4 6 Фарида Осман   Египет 1:03.21
5 7 Кох Тинг Тинг   Сингапур 1:03.25
6 9 Јуминислези Моралес Мендоса   Куба 1:03.33
7 2 Грит Апаваничут   Литванија 1:03.38
8 1 Бинта Захра Диоп   Сенегал 1:03.47
9 0 Тинг Шен-Ју   Тајван 1:03.77
10 8 Рамонд Шеразад   Мароко 1:04.34

Група 6 уреди

Место Линија Пливач Националност Време
1 7 Ариана Вандерпул Валас   Бахреин 1:00.56
2 5 Ше Ханг Ју   Хонгконг 1:00.83
3 1 Ленка Јарошова   Чешка 1:01.19
4 3 Фела Бенакур   Алжир 1:01.22
5 0 Линда Лајхорин   Финска 1:01.27
6 4 Алана Дилет   Бахреин 1:01.51
7 2 Марелин Ламерт Лиев   Малезија 1:02.14
8 9 Јасемин Росенбергер   Турција 1:02.52
9 6 Кристина Бернис Ленокс   Порторико 1:02.56
10 8 Лорен Јамил Бахамонд   Еквадор 1:03.05

Група 7 уреди

Место Линија Пливач Националност Време
1 6 Ана Јевчак   Украина 1:00.37
2 5 Ана Шохолева   Кипар 1:00.42
3 1 Рита Медрано   Мексико 1:00.47
4 4 Летутиа Перес   Швајцарија 1:00.67
5 7 Ирис Росенбергер   Турција 1:00.86
6 3 Мирела Олшак   Полска 1:00.93
7 0 Кели Шим Робинсон   Хонгконг 1:01.05
8 2 Катарина Листопадова   Словачка 1:01.24
9 8 Елимар Бариос   Венецуела 1:01.95
10 9 Софија Џелич   Словенија 1:02.09

Група 8 уреди

Место Линија Пливач Националност Време
1 1 Мaртина Ван Беркел   Швајцарија 59.87
2 8 Орсолја Томпа   Унгарија 59.85
3 6 Емилија Пикаринен   Финска 59.69
4 4 Катерина Гачети   Италија 59.60
5 3 Трил Ајланд   Естонија 59.00
6 5 Аудреј Лакрукс   Канада 58.67
7 2 Мајда Турнаџич   Босна и Херцеговина 1:01.31
8 7 Каролина Колорадо Хенао   Колумбија 1:00.50
9 9 Ирина Нијафедава   Белорусија 1:00.46
10 0 Кристина Черничев   Израел 1:00.32

Група 9 уреди

Место Линија Пливач Националност Време
1 6 Сара Сјорстом   Шведска 56.76 НР ШР
2 4 Кристине Магнусон   САД 57.48
3 3 Фелисити Галвез   Австралија 57.76
4 7 Аника Мелхорн   Германија 58.04
5 5 Елен Ганди   Обединето Кралство 58.07
6 8 Дајнара де Паула   Бразил 58.26
7 2 Иларија Бјанки   Италија 58.81
8 1 Кимберли Бајс   Белгија 58.62
9 0 Катерина Зубкова   Украина 59.77
10 9 Биргит Кошишек   Австрија 59.93

Група 10 уреди

Место Линија Пливач Националност Време
1 5 Дана Волмер   САД 57.15
2 4 Џесика Шипер   Австралија 57.17
3 8 Зои Јафеи   НР Кина 57.34
4 7 Џенет Отесен   Данска 57.58
5 9 Ингвилд Шнилдал   Норвешка 57.67
6 6 Јука Като   Јапонија 58.31
7 2 Габриела Силва   Бразил 58.35
3 Џема Лове   Обединето Кралство 58.60
0 Ирина Безпалова   Русија 58.74
1 Габриела Фагиндез   Шведска 59.95

Група 11 уреди

Место Линија Пливач Националност Време
1 6 Ауроре Монгел   Франција 57.75
2 5 Љао Лиујанг   НР Кина 57.90
3 4 Магдалена Вајдхуис   Холандија 58.06
4 7 Ечер Дара   Унгарија 58.61
5 8 Јуи Мијамото   Јапонија 59.00
6 9 Амит Иври   Израел 59.02
7 2 Мича К Остергард Јенсен   Данска 59.06
8 1 Сара Исакович   Словенија 59.10
9 0 Шантел Грут   Холандија 59.24
10 3 Тао Ли   Сингапур 59.73

Полуфинале уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Сара Сјорстом   Шведска 56.44 2 4 СР
2 Џесика Шипер   Австралија 57.08 2 5
3 Дана Волмер   САД 57.19 1 4
4 Инвилд Снилдал   Норвешка 57.20 2 6
5 Љао Лиујунг   НР Кина 57.25 1 2
6 Ауроре Монгел   Франција 57.39 1 6
7 Габриела Силва   Бразил 57.42 1 8
8 Магдалена Вајдхус   Холандија 57.56 1 7
8 Зои Јафеи   НР Кина 57.56 1 5
10 Кристине Магнусон   САД 57.59 2 3
11 Џенет Отесен   Данска 57.65 1 3
12 Дајнара де Паула   Бразил 57.68 1 1
13 Фелисити Галвез   Австралија 57.71 2 2
14 Аника Мелхорн   Германија 57.90 2 7
15 Јука Като   Јапонија 57.95 2 8
16 Елен Ганди   Обединето Кралство 58.25 2 1

Препливување уреди

Место Име Националност Време Линија
1 Магдалена Вајдхус   Холандија 57.38 4
2 Зои Јафеи   НР Кина 57.62 5

Легенда: ШР = Рекорд на првенството, НР = Национален рекорд

Финале уреди

Место Име Националност Време Линија Забелешки
  Златен Сара Сјорстом   Шведска 56.06 4 СР
  Сребрен Џесика Шипер   Австралија 56.23 5
  Бронзен Љао Лиујунг   НР Кина 56.86 2
4 Ауроре Монгел   Франција 56.89 7
5 Габриела Силва   Бразил 56.94 1
5 Дана Волмер   САД 56.94 3
7 Ингвилд Снилдал   Норвешка 56.96 6
8 Магдалена Велдхус   Холандија 57.79 8

Надворешни врски уреди