Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м краул во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за трката на 200м маѓи краул на 2009 Светско Акватичко Првенство се одржа во утринската сесија на 27 јули, а финалето во вечерната на 28 јули на стадионот Тор вергата Рим.

Рекорд

уреди
Светски рекорд
1:42.96   Мајкл Фелпс Пекинг   12 август 2008
Шампионатски рекорд
1:43.86   Мајкл Фелпс Мелбурн   27 март 2007

Medalists

уреди
Злато Сребро Бронза
Паул Бидерман
  Германија
Мајкл Фелпс
  САД
Данил Изотов
  Русија

Квалификации

уреди
Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Паул Бидерман   Германија 1:45.30 14 4
2 Мајкл Фелпс   САД 1:45.60 15 4
3 Данил Изотов   Русија 1:45.86 14 3
4 Жан Басон   ЈАР 1:45.88 15 3
5 Себастијан Вершурен   Холандија 1:46.25 13 8
6 Шо Учида   Јапонија 1:46.30 14 6 НР
7 Никита Лобинцев   Русија 1:46.32 13 3
8 Парк Таехван   Јужна Кореја 1:46.53 13 4
9 Кенрик Монк   Австралија 1:46.56 15 1
10 Патрик Марфи   Австралија 1:46.61 13 5
11 Шејн Фразер Кајмански Острови 1:46.89 12 2
12 Ендрју Хантер   Обединето Кралство 1:46.96 13 2
13 Емилијано Брембиља   Италија 1:46.99 14 1
14 Доминик Мекрти   Швајцарија 1:47.10 14 5
15 Дејвид Валтерс   САД 1:47.15 15 5
16 Рос Девенпорт   Обединето Кралство 1:47.21 15 6
17 Шого Хирара   Јапонија 1:47.25 13 7
18 Николас Оливеира   Бразил 1:47.55 13 6
19 Џанлука Маглија   Италија 1:47.64 14 7
20 Доминик Кол   Австрија 1:47.83 13 1
21 Ахмед Матлути   Тунис 1:47.88 14 2
22 Рајан Харисон   Ирска 1:47.94 11 3
23 Блејк Ворсли   Канада 1:48.17 12 7
24 Брет Фрејзер Кајмански Острови 1:48.18 7 0
25 Петер Бернек   Унгарија 1:48.24 12 8
26 Колин Расел   Канада 1:48.25 15 7
27 Ендју Мекмилам   Нов Зеланд 1:48.30 15 9
28 Даниеле Тирибаси   Венецуела 1:48.51 10 2
29 Гард Квејл   Норвешка 1:48.57 12 1
30 Родриго Кастро   Бразил 1:48.62 14 8
31 Нимрод Шапира Барор   Израел 1:48.63 15 8
32 Џон Рахуг Руд   Данска 1:48.69 12 9
33 Конрад Шчерниак   Полска 1:48.73 15 0
34 Клеменс Рап   Германија 1:48.75 14 9
35 Даглас Кларк Ленокс Ii   Порти Рико 1:48.81 6 2
36 Давид Брандл   Австрија 1:48.89 12 3
37 Андреас Зисомос   Грција 1:48.96 12 5
38 Давид Карасек   Швајцарија 1:48.97 11 6
39 Фолиен Систерманс   Белгија 1:49.03 11 5
40 Мајкл Џек   Нов Зеланд 1:49.11 13 9
41 Џорџе Маркович   Србија 1:49.21 12 6
42 Романс Милославкис   Латвија 1:49.34 12 4
43 Жан Алберт Вентер   ЈАР 1:49.41 13 0
44 Цезар Фариа   Португалија 1:49.53 10 4
45 Рафаел Стачиоти   Луксембург 1:49.61 11 2
46 Квестослав Свобода   Чешка 1:49.74 11 4
47 Глен Сургелус   Белгија 1:50.03 12 0
48 АКУЊА Крокс   Венецуела 1:50.08 10 6
48 Золтан Повазај   Унгарија 1:50.08 14 0
50 Џонмо Бае   Јужна Кореја 1:50.48 10 8
51 Гал Нево   Израел 1:50.52 9 8
52 Мартин Даниел Кучер Белгери   Уругвај 1:50.69 11 9
53 кемал Арда Гурдал   Турција 1:50.79 9 6
53 Хорхе Маиа   Португалија 1:50.79 10 5
55 Тенфеи Ши   НР Кина 1:50.88 10 1
56 Конор Лини   Ирска 1:50.98 10 0
57 Раул Енрике Мартинес Коломбер   Порти Рико 1:51.09 9 3
58 Тонг Ксин   НР Кина 1:51.18 11 8
59 Себастијан Јансен Амдико   Перу 1:51.21 8 3
60 Владимир Сидоркин   Естонија 1:51.24 11 1
61 Марио Монтоја   Костарика 1:51.30 10 9
62 Олег Работа   Казахстан 1:51.56 8 7
63 Брендан Вајтхурст   САД 1:51.59 6 6
64 Лукаш Гимински   Полска 1:51.62 11 0
65 Александар Николов   Бугарија 1:51.77 9 5
66 Таки М’рабет   Тунис 1:51.88 9 2
67 Вирдхавал Каде   Индија 1:52.01 11 7
68 Матео де Ангуло Веласко   Колумбија 1:52.37 9 9
69 Вадим Лепски   Украина 1:52.50 8 0
70 Иракли Ревишвили   Грузија 1:52.87 8 5
71 Вен Хао Џошуа Лин   Сингапур 1:52.99 8 2
72 Саед Малеке Аштани   Иран 1:53.32 6 3
73 Хајдер Енсар   Босна и Херцеговина 1:53.62 7 1
74 Микаел Колојан   Ерменија 1:53.76 7 5
75 Артур Дилман   Казахстан 1:53.88 9 1
76 Мигел Молина   Филипини 1:54.02 10 3
77 Себастијан Ариспе Силва   Перу 1:54.04 7 4
78 Петр Ромашкин   Узбекистан 1:54.09 9 7
79 Чарлс Вилијам Вокер   Филипини 1:54.72 7 6
80 Зејн Џордан   Замбија 1:54.87 7 9
81 Мохамед Фархуд   Египет 1:55.03 9 4
82 Емин Ношади   Иран 1:55.52 5 6
83 Берада Морад   Мароко 1:55.69 8 1
84 Хосе Алберто Монтоја   Костарика 1:55.77 6 7
85 ЈуТинг Чен   Тајван 1:55.91 7 7
86 Соботјон Амилов   Узбекистан 1:56.25 7 3
87 Хулио Цезар Галфоре Монтес   Колумбија 1:56.40 10 7
88 Грант Бихан   Зимбабве 1:56.52 7 2
89 Мохамед Мадух   Кувајт 1:56.64 6 4
90 КаиВен Пан   Тајван 1:56.77 9 0
91 Гери Пинеда   Гватемала 1:56.95 4 2
92 Мингзе Марку Чи   Сингапур 1:57.01 8 6
93 Енди Баби   Албанија 1:57.15 6 0
94 Бојан Јованов   Македонија 1:57.48 1 0
95 Радхамс Калаф   Доминиканска Република 1:57.51 6 8
96 Лоа Абдулвахид Ташканди   Саудиска Арабија 1:57.94 8 9
97 Диего Кастиљо   Панама 1:58.03 5 8
98 Џонатан Вонг   Јамајка 1:58.27 4 1
99 Ашвин Менон   Индија 1:58.62 5 7
100 Ориол Кунат   Андора 1:58.74 5 3
101 Рашид Јанусов   Киргистан 1:58.86 8 8
102 Марзук Алсалем   Кувајт 1:59.37 6 5
103 Алан Габриел Гутиерез Кастро [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 1:59.57 5 4
104 Нил Аргус   Малта 1:59.61 4 3
105 Ахмед Јебрел   Палестина 1:59.71 4 0
106 Карим Енаб   Јордан 1:59.80 4 4
107 Кристофер Дуенас   Гуам 1:59.88 6 9
108 Ваугн Гортхсајд   Барбадос 1:59.94 5 1
109 Џорџи Мтвралашвили   Грузија 2:00.03 5 2
110 Колин Бенсадон   Гибралтар 2:00.19 5 0
111 Сидни Хокса   Албанија 2:01.30 4 8
112 Александр Слепченко   Киргистан 2:01.41 6 1
113 Игнасио Иван Куеведо Буба   Боливија 2:01.84 3 5
114 Омар Нуњес   Никарагва 2:02.23 4 7
115 фернандо Медрано   Никарагва 2:02.45 3 4
116 Армандо Естебан Зајас Клауре   Боливија 2:02.87 4 9
117 Едвард Каруина Дигли   Малта 2:03.43 3 2
118 Хејману Сичан   Франција 2:03.65 4 6
119 Есау Симпсон   Гренада 2:03.93 3 9
120 Луис Андрес Мартолел нејм [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:04.06 3 7
121 Жан Мари Емануел Фрогот   Маврициус 2:05.47 3 0
122 Метју Жилс Маркет   Маврициус 2:06.44 3 1
123 Даглас Милер   Фиџи 2:06.47 3 8
124 Паул Елаиса   Фиџи 2:06.72 2 4
125 Саед Ал Џесми   ОАР 2:06.77 3 6
126 Џинсент Пери   Франција 2:06.92 5 9
127 Сергеј Певнев   Ерменија 2:07.73 3 3
128 Ахмед Маџид Али Тајави   Ирак 2:08.55 2 0
129 Ал КАдур Мусалам   Оман 2:09.44 5 5
130 Шејн Мангру   Сејшели 2:09.87 2 6
131 Сергеј Кровјаков   Туркменистан 2:11.39 2 7
132 Хенк Алојсис Лове   Гвајана 2:11.56 2 8
133 Адам Виктора   Сејшели 2:12.13 2 1
134 Купер Граф   Маријански Острови 2:12.17 2 3
135 Шин Кимура   Маријански Острови 2:13.02 2 2
136 Џеси Нилсон   Самоа 2:13.15 2 5
137 Фахад Алкуз   Брунеј 2:17.04 1 3
138 Ахмед Халиев   Туркменистан 2:17.22 1 4
139 Инајат Хасан   Малдиви 2:18.63 1 6
140 Али Мохамед Раин   Малдиви 2:22.16 1 5
141 Кристофер Симондс   Гана 2:32.84 1 2
Александар Дејл Оен   Норвешка DNS 1 7
Александар Јеремич   Србија DNS 1 8
Лин Куан-Тинг   Тајван DNS 7 8
Мадс Гласнер   Данска DNS 15 2
Обаид Алџесми   ОАР DSQ 4 5
Салвадор Малат Аркаја   Чиле DSQ 8 4

Полуфинале

уреди
Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Паул Бидерман   Германија 1:43.65 2 4 ШР
2 Данил Изотов   Русија 1:45.09 2 5
3 Мајкл Фелпс   САД 1:45.23 1 4
4 Никита Лобинцев   Русија 1:45.31 2 6
5 Шо Учида   Јапонија 1:45.45 1 3 NR
6 Себастијан Верчурен   Холандија 1:45.69 2 3
7 Кенрик Монк   Австралија 1:45.77 2 2
8 Жан Басон   ЈАР 1:45.82 1 5
9 Доминик Мекрти   Швајцарија 1:46.13 1 1
10 Шејн Фрејзер Кајмански Острови 1:46.44 2 7
11 Рос Девенпорт   Обединето Кралство 1:46.46 2 8
12 Дејвид Валтерс   САД 1:46.61 1 1
13 Парк Таеванг   Јужна Кореја 1:46.68 1 6
14 Патрик Марфи   Австралија 1:46.70 1 2
15 Ендрју Хантер   Обединето Кралство 1:46.90 1 7
16 Шого Хихара   Јапонија 1:47.36 1 8

Финале

уреди
Место Име Националност Време Линија Забелешки
  Златен Паул Бидерман   Германија 1:42.00 4 СР
  Сребрен Мајкл Фелпс   САД 1:43.22 3
  Бронзен Данил Изотов   Русија 1:43.90 5 НР
4 Шо Учида   Јапонија 1:45.24 2 НР
5 Кенрик Монк   Австралија 1:45.46 1
6 Жан Басон   ЈАР 1:45.67 8 АФ]
7 Себастијан Вершурен   Холандија 1:46.05 7
8 Никита Лобинцев   Русија 1:46.33 6

Надворешни врски

уреди