Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м делфин во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 100м мажи делфин се одржаа на 31 јули 2009,а финалето на 1 август 2009.

Рекорди уреди

  50"22 Мајкл Фелпс
  САД
9 јули 2009
Индијанаполис, САД
РП 50"40 Јан Крокер
  САД
30 јули 2005
Монтреал, Канада

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Мајкл Фелпс
  САД
Милорад Чавич
  Србија
Рафаел Муњос
  Шпанија

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Милорад Чавич   Србија 50.56 15 4
2 Тајлер МекГил   САД 50.90 15 5
2 Мајкл Фелпс   САД 50.90 17 4
4 Ендрју Лотерштајн   Австралија 50.93 16 5
5 Алберт Субирац   Венецуела 51.02 17 7
6 Габриел Мањабеира   Бразил 51.11 17 3
7 Иван Ленџер   Србија 51.22 15 7
7 Бенџамин Старк   Германија 51.22 16 6
9 Такуро Фуџии   Јапонија 51.24 15 3 НР
10 Рафаел Муњос   Шпанија 51.40 16 4
11 Петер Манкоч   Словенија 51.49 16 3
12 Евгениј Коротишкин   Русија 51.51 15 6
13 Николај Скворцов   Русија 51.58 15 1
14 Мајкл Рок   Обединето Кралство 51.65 16 8
15 Корни Свејнпул   Нов Зеланд 51.71 17 2
16 Џејсон Данфорд   Кенија 51.76 17 5
17 Рајан Џон Пини   Папуа Нова Гвинеја 51.81 16 2
17 Клемент Леферт   Франција 51.81 17 6
19 Џори Вердлинен   Холандија 51.97 14 4
19 Хелге Меу   Германија 51.97 15 9
21 Адам Пајн   Австралија 51.98 17 0
22 Михел Рубачек   Чешка 51.99 12 2
23 Робин Ван Агел   Холандија 52.04 14 3
24 Павел Санкович   Белорусија 52.05 13 5
25 Јиавеи Зоу   НР Кина 52.08 14 2
25 Линдон Фернс   ЈАР 52.08 15 8
27 Марио Тодорович   Хрватска 52.09 14 5
28 Мос Бармстер   Нов Зеланд 52.13 17 8
29 Каио Алмеида   Бразил 52.14 15 2
30 Денис Дубров   Украина 52.21 13 9
31 Симон Сјодин   Шведска 52.27 13 8
31 Ларс Флоранден   Шведска 52.27 16 9
33 Масајуки Кишида   Јапонија 52.28 17 1
34 Јакоб Шиот Андеркаер   Данска 52.34 15 0
35 Даглас Кларк Ленокс Ли   Порторико 52.39 12 4
36 Пабло Мармолехо   Мексико 52.48 12 8
37 Духи Јонг   Јужна Кореја 52.50 12 3
38 Матиа Налесо   Италија 52.55 14 7
38 Јан Хулме   Обединето Кралство 52.55 17 9
40 Џое Бартох   Канада 52.60 14 9
41 Алекс Виљаеција   Шпанија 52.61 16 7
42 Серги Бреус   Украина 52.63 13 0
43 Фенг Ши   НР Кина 52.64 16 1
44 Алон Мендел   Израел 52.68 13 1
45 Марцин Бабучовски   Полска 52.75 14 8
46 Вјатаустас Јанусатис   Литванија 52.76 11 5
47 Стефанос Димитриадис   Грција 52.89 13 3
48 Павелс Кондрахинс   Латвија 52.92 10 4
48 Евгениј Лаузка   Белорусија 52.92 12 7
50 Диого Карваљо   Португалија 52.94 14 6
51 Симао Моргадо   Португалија 52.98 13 4
52 Јан Сефл   Чешка 52.99 13 7
53 Дариан Тоунсенд   ЈАР 53.04 16 0
54 Мартин Тарчунски   Полска 53.06 14 1
55 Шејн Фрејзер Кајмански ОСтрови 53.07 11 2
56 Октавио Алеси   Венецуела 53.12 12 1
56 Француз Хисбранд   Белгија 53.12 14 0
58 Емил Далнилсен   Данска 53.20 13 6
58 Римвјадис Салцус   Литванија 53.20 13 2
60 Густаво Даниел Пачет   Аргентина 53.30 11 7
61 Даниел Милија Анри Бего   Малта 53.33 11 1
62 Андрејс Дуда   Латвија 53.41 12 0
63 Елвис Бароус   Бахами 53.51 11 9
64 Александу Феликс Маестру   Романија 53.61 11 3
65 Дамиен Картис   Швајцарија 53.91 10 3
66 Бернанд Волф   Австрија 53.98 11 4
67 Рустам Кудиев   Казахстан 54.01 10 6
67 Александре Бахтијаров   Кипар 54.01 10 1
69 Матие Фонтен   Белгија 54.02 12 9
70 Емануел Крешибени   Перу 54.08 8 3
71 Надав Кочави   Израел 54.20 9 4
72 ЧиЧие Цу   Тајван 54.34 10 7
73 Станислав Кузмин   Казахстан 54.41 10 0
74 Роман Милославкис   Латвија 54.42 8 9
75 Израел Дулан   Мексико 54.52 10 8
76 Серкан Атасај   Турција 54.66 10 2
77 Стен Индирксон   Естонија 54.73 9 3
78 Мартин Ливамаги   Естонија 54.74 9 6
79 Џонам Ју   Јужна Кореја 54.78 10 5
80 Сјуе Веј Николас Тан   Сингапур 54.84 9 8
81 Грант Бихан   Зимбабве 54.89 8 4
82 Гоксу Бицер   Турција 54.93 9 5
83 Бадер Алмухана   Саудиска Арабија 55.11 9 2
84 Андрес Хосе Гонсалес   Аргентина 55.23 10 9
85 Вирдхавал Каде   Индија 55.28 11 6
86 Рехан Понча   Индија 55.29 7 3
87 Нгујен Во Тај   Виетнам 55.37 7 5
88 Бранден Вајфхртс   САД 55.46 5 1
89 Сергеј Панков   Узбекистан 55.48 8 6
90 Карлос Виверо Мадиагара   Колумбија 55.55 9 1
91 Норберт Трудман   Словачка 55.90 11 0
92 Глен Виктор Сутанто   Индонезија 55.92 11 8
93 Фавио Персано   Парагвај 55.93 8 2
94 Таки М’Рабет   Тунис 55.94 9 7
95 Хајдер Енсар   Босна и Херцеговина 56.17 7 2
96 Џејмс Валш   Филипини 56.38 6 4
97 Конор Лини   Ирска 56.39 9 9
98 Бред Хамилтон   Јамајка 56.56 6 0
99 Енди Баби   Албанија 56.58 5 5
100 Винг Чуен Виктор Вонг   Макао 56.65 9 0
101 П. Маилард Родригес   Чиле 56.68 6 3
102 Бруно Мигел Ескуен Блаз   Перу 56.80 8 8
103 Емин Ношади   Иран 56.84 6 1
104 Педро Пинотес   Ангола 56.92 5 0
105 Обаид Аџесми   ОАР 56.96 7 7
105 Жоао Матиас   Ангола 56.96 7 0
107 Алексадер Реј   Намибија 56.97 4 5
108 Телмур Гулиеб   Азербејџан 57.06 8 7
109 Ри Јин Николас Сим   Сингапур 57.10 7 6
110 Сергеј Голбан   Молдавија 57.14 5 2
111 Рој Ф. Барахона Фуентес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 57.15 7 4
112 Радхамас Калаф   Доминиканска Република 57.33 5 7
113 Јелоу Јијах   Нигерија 57.37 4 3
114 Х. Ернандес Марадиага [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 57.41 8 5
115 Марселино Ричардс   Суринам 57.44 6 2
116 Мигел Наваро   Боливија 57.48 5 8
117 Фернандо Кастељанос   Гватемала 57.75 5 9
118 Натер Ахмед Алхамуд   Саудиска Арабија 57.82 6 6
119 Жоел Рому Лемарчанд   Уругвај 57.97 7 9
120 Карим Енаб   Јордан 57.99 4 6
121 Сергеј Фалкас   Молдавија 58.12 5 6
122 Бајрон Бранденхан   Намибија 58.28 4 2
123 Лук Хал   Есватини 58.55 5 4
124 Рајан Нелтроп   САД 58.65 4 7
125 Алексеј Клименко   Киргистан 58.69 8 1
126 Алехандро Маде Маде   Боливија 58.72 4 1
127 Абас Рад   Либан 58.77 6 9
128 Али Ал Каби   ОАР 58.81 4 4
129 Пјетро Камилони   Сан Марино 58.99 5 3
130 Насир Али   Пакистан 59.12 4 9
131 Чок Куан Чонг   Макао 59.22 6 8
132 Рашид Јунусов   Киргистан 59.40 7 1
133 Тимоти Ферис   Зимбабве 59.49 6 7
134 Андреј Молчанов   Туркменистан 59.68 2 7
135 Фернандо Мердано   Никарагва 59.80 3 4
136 Нил Ахуис   Малта 59.86 3 6
137 Јон Пепај   Албанија 1:00.05 7 8
138 Нил Кристофер Робертс   Гвајана 1:00.53 4 8
139 Хејману Сичан   Франција 1:00.55 3 3
140 Колин Бенсадон   Гибралтар 1:00.56 3 7
141 Жан Мари Емануел Фрогет   Маврициус 1:00.86 3 8
142 Бенџамин Габард   Самоа 1:00.87 3 9
143 Мох Д’Акуела   Јордан 1:00.97 4 0
144 Папа Мадиоп Ндонг   Сенегал 1:01.03 3 2
145 Паул Елаиса   Фиџи 1:02.40 2 1
146 Герусио Матонсе   Мозамбик 1:03.36 3 0
147 Ентони Кларк   Франција 1:03.37 2 6
148 Милимо Мветва   Замбија 1:03.86 2 2
149 Џ.П. Хјуз Грегори   Маврициус 1:03.89 2 5
150 Питер Попахун Покавин   Папуа Нова Гвинеја 1:04.62 2 8
151 Нарачонг Чоргјаргал   Монголија 1:05.01 2 4
152 Сергеј Певнев   Ерменија 1:05.15 3 1
153 Али Мохамед Раид   Малдиви 1:10.10 2 9
154 Мохамед Муџахид   Малдиви 1:10.32 1 4
155 Џони Ривера   Гуам 1:10.49 1 5
156 Инагибре-Ахишакије Гаел   Бурунди 1:19.25 2 0

Полуфинале уреди

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Милорад Чавич   Србија 2 4 50.01 СР
2 Мајкл Фелпс   САД 1 4 50.48
3 Рафаел Муњос   Шпанија 1 2 50.59
4 Алберт Субирац   Венецуела 2 3 50.65
5 Џејсон Данфорд   Кенија 1 8 50.78
6 Габриел Мањабеира   Бразил 1 3 51.02
7 Ендрју Лотерштајн   Австралија 1 5 51.03
8 Тајлер МекГил   САД 2 5 51.07
9 Евгениј Коротишкин   Русија 1 7 51.26
10 Бенџамин Старк   Германија 1 6 51.31
11 Такуро Фуџии   Јапонија 2 2 51.32
11 Иван Ленџер   Србија 2 6 51.32
13 Мајк Рок   Обединето Кралство 1 1 51.41
14 Николај Скворцов   Русија 2 1 51.50
15 Петар Манкоч   Словенија 2 7 51.54
16 Корни Свејнпул   Нов Зеланд 2 8 51.79

Финале уреди

Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Мајкл Фелпс   САД 5 49.82 СР
  Сребрен Милорад Чавиќ   Србија 4 49.95 ЕР
  Бронзен Рафаел Муњос Перес   Шпанија 3 50.41
4 Алберт Субирац   Венецуела 6 50.79
5 Ендрју Лотерштајн   Австралија 1 50.85 ОР
6 Данфорд Џејсон   Кенија 2 51.07
7 Тајлер МекГил   САД 8 51.42
8 Габриел Мањабеира   Бразил 7 51.74

Надворешни врски уреди