Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м грбно во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 200м жени грбно се одржаа на 31 јули 2009, а финалето на 1 август 2009.

Medaglie уреди

Злато Сребро Бронза
Кирсти Ковентри
  Зимбабве
Анастасија Зуева
  Русија
Елизабет Бизел
  САД

Рекорди уреди

  2'05"24 Кирсти Ковентри
  Зимбабве
16 август 2008
Пекинг, Кина
РП 2'07"16 Маргарет Холзер
  САД
31 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Кирсти Ковентри   Зимбабве 2:06.72 6 4 РП
2 Џема Спофорт   Обединето Кралство 2:07.69 7 5
3 Елизабет Бизел   САД 2:07.98 7 4
4 Белинда Хокинг   Австралија 2:08.07 6 3
5 Анастасија Зуева   Русија 2:08.11 5 5
6 Алексиане Кастел   Франција 2:08.96 5 4
7 Елизабет Пелтон   САД 2:09.12 7 6
8 Алицја Чорц   Полска 2:09.74 7 7
9 Лаурен Лавиња   Канада 2:10.03 7 8 НР
10 Томојо Фукуда   Јапонија 2:10.15 5 6
11 Перниле Јесинг Ларсен   Данска 2:10.27 5 2
12 Елизабед Симондс   Обединето Кралство 2:10.31 5 3
13 Дарина Зевина   Украина 2:10.41 6 0
14 Аја Теракава   Јапонија 2:10.90 6 6
15 Симона Баумртова   Чешка 2:11.08 5 7
16 Софи Едингтон   Австралија 2:11.53 6 7
17 Зузана Јакобос   Унгарија 2:11.75 6 9
18 Анки Баи   НР Кина 2:12.26 6 2
19 Ксенија Григоренко   Украина 2:12.40 5 9
20 Марија Гонсалес   Мексико 2:12.68 5 8
21 Барбара Јардин   Канада 2:13.02 7 1
22 Мелани Ночер   Ирска 2:13.04 4 3
23 Клаудија Назиебло   Полска 2:13.42 5 1
24 Валентина Лучони   Италија 2:14.21 6 8
25 Дина Хегазу   Египет 2:14.76 6 1
26 Кло Кредевиље   Франција 2:15.36 7 2
27 Лурдес Виљасенор   Мексико 2:15.52 4 2
28 Ана Волчков   Израел 2:15.61 3 4
29 Јинг Зао   НР Кина 2:15.67 6 5
30 Јин Јан Клаудија Лау   Хонгконг 2:15.68 4 9
31 Ленка Јаросова   Чешка 2:15.79 4 4
32 Џесика Пенгли   ЈАР 2:16.06 5 0
33 Јонг Сео Канг   Јужна Кореја 2:16.59 4 5
34 Мартина Ван Беркел   Швајцарија 2:17.05 7 9
35 Киера Аткин   Бермуда 2:17.49 4 0
36 Екатерина Аврамова   Бугарија 2:17.61 4 1
37 Ана-Лиза Полд   Естонија 2:17.82 4 7
38 Никол Мармол   Еквадор 2:18.03 3 6
39 Нина Рангелова   Бугарија 2:18.47 1 0
40 Анастасија Прилепа   Казахстан 2:18.51 3 8
41 Јекатерина Руденко   Казахстан 2:19.04 3 3
41 Дана Гелс   Луксембург 2:19.04 3 0
43 Тинг Чен   Тајван 2:19.08 4 8
44 Елимар Бариос   Венецуела 2:19.40 2 5
45 Ерика Лајне Стјуарт   Колумбија 2:19.48 3 9
46 Кетлин Сеп   Естонија 2:19.65 3 1
47 Сара Ролко   Луксембург 2:19.71 4 6
48 Рамирес Моника   Андора 2:20.39 2 7
49 Диана Чанг   Еквадор 2:20.41 2 2
50 Хуаниота Барето Барето   Колумбија 2:20.70 3 2
51 Александра Ковалева   Белорусија 2:21.67 3 5
52 Марија Вирџинија Баез Франко   Парагвај 2:22.45 2 3
53 Шана Џиа Ји Лим   Сингапур 2:22.65 3 7
54 Кирстен Лафам   Зимбабве 2:23.60 2 6
55 Ребека Шарп   Бермуда 2:28.90 2 4
56 Карен Вилорио [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:29.28 1 5
57 Маријана Забаља   Боливија 2:29.80 2 9
58 Ман Ваи Фонг   Макао 2:32.06 2 8
59 Софија Ноел   Гренада 2:33.66 1 6
60 Ајеша Ноел   Гренада 2:35.49 1 3
61 Никол Кремона   Малта 2:35.69 2 1
62 Лок Ин Че   Макао 2:36.66 2 0
63 Брита Дебес   Фарски Острови 2:36.89 1 2
64 Дниеле Бернандине Финдли   Замбија 2:42.73 1 1
65 Рут Карваљо   Ангола 2:44.91 1 7
66 Махнур Максуд   Пакистан 3:01.14 1 8

Полуфинале уреди

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Кирсти Ковентри Предлошка:ЗИм 2 4 2:05.86 РП
2 Анастасија Зуева   Русија 2 3 2:07.00
3 Елизабет Симондс   Обединето Кралство 1 7 2:07.21
4 Елизабет Бизел   САД 2 5 2:07.48
5 Џема Спофорт   Обединето Кралство 1 4 2:07.64
6 Аја Теракава   Јапонија 1 1 2:08.49
7 Алексиане Кастел   Франција 1 3 2:08.77
8 Елизабет Пелтон   САД 2 6 2:09.57
9 Белинда Хокинг   Австралија 1 5 2:09.77
10 Томојо Фукуда   Јапонија 1 2 2:10.09
11 Перниле Јесинг Ларсен   Данска 2 7 2:10.35
12 Лаурен Лавиња   Канада 2 2 2:10.54
13 Софи Едингтон   Австралија 1 8 2:10.57
14 Дарина Зевина   Украина 2 1 2:10.58
15 Симона Баумртова   Чешка 2 8 2:10.79
16 Алицја Чорц   Полска 1 6 2:11.06

Финале уреди

Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Кирсти Ковентри   Зимбабве 4 2:04.81 СР
  Сребрен Анастасија Зуева   Русија 5 2:04.94 ЕР
  Бронзен Елизабет Бизел   САД 6 2:06.39
4 Џема Спофорт   Обединето Кралство 2 2:06.66
5 Елизабет Симондс   Обединето Кралство 3 2:07.98
6 Елизабет Пелтон   САД 8 2:08.04
7 Алексиане Кастел   Франција 1 2:08.13
8 Аја Теракава   Јапонија 7 2:08.89

Надворешни врски уреди