Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м делфин во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 50м жени делфин се одржаа на 31 јули 2009, а финалето на 1 август 2009.

Medaglie

уреди
Злато Сребро Бронза
Марик Гуерер
  Австралија
Зоу Јафеи
  НР Кина
Ингвилд Снилдал
  Норвешка

Рекорди

уреди
  25"33 Марлин Велхус
  Холандија
19 април 2009
Амстердам, Холандија
РП 25"82 Терес Алшамар
  Шведска
30 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации

уреди
Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Терес Алшамар   Шведска 25.44 13 4 РП
2 Марлин Велдхус   Холандија 25.58 14 4
3 Ингвилд Снилдал   Норвешка 25.62 13 7
4 Сара Сјорстом   Шведска 25.74 10 3
5 Марик Гуерер   Австралија 25.83 14 5
6 Силвија Ди Прето   Италија 25.84 13 6 НР
7 Жанет Отесен   Данска 25.86 14 3
8 Јафеи Зоу   НР Кина 26.00 14 2
9 Кристине Магнусон   САД 26.06 13 5
10 Габриела Силва   Бразил 26.07 13 2
11 Дајнара Ди Паула   Бразил 26.11 13 8
12 Никелајн Шрудер   Холандија 26.21 12 5
12 Светлана Коклова   Белорусија 26.21 14 8
14 Трин Алјанд   Естонија 26.27 14 9
15 Диане Буи Дујет   Франција 26.35 14 6
16 Даниела Замулски   Германија 26.36 12 8
17 Дара Торес   САД 26.41 12 4
17 Лизбет Трикет   Австралија 26.41 13 3
19 Јука Като   Јапонија 26.46 12 1
20 Ирина Беспалова   Русија 26.49 12 2
21 Лиујанг Јиао   НР Кина 26.53 12 3
22 Фабиене Нарадјах   Австрија 26.55 14 7
23 Амит Иври   Израел 26.59 12 7
23 Ирина Ниафедова   Белорусија 26.59 13 9
25 Ечер Дара   Унгарија 26.68 11 4
26 Џема Лове   Обединето Кралство 26.71 11 8
26 Мелани Хинки   Франција 26.71 12 6
28 Ли Тао   Сингапур 26.76 10 5
29 Катарина Стиберг   Норвешка 26.77 12 0
30 Мича Остергард Јенсен К   Данска 26.79 11 3
31 Мартина Моравкова   Словачка 26.80 12 9
32 Кристина Макањола   Италија 26.82 14 1
33 Кимберли Бајс   Белгија 26.85 14 0
34 Алана Дилет   Бахами 27.07 10 7
35 Беатрикс Бордас   Унгарија 27.13 13 1
36 Јуи Мијамото   Јапонија 27.16 11 6
37 Емилија Пикараинен   Финска 27.23 11 5
38 Елен Ганди   Обединето Кралство 27.28 11 2
39 Викторија Пун   Канада 27.31 13 0
40 Катарина Листопадова   Словачка 27.37 10 4
41 Џејн Треп   Естонија 27.39 10 9
42 Ана Шохолева   Кипар 27.43 11 0
43 Ирис Росенберг   Турција 27.44 10 8
44 Фелија Бенакур   Алжир 27.50 10 6
45 Аудреј Лакруз   Канада 27.52 9 5
45 Кели Шим Робинсон   Хонгконг 27.52 9 0
47 Линда Лајхорин   Финска 27.53 9 7
47 Каролина Колорадо Хенао   Колумбија 27.56 11 7
49 Лаетитија Перес   Швајцарија 27.61 11 1
50 Фарида Осман   Египет 27.78 9 3
51 Софија Џелиќ   Словенија 27.82 9 2
52 Кристина Черниев   Израел 27.88 9 6
53 Бинта Зара Диоп   Сенегал 27.96 9 9
54 Рита Медрано   Мексико 27.97 8 5
55 Марлин Ламет Лиа   Малта 27.98 9 8
56 Ханг Ју Ше   Хонгконг 28.12 9 1
57 Анета Печанова   Чешка 28.18 9 4
58 Џесерик Пинто   Венецуела 28.20 10 1
59 Клара Ваклавакова   Чешка 28.23 7 5
60 Шарнтеле Мек Лин   Тринидад и Тобаго 28.25 8 3
61 Кристине Маилет   Луксембург 28.36 8 6
62 Грит Апанавикјус   Литванија 28.38 10 0
63 Чуи Бин Мајлене Онг   Сингапур 28.48 8 4
64 Марие Лаура Меза   Костарика 28.58 7 4
65 Аист Доброволскејт   Литванија 28.62 8 2
65 Надиа Коловини   Аргентина 28.62 10 2
67 Моника Бернандо   Мозамбик 28.88 7 3
68 Рамонд Шерезад   Мароко 29.01 7 9
69 Гизем Кам   Турција 29.16 8 7
70 Чок Маи Ман   Макао 29.21 8 8
71 Ашинг Аџулу-Бушел   Кенија 29.32 7 2
72 Нишани Сисилон   Суринам 29.34 6 3
73 Далија Торес   Никарагва 29.35 7 7
74 Читаранјан Шуба   Индија 29.48 7 8
75 Вероника Вдовиченко   Молдавија 29.50 7 6
76 Силви Кетеларс   Холандија 29.53 6 6
77 Шаила Милум Гардарнар   Фарски Острови 29.56 6 2
78 Марија Џорџина Гардиоко   Филипини 29.60 7 1
79 Карен М. Торез Гусман   Боливија 29.63 6 4
80 Разан Таха   Јордан 29.66 8 9
81 Кимберли Исон   Зимбабве 29.69 5 1
82 Лаура Лусија Паз Чавес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 29.72 5 8
83 Моира Фрејзер   Зимбабве 29.85 5 6
84 Џонај Брајденхан   Намибија 29.86 6 7
85 Илеана Муриљо   Ел Салвадор 30.05 8 1
86 Марианела Куесада   Костарика 30.12 5 0
87 Каракчу Лилија   Мароко 30.13 4 5
88 Кендис Нејгл   Јамајка 30.18 6 5
89 Давина Мањон   Малта 30.24 6 9
90 Кетрин Милин   Есватини 30.29 3 2
91 Нилшара Исенија   Холандија 30.33 5 2
92 Чи Вун Лонг   Макао 30.47 7 0
93 Карла Тоскано   Гватемала 30.50 4 7
94 Ешли Бренсфорд   Аруба 30.53 5 7
95 Лабаке Антонија Ориретан   Нигерија 30.63 3 7
96 Вандита Даријал   Индија 30.65 3 6
96 Амина Мехо   Либан 30.65 6 1
98 Селма Атиќ   Босна и Херцеговина 30.74 8 0
99 Шерон П. Фахарадо Сиера [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 30.79 5 5
100 Естел Ли Чуен Чонг   Маврициус 30.97 4 4
101 Грациела Пинадо Ибањес   Боливија 31.05 2 3
102 Талиса Пејс   Малта 31.06 6 0
103 Стефани Росоаманана   Мадагаскар 31.30 3 4
104 Џесика Стањо   Мозамбик 31.33 3 8
105 Пина Ерколано   Кенија 31.35 4 6
105 Аделе Рова   Фиџи 31.35 4 0
107 Сара Абдулаху   Албанија 31.41 4 9
108 Естела Филс Рабетсара   Мадагаскар 31.45 4 2
109 Ноелин Фаусан   Франција 31.69 3 0
110 Чејен Рова   Фиџи 31.79 4 1
111 Аделин Меи-Ли Тин Хон Ко   Маврициус 31.80 4 3
112 Шенон Аустин   Сејшели 31.92 2 2
113 Минирувани Самаркун   Шри Ланка 32.14 3 1
114 Даниеле Бернандине Финдли   Замбија 32.17 3 3
115 Рут Карваљо   Ангола 32.20 2 5
115 Џулија Алвес   Маршалски Острови 32.20 2 7
117 Ноел Аника Смит   Гвајана 32.34 2 8
118 Сабин Хазбун   Палестина 32.39 2 4
119 Марија Грејс Кох   Брунеј 32.59 4 8
120 Мохамед Хусаин   Брунеј 32.65 2 1
121 Џудит Илан Меаури   Папуа Нова Гвинеја 32.82 3 9
122 Дебра Даниел   СД Микронезија 32.83 2 6
123 Дебора Кеци   Албанија 32.92 3 5
124 Киран Кан   Пакистан 33.13 5 3
125 Јари Довани   Палестина 33.64 6 8
126 Сузан Аишат   Малдиви 33.76 1 5
127 Маријам Фоум   Танзанија 34.67 1 3
128 Џулијан Киршнер   Маршалски Острови 34.96 1 2
129 Катерина Исмајлова   Таџикистан 36.63 5 4
130 Рида Мита   Пакистан 37.54 2 9
131 Увамахоро Елсли   Бурунди 43.87 2 0
132 Ава Кеита   Мали 44.33 1 6

Полуфинале

уреди
Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Терес Алшамар   Шведска 2 4 25.07 СР
2 Магдалена Велхус   Холандија 1 4 25.28
3 Ингвилд Снилдал   Норвешка 2 5 25.53
4 Марик Гуерер   Австралија 2 3 25.58
5 Јафеи Зоу   НР Кина 1 6 25.59
6 Сара Сјорстом   Шведска 1 5 25.76
7 Дајнара Де Паула   Бразил 2 7 25.85
8 Диане Буи Дујет   Франција 2 8 25.87
9 Жанет Отесен   Данска 2 6 25.90
10 Хинкелајн Шројдер   Холандија 1 7 25.94
11 Силвије Ди Петро   Италија 1 3 26.00
11 Светслана Коклова   Белорусија 2 1 26.00
13 Габриела Силва   Бразил 1 2 26.02
14 Трин Алјанд   Естонија 1 1 26.16
15 Кристине Магнусон   САД 2 2 26.21
16 Даниела Замулски   Германија 1 8 26.33

Финале

уреди
Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Марик Гуерер   Австралија 6 25.48 ОР
  Сребрен Јафеи Зоу   НР Кина 2 25.57
  Бронзен Ингвилд Снилдал   Норвешка 3 25.58
4 Терес Алшамар   Шведска 4 25.59
5 Магдалена Велдхус   Холандија 5 25.63
6 Сара Сјорстом   Шведска 7 25.66
7 Диана Буи Дујет   Франција 8 25.92
8 Дајнара Де Паула   Бразил 1 26.12

Надворешни врски

уреди