Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м градно во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 50м мажи градно се оджаа на 28 јули 2009, а финалето на 29 јули 2009.

Медалисти

уреди
Злато Сребро Бронза
Камерон ван дер Бург
  ЈАР
Фелипе Франка Силва
  Бразил
Марк Ганглоф
  САД

Рекорди

уреди
  26"89 Фелипе Алвес Франка силва
  Бразил
8 мај 2009
Рио де Жанеиро, Бразил
ШР 27"46 Џејмс Гибсон
  Обединето Кралство
22 јули 2003
Барселона, Шпанија

Квалификации

уреди
Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Камерон ван дер Бург   ЈАР 26.92 16 4 ШР
2 Фелипе Франка Силва   Бразил 27.12 17 4
3 Брентон Рикард   Австралија 27.15 15 2
4 Матјаз Маркич   Словенија 27.19 17 3
5 Алесандро Терин   Италија 27.20 16 5 НР
5 Димитриос Ксијанидис   Грција 27.20 17 7
7 Хендрик Фелдвер   Германија 27.25 15 5
8 Бари Марфи   Ирска 27.26 12 7
9 Марк Ганглоф   САД 27.27 15 3
9 Џонас Нојман   Германија 27.27 16 3
11 Емил Тахирович   Словенија 27.29 17 5
12 Жоао Гомес Џр   Бразил 27.30 15 4
13 Каба Силаџи   Србија 27.35 14 5
14 Олег Лисогор   Украина 27.37 17 1
15 Виктор Вабишчевик   Белорусија 27.38 14 4
16 Јуки Хонда   Јапонија 27.43 15 6
17 Скот Дикенс   Канада 27.45 16 1
18 Игор Борисик   Украина 27.48 15 7
19 Рајо Татеши   Јапонија 27.52 16 6
20 Гједрус Титенис   Литванија 27.57 13 0
20 Владислав Пољаков   Казахстан 27.57 15 1
22 Петр Бартунек   Чешка 27.58 14 7
23 филипо Мањини   Италија 27.59 16 2
24 Михаел Малу   Израел 27.60 17 0
25 Ленарт Стекленбург   Холандија 27.63 16 8
26 Робин Ван Агел   Холандија 27.64 17 2
27 Алехандро Џакобо   Мексико 27.71 14 2
28 Глен Снидерс   Нов Зеланд 27.73 15 0
29 Џејмс Гибсон   Обединето Кралство 27.78 13 5
29 Александер Дејл Оен   Норвешка 27.78 17 8
31 Станислав Лакутинов   Русија 27.79 13 2
32 Дамјан Куртис   Швајцарија 27.81 14 6
33 Индра Гунаван   Индонезија 27.82 13 3
33 Метју Боис   Канада 27.82 14 8
35 Јевгенија Ризјаков   Казахстан 27.83 12 6
36 Славомир Волњак   Полска 27.86 14 3
37 Кристијан Спренгер   Австралија 27.88 16 7
38 Сандип Сејвал   Индија 27.92 10 9
39 Драгос Агаче   Романија 27.93 16 9
40 Иштван Мате   Австрија 28.00 13 6
41 Јакоб Јохан Свенсон   Исланд 28.03 11 3
42 Џенаро Проно Бритез   Парагвај 28.05 13 4
43 Крис Гилкрис   Обединето Кралство 28.07 11 7
44 Максим Подопригора   Австрија 28.09 12 9
44 Малик Фал   Сенегал 28.09 14 0
46 Григори Фалко   Русија 28.10 11 4
47 Марти Алјанд   Естонија 28.14 15 9
48 Шауи Ванг   НР Кина 28.16 12 5
49 Мартин Мелкониан Алвез   Уругвај 28.22 12 1
50 Џорџ Клајн   САД 28.24 14 9
51 Таибанг Моескетсејн   ЈАР 28.27 12 8
52 Филип Профорков   Естонија 28.39 10 7
52 Гонсало Акуна]   Аргентина 28.39 12 4
54 Даниел Гјурта   Унгарија 28.41 12 0
55 Иван Димјаненко   Узбекистан 28.42 11 5
56 Давид Сзеле   Унгарија 28.47 15 8
57 Ваидотис Балзус   Литванија 28.52 10 2
58 Џошуа Арегуин   Мексико 28.58 13 1
59 Хорхе Муриљо Валдез   Колумбија 28.62 13 8
60 Веи Ксион Паркер Лам   Сингапур 28.66 10 1
60 Динко Гешев   Бугарија 28.66 11 0
60 Ендрју Бри   Ирска 28.66 11 2
63 Бенџамин Ле Магет   Швајцарија 28.72 12 3
64 Лоран Карнол   Луксембург 28.75 10 8
65 Џиаџиа Сјуе   НР Кина 28.89 16 0
66 Винг Лим Ерик Чан   Хонгконг 28.96 10 5
67 Едгар Креспо   Панама 29.01 13 9
68 Теренс Хејнс   Барбадос 29.03 11 1
69 Родион Далевар   Холандија 29.04 7 6
70 Томас Клобучник   Словачка 29.08 10 3
70 Воравути Аимпиван   Тајланд 29.08 13 7
72 Сантандер Кабалеро   Чиле 29.12 10 6
73 Даниел Велез   Порторико 29.16 8 4
74 Јани Руси   Финска 29.19 9 0
75 Омер Асланогу   Турција 29.23 11 6
76 Сергиу Постига   Молдавија 29.26 14 1
77 Славомир Кушко   Полска 29.34 10 0
78 Ренато Проно Фернандес   Парагвај 29.37 11 8
79 Хајсан Хосин   Андора 29.38 9 3
80 Агнишвар Јајапракаш   Индонезија 29.39 8 2
81 Бред Хамилтон   Јамајка 29.40 8 9
82 Џиа Хао Нг   Сингапур 29.41 9 4
83 Тимоти Ферис   Зимбабве 29.48 7 4
84 Тудор Постолачи   Молдавија 29.53 9 5
85 Џулијан Флечер   Бермуда 29.56 7 5
86 Раинуи Терипаја   Франција 29.57 9 6
87 Чун Јанг Вон   Хонгконг 29.61 9 2
88 Чан Ваи Ма   Макао 29.71 9 7
89 Абдулрахман Албадер   Кувајт 29.75 9 1
90 Педро Луна Ламосас   Перу 29.89 8 7
91 Назих Мезајек   Јордан 30.04 8 1
92 Ерик Артуро МЕдина   Панама 30.21 6 4
93 ВеиВен Ванг   Тајван 30.40 9 9
94 Ваел Коубрусли   Либан 30.43 8 6
95 Бајрон Бранденхан   Намибија 30.55 6 9
95 Андреа Агуис   Малта 30.55 7 7
97 Ерик Раџонсен   Мадагаскар 30.64 7 8
98 Хемра Нурмарадов   Туркменистан 30.72 9 8
99 Аволово Шедрак   Нигерија 30.82 7 3
100 Дмитри Александров   Киргистан 30.85 11 9
101 Мубарак Ал Бешар   ОАР 30.92 7 0
102 Максимилијан Садентоф   Намибија 30.94 6 3
103 Андраник Харутјунјан   Ерменија 30.97 6 2
104 Ван Фортсајд   Барбадос 31.06 6 5
105 Питер Џејмс ланч   Замбија 31.26 6 7
106 Хамуд Алхамуд   Кувајт 31.36 8 8
107 Болдбатар Батерхулис   Монголија 31.41 8 5
108 Ели Ебензер Вонг   Маријански Острови 31.62 5 3
109 Филип Велкоски   Македонија 31.64 1 5
110 Динон Пигот   Суринам 31.70 6 6
111 К. Чен Хо Јан   Маврициус 31.80 5 5
112 Каилан Стал   Маријански Острови 31.90 5 4
113 Јан Бонд Нокмаи   Папуа Нова Гвинеја 31.93 6 0
114 Норајр Газарјан   Ерменија 32.08 7 9
115 Куан Гонф Лао   Макао 32.11 7 1
116 Xејми Перкин   Света Луција 32.13 5 2
116 Иво Чилаул   Мозамбик 32.13 5 7
116 Рони Венкатачелум   Маврициус 32.13 6 1
119 Петеро Окотаи   Кукови Острови 32.23 3 5
120 Тимур Картабаев   Киргистан 32.28 8 3
121 Џонатан Бишоп   Маршалски Острови 32.64 4 4
122 Јурген Фици   Албанија 33.08 5 6
123 Сердар Мопијев   Туркменистан 33.16 5 8
124 Шајеш Шумшер Рана   Непал 33.42 5 1
125 Жулиен Брус   Света Луција 33.46 4 1
126 Даглас Милер   Фиџи 33.53 5 9
127 Керсон Хадли   СД Микронезија 33.57 4 8
127 Ганзи Мугула   Уганда 33.57 4 9
129 Еван Исам Џамил Бајлос   Ирак 33.60 3 6
130 Адама Оуедраго   Буркина Фасо 33.93 2 0
131 Марк Пол Томпсон   Замбија 33.98 5 0
132 Рон Року]   Сејшели 34.28 4 2
133 Кент Чун Сиу   Брунеј 34.53 4 7
134 Шон Бреди   Маршалски Острови 34.61 4 0
135 Дианисио Аугустин Ли   Маршалски Острови 34.65 3 1
136 Мохамед Кулибали   Мали 35.10 2 5
137 Абиб Сереме   Мали 35.51 1 4
138 Шариф Какуза   Уганда 35.55 4 6
139 Омар Абдаља   Танзанија 36.02 3 7
140 Ибрахим Малики   Нигер 36.20 2 7
141 Роберт Скенланд   Самоа 36.31 3 4
142 Бубакар Алуи Муса   Нигер 37.20 2 4
143 Инајат Хасан   Молдавија 37.42 3 2
144 Оусаме Нани   Нигер 37.91 2 8
145 Абдулакир Хусеин   Џибути 39.09 3 8
146 Енеа Муратај   Албанија 40.17 3 3
147 Саидо Камилов   Таџикистан 40.88 6 8
148 Паскал Занди   Буркина Фасо 42.08 1 3

Полуфинале

уреди
Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Камерон ван дер Бург   ЈАР 2 4 26.74 СР
2 Хендрик Фелдвер   Германија 2 6 26.83
3 Фелипе Франка Силва   Бразил 1 4 26.92
4 Брентон Рикард   Австралија 2 5 27.13
5 Жоао Гомес Џр   Бразил 1 7 27.16
5 Матјаз Маркич   Словенија 1 5 27.16
7 Емил Тахирович   Словенија 2 7 27.19
8 Марк Ганглоф   САД 2 2 27.24
9 Алесандро Терин   Италија 2 3 27.30
9 Виктор Вабишчевич   Белорусија 2 8 27.30
11 Олег Лисогор   Украина 1 1 27.33
12 Каба Силаџи   Србија 2 1 27.37
13 Бари Марфи   Ирска 1 6 27.38
14 Димитриос Ксијанидис   Грција 1 3 27.40
15 Јоханес Нојман   Германија 1 2 27.43
15 Јуки Хонда   Јапонија 1 8 27.43

Финале

уреди
Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Камерон ван дер Бург   ЈАР 4 26.67 СР
  Сребрен Фелипе Франка Силва   Бразил 3 26.76
  Бронзен Марк Ганглоф   САД 8 26.86
4 Хенрик Фелдвер   Германија 5 26.95
4 Брентон Рикард   Австралија 6 26.95
6 Матјаж Марикч   Словенија 7 27.10
7 Емил Тахирович   Словенија 1 27.31
7 Жоао Гомес Џр   Бразил 2 27.31

Надворешни врски

уреди