Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м грбно во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 200м мажи грбно се одржаа на 30 јули 2009, а финалето на 31 јули 2009.

Medaglie уреди

Злато Сребро Бронза
Арон Пирсол
  САД
Рјосуке Ирие
  Јапонија
Рајан Лохте
  САД

Рекорди уреди

  1'53"08 Арон Пирсол
  САД
11 јули 2009
Индијанаполис, САД
РП 1'54"32 Рајан Лохте
  САД
30 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Рјосуке Ирие   Јапонија 1:55.20 9 4
2 Арон Пирсол   САД 1:55.88 8 4
3 Рајан Лохте   САД 1:55.97 7 4
4 Станислав Донец   Русија 1:56.03 9 3
5 Џорџ Ду Ранд   ЈАР 1:56.06 8 1
6 Јаник Либхерц   Германија 1:56.69 9 1
7 Радослав Кавецки   Полска 1:56.74 9 8
8 Аркади Вјатчинин   Русија 1:56.97 9 5
9 Омар А. Пинзон Гарсија   Колумбија 1:57.01 7 8
10 Ашвин Вилдбор   Шпанија 1:57.15 8 5
11 Крис Вокер-Хиборн   Обединето Кралство 1:57.52 8 2
12 Такаши Накано   Јапонија 1:57.58 7 3
13 Дамјано Лестинги   Италија 1:57.73 9 6
14 Себастојано Ранфањи   Италија 1:57.75 9 7
15 Николас Дриберген   Холандија 1:57.86 7 7
16 Себастија Сотс   Австрија 1:57.97 9 0
17 Ешли Дилани   Австралија 1:58.02 8 3
18 Бенџамин Стасулис   Франција 1:58.17 7 6
19 Феликс Волф   Германија 1:58.41 7 2
20 Курт Басет   Нов Зеланд 1:58.46 8 8
21 Мет Хјуз   Канада 1:58.89 8 6
22 Марко Лоран   Обединето Кралство 1:59.19 8 7
23 Дерја Бујукунци   Турција 1:59.49 9 9
24 Питер Бернек   Унгарија 1:59.65 7 1
25 Дарен Мареј   ЈАР 1:59.84 5 5
26 Руфино Регуера   Шпанија 2:00.35 9 2
27 Маркус Роган   Австрија 2:00.39 7 5
28 Димитриос Часиотис   Грција 2:00.42 8 0
29 Мигел Роблес   Мексико 2:00.99 6 7
30 Ју Занг   НР Кина 2:01.05 5 4
31 Леонардо Гуедес   Бразил 2:01.20 7 0
32 Педро Оливеира   Португалија 2:01.49 6 4
33 Педро Медел   Куба 2:01.70 6 6
34 Итаи Чамах   Израел 2:01.86 7 9
35 Јакуб Јасински   Полска 2:01.95 8 9
36 Квестослав Свобода   Чешка 2:02.00 6 0
37 Феи Ченг   НР Кина 2:02.29 6 3
38 Андерс Мекинтајр   Канада 2:02.64 5 0
39 Андрерс Олвик   Естонија 2:02.97 6 8
40 Андриј Ковбаса   Украина 2:03.56 4 4
41 Олег Работа   Казахстан 2:03.71 6 2
42 Роби Збогар   Словенија 2:03.99 6 9
43 Карл Бурдис   Ирска 2:04.34 5 6
44 Давид Родригес   Куба 2:04.42 5 2
45 Константис Бохинс   Латвија 2:04.61 4 2
46 Наоуфел Бенабид   Алжир 2:05.06 5 1
47 Жан-Француз Шнајдер   Луксембург 2:05.22 4 5
48 Станислав Осински   Казахстан 2:06.12 5 3
49 Ехуд Сегал   Израел 2:06.91 6 1
50 Рехан Понча   Индија 2:06.92 4 1
51 Јури Захаров   Киргистан 2:07.07 5 7
52 Ачели Билал   Мароко 2:07.59 3 3
53 Гуфри Робин Чи   Хонгконг 2:08.25 4 3
54 Каи Ви Рајнер Нг   Сингапур 2:08.57 4 7
55 Лонг до Хуј   Виетнам 2:08.83 4 8
56 Жан Луис Гомес   Доминиканска Република 2:10.22 3 6
57 ЧаоЛин Цунг   Тајван 2:10.44 4 6
58 Николас Џејмс   Зимбабве 2:10.76 3 1
59 Борис Кирилов   Азербејџан 2:10.96 3 7
60 Каспар Рајгла   Естонија 2:11.61 1 4
61 Дога Целик   Турција 2:12.26 5 9
62 Алберто Тасини   Сан Марино 2:12.80 3 0
63 Јусуф Еса Ал Јусуф   Саудиска Арабија 2:12.81 3 4
64 Тонг Антонио   Макао 2:13.22 4 9
65 Качик Плавчијан   Ерменија 2:14.19 4 0
66 Бајрон Бранденхан   Намибија 2:14.47 2 5
67 Пок Ман Нгоу   Макао 2:14.87 2 7
68 Абас Рад   Либан 2:15.63 2 6
69 Х. Ернандес Марадиага [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:16.09 3 8
70 Николас Корд   Гренада 2:16.65 2 2
71 Правин Токас   Индија 2:16.90 3 5
72 Мохамед Ал Гафери   ОАР 2:17.30 2 3
73 Армандо Зајас Клаур   Боливија 2:18.09 2 1
74 Марк Самут   Малта 2:19.46 3 9
75 Бенџамин Габард   Самоа 2:20.25 1 5
76 Марселино Ричардс   Суринам 2:21.05 2 8
77 Хејману Сичан   Франција 2:21.63 2 4
78 Паул Елаиса   Фиџи 2:28.97 1 6
79 Метју Жил Маркет   Маврициус 2:29.91 2 9
80 Тиму Атаханов   Туркменистан 2:34.13 1 2
81 Елајџи Ерасито   Фиџи 2:36.75 1 1
82 Ахмед Халиев   Туркменистан 2:39.58 1 7

Полуфинале уреди

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Арон Пирсол   САД 1 4 1:54.06 РП
2 Рјосуке Ирие   Јапонија 2 4 1:54.14
3 Аркади Вјатчанин   Русија 1 6 1:54.90
4 Станислав Донец   Русија 1 5 1:55.25
5 Рајан Лохте   САД 2 5 1:55.39
6 Радослав Кавецки   Полска 2 6 1:55.62
7 Џорџ Ду Ранд   ЈАР 2 3 1:55.75
8 Ашвин Вилдбор   Шпанија 1 2 1:55.78
9 Крис Вокер-Хиброн   Обединето Кралство 2 7 1:56.05
10 Омар А. Пинзон Гарсија   Колумбија 2 2 1:56.40
11 Николас Дриберген   Холандија 2 8 1:56.85
12 Такаши Нанано   Јапонија 1 7 1:57.02
13 Себастијан Стос   Австрија 1 8 1:57.15
14 Дамјано Лестинги   Италија 2 1 1:57.37
15 Јаник Либхерц   Германија 1 3 1:58.01
16 Себастијано Ранфањи   Италија 1 1 1:58.84

Финалe уреди

Име Забелешки Националност Линија Време Забелешки
  Златен Арон Пирсол   САД 4 1:51.92 СР
  Сребрен Рјосуке Ирие   Јапонија 5 1:52.51 АзР
  Бронзен Рајан Лохте   САД 2 1:53.82
4 Аркадиј Вјатчанин   Русија 3 1:54.75 ЕР
5 Ашвин Вилбор   Шпанија 8 1:54.92
6 Стѕанислав Донец   Русија 6 1:55.36
7 Радослав Кавецки   Полска 7 1:55.60
8 Џорџ Ду Ранд   ЈАР 1 1:56.63

Надворешни врски уреди