Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 800м краул во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите за 800м жени краул се одржаа на 31 јули 2009, а финалето на 1 август 2009.

Medaglie уреди

Злато Сребро Бронза
Лоте Фрис
  Данска
Џоан Џексон
  Обединето Кралство
Алисија Филипи
  Италија


Рекорди уреди

  8'14"10 Ребека Адлингтон
  Обединето Кралство
16 август 2008
Пекинг, Кина
РП 8'18"52 Кејт Зиглер
  САД
31 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ребека Адлингтон   Обединето Кралство 8:20.53 5 4
2 Џоан Џексон   Обединето Кралство 8:20.80 3 4
3 Камелија Алина Потец   Романија 8:22.03 4 4
4 Алисија Филипи   Италија 8:24.03 5 5
5 Лоте Фрис   Данска 8:25.72 4 5
6 Ерика Виљаеција   Шпанија 8:26.58 5 3
7 Вењнди Трот   ЈАР 8:27.26 3 3
8 Кристел Кобрич Шимпл   Чиле 8:27.90 3 2
8 Офел-Кириле Етиен   Франција 8:27.90 4 6
10 Кло Сатон   САД 8:29.25 5 6
11 Корали Балми   Франција 8:31.39 4 3
12 Ејдер Сантамарија   Шпанија 8:33.51 4 2
13 Андреина Пинто   Венецуела 8:34.17 3 6
14 Јуни Рен   НР Кина 8:36.14 4 1
15 Мелиса Горман   Австралија 8:36.37 3 7
16 Џордис Стајнегер   Австрија 8:36.82 5 8
17 Патрисија Кастанеда   Мексико 8:36.98 3 9
18 Блер Еванс   Австралија 8:38.10 5 2
19 Елена Соколова   Русија 8:39.09 3 5
20 Нуала Марфи   Ирска 8:39.17 4 9
21 Маико Фуџино   Јапонија 8:40.18 5 1
22 Грејн Марфи   Ирска 8:40.23 5 9
23 Сузана Ескобар   Мексико 8:41.10 4 8
24 Линет Лим   Сингапур 8:42.16 2 2
25 Нацуми Ивашита   Јапонија 8:44.43 3 1
26 Сван Оберсон   Швајцарија 8:44.93 2 4
27 Јанел Пинто   Венецуела 8:45.45 2 1
28 Хејли Андерсон   САД 8:45.91 4 7
29 Нина Цезар   Словенија 8:47.51 5 7
30 Савана Кинг   Канада 8:48.01 5 0
31 Ирис Матие   Швајцарија 8:49.28 2 5
32 ЧинКуе Јанг   Тајван 8:49.70 2 6
33 Нина Дитрих   Австрија 8:51.65 3 0
34 Ерика Кирила Тотен   Филипини 8:53.34 2 8
35 Ју Су Чо   Јужна Кореја 8:56.08 2 7
36 Ника КАрлина Петрич   Словенија 8:56.71 3 8
37 Сманта Аревало   Еквадор 9:05.74 2 0
38 Каи Лин Ко   Малта 9:05.77 2 3
39 Хуи Ју Кох   Сингапур 9:10.25 1 5
40 Андреа Цедрон   Перу 9:14.90 1 4
41 Нада Абас   Египет 9:15.62 2 9
42 Ченг Јо Тинг   Тајван 9:20.80 1 3
43 Даниела Мијахара Коељо   Перу 9:25.02 1 6
44 Мириам Хатамлех   Јордан 9:39.87 1 2
45 Никол Хуерта   Доминиканска Република 9:53.98 1 7
46 Сакина Гулам   Пакистан 10:05.79 1 1
47 Тиери Ерасито   Фиџи 10:52.89 1 8

Финале уреди

Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Лоте Фрис   Данска 2 8:15.92 РП
  Сребрен Џоан Џексон   Обединето Кралство 5 8:16.66
  Бронзен Алисија Филипи   Италија 6 8:17.21 НР
4 Ребека Адлингтон   Обединето Кралство 4 8:17.90
5 Камелија Алина Потец   Романија 3 8:20.44
6 Ерика Виљаеција   Шпанија 7 8:25.97
7 Офел-Кириле Етиен   Франција 8 8:26.35
8 Венди Трот   ЈАР 1 8:29.61
9 Кристел Кобрич Шимпл   Чиле 0 8:30.10

Надворешни врски уреди