Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 50м грбно во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 50м Жени грбно 29 јули 2009, а финалеѕо на 30 јули 2009.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Џао Јинг
  НР Кина
Даниела Замулски
  Германија
Гао Чанг
  НР Кина

Рекорди уреди

  27"61 Даниела Замулски
  Германија
26 јуни 2009
Берлин, Германија
CR 28"16 Леила Вазири
  САД
29 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Квалификации Линија Забелешки
1 Александра Герасименијаа   Белорусија 27.65 13 2 ШР
2 Даниела Замулски   Германија 27.70 13 4
2 Анастасија Зуева   Русија 27.70 14 4
4 Софи Едингтон   Австралија 27.82 14 3
5 Јинг Џао   НР Кина 27.85 12 4
6 Хејли МекГрегори   САД 27.88 12 5
7 Фабиола Молина   Бразил 27.94 14 2
8 Аја Теракава   Јапонија 27.95 13 5
9 Чанг Гао   НР Кина 28.02 14 5
10 Гема Спофорт   Обединето Кралство 28.19 12 3
11 Хинкелен Шрудер   Холандија 28.23 12 6
12 Емили Сибом   Австралија 28.25 13 6
13 Елена Џемо   Италија 28.27 12 7 НР
14 Сања Јованович   Хрватска 28.28 12 2
15 Шихо Сакаи   Јапонија 28.31 13 3
16 Мерседес Перис   Шпанија 28.51 14 6
17 Ингвилд Снилдал   Норвешка 28.55 12 9
18 Фабиен Надараџах   Австрија 28.72 14 8
19 Елизабет Симондс   Обединето Кралство 28.78 13 7
20 Марија Громова   Русија 28.80 13 8
21 Етиен Медјерос   Бразил 28.82 14 7
22 Елизабет Пелтон   САД 28.86 11 6
23 Јекатерина Руденко   Казахстан 29.01 14 1
24 Клара Вачливикова   Чешка 29.05 14 9
25 Алицја Чорц   Полска 29.07 12 8
26 Перниље Јесинг Ларсен   Данска 29.08 11 2
27 Марика Штрацмастер   Србија 29.09 11 5
27 Раноми Кромовиџоџо   Холандија 29.09 13 1
29 Мартина Моравцова   Словачка 29.12 11 4
29 Лаура Летрури   Италија 29.12 12 1
31 Марија Гонсалес   Мексико 29.13 10 3
32 Ирина Ашеникова   Украина 29.14 11 8
33 Симона Баумртова   Чешка 29.19 14 0
34 ХанаМарија Сепала   Финска 29.20 10 5
34 Шана Јиа Ји Лим   Сингапур 29.20 11 7
36 Магдалена Курас   Шведска 29.26 10 6
36 Катарина Стиберг   Норвешка 29.26 11 1
38 Ли Тао   Сингапур 29.28 8 4
39 Синад Расел   Канада 29.45 11 3
40 Анастасија Прилепа   Казахстан 29.49 9 0
41 Ивана Габрило   Швајцарија 29.51 11 9
41 Дарина Зевина   Украина 29.51 13 9
43 Киера Аиткен   Бермуда 29.55 10 8
44 Каролина Колорадо Хенао   Колумбија 29.57 10 4
45 Рагил Милесајт   Литванија 29.58 7 0
46 Ајслинг Кони   Ирска 29.69 10 9
47 РијаРоса Коскалаинен   Финска 29.70 11 0
48 Александра Ковалева   Белорусија 29.73 10 0
49 Хиу Веи Шери Ца   Хонгконг 29.74 13 0
50 Џесерик Пинто   Венецуела 29.77 9 2
51 Катарина Мили   Словачка 29.83 9 3
51 Алана Дилет   Бахами 29.83 9 9
53 Габриел Сусис   Канада 29.84 12 0
54 Маја Совинек   Словенија 29.90 9 5
55 Екатерина Аврамова   Бугарија 29.91 10 1
56 Хуанита Барето Барето   Колумбија 29.92 9 6
57 Клаудија Назибло   Полска 29.93 10 2
58 Сара Ролко   Луксембург 30.02 9 4
59 Дана Галес   Луксембург 30.22 8 3
60 Јин Јанг Клаудија Лау   Хонгконг 30.26 10 7
61 Дина Хегазу   Египет 30.29 8 1
62 Амит Иври   Израел 30.32 9 8
63 Сиона Хаксли   Света Луција 30.39 7 2
64 Кетлин Сеп   Естонија 30.42 8 6
65 Гизем Кам   Турција 30.48 9 7
66 АнаЛиза Пол   Естонија 30.49 2 1
67 Јулдуз Кучкарова   Узбекистан 30.52 8 5
68 Ана Волчков   Израел 30.59 7 9
69 Тинг Чен   Тајван 30.63 9 1
70 Марија Вирџинија Баез Франко   Парагвај 30.88 7 6
71 Рамирес Моника   Андора 30.92 7 3
72 Диана Чанг   Еквадор 30.95 8 2
73 Никол Хорн   Зимбабве 30.98 5 8
74 АнаЛиза Мопиоџејн   Папуа Нова Гвинеја 31.08 7 4
75 Елимар Бариос   Венецуела 31.11 8 7
76 Силви Кетеларс   Холандија 31.18 8 8
77 Нишани Сисилсон   Суринам 31.30 6 4
78 Кендесе Нангале   Јамајка 31.53 8 0
79 Амина Мехо   Либан 31.56 7 1
80 Чинјере Пигот   Суринам 31.84 3 4
81 Далија Торез   Никарагва 32.04 6 2
82 Никол Кремона   Малта 32.05 7 7
83 Силвија Бринлехнер   Кенија 32.06 5 4
83 Фариха Заман   Индија 32.06 7 5
85 Рачита Шах   Кенија 32.15 4 2
86 Карла Тоскано   Гватемала 32.16 6 7
87 Кирстен Лафам   Зимбабве 32.19 6 9
88 Кадиатоу Денг   Сенегал 32.20 5 5
89 Бирита Дебес   Фарски Острови 32.27 6 0
90 Чи Вун Лонг   Макао 32.33 6 6
91 Карен Вилорио [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 32.34 6 5
92 Џонај Брандејхан   Намибија 32.36 6 8
93 Анасит Барсегјан   Ерменија 32.47 7 8
94 Шејен рова   Фиџи 32.57 5 6
95 Ребека Шарп   Бермуда 32.69 8 9
96 Жаде Ашлиг Хауард   Замбија 32.92 4 5
97 Софија Ноел   Гренада 32.95 5 9
98 Лок ин Чен   Макао 33.03 5 1
99 Анжелика Тинкуер   Монако 33.04 4 4
100 Марим Фае   Сенегал 33.07 5 2
101 Сара Абдулаху   Албанија 33.10 2 4
102 Кираб Кан   Пакистан 33.39 6 3
103 Аделе Рова   Фиџи 33.41 5 3
104 Џесика Коса   Мозамбик 33.73 4 8
105 Ана Еуседа Гонсалес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 33.75 5 7
106 Фаина Салате   Мозамбик 33.80 3 6
107 Рут Карваљо   Ангола 33.96 6 1
108 Шанон Аустин   Сејшели 34.01 4 0
109 Кетрин Милин   Есватини 34.22 3 2
110 Стефани Расомана   Мадагаскар 34.23 4 3
111 Даниее Бернандин Финдли   Замбија 34.67 4 7
112 Мохамед Хусаин   Брунеј 34.83 3 3
113 Рајчел Гленстер   Самоа 34.89 3 8
114 Естебан Филс Рабетсара   Мадагаскар 35.00 5 0
115 Џусит Илан Маури   Папуа Нова Гвинеја 35.02 3 7
116 Дебра Даниел   СД Микронезија 35.20 4 1
117 Марија Грејс Кох   Брунеј 35.25 4 6
118 Сабин Хасзбун   Палестина 35.79 4 9
119 Сузан Ашат   Малдиви 35.87 2 7
120 Рени Јани   Албанија 35.99 2 5
121 Осисанг Чилтон   Палау 36.32 1 5
122 Рида Мита   Пакистан 36.34 3 5
123 Ифезибе Габге   Нигерија 36.57 3 1
124 Амели Транкуер   Монако 36.60 3 0
125 Оливија Инфилд   Уганда 36.61 2 2
125 Сам Форс Сенг   Камбоџа 36.61 2 8
127 Мелиса Пикок   Маршалски Острови 36.83 3 9
128 Гури Котеча   Танзанија 37.07 1 3
129 Шаила Рана   Непал 37.29 2 3
130 Клариса Бреди   Маршалски Острови 37.64 2 6
131 Маријам Фум   Танзанија 38.25 1 4
132 Јанет Гебремедхим   Етиопија 40.80 2 0

Полуфинале уреди

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Анастасија Зуева   Русија 2 5 27.38 СР
2 Даниела Самулски   Германија 1 4 27.39
3 Софи Едингтон   Австралија 1 5 27.51
4 Александра Герсимења   Белорусија 2 4 27.57
5 Јинг Зао   НР Кина 2 3 27.59 АЗ
6 Чанг Гао   НР Кина 2 2 27.66
7 Емили Сибом   Австралија 1 7 27.70
7 Фабиола Молина   Бразил 2 6 27.70
9 Аја Теракава   Јапонија 1 6 27.73 НР
10 Хинкелен Шрудер   Холандија 2 7 27.77
11 Хејли МекГреори   САД 1 3 27.83
12 Шихо Сакаи   Јапонија 2 8 27.88
13 Гема Спофорт   Обединето Кралство 1 2 27.92
14 Сања Јованович   Хрватска 1 1 28.19
15 Мерседес Перис   Шпанија 1 8 28.28
16 Елена Џемо   Италија 2 1 28.32

Финале уреди

Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Јинг Зао   НР Кина 2 27.06 СР
  Сребрен Даниела Самулски   Германија 5 27.23 ЕР
  Бронзен Чанг Гао   НР Кина 7 27.28
4 Анастасија Зуева   Русија 4 27.31
5 Александра Герасимења   Белорусија 6 27.62
6 Софи Едингтон   Австралија 3 27.73
7 Емили Сибом   Австралија 1 27.83
8 Фабиола Молина   Бразил 8 27.88

Надворешни врски уреди