Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 400м краул во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Рекорди уреди

Рекорд Пливач Време Локација
СР Федерика Пелегрини   4:00.41   Пескара 2009
ШР Лаур Менаду   4:02.61   Мелбурн 2007

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Федерика Пелегрини
  Италија
Џоан Џексон
  Обединето Кралство
Ребека Адлингтон
  Обединето Кралство

Резултати уреди

Квалификации уреди

Место Пливач Националност Група Линија Време
1 Федерика Пелегрини   Италија 6 4 4:01.96
2 Алисон Смит   САД 6 3 4:02.80
3 Џоан Џексон   Обединето Кралство 5 4 4:03.48
4 Корал Балми   Франција 5 5 4:04.12
5 Камела Алма Потец   Романија 6 5 4:04.25
6 Офел-Кирлеле Етиен   Франција 5 6 4:05.25
7 Лот Фрис   Данска 4 3 4:05.40
8 Ребека Адлингтон   Обединето Кралство 4 4 4:05.70
9 Елен Фулертон   Австралија 4 2 4:08.31
10 Ерика Вилјаеција   Шпанија 5 2 4:08.77
11 Џордис Стајнгер   Австрија 6 7 4:09.30
12 Сесилија Елизабет Бјаџиоли   Аргентина 4 1 4:10.16
13 Кло Сутон   САД 6 6 4:10.88
14 Алекса Комарничка   Канада 6 1 4:11.35
15 Венди Трот   ЈАР 6 2 4:11.45
16 Малко Фуџино   Јапонија 6 0 4:11.52
17 Флавија Зокари   Италија 5 7 4:11.58
18 Андреина Пинто   Венецуела 5 0 4:11.79
19 Нуала Марфи   Ирска 3 3 4:13.51
20 Савана Кинг   Канада 5 8 4:13.58
21 Патрисија Кастањеда   Мексико 4 8 4:13.59
22 Тинг Вен Куах   Сингапур 5 9 4:13.70
23 Џун Рен   НР Кина 4 6 4:14.07
24 Елена Соколова   Русија 5 3 4:14.38
25 Сузана Ескобар   Мексико 5 1 4:14.70
26 Јанел Пинто   Венецуела 3 6 4:14.74
27 Бронт Барат   Австралија 4 5 4:15.62
28 Нацуми Ивашица   Јапонија 4 7 4:15.95
29 Чин-Куел Јанг   Тајван 6 9 4:15.96
30 Линет Лим   Сингапур 3 7 4:16.35
31 Паула Зуковска   Полска 3 5 4:16.64
32 Лонела Козма   Романија 2 2 4:16.79
33 Нлам О’Суливан   Ирска 3 4 4:16.80
34 Нина Цезар   Словенија 4 0 4:17.22
35 Јун Су Чон   Република Кореја 3 1 4:17.59
36 Ника Карлина ПЕтрич   Словенија 6 8 4:18.14
37 Хејал Виљареал   Куба 3 0 4:20.94
38 Ерика Кирила Тотен   Филипини 2 4 4:21.32
39 Памела Бенитез   Шпанија 3 9 4:21.58
40 Даре Јонг   Република Кореја 2 5 4:22.99
41 Кристина Бернис Ленокс   Порторико 3 8 4:23.26
42 Кал Лин Ко   Малезија 4 9 4:24.48
43 Кимберли Еспн   Зимбабве 3 2 4:24.48
44 Андреа Седон   Перу 2 3 4:29.80
45 Кирстен Лафам   Зимбабве 1 3 4:33.57
46 Шен-Ју Тинг   Тајван 2 1 4:33.72
47 Даниела Каорл Мијахара Коељо   Перу 2 6 4:33.75
48 Даниела Рејес Хинричсен   Чиле 2 7 4:34.09
49 Мириам Натамлех   Јордан 2 0 4:41.02
50 Никол Хуерта   Доминиканска Република 1 5 4:41.73
51 Алеша Ноел   Гренада 2 9 4:46.09
52 Танг Ви Во Ти   Виетнам 2 8 4:47.11
53 Диана Ал Замел   Сирија 1 4 4:47.98
54 Сакиан Гулам   Пакистан 1 6 4:59.02
55 Естеља Филс Рабетсара   Мадагаскар 1 2 5:04.36
56 Тиери Ерасито   Фиџи 1 7 5:10.01
57 Махнур Максуд   Пакистан 1 8 5:18.16
58 Сара Абдулахи   Албанија 1 1 НСТ

Финале уреди

Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Федерика Пелегрини   Италија 4 3:59.15 СР
  Сребрен Џоан Џексон   Обединето Кралство 3 4:00.60
  Бронзен Ребека Адлингтон   Обединето Кралство 8 4:00.79
4 Алисон Смит   САД 5 4:02.51
5 Корали Балми   Франција 6 4:03.29
6 Камелија Потец   Романија 2 4:03.41
7 Офел-Кирлеле Етиен   Франција 7 4:04.54
8 Лот Фрис   Данска 1 4:07.62

Надворешни врски уреди