Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - штафета 4х100м краул во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Рекорди уреди

Рекорд Нација Време Локација
СР   САД 3:08.24   Пекинг 2008
ШР   САД 3:12.72   Мелбурн 2007
Злато Сребро Бронза
  САД
Мајкл Фелпс
Рајан Лохте
Мет Гриверс
Натан Адријан
Герет Вебер-Гејл*
Рики Брнс*
Кулен Џонс*
  Русија
Евгениј Лагунов
Андреј Гречин
Данил Изотов
Александер Сукхоруков
Никита Коновалов*
  Франција
Фабиен Жилот
Алан Бернард
Грегори Малет
Фредерик Бускет
Амаури Левукс*
Вилијам Мејнард*

* Пливачи кои учествувале само во квалификациите, но добиле медал.

Квалификации уреди

Група 1 уреди

Место Линија Нација Време
1 4   Чешка 3:18.67
2 5   Малта 3:42.69
3 3   Мозамбик 3:45.42

Група 2 уреди

Место Линија Нација Време
1 1   Белгија 3:17.97
2 7   Нигерија 3:41.39
3 4   Ерменија 3:41.82
4 3   Албанија 3:42.13
5 5   Маврициус 3:45.08
6 6   Папуа Нова Гвинеја 3:45.77
7 2   Северни Маријански Острови 3:57.83
8   Хрватска НСТ

Група 3 уреди

Место Линија Нација Време
1 4   Австралија 3:12.58
2 3   Русија 3:12.78
3 5   Канада 3:12.96
4 6   НР Кина 3:17.08
5 2   Венецуела 3:17.79
6 0   Ирска 3:21.77
7 7   Барбадос 3:27.15
8 8   Индија 3:35.24
9 1   Куба 3:35.61
10 9   Макао 3:43.29

Група 4 уреди

Место Линија Нација Време
1 4   Франција 3:11.38
2 3   Обединето Кралство 3:11.62
3 5   Шведска 3:13.38
4 2   Јапонија 3:15.63
5 6   Полска 3:16.35
6 8   Литванија 3:16.47
7 1   Узбекистан 3:23.55
8 0   Обединети Арапски Емирати 3:37.95
0 9   Сенегал 3:38.32
7   Колумбија ДСК

Група 5 уреди

Место Линија Нација Време
1 6   Бразил 3:11.26
2 4   САД 3:11.64
3 5   Италија 3:11.76
4 3   ЈАР 3:12.08
5 2   Швајцарија 3:16.13
6 7   Казахстан 3:22.95
7 0   Иран 3:26.38
8 1   Филипини 3:28.01
9 8   Сингапур 3:28.12
10 9   Саудиска Арабија НСТ

Финале уреди

Место Линија Нација Пливачи Време Забелешки
  Златен 6   САД Мајкл Фелпс (47.78)
Рајан Лохте (47.03)
Мет Гриверс (47.61)
Натан Адријан (46.79)
3:09.21 ШР
  Сребрен 8   Русија Евгениј Лагунов (47.90)
Андреј Гречин (47.00)
Данил Изотов (47.23)
Александер Сукхуруков(47.39)
3:09.52
  Бронзен 5   Франција Фабин Жилот (47.73)
Алан Бернард (46.46)
Грегори Малет (48.28)
Гредерик Бускет (47.42)
3:09.89
4. 4   Бразил Цезар Сиело (47.09)
Николас Оливеира (47.39)
Гиљерме Сантос (48.15)
Фернандо Силва (48.17)
3:10.80
5. 2   Италија Алесандро Калви (49.03)
Кристијан Галендра (47.60)
АМрко Орси (47.91)
Филипо Мањини (47.39)
3:11.93
5. 7   ЈАР Линдон Фернс (48.32)
Грем Мур (48.05)
Дариен Товсенд(48.05)
Роланд Шуман (47.51)
3:11.93
7. 3   Обединето Кралство Адам Браун (48.66)
Симон Барнет (47.50)
Лиам Тенкук (47.81)
Рос Девенпорт (48.12)
3:12.09
8. 1   Австралија Метју Абуд (48.79)
Метју Таргет (47.49)
Ендрју Лотерстејн (48.41)
Томазо Д’Орсоњо (47.71)
3:12.40

Надворешни врски уреди