Бундестаг (германски: Bundestag - „Сојузно собрание“) — уставно и законодавно тело во Германија.

Сојузно собрание
Deutscher Bundestag
18. Бундестаг
Coat of arms or logo
Водство
Претседател на БундестаготНорберт Ламерт, ЦДУ
од 18 октомври 2005
Потпретседатели на БундестаготЕделгард Булман, СПД
од 22 октомври 2013
Петер Хинце, ЦДУ
од 22 октомври 2013
Петра Пау, Левица
од 7 април 2006
Клаудија Рот, Зелени
од 22 октомври 2013
Ула Шмит, СПД
од 22 октомври 2013
Состав
Членови631
Bundestag 2015.svg
Партии
Избори
Изборен системмешан пропорционален метод
Последни избори22 септември 2013
Зборно место
Berlin_reichstag_west_panorama_2.jpg
Рајхстаг
Мите, Берлин, Германија
Мрежно место
bundestag.de

Бундестагот бил основан со Основниот закон на Сојузната Република Германија во 1949 како наследник на поранешниот Рајхстаг на Вајмарска Република. Неговото седиште е во зградата на Рајхстагот во Берлин. Норберт Ламерт е моменталниот претседател на Бундестагот. Претставниците на Бундестагот се директно избирани, обично на секои четири години или порано ако канцеларот го изгуби мнозинството гласови и бара од претседателот да го распушти Бундестагот и да се одржат избори.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 52°31′07″N 13°22′34″E / 52.51861° СГШ; 13.37611° ИГД / 52.51861; 13.37611