Боб Рокканадски музичар и продуцент кој соработувал со познатите хард рок групи како Металика, Мотли Кру, Бон Џови и Аеросмит.[1][2]

Боб Рок
Боб Рок како презентер на Џуно наградите (2009)
Биографски податоци
Родено имеРоберт Џенс Рок
Роден(а)19 април 1954
ПотеклоВинипег, Манитоба, Канада
ЖанровиРок, хеви метал, панк
ИнструментиГитара, бас, пијано
Период на активност1978–сѐ уште
СоработнициМеталика, Бон Џови, Мотли Кру, Аеросмит, Симпл План, Калт, Брајан Адамс

НаводиУреди

  1. The Canadian Press (3 октомври 2008). „Future hockey anthem down to the final five“. Toronto Star. Посетено на 2009-04-04.
  2. „Finalists named in Hockey Anthem Challenge“. CBC News. 9 октомври 2008. Посетено на 2009-04-04.