Кадис

град во Андалузија, Шпанија

Кадис или Кадиз (шпански: Cádiz, шпански изговор: [ˈkaðis]) — град и пристаниште во југозападна Шпанија. Кадис е главен град на истоимената покраина, една од осмуте што ја сочинуваат автономната заедница Андалузија.

Кадис
општина
Поглед кон Кадис
Поглед кон Кадис
Знаме на Кадис
Знаме
Грб на Кадис
Грб
Местоположба на покраината Кадис
Местоположба на покраината Кадис
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Spain Andalusia" nor "Шаблон:Location map Spain Andalusia" existsЛокација во Андалузија
Кадис is located in Шпанија
Кадис
Кадис
Локација во Шпанија
Координати: 36°32′N 6°17′W / 36.533° СГШ; 6.283° ЗГД / 36.533; -6.283Координати: 36°32′N 6°17′W / 36.533° СГШ; 6.283° ЗГД / 36.533; -6.283
ДржаваШпанија
ЗаедницаАндалузија
ПокраинаКадис
ОснованФеникија; 1104 п.н.е.
Површина
 • Вкупна12,10 км2 (4,67 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001100000011 м
Население (2012)
 • Вкупно123.948
 • Густина10,000/км2 (27,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број11071
Телефонски број(+34) 956
Мреж. местоhttp://www.cadiz.es