Џовани Ањели


Џовани Алберто Ањели (италијански: Giovanni Alberto Agnelli; 19 април 1964 - 14 декември 1997 во Рим), бил италјански претприемач и „некрунисан крал“ на концернот Фиат, наследник на целокупното царство на Фиат.

Џовани Ањели
РоденGiovanni Alberto Agnelli
19 април 1964
Починал14 декември 1997
НационалностИталјанец