Владимир "Вања" Грбиќ (српски:Владимир Грбић Вања); роден на 14 декември 1970 година) е поранешен српски одбојкар. Со висина од 193 см, тој играл на позицијата како страничен додавач-напаѓач. Грбиќ е роден во Клек во СР Србија, СФР Југославија. Тој е брат на Никола Грбиќ брат и член на Одбојкарската куќа на славните. Со националниот одбојкарски тим на СР Југославија, тој го освоил златениот медал на Летните олиписки игри во Сиднеј и бронзениот медал на Летните олиписки игри во 1996 година во Атланта. Неговите меѓународни победи вклучуваат сребрен медал во 1998 година на Светското Првенство и златен медал во 2001 година на Европското првенство.

Владимир Грбиќ
Лични податоци
Полно имеВладимир Грбиќ
НационалностСрбин
Роден9 мај 1987(1987-05-09)(36 г.)
Клек, СФР Југославија, Србија
Висина1.93 см
ТежинаПредлошка:Infobox person/weight
SpikeПредлошка:Infobox person/length
BlockПредлошка:Infobox person/length
Volleyball информации
Позицијанадворешен напаѓач
Национален тим
1991–1993
1995–2003
2003–2006
 Југославија
 Југославија
 Србија и Црна Гора
Last updated: 4 мај 2017

Југословенскиот Олимписки Комитет го прогласил Грбиќ за најдобар спортист на годината во 1996 и 2000 година,[1] додека во 1999 и 2000 година ја добил Златната Значка, награда за најдобар спортист во Југославија.

Занимливости уреди

На финалниот натпревар на Олимписките игри во Сиднеј, во кој Југославија ја победила Русија со 3:0, без сомневање бил виден еден од најспектакуларните бодови во историјата на одбојката, а го извеол Владимир Грбиќ. Спасувајќи една топка буквално го прескокнал првиот ред на трибината, а потоа успеал да стигне и да го изблокира противничкиот смеч.[2]

Наводи уреди

  1. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на August 20, 2010. Посетено на August 20, 2010.
  2. „Tačno 14 godina posle najlepšeg odbojkaškog poena“. Посетено на 24 август 2016.