Отвори го главното мени

Список на шпански кралеви

список на статии на Викимедија
(Пренасочено од Крал на Шпанија)

Ова е список на кралеви кои се управувале со територијата на денешна Шпанија. во текот на историјата на Пиринејскиот Полуостров, кога на овие територии постоеле повеќе кралства:

Дел од серијалот за Шпанија

Историја на Шпанија

Escudo de España (mazonado).svg
Античка историја

Рана историја
Иберија
Хиспанија

Среден век

Визиготи и Визиготско кралство
Свеви и Кралство Галиција
Спанија
ел-Андалуз
Реконквиста

Кралство Шпанија

Хабсбуршка Шпанија
Просветителство во Шпанија

Република

Прва Шпанска република
Реставрација
Втора Шпанска република
Шпанска граѓанска војна

Модерна Шпанија

Франкова Шпанија
Прва светска војна
Втора светска војна
Демократска Шпанија
Шпанија

Портал:Шпанија


Хабсбуршка династијаУреди

Бурбонска династијаУреди

Династија БонапартаУреди

Портрет Грб Име Од До
    Жозеф I Наполеон 6 јуни 1808 11 декември 1813

Бурбонска династија — прва реставрацијaУреди

Савојска династијаУреди

Портрет Грб Име Од До
    Амадеј I 2 януари 1871 11 февруари 1873

Бурбонска династија — втора реставрацијаУреди

Портрет Грб Име Од До
    Алфонсо XII 29 декември 1874 25 ноември, 1885
    Алфонсо XIII 17 мај 1886 14 април 1931

Втора Шпанска републикаУреди

Претседатели на РепубликатаУреди

# Портрет Грб Име Од До Политичка партија
1     Никето Алкала Замора 10 декември, 1931 11 мај, 1936 Конзервативна републиканска партија
2     Мануел Азана 11 мај, 1936 3 март, 1939 Леви републиканци
Popular Front coalition

Шпанија под раководство на Франсиско Франко (1936-1975)Уреди

# Портрет Грб Име Од До
1   Франсиско Франко 1 април, 1939 20 ноември, 1975 |

Бурбонска династија — трета реставрацијаУреди

ПоврзаноУреди