Павле (крал на Грција)

Павле (грчки: Παῦλος, Βασιλεὺς τῶν Ἑλλήνων, Pávlos, Vasiléfs ton Ellínon; роден на 14 декември 1901 во Атина – починал на 6 март 1964 во Атина) бил крал на Грција во периодот од 1 април 1947 до 6 март 1964 година.

Павле
Παῦλος
Крал на Елините
На престол1 април 1947 – 6 март 1964 (&1000000000000001600000016 години и &10000000000000340000000340 дена)
Крунисување1 април 1947
ПретходникГеорги II
НаследникКонстантин II
Почивалиште
Кралски гробишта, Грција
СопружникФредерика
ДецаСофија, кралица на Шпанија
Константин II
Принцеза Ирена
ДинастијаДинастија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
ТаткоКонстантин I
МајкаСофија
ВероисповедПравославна
ПотписПавле Παῦλος's signature