Светска турнеја на UCI 2016


Светска турнеја на UCI 2016 — осмо издание на системот за рангирање започнат од Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) во 2009 година. Турнејата ќе започне со воведната етапа на Тур Даун Андер на 19 јануари, а ќе заврши со екипниот хронометар на Светското првенство на 9 октомври. Шпанецот Алехандро Валверде ќе биде двократен бранител на титулата.

Светска турнеја на UCI 2016
Осмо издание на Светска турнеја на UCI
Лого на Светската турнеја
Лого на Светската турнеја
Поединости
Датуми19 јануари – 1 октомври
МестаЕвропа, Канада и Австралија
Трки27
Прваци
Поединечен пласманПетер Саган (Словачка) (Тинкоф)
Екипен пласманМовистар Тим
Државен пласманШпанија
2015
2017

Валверде не успеал да ја одбрани титулата, откако завршил како четврти во генералниот поединечен пласман. Титулата по првпат ја освоил словачкиот велосипедист Петер Саган за екипата Тинкоф, освојувајќи 669 бодови во текот на сезоната. Ова ги вклучувало победите на Гент-Вевелгем, Трката околу Фландрија и Гран при Квебек. Второто место му припаднало на колегата на Валверде од Мовистар Тим, Наиро Кинтана, 60 бодови зад Саган; Кинтана исто така освоил три трки во генералниот пласмна: Волта а Каталуња, Тур де Романди и завршната голема трка, Вуелта а Еспања. Третото место во поединечниот пласман го освоил Крис Фрум (Тим Скај), 45 бодови зад Кинтана и 105 бода зад Саган. Фрум освоил две победи во Франција во текот на сезоната на Светската турнеја, освојувајќи ги Критериум ди Дофине, како и Тур де Франс.

Имало и два други подпласмани. Во екипниот пласман, Мовистар Тим завршила на врвот четврта година по ред, освојувајќи 1471 бод. Второто место го освоила Тинкоф, 110 бода зад нив, додека Тим Скај завршил на третото место. Националниот пласман бил освоен од Шпанија, со бодовна предност од 29 од Колумбија, додека Велика Британија имала 400 бода помалку од Шпанија за третото место.

Екипи

уреди

Професионалните велосипедски екипи се поделени на неколку нивоа: врвните екипи се UCI World Tour екипите и се автоматски поканети и обврзани да учествуваат на сите трки од Светската турнеја. Организарорите на секоја трка се исто така обврзани да поканат други екипи — главно профеционални континентални екипи — да настапуваат заедно со Светските екипи.[1] UCI ги одбира екипите засновано на спортски, етички, финансиски и административни критериуми.[2] Бројот на UCI World Tour е ограничен на 18. Во октомври 2015 година, 17 екипи имале ваков статус; тоа биле истите екипи кои се натпрерувале во Светската турнеја 2015.[3] Во ноември, последната лиценца била доделена на Тим Дименжн Дата, кои претходно настапувале како професионална континентална екипа под името МТН Кубека. Со тоа, вкупно 18 екипи биле избрани за Светската турнеја 2016.[2]

Покрај додавањето на Тим Дименжн Дата, имало уште две други промени во имињата на екипите за 2016 година. Екипата која во 2015 година настапувала како Тинкоф-Саксо го загубила Саксо Банк како спонзор и затоа станала Тинкоф, додека Канондејл-Гармин станале Канондејл-Драпак, иако Гармин останал спонзор на екипата.[3] Канондејл подоцна станал Канондејл-Драпак, а Орика-ГринЕЏ станал Орика-БајкЕксчејнџ како последица на промената на спонзорските договори во средината на сезоната.

Екипи кои имаат право на настап на секоја од трките за 2016 година се следниве:

Код Официјално име Носител на лиценцата Земја Делови Велосипед
ALM Аг2р-Ла Мондијал EUSRL France Cyclisme   Франција СРАМ Фокус
AST Астана Abacanto SA   Казахстан Кампањоло Спешалајзд
BMC Ванти-Груп Гобер Continuum Sports LLC   САД Шимано БМЦ
CPT Канондејл-Драпак Slipstream Sports, LLC   САД Шимано Канондејл
DDD Тим Дименжн Дата   ЈАР Шимано/Ротор Сервело
EQS Етикс-Квик Степ Esperanza bvba   Белгија Шимано Спешалајзд
FDJ ФДЖ Société de Gestion de L'Echappée   Франција Шимано Лапјер
IAM ИАМ Сајклинг IAM Independent Asset Management SA   Швајцарија Шимано Скот
LAM Лампре-Мерида CGS Cycling Team AG   Италија Шимано Мерида
LTS Лото-Судал Belgian Cycling Company sa   Белгија Кампањоло Ридли
MOV Мовистар Тим Abarca Sports S.L.   Шпанија Кампањоло Кањон
OGE Орика-БајкЕксчејнџ GreenEdge Cycling   Австралија Шимано Скот
TGA Џајант-Алпецин SMS Cycling B.V.   Германија Шимано Џајант
KAT Катјуша Katusha Management SA   Русија Шимано Кањон
TLJ Лото НЛ-Џамбо Rabo Wielerploegen   Холандија Шимано Бјанки
SKY Тим Скај Tour Racing Limited   Обединето Кралство Шимано Пинарело
TCS Тинкоф Tinkoff Sport   Русија Шимано Спешалајзд
TFR Трек-Сегафредо Trek Bicycle Corporation   САД Шимано Трек
Извори:[4][5][6]

Настани

уреди

Сите настани од минатата сезона биле вклучени, освен Трката околу Пекинг, која повеќе немало да се организира.[7] За 2016 година, UCI вовел нов систем на пласмани кој ќе биде заедно со Светската турнеја. Новиот Светски пласман ќе трае 52 недели, слично како пласманот во тенисот.

Сите настани од минатата сезона биле вклучени, иако некои настани биле закажани на различни датуми од претходните изданија.[8]

Екипниот хронометар на Светското првенство 2016, закажано да се одржи на 9 октомври, требало да придонесе со бодови за екипниот пласман. Во август 2016 година, Меѓународниот сојуз на професионалните велосипедски екипи (AIGCP) го одобрило барањето на сите професионални екипи да се бојкотира екипниот хронометар, поради инсистирањето на UCI дека екипите треба да настапат на настанот како обврска за добивање на лиценца без да обезбеди учеснички надомест, како што е случај со другите екипи од Светската турнеја. Било објавено дека и професионалните континтентални екипи кои присуствувале на Генералното собрание на AIGCP го поддржале барањето. UCI изразил разочарување со потегот и изјавил дека „продолжува да очекува одлично учество на овогодишнешниот екипен хронометар на Светското првенство“.[9] Меѓутоа, еден месец подоцна, било објавено дека екипите ќе настапат на настанот, иако незадолжително, и дека не да бидат доделени бодови за Светската турнеја.[10]

Трка Датум Победник Втор Трет Други бодови
(4. место, па надолу)
Етапни бодови
  Тур Даун Андер 19–24 јануари   Сајмон Геранс (АВС) 100 бода   Ричи Порт (АВС) 80 бода   Серхио Енао (КОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Париз-Ница 6–13 март   Герајнт Томас (ВБР) 100 бода   Алберто Контадор (ШПА) 80 бода   Ричи Порт (АВС) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Тирено-Адријатико 9–15 март   Грег ван Авермат (БЕЛ) 100 бода   Петер Саган (СВК) 80 бода   Боб Јунгелс (ЛУК) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Милано-Санремо 19 март   Арно Демар (ИТА) 100 бода   Бен Свифт (ВБР) 80 бода   Јирген Рулантс (БЕЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
  Волта а Каталуња 21–27 март   Наиро Кинтана (КОЛ) 100 бода   Алберто Контадор (ШПА) 80 бода   Даниел Мартин (ИРС) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Е3 Харелбеке 25 март   Михал Квјатковски (ПОЛ) 80 бода   Петер Саган (СВК) 60 бода   Ијан Станард (ВБР) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Гент-Вевелгем 27 март   Петер Саган (СВК) 80 бода   Сеп Ванмарке (БЕЛ) 60 бода   Вјачеслав Кузнецов (РУС) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Трка околу Фландрија 3 април   Петер Саган (СВК) 100 бода   Фабијан Канчелара (ШВА) 80 бода   Сеп Ванмарке (БЕЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
  Трка околу Баскија 4–9 април   Алберто Контадор (ШПА) 100 бода   Серхио Енао (КОЛ) 80 бода   Наиро Кинтана (КОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Париз-Рубе 10 април   Метју Хејман (АВС) 100 бода   Том Бонен (БЕЛ) 80 бода   Ијан Станард (ВБР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
  Амстел Голд Рејс 17 април   Енрико Гаспарото (ИТА) 0 бода[заб 1]   Михаел Валгрен (ДАН) 60 бода   Сони Колбрели (ИТА) 0 бода[заб 2] 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Флеш Валон 20 април   Алехандро Валверде (ШПА) 80 бода   Жилијан Алафилип (ФРА) 60 бода   Даниел Мартин (ИРС) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Лиеж-Бастон-Лиеж 24 април   Ваут Пулс (ХОЛ) 100 бода   Михаел Албасини (ШВА) 80 бода   Руј Кошта (ПОР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
  Тур де Романди 26 април – 1 мај   Наиро Кинтана (КОЛ) 100 бода   Тибо Пино (ФРА) 80 бода   Јон Изагире (ШПА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Џиро д’Италија 6–29 мај   Винченцо Нибали (ИТА) 170 бода   Естебан Чавес (КОЛ) 130 бода   Алехандро Валверде (ШПА) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
  Критериум ди Дофине 5–12 јуни   Крис Фрум (ВБР) 100 бода   Ромен Барде (ФРА) 80 бода   Даниел Мартин (ИРС) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Тур де Свис 11–19 јуни   Мигел Анхел Лопес (КОЛ) 100 бода   Јон Изагире (ШПА) 80 бода   Варан Баргиј (ФРА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Тур де Франс 2–24 јули   Крис Фрум (ВБР) 200 бода   Ромен Барде (ФРА) 150 бода   Наиро Кинтана (КОЛ) 120 бода 110, 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 24, 20, 16, 12, 10, 8, 6, 4 20, 10, 6, 4, 2
  Трка околу Полска 12–18 јули   Тим Веленс (БЕЛ) 100 бода   Фабио Фелине (ИТА) 80 бода   Алберто Бетиол (ИТА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Класика де Сан Себастијан 30 јули   Бауке Молема (ХОЛ) 80 бода   Тони Галопен (ФРА) 60 бода   Алехандро Валверде (ШПА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Вуелта а Еспања 20 август – 11 септември   Наиро Кинтана (КОЛ) 170 бода   Крис Фрум (ВБР) 130 бода   Естебан Чавес (КОЛ) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
  Јуроајс Класик 21 август   Кејлеб Јуан (АВС) 80 бода   Џон Дегенколб (ГЕР) 60 бода   Џакомо Ницоло (ИТА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  ГП Западна Франција 28 август   Оливер Насен (БЕЛ) 80 бода   Алберто Бетиол (ИТА) 60 бода   Александер Кристоф (НОР) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  ГП Квебек 9 септември   Петер Саган (СВК) 80 бода   Грег ван Авермат (БЕЛ) 60 бода   Антони Ру (ФРА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  ГП Монтреал 11 септември   Грег ван Авермат (БЕЛ) 80 бода   Петер Саган (СВК) 60 бода   Диего Улиси (ИТА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
   Енеко Тур 19–25 септември   Ники Терпстра (ХОЛ) 100 бода   Оливер Насен (БЕЛ) 80 бода   Петер Саган (СВК) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Џиро ди Ломбардија 1 октомври   Естебан Чавес (КОЛ) 100 бода   Диего Роза (ИТА) 80 бода   Ригоберто Уран (КОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Забелешки
 1. Бидејќи Гаспарото вози за Ванти-Груп Гобер, која не е екипа во Светската турнеја, не бил во можност да забележи бодови во рамките на пласманите од Светската турнеја.
 2. Бидејќи Колбрели вози за Бардијани-ЦСФ, која не е екипа во Светската турнеја, не бил во можност да забележи бодови во рамките на пласманите од Светската турнеја.

Поредок

уреди

Поединечен

уреди

[11]

Велосипедистите изедначени со ист број на бодови биле подредувани по бројот на победи, потоа бројот на втори места, трети места и така натаму, на другите настани од Светската турнеја и етапи.

Место Име Екипа Бодови
1   Петер Саган (СВК) Тинкоф 669
2   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим 609
3   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 564
4   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 436
5   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф 428
6   Грег ван Авермат (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер 420
7   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер 394
8   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал 374
9   Естебан Чавес (КОЛ) Орика-БајкЕксчејнџ 351
10   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ 280
11   Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим 270
12   Винченцо Нибали (ИТА) Астана 241
13   Илнур Закарин (РУС) Катјуша 239
14   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај 234
15   Александер Кристоф (НОР) Катјуша 229
16   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 211
17   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ 206
18   Сеп Ванмарке (БЕЛ) Лото НЛ-Џамбо 201
19   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида 194
20   Алберто Бетиол (ИТА) Канондејл-Драпак 185
21   Мајкл Метјус (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ 184
22   Фабијан Канчелара (ШВА) Трек-Сегафредо 176
23   Оливер Насен (БЕЛ) ИАМ Сајклинг 162
24   Бауке Молема (ХОЛ) Трек-Сегафредо 160
25   Арно Демар (ФРА) ФДЖ 154
 • 235 возачи освоиле бодови. 34 други возачи завршиле на места кои носат бодови, но не можеле да ги освојат бидејќи не се членови на некоја професионална екипа.

Екипен

уреди

[12]

Екипниот пласман се пресметува преку додавање на бодовите на најдобрите пет велосипедисти од секоја екипа.

Место Екипа Бодови Најдобри пет велосипедисти
1 Мовистар Тим 1471 Н. Кинтана (609), Валверде (436), Ј. Изагире (270), Фернандес (88), Амадор (68)
2 Тинкоф 1361 П. Саган (669), Контадор (428), Мајка (110), Кројцигер (86), Мекарти (68)
3 Тим Скај 1187 Фрум (564), Сер. Енао (234), Пулс (148), Томас (121), Станард (120)
4 Ванти-Груп Гобер 1128 Ван Авермат (420), Порт (394), С. Санчес (130), Ван Гардерен (104), Атапума (80)
5 Орика-БајкЕксчејнџ 909 Чавес (351), Метјус (184), А. Јејтс (144), Геранс (119), Јуан (111)
6 Катјуша 789 Закарин (239), Кристоф (229), Родригес (211), Шпилак (60), Кузнецов (50)
7 Етикс-Квик Степ 775 Д. Мартин (280), Јунгелс (153), Алафилип (146), Терпстра (108), Штибар (88)
8 Канондејл-Драпак 616 Бетиол (185), Уран (137), Талански (132), Формоло (108), Вилела (54)
9 Трек-Сегафредо 565 Канчелара (176), Молема (160), Фелине (108), Ницоло (90), Стејвен (31)
10 Астана 539 Нибали (241), Роза (110), Мигел Ангел Лопес (109), Скарпони (43), Ару (36)
11 ФДЖ 516 Пино (206), Демар (154), Рајхенбах (84), Ру (56), Жење (16)
12 Лото НЛ-Џамбо 506 Ванмарке (201), Краусвајк (118), Келдерман (74), Гесинк (59), Ван Емден (54)
13 Аг2р-Ла Мондијал 482 Барде (374), Поцовиво (32), Дипон (32), Латур (22), Перо (22)
14 Лото-Судал 463 Веленс (130), Грајпел (92), Рулантс (90), Галопен (85), Бенот (66)
15 Лампре-Мерида 442 Р. Кошта (194), Улиси (129), Мејнчес (85), Модоло (18), Конти (16)
16 Џајант-Алпецин 435 Т. Димулен (149), Баргиј (144), Дегенколб (98), Арнт (38), Т. Лудвигсон (6)
17 ИАМ Сајклинг 418 Насен (162), Пантано (115), Хауслер (72), Франк (39), Ворбас (30)
18 Тим Дименжн Дата 290 Кевендиш (80), Боасон Хаген (79), Хас (53), Сивцов (40), Камингс (38)

Национален

уреди

[13]

Националниот пласман се пресметува преку додавање на бодовите на најдобрите пет велосипедисти од секоја држава. Националниот пласман, исто така, се користи за одредување колку возачи може да има една земја на Светското првенство.

Место Држава Бодови Најдобри пет велосипедисти
1   Шпанија 1475 Валверде (436), Контадор (428), Ј. Изагире (270), Родригес (211), С. Санчес (130)
2   Колумбија 1446 Н. Кинтана (609), Чавес (351), Сер. Енао (234), Уран (137), Пантано (115)
3   Обединето Кралство 1050 Фрум (564), А. Јејтс (144), Томас (121), Станард (120), С. Јејтс (101)[заб 1]
4   Франција 1024 Барде (374), Пино (206), Демар (154), Алафилип (146), Баргиј (144)
5   Белгија 1003 Ван Авермат (420), Ванмарке (201), Насен (162), Веленс (130), Рулантс (90)
6   Австралија 908 Пор (394), Метјус (184), Геранс (119), Јуан (111), Хејман (100)
7   Италија 773 Нибали (241), Бетиол (185), Улиси (129), Роза (110), Фелине (108)
8   Холандија 683 Молема (160), Т. Димулен (149), Пулс (148), Краусвајк (118), Терпстра (108)
9   Словачка 669 П. Саган (669)
10   Швајцарија 416 Канчелара (176), Албасини (106), Рајхенбах (84), Франк (39), Морабито (11)
11   Норвешка 343 Кристоф (229), Боасон Хаген (79), Холст Енгер (16), Хелгард (14), Стаке Ленген (5)
12   Германија 339 Дегенколб (98), Грајпел (92), Кител (81), Арнт (38), Зиберг (30)
13   Русија 336 Закарин (239), Кузнецов (50), Лагутин (20), Силин (18), Цатевич (9)
14   Ирска 286 Д. Мартин (280), Роуш (6)
15   САД 280 Талански (132), Ван Гардерен (104), Ворбас (30), Кредок (10), Домбровски (4)
Забелешки
 1. По неговиот позитивен тест на забранетата супстанца тербуталин за време на трката Париз-Ница, Јејтс бил дисквалификуван од седмото место,[14] и изгубил 30 бода.
 • Возачи од 35 земји имаат забележано бодови.

Напредок во водството

уреди
Трка
(Победник)
Поединечен Екипен Национален
Тур Даун Андер
(Сајмон Геранс)
Сајмон Геранс Орика-БајкЕксчејнџ Австралија
Париз-Ница
(Герајнт Томас)
Ричи Порт Тим Скај
Тирено-Адријатико
(Грег ван Авермат)
Ванти-Груп Гобер
Милано-Санремо
(Арно Демар)
Тим Скај
Е3 Харелбеке
(Михал Квјатковски)
Волта а Каталуња
(Наиро Кинтана)
Гент-Вевелгем
(Петер Саган)
Петер Саган Тинкоф
Трка околу Фландрија
(Петер Саган)
Трка околу Баскија
(Алберто Контадор)
Шпанија
Париз-Рубе
(Метју Хејман)
Австралија
Амстел Голд Рејс
(Енрико Гаспарото)
Флеш Валон
(Алехандро Валверде)
Лиеж-Бастон-Лиеж
(Ваут Пулс)
Шпанија
Тур де Романди
(Наиро Кинтана)
Џиро д’Италија
(Винченцо Нибали)
Критериум ди Дофине
(Крис Фрум)
Алберто Контадор
Тур де Свис
(Мигел Анхел Лопес)
Петер Саган
Трка околу Полска
(Тим Веленс)
Тур де Франс
(Крис Фрум)
Мовистар Тим
Класика де Сан Себастијан
(Бауке Молема)
Јуроајс Класик
(Кејлеб Јуан)
ГП Западна Франција
(Оливер Насен)
Гран при Квебек
(Петер Саган)
Вуелта а Еспања
(Наиро Кинтана)
Наиро Кинтана
Гран при Монтреал
(Грег ван Авермат)
Енеко Тур
(Ники Терпстра)
Петер Саган
Џиро ди Ломбардија
(Естебан Чавес)

Наводи

уреди
 1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 13 јануари 2015.
 2. 2,0 2,1 Вин, Најџел (25 ноември 2015). „Team Dimension Data given WorldTour status for 2016“. Cycling Weekly (англиски). Time Inc. UK. Посетено на 13 јануари 2016.
 3. 3,0 3,1 Паулисон, Спенсер (6 октомври 2015). „UCI announces 2016 pro team applicants“. VeloNews (англиски). Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-01-01. Посетено на 13 јануари 2016.
 4. „2016 Team Registration Process“. 6 октомври 2015. Посетено на 25 декември 2015.
 5. Cycling News. „Dimension Data granted WorldTour licence“. Cyclingnews.com. Посетено на 25 декември 2015.
 6. Cycling News. „2016 WorldTour team bikes guide“. Cyclingnews.com. Посетено на 25 декември 2015.
 7. „UCI го потврди календарот за Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 8 декември 2014.
 8. „Road - Calendar“. Посетено на 25 декември 2015.
 9. „WorldTour teams set to boycott 2016 World Championships team time trial“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 10 август 2016. Посетено на 13 септември 2016.
 10. „Boycott of World Championships team time trial averted“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 13 септември 2016. Посетено на 13 септември 2016.
 11. „Пласман на Светската турнеја на UCI - 2016: Поединечен (краен пласман)“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 1 октомври 2016. Посетено на 1 октомври 2016.[мртва врска]
 12. „Пласман на Светската турнеја на UCI - 2016: Екипен (краен пласман)“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 1 октомври 2016. Посетено на 1 октомври 2016.[мртва врска]
 13. „Пласман на Светската турнеја на UCI – 2016: Национален (краен пласман)“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 1 октомври 2016. Посетено на 1 октомври 2016.[мртва врска]
 14. „Paris - Nice (FRA/UWT): 06 Mar-13 Mar 2016 - General classification: Conflans-Saint-Honoré - Nice“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 13 март 2016. Архивирано од изворникот на 2016-10-29. Посетено на 11 септември 2016.

Надворешни врски

уреди