Светска турнеја на UCI 2015


Светска турнеја на UCI 2015 — седмо издание на системот за рангирање започнат од Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) во 2009 година. Турнејата започнала со воведната етапа на Тур Даун Андер на 20 јануари, а завршила со Џиро ди Ломбардија на 4 октомври.

Светска турнеја на UCI 2015
Седмо издание на Светска турнеја на UCI
Поединости
Датуми20 јануари — 4 октомври
МестаЕвропа, Канада и Австралија
Трки28
Прваци
Поединечен пласман Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Екипен пласманМовистар Тим
Државен пласманШпанија
2014
2016

Втора година по ред, Шпанецот Алехандро Валверде го освоил поединечниот пласман, освојувајќи 675 бода во текот на сезоната. Возачот од Мовистар Тим завршил 201 бод пред најблискиот соперник и сонародник Хоаким Родригес од Катјуша, додека колумбискиот возач Наиро Кинтана бил трет – исто така од Мовистар Тим – 17 бода зад Родригес и 218 бода зад Валверде. Во екипниот пласман, екипата Мовистар Тим се нашла на врвот трета година по ред, со вкупно 1619 бода. Второто место ѝ припаднало на екипата Катјуша, 13 бода зад нив, додека екипата Тим Скај завршила на третото место. Националниот пласман бил удобно предводен од Шпанија, со бодовна разлика од 839 бода пред Италија, која се нашла на второто место на последната трка – поради победата на Винченцо Нибали на Ил Ломбарија.

Екипи уреди

На Светската турнеја право на настап на секоја од трките имаат UCI World Tour екипите, додека професионалните континентални екипи или националните екипи, можат да настапат на некоја од трките само со посебна покана од организаторот.

Екипи кои имаат право на настап на секоја од трките за 2015 година се следниве:[1]

Код Официјално име Носител на лиценцата Земја Делови Велосипед
ALM Аг2р-Ла Мондијал EUSRL France Cyclisme   Франција СРАМ Фокус
AST Астана Abacanto SA   Казахстан Кампањоло Спешалајзд
BMC Ванти-Груп Гобер Continuum Sports LLC   САД Шимано БМЦ
TCG Канондејл-Гармин Slipstream Sports, LLC   САД Шимано Канондејл
EQS Етикс-Квик Степ Esperanza bvba   Белгија Шимано Спешалајзд
FDJ ФДЖ Société de Gestion de L'Echappée   Франција Шимано Лапјер
TGA Џајант-Алпецин SMS Cycling B.V.   Холандија Шимано Џајант
IAM ИАМ Сајклинг IAM Independent Asset Management SA   Швајцарија Шимано Скот
KAT Катјуша Katusha Management SA   Русија Шимано Кањон
LAM Лампре-Мерида CGS Cycling Team AG   Италија Шимано Мерида
TLJ Лото НЛ-Џамбо Rabo Wielerploegen   Холандија Шимано Бјанки
LTS Лото-Судал Belgian Cycling Company sa   Белгија Кампањоло Ридли
MOV Мовистар Тим Abarca Sports S.L.   Шпанија Кампањоло Кањон
OGE Орика-ГринЕЏ GreenEdge Cycling   Австралија Шимано Скот
SKY Тим Скај Tour Racing Limited   Обединето Кралство Шимано Пинарело
TCS Тинкоф-Саксо Tinkoff Sport   Данска Шимано Спешалајзд
TFR Трек Фактори Рејсинг Trek Bicycle Corporation   САД Shimano Трек

Настани уреди

Сите настани од минатата сезона биле вклучени, освен Трката околу Пекинг, која повеќе немало да се организира.[2]

Трка Датум Победник Втор Трет Други бодови[3]
(4. место, па надолу)
Етапни бодови[3]
  Тур Даун Андер 20-25 јануари   Роан Денис (АВС) 100 бода   Ричи Порт (АВС) 80 бода   Кедел Еванс (АВС) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Париз-Ница 8-15 март   Ричи Порт (АВС) 100 бода   Михал Квјатковски (ПОЛ) 80 бода   Симон Шпилак (СЛО) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Тирено-Адријатико 11-17 март   Наиро Кинтана (КОЛ) 100 бода   Бауке Молема (ХОЛ) 80 бода   Ригоберто Уран (КОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Милано-Санремо 22 март   Џон Дегенколб (ГЕР) 100 бода   Александер Кристоф (НОР) 80 бода   Мајкл Метјус (АВС) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
  Волта а Каталуња 23-29 март   Ричи Порт (АВС) 100 бода   Алехандро Валверде (ШПА) 80 бода   Доменико Поцовиво (ИТА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Е3 Харелбеке 27 март   Герајнт Томас (ВБР) 80 бода   Здењек Штибар (ЧЕШ) 60 бода   Матео Трентин (ИТА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Гент-Вевелгем 29 март   Лука Паолини (ИТА) 80 бода   Ники Терпстра (ХОЛ) 60 бода   Герајнт Томас (ВБР) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Трка околу Фландрија 5 април   Александер Кристоф (НОР) 100 бода   Ники Терпстра (ХОЛ) 80 бода   Грег ван Авермат (БЕЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
  Трка околу Баскија 6-11 април   Хоаким Родригес (ШПА) 100 бода   Серхио Енао (КОЛ) 80 бода   Јон Изагире (ШПА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Париз-Рубе 12 април   Џон Дегенколб (ГЕР) 100 бода   Здењек Штибар (ЧЕШ) 80 бода   Грег ван Авермат (БЕЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
  Амстел Голд Рејс 19 април   Михал Квјатковски (ПОЛ) 80 бода   Алехандро Валверде (ШПА) 60 бода   Мајкл Метјус (АВС) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Флеш Валон 22 април   Алехандро Валверде (ШПА) 80 бода   Жилијан Алафилип (ФРА) 60 бода   Михаел Албасини (ШВА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Лиеж-Бастон-Лиеж 26 април   Алехандро Валверде (ШПА) 100 бода   Жилијан Алафилип (ФРА) 80 бода   Хоаким Родригес (ШПА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
  Тур де Романди 28 април-3 мај   Илнур Закарин (РУС) 100 бода   Симон Шпилак (СЛО) 80 бода   Крис Фрум (ВБР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Џиро д’Италија 9-31 мај   Алберто Контадор (ШПА) 170 бода   Фабио Ару (ИТА) 130 бода   Микел Ланда (ШПА) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
  Критериум ди Дофине 7-14 јуни   Крис Фрум (ВБР) 100 бода   Тиџеј ван Гардерен (САД) 80 бода   Руј Кошта (ПОР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Тур де Свис 13-21 јуни   Симон Шпилак (СЛО) 100 бода   Герајнт Томас (ВБР) 80 бода   Том Димулен (ХОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Тур де Франс 4-26 јули   Крис Фрум (ВБР) 200 бода   Наиро Кинтана (КОЛ) 150 бода   Алехандро Валверде (ШПА) 120 бода 110, 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 24, 20, 16, 12, 10, 8, 6, 4 20, 10, 6, 4, 2
  Класика де Сан Себастијан 1 август   Адам Јејтс (ВБР) 80 бода   Филип Жилбер (БЕЛ) 60 бода   Алехандро Валверде (ШПА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Трка околу Полска 2-8 август   Јон Изагире (ШПА) 100 бода   Барт де Клерк (БЕЛ) 80 бода   Бен Херманс (БЕЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
    Енеко Тур 10-16 август   Тим Веленс (БЕЛ) 100 бода   Грег ван Авермат (БЕЛ) 80 бода   Вилко Келдерман (ХОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Вуелта а Еспања 22 август-13 септември   Фабио Ару (ИТА) 170 бода   Хоаким Родригес (ШПА) 130 бода   Рафал Мајка (ПОЛ) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
  Ватенфал Класик 23 август   Андре Грајпел (ГЕР) 80 бода   Александер Кристоф (НОР) 60 бода   Џакомо Ницоло (ИТА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  ГП Западна Франција 30 август   Александер Кристоф (НОР) 80 бода   Симоне Понци (ИТА) 0 бода[заб 1]   Рамунас Навардаускас (ЛИТ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  ГП Квебек 11 септември   Ригоберто Уран (КОЛ) 80 бода   Мајкл Метјус (АВС) 60 бода   Александер Кристоф (НОР) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  ГП Монтреал 13 септември   Тим Веленс (БЕЛ) 80 бода   Адам Јејтс (ВБР) 60 бода   Руј Кошта (ПОР) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Екипен хронометар на Светското првенство[заб 2] 20 септември Ванти-Груп Гобер 200 бода Етикс-Квик Степ 170 бода Мовистар Тим 140 бода 130, 120, 110, 100, 90, 80, 70 нема
  Џиро ди Ломбардија 4 октомври   Винченцо Нибали (ИТА) 100 бода   Даниел Морено (ШПА) 80 бода   Тибо Пино (ФРА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Забелешки
  1. Бидејќи Понци возел за екипата Саутист Про Сајклинг, која не е дел од Светската турнеја, не можел да освои бодови за пласман во Светската турнеја.
  2. Светското првенство во екипен хронометар носи бодови само во екипниот поредок, не и во поединечниот или националниот.

Краен пласман уреди

Поединечен уреди

[4]

Возачите изедначени со ист број на бодови се рангираат по бројот на победи, потоа бројот на втори места, трети места и така натаму, на настаните и етапите од Светската турнеја.[3]

Место Име Екипа Бодови
1   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 675
2   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 474
3   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим 457
4   Александер Кристоф (НОР) Катјуша 453
5   Фабио Ару (ИТА) Астана 448
6   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 430
7   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо 407
8   Грег ван Авермат (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер 324
9   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида 324
10   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ 319
11   Ричи Порт (АВС) Тим Скај 314
12   Џон Дегенколб (ГЕР) Џајант-Алпецин 302
13   Ригоберто Уран (КОЛ) Етикс-Квик Степ 301
14   Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај 283
15   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Алпецин 271
16   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша 269
17   Петер Саган (СВК) Тинкоф-Саксо 257
18   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал 242
19   Винченцо Нибали (ИТА) Астана 238
20   Мајкл Метјус (АВС) Орика-ГринЕЏ 221
21   Даниел Морено (ШПА) Катјуша 216
22   Бауке Молема (ХОЛ) Трек Фактори Рејсинг 212
23   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал 206
24   Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Судал 203
25   Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Судал 195
  • 215 возачи забележале бодови. 48 други возачи завршиле на места кои носат бодови, но биле членови на екипи кои не се дел од Светската турнеја.

Екипен уреди

[5]

Екипниот пласман бил пресметуван преку додавање на бодовите на првите петмина возачи од секоја екипа, плус бодовите освоени на Светското првенство во екипен хронометар (СПЕХ).

Место Екипа Бодови Први пет возчаи СПЕХ
1 Мовистар Тим 1619 Валверде (675), Н. Кинтана (457), Ј. Изагире (173), Амадор (93), Инчаусти (81) 140
2 Катјуша 1606 Родригес (474), Кристоф (453), Шпилак (269), Д. Морено (216), Закарин (194) 0
3 Тим Скај 1378 Фрум (430), Порт (314), Томас (283), Сер. Енао (167), Ниеве (104) 80
4 Етикс-Квик Степ 1158 Уран (301), Квјатковски (195), Алафилип (180), Штибар (172), Терпстра (140) 170
5 Астана 1106 Ару (448), Нибали (238), Ланда (164), Бом (102), Фуглсанг (64) 90
6 Ванти-Груп Гобер 1010 Ван Авермат (324), Жилбер (179), Денис (135), Ван Гардерен (96), Еванс (76) 200
7 Тинкоф-Саксо 929 Контадор (407), П. Саган (257), Мајка (165), Кројцигер (64), Брешел (36) 0
8 Орика-ГринЕЏ 845 Метјус (221), А. Јејтс (150), С. Јејтс (148), Чавес (134), Албасини (62) 130
9 Лото-Судал 832 Грајпел (203), Веленс (195), Галопен (127), Де Клерк (106), Бенот (101) 100
10 Џајант-Алпецин 769 Дегенколб (302), Т. Димулен (271), Баргиј (34), Гешке (32), Зинкелдам (10) 120
11 Аг2р-Ла Мондијал 587 Поцовиво (242), Барде (206), Бакелантс (59), Вијермо (49), Риблон (31) 0
12 Лампре-Мерида 566 Кошта (324), Улиси (98), Бонифацио (60), Модоло (43), Валс (41) 0
13 Трек Фактори Рејсинг 529 Молема (212), Ницоло (78), Фелине (64), Канчелара (59), Јунгелс (46) 70
14 Лото НЛ-Џамбо 485 Гесинк (114), Келдерман (111), Краусвајк (80), Ванмарке (52), Линдеман (18) 110
15 ФДЖ 439 Пино (319), Жене (44), Демар (33), Ру (22), Морабито (21) 0
16 Канондејл-Гармин 340 Хесједал (102), Д. Мартин (85), Талански (54), Навардаускас (50), Слагтер (49) 0
17 ИАМ Сајклинг 189 Франк (72), Елмигер (56), Пантано (27), Пелуки (20), Си. Шаванел (14) 0

Национален уреди

[6]

Националниот пласман се пресметување со додавање на освоените бодови на најдобрите пет возачи од секоја земја. Националниот пласман до 21. трка Класика де Сан Себастијан исто така се користи за одредување на тоа колку возачи ќе има одредена земја на Светското првенство.

Место Држава Бодови Најдобри пет возачи
1   Шпанија 1945 Валверде (675), Родригес (474), Контадор (407), Д. Морено (216), Ј. Изагире (173)
2   Италија 1106 Ару (448), Поцовиво (242), Нибали (238), Улиси (98), Паолини (80)
3   Колумбија 1099 Н. Кинтана (457), Уран (301), Сер. Енао (167), Чавес (134), Атапума (40)
4   Обединето Кралство 1041 Фрум (430), Томас (283), А. Јејтс (150), С. Јејтс (148), Кевендиш (30)
5   Белгија 905 Ван Авермат (324), Веленс (195), Жилбер (179), Де Клерк (106), Бенот (101)
6   Франција 881 Пино (319), Барде (206), Алафилип (180), Галопен (127), Вијермо (49)
7   Холандија 848 Т. Димулен (271), Молема (212), Терпстра (140), Гесинк (114), Келдерман (111)
8   Австралија 777 Порт (314), Метјус (221), Денис (135), Еванс (76), Роџерс (31)
9   Германија 587 Дегенколб (302), Грајпел (203), Т. Мартин (40), Гешке (32), Кител (10)
10   Норвешка 453 Кристоф (453)
11   Полска 376 Квјатковски (195), Мајка (165), Боднар (16)
12   Португалија 355 Кошта (324), Оливеира (24), Кардозо (6), Машадо (1)
13   Чешка 306 Штибар (172), Кениг (70), Кројцигер (64)
14   Словенија 294 Шпилак (269), Поланц (16), Мезгец (9)
15   Швајцарија 270 Франк (72), Албасини (62), Канчелара (59), Елмигер (56), Морабито (21)
  • Возачи од 34 држави освоиле бодови.

Напредок во водството уреди

Трка
(Победник)
Поединечен Екипен Национален
Тур Даун Андер
(Роан Денис)
Роан Денис Ванти-Груп Гобер Австралија
Париз-Ница
(Ричи Порт)
Ричи Порт Тим Скај
Тирено-Адријатико
(Наиро Кинтана)
Милано-Санремо
(Џон Дегенколб)
Е3 Харелбеке
(Герајнт Томас)
Волта а Каталуња
(Ричи Порт)
Гент-Вевелгем
(Лука Паолини)
Трка околу Фландрија
(Александер Кристоф)
Трка околу Баскија
(Хоаким Родригес)
Париз-Рубе
(Џон Дегенколб)
Амстел Голд Рејс
(Михал Квјатковски)
Етикс-Квик Степ
Флеш Валон
(Алехандро Валверде)
Лиеж-Бастон-Лиеж
(Алехандро Валверде)
Алехандро Валверде Шпанија
Тур де Романди
(Илнур Закарин)
Џиро д’Италија
(Алберто Контадор)
Критериум ди Дофине
(Крис Фрум)
Тим Скај
Тур де Свис
(Симон Шпилак)
Катјуша
Тур де Франс
(Крис Фрум)
Класика де Сан Себастијан
(Адам Јејтс)
Трка околу Полска
(Јон Изагире)
Енеко Тур
(Тим Веленс)
Ватенфал Класик
(Андре Грајпел)
ГП Западна Франција
(Александер Кристоф)
Катјуша
ГП Квебек
(Ригоберто Уран)
Вуелта а Еспања
(Фабио Ару)
ГП Монтреал
(Тим Веленс)}}
Светско првенство во екипен хронометар
(Ванти-Груп Гобер)
Мовистар Тим
Џиро ди Ломбардија
(Винченцо Нибали)

Наводи уреди

  1. http://www.uci.ch/pressreleases/2015-team-registration-process/
  2. „UCI го потврди календарот за Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 8 декември 2014.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Дел 2: Друмски трки“ (PDF). UCI.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. 24 јануари 2015. стр. 58–59. Посетено на 25 јануари 2015.
  4. „Пласман на Светската турнеја на UCI – 2015: Поединечен“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 4 октомври 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 11 октомври 2015.
  5. „Пласман на Светската турнеја на UCI – 2015: Екипен“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 4 октомври 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 4 октомври 2015.
  6. „Светска турнеја на UCI - 2015: Национален“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 4 октомври 2015. Посетено на 22 октомври 2015.[мртва врска]

Надворешни врски уреди