Волта а Каталуња 2016

издание во 2016 година на велосипедската трка Волта а Каталуња

Волта а Каталуња 2016 — 96. издание на друмската велосипедска етапна трка Волта а Каталуња, која се одржува во Каталонија, Шпанија. Трката започнала на 21 март, а завршила во Барселона на 27 март 2016 година. Претставувала петта трка во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Волта а Каталуња 2016
Детали за трката
Издание96. Волта а Каталуња
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 2.UWT
Етапи7
Датуми21 – 27 март
Растојание1.219,6 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеКалеља
ОдредиштеБарселона
Екипи24
Возачи на почеток191
Возачи на крај126
Просечна брзина39,548 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Наиро Кинтана (Мовистар)
ВторопласиранESP Алберто Контадор (Тинкоф)
ТретопласиранIRL Даниел Мартин (Етикс-Квик Степ)
ПланинскиBEL Томас де Гент (Лото-Судал)
СпринтерскиBEL Томас де Гент (Лото-Судал)
МладинскиGBR Хју Карти (Каха Рурал-Сегурос РГА)
ЕкипенUSA БМЦ Рејсинг Тим
◀20152017▶
Документација

Трката вклучувала седум етапи. Две од етапите имаат завршница на нагорнина, па така фаворити за трката биле сите специјалисти за искачување. Меѓу нив се вбројувале: Крис Фрум (Тим Скај), Алберто Контадор (Тинкоф) и бранителот на титулата Ричи Порт (Ванти-Груп Гобер): трката била прва на која настапиле повеќемина кои се очекувале да настапат на големите трки подоцна во сезоната.

Била освоена од Колумбиецот Наиро Кинтана.

Рута уреди

Волта а Каталуња 2016 вклучила седум етапи, сите од нив друмски етапи, без ниеден хронометар.[3] Првите две етапи биле умерено ридести и биле подобни за спринтерите. Третата и четвртата завршувале на нагорнина. Третата етапа завршувала на искачувањето Ла Молина, додека четвртата во Порт Аине. Петтата етапа вклучувала искачување кратко пред завршницата, давајќи им можност за напад, пред уште една рамна етапа на шестиот ден. Завршната етапа завршувала со ридест терен околу Барселона.[4]

По откажувањето на планинските етапи на обете трки, Париз-Ница и Тирено-Адријатико во претходните недели, постоела одредена загриженост пред почетокот на трката дека на Волта може да се случи истото. Особено била загриженоста за завршницата во Порт Аине, каде сè уште имало 75 см снег на блиските скијачки терени.[5]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  21 марКалељаКалеља
 
ридеста етапа
175,8  Насер Бухани    Насер Бухани  
2  22 марМатаро – Олот
 
ридеста етапа
178,7  Насер Бухани    Насер Бухани  
3  23 марХирона – Ла Молина
 
планинска етапа
172,1  Даниел Мартин    Даниел Мартин  
4  24 марБага – Порт Аине
 
планинска етапа
172,2  Томас де Гент    Наиро Кинтана  
5  25 марРијалп – Валс
 
среднопланинска етапа
187,2  Ваут Пулс    Наиро Кинтана  
6  26 марСан Жоан Деспи – Виланова и ла Ѓелтру
 
рамна етапа
197,2  Давиде Чимолаи    Наиро Кинтана  
7  27 марБарселона – Мунжуик
 
ридеста етапа
136,4  Алексеј Цатевич    Наиро Кинтана  

Екипи уреди

Бидејќи Волта а Каталуња е настан од Светската турнеја на UCI, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа на трката.[6] На седум професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани.[7][8] Со тоа, на трката вкупна настапиле 25 екипи. Секоја екипа можела да започне со осум возачи. Астана вклучила само седум возачи, со што 199 возачи ја започнале првата етапа.[9]

Екипи во Светската турнеја на UCI

Професионални континентални екипи

Фаворити пред трката уреди

 
Ричи Порт (Ванти-Груп Гобер) вози во водечката маичка во 2015 година, кога и победил. Тој е еден од фаворитите за победа во 2016 година.

Трката се очекувала да биде одлучена на двете планински етапи и поради тоа била особено подобна за искачувачи. Порталот Cyclingnews.com го опишал списокот на фаворити за победа на Волта како „застрашувачки“ и како „ги вклучува сите главни фаворити за Џиро д’Италија и Тур де Франс“.[10] Помеѓу нив бил Крис Фрум (Тим Скај), победникот на Тур де Франс 2015. Единствена трка за Фрум во 2016 година била Хералд Сан Тур, на која победил.[4] Фрум имал силна екипа која вклучувала уште двајца можни фаворити за победа: Герајнт Томас (кој победил на Париз-Ница) и Ваут Пулс (кој победил на Волта а ла Комунитат Валенсијана). Меѓутоа, формата на Фрум, опишана од неговиот спортски директор, како „инкогнито“, поради долгиот период од последната трка.[11]

Познати возачи кои ќе возат со Фрум биле: Алберто Контадор (Тинкоф), бранител на титулата на Џиро д’Италија 2015; Наиро Кинтана (Мовистар Тим), кој втор на Тур де Франс 2016; Фабио Ару (Астана), бранител на титулата на Вуелта а Еспања 2015 и Ричи Порт (Ванти-Груп Гобер), бранител на титулата на самата Волта.[10] Други возачи со можност за висок пласман биле Хоаким Родригес (Катјуша), кој на двапати ја освојувал трката и Даниел Мартин (Етикс-Квик Степ), победник на Волта а Каталуња 2013, како и многу други искачувачи.[4][10]

На сметка на планинскиот терен, имало неколку спринтери на трката. Најсилен спринт бил Насер Бухани (Кофидис), кој имал силни настапи на Париз-Ница и бил близу победа на Милано-Санремо додека не му паднал ланецот.[10][12]

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

21 март 2016, Калеља до Калеља, 175,7 км
Резултат од етапа 1
Место Возач Екипа Време
1   Насер Бухани (ФРА) Кофидис 4ч 28' 51"
2   Бен Свифт (ВБР) Тим Скај и.в.
3   Дарил Импи (ЈАР) Орика-БајкЕксчејнџ и.в.
4   Енрико Гаспарото (ИТА) Ванти-Груп Гобер и.в.
5   Алексеј Цатевич (РУС) Катјуша и.в.
6   Карлос Барберо (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
7   Жорди Симон (ШПА) Верва АктивЏет и.в.
8   Кевин Реза (ФРА) ФДЖ и.в.
9   Едуард Прадес (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
10   Георг Прајдлер (АВТ) Џајант-Алпецин и.в.
Извор: [13]
Генерален пласман по етапа 1
Место Возач Екипа Време
1   Насер Бухани (ФРА)    Кофидис 4ч 28' 41"
2   Бен Свифт (ВБР) Тим Скај + 4"
3   Дарил Импи (ЈАР) Орика-БајкЕксчејнџ + 6"
4   Луј Вервеке (БЕЛ)   Лото-Судал + 7"
5   Хавиер Морено (ШПА) Мовистар Тим + 8"
6   Рубен Фернандес (ШПА) Мовистар Тим + 9"
7   Камерон Мајер (АВС)   Тим Дименжн Дата + 9"
8   Енрико Гаспарото (ИТА) Ванти-Груп Гобер + 10"
9   Алексеј Цатевич (РУС) Катјуша + 10"
10   Карлос Барберо (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА + 10"
Извор: [14]

Етапа 2 уреди

22 март, Матаро до Олот, 178,7 км
Резултат од етапа 1
Место Возач Екипа Време
1   Насер Бухани (ФРА)    Кофидис 4ч 39' 10"
2   Џани Мерсман (БЕЛ) Етикс-Квик Степ и.в.
3   Филип Жилбер (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер и.в.
4   Алексеј Цатевич (РУС) Катјуша и.в.
5   Карлос Барберо (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
6   Кил Рајнен (САД) Трек-Сегафредо и.в.
7   Енрико Гаспарото (ИТА) Ванти-Груп Гобер и.в.
8   Јонас Вангенехтен (БЕЛ) ИАМ Сајклинг и.в.
9   Павел Франчак (ПОЛ) Верва АктивЏет и.в.
10   Кевин Реза (ФРА) ФДЖ и.в.
Извор: [15]
Генерален пласман по етапа 2
Место Возач Екипа Време
1   Насер Бухани (ФРА)    Кофидис 9h 07' 41"
2   Бен Свифт (ВБР) Тим Скај + 14"
3   Томас де Гент (БЕЛ) Лото-Судал + 14"
4   Дарил Импи (ЈАР) Орика-БајкЕксчејнџ + 16"
5   Филип Жилбер (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер + 16"
6   Максим Буе (ФРА) Етикс-Квик Степ + 16"
7   Луј Вервеке (БЕЛ)   Лото-Судал + 17"
8   Хавиер Морено (ШПА) Мовистар Тим + 18"
9   Рубен Фернандес (ШПА) Мовистар Тим + 19"
10   Алексеј Цатевич (РУС) Катјуша + 20"
Извор: [16]

Етапа 3 уреди

23 март, Ѓирона до Ла Молина, 172,1 км
Резултат на етапа 3
Место Возач Екипа Време
1   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ 5ч 00' 27"
2   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 2"
3   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2"
4   Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 2"
5   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 9"
6   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 9"
7   Давиде Формоло (ИТА) Канондејл-Драпак + 11"
8   Илнур Закарин (РУС) Катјуша + 12"
9   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 12"
10   Хју Карти (ВБР) Каха Рурал-Сегурос РГА + 18"
Извор: [17]
Генерален пласман по етапа 3
Место Возач Екипа Време
1   Даниел Мартин (ИРС)   Етикс-Квик Степ 14ч 08' 18"
2   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 6"
3   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 8"
4   Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 12"
5   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 19"
6   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 19"
7   Давиде Формоло (ИТА)   Канондејл-Драпак + 21"
8   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 22"
9   Илнур Закарин (РУС) Катјуша + 22"
10   Хју Карти (ВБР) Каха Рурал-Сегурос РГА + 28"
Извор: [18]

Етапа 4 уреди

24 март, Бага до Порт Аине, 172,2 км
Резултат од етапа 4
Место Возач Екипа Време
1   Томас де Гент (БЕЛ) Лото-Судал 4ч 52' 04"
2   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 1' 08"
3   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 1' 23"
4   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 1' 23"
5   Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 1' 36"
6   Питер Венинг (ХОЛ) Ромпот-Оранје Пелотон + 1' 36"
7   Илнур Закарин (РУС) Катјуша + 1' 41"
8   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 1' 45"
9   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 45"
10   Даниел Мартин (ИРС)   Етикс-Квик Степ +1' 45"
Извор: [19]
Генерален пласман по етапа 4
Место Возач Екипа Време
1   Наиро Кинтана (КОЛ)   Мовистар Тим 19ч 01' 43"
2   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 8"
3   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 17"
4   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 24"
5   Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 27"
6   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 32"
7   Илнур Закарин (РУС) Катјуша + 42"
8   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 46"
9   Хју Карти (ВБР)   Каха Рурал-Сегурос РГА + 1'01"
10   Ригоберто Уран (КОЛ) Канондејл-Драпак + 1'16"
Извор: [20]

Етапа 5 уреди

25 март, Ријалп до Валс, 187,2 км
Резултат од етапа 5
Место Возач Екипа Време
1   Ваут Пулс (ХОЛ) Тим Скај 3ч 59' 03"
2   Дарио Каталдо (ИТА) Астана + 11"
3   Гаетан Биле (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер + 11"
4   Канстанцин Сивцов (БЛР) Тим Дименжн Дата + 11"
5   Карлос Верона (ШПА) Етикс-Квик Степ + 13"
6   Сајмон Геранс (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ + 33"
7   Алексеј Цатевич (РУС) Катјуша + 33"
8   Енрико Гаспарото (ИТА) Ванти-Груп Гобер + 33"
9   Давиде Чимолаи (ИТА) Лампре-Мерида + 33"
10   Бен Свифт (ВБР) Тим Скај +33"
Извор: [21]
Генерален пласман по етапа 5
Место Возач Екипа Време
1   Наиро Кинтана (КОЛ)   Мовистар Тим 23hr 01' 19"
2   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 7"
3   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 17"
4   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 21"
5   Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 27"
6   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 32"
7   Илнур Закарин (РУС) Катјуша + 42"
8   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 46"
9   Хју Карти (ВБР)   Каха Рурал-Сегурос РГА + 1'01"
10   Ригоберто Уран (КОЛ) Канондејл-Драпак + 1'16"
Извор: [22]

Етапа 6 уреди

26 март, Сант Жоан Деспи до Виланова и ла Гелтру, 197,2 км
Резултат од етапа 6
Место Возач Екипа Време
1   Давиде Чимолаи (ИТА) Лампре-Мерида 4ч 35' 13"
2   Никијас Арнт (ГЕР) Џајант-Алпецин и.в.
3   Тош ван дер Санде (БЕЛ) Лото-Судал и.в.
4   Сајмон Геранс (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ и.в.
5   Дарил Импи (ЈАР) Орика-БајкЕксчејнџ и.в.
6   Петр Вакоч (ЧЕШ) Етикс-Квик Степ и.в.
7   Алексеј Цатевич (РУС) Катјуша и.в.
8   Јонас Вангенехтен (БЕЛ) ИАМ Сајклинг и.в.
9   Берт-Јан Линдеман (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо и.в.
10   Лорензо Манзин (ФРА) ФДЖ и.в.
Извор: [23]
Генерален пласман по етапа 6
Место Возач Екипа Време
1   Наиро Кинтана (КОЛ)   Мовистар Тим 27ч 36' 32"
2   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 7"
3   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 17"
4   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 18"
5   Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 27"
6   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 31"
7   Илнур Закарин (РУС) Катјуша + 42"
8   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 46"
9   Хју Карти (ВБР)   Каха Рурал-Сегурос РГА + 1'01"
10   Ригоберто Уран (КОЛ) Канондејл-Драпак + 1'16"
Извор: [24]

Етапа 7 уреди

27 март, Барселона до Барселона, 136,4 км
Резултат од етапа 7
Место Возач Екипа Време
1   Алексеј Цатевич (РУС) Катјуша 3ч 13' 33"
2   Примож Роглич (СЛО) Лото НЛ-Џамбо и.в.
3   Харлинсон Пантано (КОЛ) ИАМ Сајклинг + 14"
4   Ваут Пулс (ХОЛ) Тим Скај + 14"
5   Дарил Импи (ЈАР) Орика-БајкЕксчејнџ + 14"
6   Ригоберто Уран (КОЛ) Канондејл-Драпак + 14"
7   Руди Молар (ФРА) Кофидис + 14"
8   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 14"
9   Енрико Гаспарото (ИТА) Ванти-Груп Гобер + 14"
10   Карлос Барберо (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА + 14"
Извор: [25]
Краен генерален пласман
Место Возач Екипа Време
1   Наиро Кинтана (КОЛ)   Мовистар Тим 27ч 36' 32"
2   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 7"
3   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 17"
4   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 17"
5   Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 27"
6   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 31"
7   Илнур Закарин (РУС) Катјуша + 42"
8   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 46"
9   Хју Карти (ВБР)   Каха Рурал-Сегурос РГА + 1'01"
10   Ригоберто Уран (КОЛ) Канондејл-Драпак + 1'16"
Извор: [26]

Поредок уреди

На Волта а Каталуња 2016 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временските бонуси на средните спринтови (3, 2 и 1 секунда) и на крајот на етапите (10, 6 и 4 секунди, соодветно за првите тројца велосипедисти), предводникот ја добил бело-зелената маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Волта а Каталуња 2016 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката. Поврзан пласман бил пласманот за млад возач: највисоко пласиран возач роден по 1 јануари 1991 година бил предводник на овој пласман и ја носел „дизајнерската“ маичка.[27]

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со белата маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 3 места на средните спринтови во текот на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нуделе и бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала црвена маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачувања.[27]

Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додавале заедно; водечка екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.[27]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1 Насер Бухани Насер Бухани Камерон Мајер Томас де Гент Луј Вервеке Џајант-Алпецин
2 Насер Бухани Борис Дрон Тим Скај
3 Даниел Мартин Даниел Мартин Давиде Формоло Ванти-Груп Гобер
4 Томас де Гент Наиро Кинтана Томас де Гент Хју Карти
5 Ваут Пулс
6 Давиде Чимолаи
7 Алексеј Цатевич
На крај Наиро Кинтана Томас де Гент Томас де Гент Хју Карти Ванти-Груп Гобер

Наводи уреди

Извори уреди

 • Llibre de Ruta [Road book]. Барселона: Волта а Каталуња. 2016.

Наводи уреди

 1. Вин, Најџел. „Календар на Светската турнеја на UCI 2016“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 21 февруари 2016.
 2. „Волта а Каталуња“. ProCyclingStats. Посетено на 22 март 2016.
 3. „Волта а Каталуња - Генерален пласман (етапи)“. ProCyclingStats. Посетено на 22 март 2016.
 4. 4,0 4,1 4,2 Падикомб, Стивен (20 март 2016). „Преглед на Волта а Каталуња 2016“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 22 март 2016.
 5. Кларк, Стјуарт (17 март 2016). „Една завршница на етапа на Трката околу Каталонија е сè уште со 75 см снег“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 22 March 2016.
 6. „Велосипедски одредби UCI: Дел 2: Друмски трки“ (PDF). Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 февруари 2016.
 7. Акселгард, Емил. „Седум екипи поканети за ВОлта а Каталуња. Каха Рурал, Кофидис и ЦЦЦ Спранди-Полковице се враќаат на шпанската трка“. Cyclingquotes.com. Посетено на 21 февруари 2016.
 8. „Објавени специјалните покани за Гент-Вевелгем и Волта а Каталуња“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 29 јануари 2016. Посетено на 22 март 2016.
 9. „Волта а Каталуња - Генерален пласман (почетна листа)“. ProCyclingStats. Посетено на 22 март 2016.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 Фотерингем, Аласдар (17 март 2016). „Преглед на Волта а Каталуња: Фрум во застрашувачки список на соперници“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 22 март 2016.
 11. Фотерингем, Аласдар (21 март 2016). „Фрум и Томас му даваат шанси на Тим Скај за Волта а Каталуња“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 22 март 2016.
 12. Косинс, Питер (21 март 2016). „Бухани: Чувствував дека ќе го освојам Милано-Санремо“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 22 март 2016.
 13. „Волта а Каталуња - Етапа 1 (резултат)“. ProCyclingStats. 22 март 2016.
 14. „Волта а Каталуња - етапа 1 (ГП)“. ProCyclingStats. 22 март 2016.
 15. „Волта а Каталуња - Етапа 2 (резултат)“. ProCyclingStats. 22 март 2016.
 16. „Волта а Каталуња - етапа 2 (ГП)“. ProCyclingStats. 22 март 2016.
 17. „Волта а Каталуња - Етапа 3 (резултат)“. ProCyclingStats. 23 март 2016.
 18. „Волта а Каталуња - етапа 3 (ГП)“. ProCyclingStats. 22 март 2016.
 19. „Волта а Каталуња - етапа 4 (резултат)“. ProCyclingStats. 24 март 2016.
 20. „Волта а Каталуња - етапа 4 (ГП)“. ProCyclingStats. 24 март 2016.
 21. „Волта а Каталуња - етапа 5 (резултат)“. ProCyclingStats. 25 март 2016.
 22. „Волта а Каталуња - етапа 5 (ГП)“. ProCyclingStats. 25 март 2016.
 23. „Волта а Каталуња - етапа 6 (резултат)“. ProCyclingStats. 26 март 2016.
 24. „Волта а Каталуња - етапа 6 (ГП)“. ProCyclingStats. 26 март 2016.
 25. „Волта а Каталуња - етапа 7 (резултат)“. ProCyclingStats. 27 март 2016.
 26. „Волта а Каталуња - етапа 7 (ГП)“. ProCyclingStats. 27 март 2016.
 27. 27,0 27,1 27,2 Roadbook, стр. 91–96.

Надворешни врски уреди