Критериум ди Дофине 2016

издание во 2016 година на велосипедската трка Критериум ди Дофине
Критериум ди Дофине 2016
Детали за трката
Издание68. Критериум ди Дофине
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 2.UWT
Етапи8
Датуми5 – 12 јуни
Растојание1.147,4 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеЛе Же
ОдредиштеСуперДеволиј
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај134
Просечна брзина38,256 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGBR Крис Фрум (Инеос Гренадиерс)
ВторопласиранFRA Ромен Барде (АГ2Р Ситроен Тим)
ТретопласиранIRL Даниел Мартин (Етикс-Квик Степ)
БодовенNOR Едвалд Боасон Хаген (Дименжн Дата)
ПланинскиERI Даниел Теклехајманот (Дименжн Дата)
МладинскиFRA Жилијан Алафилип (Етикс-Квик Степ)
ЕкипенGBR Инеос Гренадиерс
◀20152017▶
Документација

Критериум ди Дофине 2016 — 68. издание на велосипедската етапна трка Критериум ди Дофине. Осуметапната трка започнала во Ле Же на 5 јуни и ќе завршило во СуперДеволиј на 12 јуни. Претставувала шеснаесетта трка во сезоната на Светската турнеја. Дофине се смета за подготовка за јулскиот Тур де Франс и бројни кандидати за генералниот пласман на Тур ќе учествуваат на трката.[1][2]

Трката била освоена од Крис Фрум од Тим Скај, успешно одбранувајќи ја титулата од претходната година и станувајќи петти велосипедист кој ја освоил трката трипати. Победил со 12 секунди пред Ромен Барде од Аг2р ЛаМондијал, додека Даниел Мартин од Етикс-КвикСтеп го заокружил подиумот.

Едвалд Боасон Хаген од Тим Дименжн Дата ја освоил зелената маичка како победник на бодовниот пласман, додека колегата Даниел Теклехајманот го освоил планинскиот пласман втора година по ред. Жилијан Алафилип од Етикс-КвикСтеп го освоил пласманот за млад возач, а Тим Скај го освоиле екипниот пласман.

Екипи уреди

Сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На четири професионални континентални екипи им биле доделени покани.[3]

Екипи од Светската турнеја

Професионални континентални екипи

Рута уреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог  5 јунЛе Же – Ле Же
 
пролог
3,9  Алберто Контадор    Алберто Контадор  
1  6 јунКлиз – Сен Вилба
 
ридеста етапа
186  Насер Бухани    Алберто Контадор  
2  7 јунКреш на Саон – Шалмазел-Жансањиер
 
среднопланинска етапа
167,5  Хесус Ерада    Алберто Контадор  
3  8 јунБоен на Лињон – Турнон на Рона
 
ридеста етапа
182  Фабио Ару    Алберто Контадор  
4  9 јунТен-л’Ермитаж – Беле
 
среднопланинска етапа
176  Едвалд Боасон Хаген    Алберто Контадор  
5  10 јунЛа Равуар – Вожани
 
планинска етапа
140  Крис Фрум    Крис Фрум  
6  11 јунЛа Рошет – Мерибел
 
планинска етапа
141  Тибо Пино    Крис Фрум  
7  12 јунЛе Пон де Кле – СуперДеволиј
 
планинска етапа
151  Стив Камингс    Крис Фрум  

Етапи уреди

Пролог уреди

5 јуни 2016 – Ле Же, 4 км (поединечен хронометар)
Резултат од прологот и генерален пласман
Место Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА)     Тинкоф 11' 36"
2   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 6"
3   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 13"
4   Даниел мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 21"
5   Жилијан Алафилип (ФРА)   Етикс-Квик Степ + 24"
6   Ваут Пулс (ХОЛ) Тим Скај + 25"
7   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 29"
8   Адам Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 31"
9   Диего Роза (ИТА) Астана + 37"
10   Хесус Ерада (ШПА) Мовистар Тим + 39"
Извор: [4]

Етапа 1 уреди

6 јуни 2016 – Клиз - Сен Вилба, 186 км
Резултат од етапа 1
Место Возач Екипа Време
1   Насер Буани (ФРА) Кофидис 4ч 27' 53"
2   Јенс Дебишер (БЕЛ) Лото-Судал и.в.
3   Сем Бенет (ИРС) Бора-Аргон 18 и.в.
4   Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Дименжн Дата и.в.
5   Јонас Вангенехтен (БЕЛ) ИАМ Сајклинг и.в.
6   Морено Хофланд (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо и.в.
7   Тони Ирел (ФРА) Директ Енержи и.в.
8   Сондре Холст Енгер (НОР) ИАМ Сајклинг и.в.
9   Дарил Импи (ЈАР) Орика-БајкЕксчејнџ и.в.
10   Едвард Тенс (БЕЛ) Трек-Сегафредо и.в.
Извор: [5]
Генерален пласман по етапа 1
Место Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА)    Тинкоф 4ч 39' 29"
2   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 6"
3   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 13"
4   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 21"
5   Жилијан Алафилип (ФРА)   Етикс-Квик Степ + 24"
6   Ваут Пулс (ХОЛ) Тим Скај + 25"
7   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 29"
8   Адам Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 31"
9   Диего Роза (ИТА) Астана + 37"
10   Хесус Ерада (ШПА) Мовистар Тим + 39"
Извор: [6]

Етапа 2 уреди

7 јуни 2016 – Креш на Саон до Шалмазел-Жансањиер, 168 км
Резултат од етапа 2
Место Возач Екипа Време
1   Хесус Ерада (ШПА) Мовистар Тим 4ч 13' 43"
2   Тони Галопен (ФРА) Лото-Судал + 2"
3   Серж Пауелс (БЕЛ) Тим Дименжн Дата + 2"
4   Фабрис Жандебоз (ФРА) Директ Енержи + 2"
5   Даниел Морено (ШПА) Мовистар Тим + 2"
6   Бауке Молема (ХОЛ) Трек-Сегафредо + 2"
7   Грег ван Авермат (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер + 2"
8   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 2"
9   Валерио Конти (ИТА) Лампре-Мерида + 2"
10   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 2"
Извор: [7]
Генерален пласман по етапа 2
Место Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА)    Тинкоф 8ч 53' 14"
2   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 6"
3   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 13"
4   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 21"
5   Жилијан Алафилип (ФРА)   Етикс-Квик Степ + 24"
6   Хесус Ерада (ШПА) Мовистар Тим + 27"
7   Адам Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 31"
8   Диего Роза (ИТА) Астана + 37"
9   Даниел Наваро (ШПА) Кофидис + 43"
10   Бауке Молема (ХОЛ) Трек-Сегафредо + 48"
Извор: [8]

Етапа 3 уреди

8 јуни 2016 – Боен на Лињон до Турнон на Рона, 182 км
Резултат од етапа 3
Место Возач Екипа Време
1   Фабио Ару (ИТА) Астана 4ч 19' 54"
2   Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 2"
3   Николо Бонифацио (ИТА) Трек-Сегафредо + 2"
4   Жилијан Алафилип (ФРА)   Етикс-Квик Степ + 2"
5   Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Дименжн Дата + 2"
6   Сем Бенет (ИРС) Бора-Аргон 18 + 2"
7   Дарил Импи (ЈАР) Орика-БајкЕксчејнџ + 2"
8   Насер Бухани (ФРА)   Кофидис + 2"
9   Енрико Гаспарото (ИТА) Ванти-Груп Гобер + 2"
10   Артур Вишо (ФРА) ФДЖ + 2"
Извор: [9]
Генерален пласман по етапа 3
Место Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА)    Тинкоф 13ч 13' 10"
2   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 6"
3   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 13"
4   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 21"
5   Жилијан Алафилип (ФРА)   Етикс-Квик Степ + 24"
6   Хесус Ерада (ШПА) Мовистар Тим + 27"
7   Адам Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 31"
8   Диего Роза (ИТА) Астана + 37"
9   Даниел Наваро (ШПА) Кофидис + 43"
10   Бауке Молема (ХОЛ) Трек-Сегафредо + 48"
Извор: [10]

Етапа 4 уреди

9 јуни 2016 – Тен-л’Ермитаж до Беле, 176 км
Резултат од етапа 4
Место Возач Екипа Време
1   Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Дименжн Дата 4ч 39' 26"
2   Жилијан Алафилип (ФРА)   Етикс-Квик Степ и.в.
3   Насер Бухани (ФРА)   Кофидис и.в.
4   Јенс Дебишер (БЕЛ) Лото-Судал и.в.
5   Грег ван Авермат (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер и.в.
6   Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
7   Јенс Кекелејре (БЕЛ) Орика-БајкЕксчејнџ и.в.
8   Џон Дегенколб (ГЕР) Џајант-Алпецин и.в.
9   Сем Бенет (ИРС) Бора-Аргон 18 и.в.
10   Лука Пиберник (СЛО) Лампре-Мерида и.в.
Извор: [11]
Генерален пласман по етапа 4
Место Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА)    Тинкоф 17ч 52' 45"
2   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 4"
3   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 6"
4   Жилијан Алафилип (ФРА)   Етикс-Квик Степ + 9"
5   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 12"
6   Хесус Ерада (ШПА) Мовистар Тим + 27"
7   Адам Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 31"
8   Диего Роза (ИТА) Астана + 35"
9   Даниел Наваро (ШПА) Кофидис + 43"
10   Бауке Молема (ХОЛ) Трек-Сегафредо + 48"
Извор: [12]

Етапа 5 уреди

10 јуни 2016 – Ла Равуар до Вожани, 140 км
Резултат од етапа 5
Место Возач Екипа Време
1   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 3ч 32' 20"
2   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 1"
3   Адам Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 19"
4   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 19"
5   Алберто Контадор (ШПА)   Тинкоф + 21"
6   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 25"
7   Пјер Ролан (ФРА) Канондејл-Драпак + 27"
8   Бауке Молема (ХОЛ) Трек-Сегафредо + 27"
9   Луис Мејнчес (ЈАР) Лампре-Мерида + 27"
10   Жилијан Алафилип (ФРА)   Етикс-Квик Степ + 27"
Извор: [13]
Генерален пласман по етапа 5
Место Возач Екипа Време
1   Крис Фрум (ВБР)   Тим Скај 21ч 24' 59"
2   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 7"
3   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 27"
4   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 37"
5   Жилијан Алафилип (ФРА)   Етикс-Квик Степ + 42"
6   Адам Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 52"
7   Диего Роза (ИТА) Астана + 1' 08"
8   Даниел Наваро (ШПА) Кофидис + 1' 16"
9   Бауке Молема (ХОЛ) Трек-Сегафредо + 1' 21"
10   Луис Мејнчес (ЈАР) Лампре-Мерида + 1' 27"
Извор: [14]

Етапа 6 уреди

11 јуни 2016 – Ла Рошет до Мерибел, 141 км
Резултат од етапа 6
Место Возач Екипа Време
1   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ 4ч 24' 16"
2   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
3   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 1' 04"
4   Крис Фрум (ВБР)   Тим Скај + 1' 07"
5   Луис Мејнчес (ЈАР) Лампре-Мерида + 1' 15"
6   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 1' 15"
7   Диего Роза (ИТА) Астана + 1' 17"
8   Адам Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 1' 17"
9   Жилијан Алафилип (ФРА)   Етикс-Квик Степ + 1' 21"
10   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 1' 21"
Извор: [15]
Генерален пласман по етапа 6
Место Возач Екипа Време
1   Крис Фрум (ВБР)   Тим Скај 25h 50' 22"
2   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 21"
3   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 21"
4   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 30"
5   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 35"
6   Жилијан Алафилип (ФРА)   Етикс-Квик Степ + 56"
7   Адам Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 1' 02"
8   Диего Роза (ИТА) Астана + 1' 18"
9   Луис Мејнчес (ЈАР) Лампре-Мерида + 1' 35"
10   Тибо Пино (ФРА)   ФДЖ + 2' 12"
Извор: [16]

Етапа 7 уреди

12 јуни 2016 – Ле Пон де Кле до СуперДеволиј, 151 км
Резултат од етапа 7
Место Возач Екипа Време
1   Стив Камингс (ВБР) Тим Дименжн Дата 4ч 05' 06"
2   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 3' 58"
3   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 3' 58"
4   Ваут Пулс (ХОЛ) Тим Скај + 3' 58"
5   Адам Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 3' 58"
6   Жилијан Алафилип (ФРА)   Етикс-Квик Степ + 3' 58"
7   Диего Роза (ИТА) Астана + 3' 58"
8   Луис Мејнчес (ЈАР) Лампре-Мерида + 3' 58"
9   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 4' 03"
10   Крис Фрум (ВБР)   Тим Скај + 4' 03"
Извор: [17]
Завршен генерален пласман
Место Возач Екипа Време
1   Крис Фрум (ВБР)   Тим Скај 29ч 59' 31"
2   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 12"
3   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 19"
4   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 21"
5   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 35"
6   Жилијан Алафилип (ФРА)   Етикс-Квик Степ + 51"
7   Адам Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 57"
8   Диего Роза (ИТА) Астана + 1' 13"
9   Луис Мејнчес (ЈАР) Лампре-Мерида + 1' 30"
10   Пјер Ролан (ФРА) Канондејл-Драпак + 2' 43"
Извор: [18]

Поредок уреди

Бодови за планинскиот пласман[19]
Категорија 1. 2. 3. 4. 5. 6.
Прва 10 8 6 4 2 1
Втора 5 3 2 1    
Трета 2 1        
Четврта 1          

На Критериум ди Дофине 2016 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка со сина лента. Овој пласман бил сметан за најважен на Критериум ди Дофине 2014 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[19]

Дополнително, постоел бодовен пласман наградуван со зелена маичка.[19] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови за завршување во првите десет на етапа. На сите етапи, победата носела 15 бода, второто место носело 12 бода, третото 10, четвртото 8, петтото 6 и еден помалку за секое место надолу сè до еден бод за 10. место. Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 5 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.[19]

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со бело-црвена точкаста маичка.[19] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора, трета или четврта категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории. Искачувањата од екстра категорија носеле најмногу бода, 20 за првиот возач преку врвот; првите десет возачи на искачувањата од екстра категорија добивале бодови за планинскиот пласман, првите осум за оние од прва категорија и првите шест за оние од втора категорија.[19] Помалку бодови се добивале на помалите искачувања, обележани со трета или четврта категорија.[19]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, наградуван со бела маичка.[19] Пласманот бил пресметуван на истиот начин како генералниот пласман, но тука се натпреварувале само возачите родени по 1 јануари 1991. Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[19]

Преглед на водството по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
 
П Алберто Контадор Алберто Контадор Алберто Контадор Алберто Контадор Жилијан Алафилип Тим Скај
1 Насер Буани Насер Буани
2 Хесус Ерада
3 Фабио Ару
4 Едвалд Боасон Хаген Едвалд Боасон Хаген
5 Крис Фрум Крис Фрум Даниел Теклехајманот
6 Тибо Пино Тибо Пино
7 Стив Камингс Даниел Теклехајманот
На крај Крис Фрум Едвалд Боасон Хаген Даниел Теклехајманот Жилијан Алафилип Тим Скај
Забелешки
 • На првата етапа, Ричи Порт, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи Алберто Контадор (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. Крис Фрум, кој бил трет во планинскиот пласман, ја носел точкастата маичка, бидејќи Алберто Контадор (на првото место) ја носел жолтата маичка, а Ричи Порт (на второто место) ја носел зелената маичка.
 • На етапите 2-5, Ричи Порт, кој бил втор во планинскиот пласман, ја носел точкастата маичка, бидејќи Алберто Контадор (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.

Наводи уреди

 1. Кларк, Стјуарт (31 март 2016). „Critérium du Dauphiné 2016 route revealed with mountain prologue to start“. Cycling Weekly.
 2. „Critérium du Dauphiné Preview“. INRNG. 3 јуни 2016.
 3. „2016 Teams and Riders“. Официјална страница. 4 јуни 2016. Архивирано од изворникот на 2016-06-04. Посетено на 2016-06-06.
 4. „Criterium du Dauphine 2016 Prologue“. ProCyclingStats. Посетено на 7 јуни 2016.
 5. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 1“. ProCyclingStats. Посетено на 7 јуни 2016.
 6. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 1 - GC“. ProCyclingStats. Посетено на 7 јуни 2016.
 7. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 2“. ProCyclingStats. Посетено на 14 јули 2016.
 8. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 2 - GC“. ProCyclingStats. Посетено на 14 јули 2016.
 9. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 3“. ProCyclingStats. Посетено на 14 јули 2016.
 10. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 3 - GC“. ProCyclingStats. Посетено на 14 јули 2016.
 11. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 4“. ProCyclingStats. Посетено на 14 јули 2016.
 12. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 4 - GC“. ProCyclingStats. Посетено на 14 јули 2016.
 13. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 5“. ProCyclingStats. Посетено на 14 јули 2016.
 14. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 5 - GC“. ProCyclingStats. Посетено на 14 јули 2016.
 15. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 6“. ProCyclingStats. Посетено на 14 јули 2016.
 16. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 6 - GC“. ProCyclingStats. Посетено на 14 јули 2016.
 17. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 7“. ProCyclingStats. Посетено на 14 јули 2016.
 18. „Criterium du Dauphine 2016 Stage 7 - GC“. ProCyclingStats. Посетено на 14 јули 2016.
 19. 19,0 19,1 19,2 19,3 19,4 19,5 19,6 19,7 19,8 Règlement [Regulations] (PDF). Критериум ди Дофине (француски). Amaury Sport Organisation. Архивирано од изворникот (PDF) на 23 октомври 2015. Посетено на 23 октомври 2015.

Надворешни врски уреди