Трка околу Баскија 2016

издание 2016 година на велосипедската трка Трка околу Баскија
Трка околу Баскија 2016
Детали за трката
Издание56. Трка околу Баскија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 2.UWT
Етапи6
Датуми4 – 9 април
Растојание852,3 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеЕчебарија
ОдредиштеЕјбар
Екипи20
Возачи на почеток158
Возачи на крај97
Просечна брзина37,452 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алберто Контадор (Тинкоф)
ВторопласиранCOL Серхио Енао (Инеос Гренадиерс)
ТретопласиранCOL Наиро Кинтана (Мовистар)
БодовенCOL Серхио Енао (Инеос Гренадиерс)
ПланинскиITA Диего Роза (Астана Казахстан Тим)
СпринтерскиFRA Никола Еде (Кофидис)
МладинскиUSA Лосон Кредок (ЕФ Едукејшн-ИзиПост)
ЕкипенGBR Инеос Гренадиерс
◀20152017▶
Документација

Трка околу Баскија 2016 (шпански: Vuelta al Pais Vasco, баскиски: Euskal Herriko itzulia) — 56. издание на велосипедската етапна трка Трка околу Баскија, која се одржала во Баскија помеѓу 4 и 9 април 2016 година. Претставувала деветти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката се одржала на планински терен и била подобна за искачувачи. Првите пет етапи биле плански, додека шестата завршна етапа била ридски поединечен хронометар. Бранител на титулата бил Хоаким Родригес (Катјуша), додека Наиро Кинтана (Мовистар Тим), Алберто Контадор (Тинкоф) и Серхио Енао (Тим Скај) исто така биле помеѓу фаворитите за победа.

Луис Леон Санчес ја освоил воведната етапа, но го загубил водството следниот дел од првата завршница на нагорнина од Микел Ланда (Скај). Ланда го загубил водството на четвртата етапа, кога Вилко Келдерман (Лото НЛ-Џамбо) го презел водството. На втората завршница на нагорнина на трката на претпоследниот ден, Енао го презел водството откако му избегал на Контадор. Потоа, Контадор го освоил хронометарот на последната етапа и го поразил Енао за целосна победа за 12 секунди, додека Кинтана задоцнил уште 23 секунди, со што го зазел третото место. Енао го освоил бодовниот пласман, додека Никола Еде (Кофидис) го освоил спринтерскиот пласман, а Диего Роза (Астана) планинскиот пласман.

Рута

уреди

Рутата на Трката околу Баскија 2016 била главно планинска, без ниедна етапа подобна за спринтери. Првата етапа вклучувала осум категоризирани искачувања, а последното од нив било 8,3 километри пред целта.[2] Втората завршила на искачување од 2 километри со просечен наклон од 11,7%;[3] третата и четвртата етапа повторно имале повеќе искачувања кратко пред целта. Петтата етапа била најтешка, со 5,5 километри искачување на Арате со просечен наклон од 8,5%, кратко пред целта. Последната етапа била ридски поединечен хронометар околу Ејбар.[4]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  4 апрЕчебарија – Маркина-Хемејн
 
среднопланинска етапа
144  Луис Леон Санчес    Луис Леон Санчес  
2  5 апрМаркина-Хемејн – Амурио (Алава)
 
среднопланинска етапа
174,3  Микел Ланда    Микел Ланда  
3  6 апрВиторија – Лесака
 
среднопланинска етапа
193,5  Стив Камингс    Микел Ланда  
4  7 апрЛесака – Орио
 
среднопланинска етапа
165  Самуел Санчес    Вилко Келдерман  
5  8 апрОрио – Арате
 
планинска етапа
159  Диего Роза    Серхио Енао  
6  9 апрЕјбар – Ејбар
 
индивидуален хронометар
16,5  Алберто Контадор    Алберто Контадор  

Екипи

уреди

Бидејќи Трката околу Баскија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] На уште две други екипи – Кофидис and Каха Рурал-Сегурос РГА –добиле специјална покани за учество на трката и со тоа била заокружена главната група од 20 екипи. Бидејќи секоја екипа имала осум возачи, имало вкупно 160 возачи на почетокот на првата етапа.[6]

Екипи од Светската турнеја на UCI

Континентални професионални екипи

Фаворити пред трката

уреди

Планинскиот терен означувал дека фаворити за победа биле само искачувачите; секоја етапа нудела можности за напади. Завршните две етапи (искачувањето до Арате и поединечниот хронометар) се очекувало да бидат одлучувачки. Првите двајца возачи од изданието во 2015 година, Хоаким Родригес (Катјуша) и Серхио Енао (Тим Скај), обајцата се вратиле на трката. Родригес не бил во добра форма и не завршил помеѓу првите десет на некоја трка во 2016 година.[4] Енао се очекувало да вози како поддршка на новиот член на екипата Микел Ланда, но Ланда бил болен и не бил во добра форма; поради тоа Енао станал водач на екипата.[4][7] Меѓутоа, главни фаворити, биле Наиро Кинтана (Мовистар Тим) и Алберто Контадор (Тинкоф); обајцата поранешни победници на трката (Кинтана во 2013 година, а Контадор во 2008, 2009 и 2014 година). Кинтана го поразил Контадор претходниот месец на Волта а Каталуња. Други фаворити биле Даниел Мартин (Етикс-Квик Степ) и Фабио Ару (Астана), заедно со Тибо Пино (ФДЖ).

Етапи

уреди

Етапа 1

уреди

4 април – Ечебарија до Маркина-Хемејн, 144 км

Резултат од етапа 1
Место Возач Екипа Време
1   Луис Леон Санчес (ШПА) Астана 3ч 54' 21"
2   Даниел Наваро (ШПА) Кофидис и.в.
3   Сајмон Геранс (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ и.в.
4   Фабио Фелине (ИТА) Трек-Сегафредо и.в.
5   Сајмон Кларк (АВС) Канондејл-Драпак и.в.
6   Јан Бакелантс (БЕЛ) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
7   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ и.в.
8   Варан Баргиј (ФРА) Џајант-Алпецин и.в.
9   Тони Галопен (ФРА) Лото-Судал и.в.
10   Сергеј Чернецки (РУС) Катјуша и.в.
Извор: [8]
Генерален пласман по етапа 1
Место Возач Екипа Време
1   Луис Леон Санчес (ШПА)    Астана 3ч 54' 21"
2   Даниел Наваро (ШПА) Кофидис + 0"
3   Сајмон Геранс (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ + 0"
4   Фабио Фелине (ИТА) Трек-Сегафредо + 0"
5   Сајмон Кларк (АВС) Канондејл-Драпак + 0"
6   Јан Бакелантс (БЕЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 0"
7   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 0"
8   Варан Баргиј (ФРА) Џајант-Алпецин + 0"
9   Тони Галопен (ФРА) Лото-Судал + 0"
10   Сергеј Чернецки (РУС) Катјуша + 0"
Извор: [9]

Етапа 2

уреди

4 април – Маркина-Хемејн до Баранбио-Гарастачу (Амурио), 174,2 км

Резултат од етапа 2
Место Возач Екипа Време
1   Микел Ланда (ШПА) Тим Скај 4ч 43' 17"
2   Вилко Келдерман (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 1"
3   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 5"
4   Самуел Санчес (ШПА) Ванти-Груп Гобер + 9"
5   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 11"
6   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 13"
7   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 15"
8   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 15"
9   Роберт Гесинк (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 15"
10   Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 15"
Извор: [10]
Генерален пласман по етапа 2
Место Возач Екипа Време
1   Микел Ланда (ШПА)    Тим Скај 8ч 37' 38"
2   Вилко Келдерман (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 1"
3   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 5"
4   Самуел Санчес (ШПА) Ванти-Груп Гобер + 9"
5   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 11"
6   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 13"
7   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 15"
8   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 15"
9   Роберт Гесинк (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 15"
10   Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 15"
Извор: [11]

Етапа 3

уреди

6 април 2016 – Виторија до Лесака, 193,5 км

Резултат од етапа 3
Место Возач Екипа Време
1   Стив Камингс (ВБР) Тим Дименжн Дата 5ч 01' 57"
2   Сајмон Геранс (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ и.в.
3   Фабио Фелине (ИТА) Трек-Сегафредо и.в.
4   Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ и.в.
5   Џовани Висконти (ИТА) Мовистар Тим и.в.
6   Сајмон Кларк (АВС) Канондејл-Драпак и.в.
7   Тони Галопен (ФРА) Лото-Судал и.в.
8   Пело Билбао (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
9   Сергеј Чернецки (РУС) Катјуша и.в.
10   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај и.в.
Извор: [12]
Генерален пласман по етапа 3
Место Возач Екипа Време
1   Микел Ланда (ШПА)   Тим Скај 13ч 39' 35"
2   Вилко Келдерман (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 1"
3   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 5"
4   Самуел Санчес (ШПА) Ванти-Груп Гобер + 9"
5   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 11"
6   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 13"
7   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 15"
8   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 15"
9   Роберт Гесинк (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 15"
10   Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 15"
Извор: [13]

Етапа 4

уреди

7 април 2016 – Лесака до Орио, 165 км

Резултат од етапа 4
Место Возач Екипа Време
1   Самуел Санчес (ШПА) Ванти-Груп Гобер 4ч 13' 12"
2   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида и.в.
3   Варан Баргиј (ФРА) Џајант-Алпецин и.в.
4   Алекси Вијермоз (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
5   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај и.в.
6   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим и.в.
7   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф и.в.
8   Вилко Келдерман (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо и.в.
9   Лосон Кредок (САД) Канондејл-Драпак и.в.
10   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша и.в.
Извор: [14]
Генерален пласман по етапа 4
Место Возач Екипа Време
1   Вилко Келдерман (ХОЛ)   Лото НЛ-Џамбо 17ч 52' 48"
2   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 4"
3   Микел Ланда (ШПА) Тим Скај + 7"
4   Самуел Санчес (ШПА)   Ванти-Груп Гобер + 8"
5   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 10"
6   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 12"
7   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 14"
8   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 14"
9   Роберт Гесинк (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 14"
10   Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 14"
Извор: [15]

Етапа 5

уреди

8 април 2016 – Орио до Арате (Ејбар), 159 км

Резултат од етапа 5
Место Возач Екипа Време
1   Диего Роза (ИТА) Астана 4ч 19' 19"
2   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 3' 13"
3   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 3' 13"
4   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 3' 15"
5   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 3' 15"
6   Самуел Санчес (ШПА)   Ванти-Груп Гобер + 3' 40"
7   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 3' 41"
8   Лосон Кредок (САД) Канондејл-Драпак + 3' 56"
9   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 4' 12"
10   Серж Пауелс (БЕЛ) Тим Дименжн Дата + 4' 12"
Извор: [16]
Генерален пласман по етапа 5
Место Возач Екипа Време
1   Серхио Енао (КОЛ)    Тим Скај 22h 15' 24"
2   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 6"
3   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 10"
4   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 12"
5   Самуел Санчес (ШПА) Ванти-Груп Гобер + 31"
6   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 38"
7   Лосон Кредок (САД) Канондејл-Драпак + 1' 00"
8   Вилко Келдерман (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 1' 07"
9   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 1' 09"
10   Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 1' 11"
Извор: [17]

Етапа 6

уреди

9 април 2016 – Ејбар, 16,5 км (ITT)

Резултат од етапа 6 (ITT)
Место Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф 29' 13"
2   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 5"
3   Серхио Енао (КОЛ)    Тим Скај + 18"
4   Адам Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 53"
5   Самуел Санчес (ШПА) Ванти-Груп Гобер + 1' 04"
6   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 1' 09"
7   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 1' 16"
8   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 1' 16"
9   Мигел Анхел Лопес (КОЛ) Астана + 1' 21"
10   Пело Билбао (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА + 1' 26"
Извор: [18]
Генерален пласман по етапа 6 (ITT)
Место Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА)   Тинкоф 22ч 44' 43"
2   Серхио Енао (КОЛ)   Тим Скај + 12"
3   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 37"
4   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 1' 13"
5   Хоаким Родригес (ESP) Катјуша + 1' 22"
6   Самуел Санчес (ШПА) Ванти-Груп Гобер + 1' 29"
7   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 2' 19"
8   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 2' 47"
9   Лосон Кредок (САД) Канондејл-Драпак + 2' 52"
10   Вилко Келдерман (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 3' 14"
Извор: [19]

По трка

уреди

Реакции на возачите

уреди

Алберто Контадор на неколку претходни настани објавил дека 2016 ќе му биде последна како професионален возач. По победата на Трката околу Баскија, меѓутоа, изјавил „сигурен сум дека ова нема да биде последен пат да дојдам тука“ и изјавил дека веројатно ќе продолжи и по сезоната 2016. Тоа му била прва победа на генерален пласман по Рут ди Сид 2015; ја посветил својата победа на неговите обожаватели и на Олег Тинков, сопственикот на екипата Тинкоф.[20] Серхио Енао изјавил дека се обидел со различна тактика на хронометарот – чувајќи се рано на патеката за поголем напор кон крајот – и изјавил дека бил задоволен од неговиот резултат и како неговата екипа возела. Изјавил дека се чувствувал силен пред неговите главни цели за сезоната, арденските класици.[21] Кинтана изјавил дека промената на велосипедот на хронометарот му помогнала, но дека не било доволно за победа на етапата. Изјавил дека бил задоволен како извозел на трката и како се опоравил од болета претходно во неделата.[22]

Поредок во Светската турнеја

уреди

Во Светската турнеја, победата на Контадор го поместил од третото на второто место, 59 бода зад колегата Петер Саган. Серхио Енао се поместил од осмото на четвртото место, а Кинтана од дванаесеттото на петтото место. Шпанија повела во националниот пласман, претходно на петтото место. Тинкоф ја задржал водечката позиција во екипниот пласман, пред Тим Скај.[23]

Поредок во Светската турнеја на 9 април 2016
Место Возач Екипа Бодови
1   Петер Саган (СВК) Тинкоф 329
2   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф 280
3   Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер 222
4   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај 204
5   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим 178
6   Фабијан Канчелара (ШВА) Трек-Сегафредо 166
7   Грег ван Авермат (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер 162
8   Сеп Ванмарке (BEL) Лото НЛ-Џамбо 141
9   Арно Демар (ФРА) ФДЖ 137
10   Сајмон Геранс (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ 119
Извор: [23]

Пласмани

уреди

На Трка околу Баскија 2016 се доделувале четири различни маички. На генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка. Овој пласман бил сметан за најважен на Трката околу Баскија 2015 и победникот на пласманот бил победник на трката. Немало бонус секунди.

Дополнително, постоел бодовен пласман, на кој се доделувала белата маичка. За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите 15 места на етапата. За победа на етапа, возачот добивал 25 бода, второто место добивало 20 бода, третото место 16 бода, четвртото 12 бода, петтото 12, шестото 10 и по еден бод помалку до еден бод за 15. место. Постоел, исто така, и планински пласман, каде водството во пласманот било обележано со црвена маичка со бели точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле освојувани доколку велосипедистите стигнат на некое искачување пред останатите велосипедисти и повеќе бодови биле достапни на повисоките категоризирани искачувања.

Четвртата маичка го претставувала спринтерскиот пласман, обележан со сината маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите три места на средните спринтови во текот на етапите, со исклучок на завршниот поединечен хронометар. Постоел и екипен пласман, во кој времињата на тројцата најдобри велосипедисти од секоја екипа биле собирани заедно; водечката екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.

Поредок

уреди
Водство во пласманите
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Екипен пласман
1 Луис Леон Санчес Луис Леон Санчес Луис Леон Санчес Јонатан Ластра Никола Еде Аг2р-Ла Мондијал
2 Микел Ланда Микел Ланда Микел Ланда Никола Еде Тим Скај
3 Стив Камингс Сајмон Геранс Штефан Денифл Штефан Денифл
4 Самуел Санчес Вилко Келдерман Самуел Санчес Катјуша
5 Диего Роза Серхио Енао Серхио Енао Диего Роза Никола Еде Тим Скај
6 Алберто Контадор Алберто Контадор
На крај
Алберто Контадор Серхио Енао Диего Роза Никола Еде Тим Скај

Наводи

уреди

Извори

уреди
 • Revista [Roadbook]. San Sebastián: Organizaciones Ciclistas Euskadi. 2016.

Наводи

уреди
 1. Вин, Најџел. „Календар за 2016 на Светската турнеја на UCI“. Cycling Weekly. Посетено на 18 декември 2015.
 2. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco - Stage 1 (profile)“. ProCyclingStats. Посетено на 3 април 2016.
 3. Roadbook 2016, стр. 22.
 4. 4,0 4,1 4,2 Падикомб, Стивен (1 април 2016). „Tour of the Basque Country preview“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Архивирано од изворникот на 2016-04-04. Посетено на 3 април 2016.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco – General classification (startlist)“. ProCyclingStats. Посетено на 3 април 2016.
 7. Флечер, Патрик (29 март 2016). „Landa puts doubts to bed after finally starting his season“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 3 април 2016.
 8. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco - Stage 1 (result)“. ProCyclingStats. 4 април 2016.
 9. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco - Stage 1 (GC)“. ProCyclingStats. 4 април 2016.
 10. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco - Stage 2 (result)“. ProCyclingStats. 5 април 2016.
 11. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco - Stage 2 (GC)“. ProCyclingStats. 5 април 2016.
 12. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco - Stage 3 (result)“. ProCyclingStats. 6 април 2016.
 13. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco - Stage 3 (GC)“. ProCyclingStats. 6 април 2016.
 14. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco - Stage 4 (result)“. ProCyclingStats. 7 април 2016.
 15. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco - Stage 4 (GC)“. ProCyclingStats. 7 април 2016.
 16. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco - Stage 5 (result)“. ProCyclingStats. 8 април 2016.
 17. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco - Stage 5 (GC)“. ProCyclingStats. 8 април 2016.
 18. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco - Stage 6 (ITT) (result)“. ProCyclingStats. 9 април 2016.
 19. „Vuelta Ciclista al Pais Vasco - Генерален пласман (GC)“. ProCyclingStats. 9 април 2016.
 20. „Contador rethinking retirement after fourth Pais Vasco victory“. Cyclingnews.com. Cyclingnews.com. 9 април 2016. Посетено на 10 април 2016.
 21. „Van Avermaet back on the bike“. Cyclingnews.com. Cyclingnews.com. 10 април 2016. Посетено на 10 април 2016.
 22. Movistar Team (9 април 2016). "Nairo risks everything, takes GC podium in Itzulia". Соопштение за печат.  посет. 9 април 2016 г
 23. 23,0 23,1 „UCI WorldTour Ranking - 2016“. uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. 9 април 2016. Архивирано од изворникот на 10 април 2016. Посетено на 10 април 2016.

Надворешни врски

уреди