Тур де Свис 2016

издание 2016 на велосипедската трка Тур де Свис
Тур де Свис 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Podio de la Vuelta a Suiza 2016.jpg
Детали за трката
Издание80. Тур де Свис
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 2.UWT
Етапи9
Датуми11 – 19 јуни
Растојание1.197,2 км
ДржавиSUI Швајцарија
AUT Австрија
ПоаѓалиштеБар
ОдредиштеДавос
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај126
Просечна брзина38,703 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Мигел Анхел Лопес (Астана) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранESP Јон Исагире (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Варан Баргиј (Тим ДСМ) Wikidata-logo S.svg
БодовенARG Максимилијано Ричезе (Етикс-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиNED Антван Толхук (Ромпорт-Оранје Пелотон) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенRUS Катјуша Wikidata-logo S.svg
◀20152017▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Тур де Свис 2016 (именувана и како Трка околу Швајцарија 2016) — 80. издание на велосипедската етапна Тур де Свис, која се одржала помеѓу 11 и 19 јуни како деветнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од колумбискиот велосипедист Мигел Анхел Лопез.

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  11 јунБар – Бар6,4  Фабијан Канчелара    Фабијан Канчелара  
2  12 јунБар – Бар187,6  Петер Саган    Јирген Рулантс  
3  13 јунГросванген – Рајнфелден192,6  Петер Саган    Петер Саган  
4  14 јунРајнфелден – Шампањ193  Максимилијано Ричезе    Петер Саган  
5  15 јунБриг-Глис – Кари126,4  Дарвин Атапума    Пјер Латур  
6  16 јунВезен – Амден162,8  Питер Венинг    Вилко Келдерман  
7  17 јунАрбон –   Зелден224,3  Тиџеј ван Гардерен    Варан Баргиј  
8  18 јунДавос – Давос16,8  Јон Исагире    Мигел Анхел Лопес  
9  19 јунЛа Пунт Чамуешч – Давос57  Харлинсон Пантано    Мигел Анхел Лопес  

ЕкипиУреди

Бидејќи Тур де Свис е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Четири други професионални континентални екипи биле дополнително поканети и на трката настапиле вкупно 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (4)

ЕтапиУреди

ПрологУреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабијан Канчелара Трек-Сегафредо7' 38
2.   Јирген Рулантс Лото-Судал+ 1
3.   Лук Дарбриџ Орика-ГринЕЏ+ 2
4.   Мартин Елмигер ИАМ+ 6
5.   Јон Исагире Мовистар+ 6
6.   Тим Веленс Лото-Судал+ 7
7.   Жоан Ле Бон ФДЖ+ 9
8.   Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 9
9.   Горка Исагире Мовистар+ 10
10.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 10
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабијан Канчелара    Трек-Сегафредо7' 38
2.   Јирген Рулантс Лото-Судал+ 1
3.   Лук Дарбриџ Орика-ГринЕЏ+ 2
4.   Мартин Елмигер ИАМ+ 6
5.   Јон Исагире Мовистар+ 6
6.   Тим Веленс Лото-Судал+ 7
7.   Жоан Ле Бон ФДЖ+ 9
8.   Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 9
9.   Горка Исагире Мовистар+ 10
10.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Тинкоф4ч 35' 19
2.   Максимилијано Ричезе Етикс-Квик Степ+ 0
3.   Мајкл Метјус Орика-ГринЕЏ+ 0
4.   Магнус Корт Орика-ГринЕЏ+ 0
5.   Јирген Рулантс Лото-Судал+ 0
6.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
7.   Дани ван Попел Тим Скај+ 3
8.   Жак Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 3
9.   Свен Ерик Бистрем Катјуша+ 3
10.   Том Ван Асбрук Лото НЛ-Џамбо+ 3
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Јирген Рулантс  Лото-Судал4ч 42' 56
2.   Фабијан Канчелара   Трек-Сегафредо+ 1
3.   Лук Дарбриџ Орика-ГринЕЏ+ 6
4.   Петер Саган Тинкоф+ 10
5.   Мартин Елмигер ИАМ+ 10
6.   Јон Исагире Мовистар+ 10
7.   Тим Веленс Лото-Судал+ 11
8.   Жоан Ле Бон ФДЖ+ 13
9.   Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 13
10.   Горка Исагире Мовистар+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Тинкоф4ч 31' 17
2.   Михаел Албасини Орика-ГринЕЏ+ 0
3.   Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4.   Максимилијано Ричезе Етикс-Квик Степ+ 3
5.   Јирген Рулантс  Лото-Судал+ 3
6.   Џонатан Рестрепо Катјуша+ 3
7.   Мајкл Метјус Орика-ГринЕЏ+ 3
8.   Руј Кошта Лампре-Мерида+ 3
9.   Зимон Гешке Тим ДСМ+ 3
10.   Кристофер Јул-Јенсен Орика-ГринЕЏ+ 3
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган   Тинкоф9ч 14' 13
2.   Јирген Рулантс Лото-Судал+ 3
3.   Силван Дилје  БМЦ Рејсинг Тим+ 3
4.   Јон Исагире Мовистар+ 13
5.   Тим Веленс Лото-Судал+ 14
6.   Горка Исагире Мовистар+ 17
7.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 17
8.   Мајкл Метјус Орика-ГринЕЏ+ 18
9.   Герајнт Томас Тим Скај+ 19
10.   Зимон Гешке Тим ДСМ+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијано Ричезе Етикс-Квик Степ5ч 08' 21
2.   Фернандо Гавирија Етикс-Квик Степ+ 0
3.   Петер Саган   Тинкоф+ 0
4.   Том Ван Асбрук Лото НЛ-Џамбо+ 2
5.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 2
6.   Магнус Корт Орика-ГринЕЏ+ 2
7.   Рајмонд Кредер Ромпорт-Оранје Пелотон+ 2
8.   Андреја Пасквалон Рот+ 2
9.   Јирген Рулантс Лото-Судал+ 2
10.   Варан Баргиј Тим ДСМ+ 2
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган   Тинкоф14ч 22' 13
2.   Јирген Рулантс Лото-Судал+ 9
3.   Силван Дилје  БМЦ Рејсинг Тим+ 9
4.   Максимилијано Ричезе Етикс-Квик Степ+ 17
5.   Јон Исагире Мовистар+ 19
6.   Тим Веленс Лото-Судал+ 20
7.   Горка Исагире Мовистар+ 23
8.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 23
9.   Мајкл Метјус Орика-ГринЕЏ+ 24
10.   Герајнт Томас Тим Скај+ 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дарвин Атапума БМЦ Рејсинг Тим3ч 41' 52
2.   Варан Баргиј Тим ДСМ+ 4
3.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 7
4.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 9
5.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 9
6.   Герајнт Томас Тим Скај+ 12
7.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 12
8.   Руј Кошта Лампре-Мерида+ 16
9.   Микеле Скарпони Астана+ 16
10.   Мигел Анхел Лопес Астана+ 16
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Пјер Латур  АГ2Р Ла Мондијал18ч 04' 54
2.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 0
3.   Герајнт Томас Тим Скај+ 5
4.   Варан Баргиј Тим ДСМ+ 16
5.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 18
6.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 19
7.   Горка Исагире Мовистар+ 27
8.   Јон Исагире Мовистар+ 30
9.   Мигел Анхел Лопес Астана+ 34
10.   Харлинсон Пантано ИАМ+ 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Питер Венинг Ромпорт-Оранје Пелотон4ч 33' 47
2.   Максимилијано Ричезе Етикс-Квик Степ+ 2' 37
3.   Маќеј Патерски ЦЦЦ Спранди Полковице+ 3' 57
4.   Кристијан Корен ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4' 13
5.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 4' 31
6.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4' 31
7.   Варан Баргиј Тим ДСМ+ 4' 31
8.   Јон Исагире Мовистар+ 4' 35
9.   Мигел Анхел Лопес Астана+ 4' 36
10.   Симон Шпилак Катјуша+ 4' 39
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Вилко Келдерман  Лото НЛ-Џамбо22ч 43' 12
2.   Варан Баргиј Тим ДСМ+ 16
3.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 19
4.   Јон Исагире Мовистар+ 34
5.   Мигел Анхел Лопес Астана+ 39
6.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 51
7.   Симон Шпилак Катјуша+ 52
8.   Герајнт Томас Тим Скај+ 56
9.   Горка Исагире Мовистар+ 59
10.   Харлинсон Пантано ИАМ+ 1' 03
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим6ч 26' 13
2.   Мигел Анхел Лопес Астана+ 16
3.   Варан Баргиј Тим ДСМ+ 16
4.   Харлинсон Пантано ИАМ+ 31
5.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 33
6.   Симон Шпилак Катјуша+ 43
7.   Руј Кошта Лампре-Мерида+ 49
8.   Јон Исагире Мовистар+ 49
9.   Виктор де ла Парте ЦЦЦ Спранди Полковице+ 59
10.   Јан Хирт ЦЦЦ Спранди Полковице+ 59
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Варан Баргиј  Тим ДСМ29ч 09' 53
2.   Мигел Анхел Лопес Астана+ 21
3.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 24
4.   Јон Исагире Мовистар+ 55
5.   Харлинсон Пантано ИАМ+ 1' 06
6.   Симон Шпилак Катјуша+ 1' 07
7.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 31
8.   Герајнт Томас Тим Скај+ 1' 36
9.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 1' 39
10.   Руј Кошта Лампре-Мерида+ 1' 55
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Јон Исагире Мовистар21' 31
2.   Мигел Анхел Лопес Астана+ 18
3.   Фабијан Канчелара Трек-Сегафредо+ 19
4.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 21
5.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 23
6.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 24
7.   Харлинсон Пантано ИАМ+ 25
8.   Мајкл Метјус Орика-ГринЕЏ+ 25
9.   Герајнт Томас Тим Скај+ 33
10.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 34
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мигел Анхел Лопес  Астана29ч 32' 03
2.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 8
3.   Јон Исагире Мовистар+ 16
4.   Варан Баргиј Тим ДСМ+ 18
5.   Харлинсон Пантано ИАМ+ 52
6.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 1' 21
7.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 26
8.   Герајнт Томас Тим Скај+ 1' 30
9.   Симон Шпилак Катјуша+ 1' 31
10.   Руј Кошта Лампре-Мерида+ 2' 09
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо24' 58
2.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 8
3.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 34
4.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 34
5.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 34
6.   Андреј Амадор Мовистар+ 35
7.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 41
8.   Ленард Кемна Санвеб+ 42
9.   Крис Фрум Тим Скај+ 46
10.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 46
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мигел Анхел Лопес  Астана30ч 55' 58
2.   Јон Исагире Мовистар+ 12
3.   Варан Баргиј Тим ДСМ+ 18
4.   Харлинсон Пантано ИАМ+ 42
5.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 04
6.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 26
7.   Руј Кошта Лампре-Мерида+ 2' 09
8.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 2' 38
9.   Симон Шпилак Катјуша+ 2' 48
10.   Сергеј Чернецки Катјуша+ 5' 08
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Тур де Свис 2016 биле доделени три различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка. Овој пласман бил сметан за најважен на Тур де Свис 2016 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со светлосина маичка. За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора, трета или четврта категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории.

Третата маичка го претставувало бодовниот пласман наградуван со црна маичка. За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку се пласираат на првите места на етапите. Етапните победи носеле 10 бода, 8 бода за второто место, 6 за третото, 4 за четвртото и 2 за петтото. Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 6 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.

Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.

Била воведена и награда за борбеност за возачот кој возел најборбено според судиите, која се доделувала на крајот на секоја етапа. Обично бил возач вклучен во бегството или велосипедист кој напаѓал често.

Поредок по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Бодовен пласман
 
Најдобар швајцарски возач
 
Екипен пласман
 
Награда за борбеност
1 Фабијан Канчелара Фабијан Канчелара недоделена Фабијан Канчелара Фабијан Канчелара Лото-Судал недоделена
2 Петер Саган Јирген Рулантс Матијас Крицек Марсел Вис
3 Петер Саган Петер Саган Антван Толхук Петер Саган Силван Дилје Силван Дилје
4 Максимилијано Ричезе Жереми Месон
5 Дарвин Атапума Пјер Латур Матијас Франк Тим Скај Дарвин Атапума
6 Питер Венинг Вилко Келдерман Максимилијано Ричезе Мартин Елмигер Лото-Судал Питер Венинг
7 Тиџеј ван Гардерен Варан Баргиј Катјуша Матијас Брендле
8 Јон Изагире Мигел Анхел Лопез Јон Изагире
9 Харлинсон Пантано Мигел Анхел Лопез
На крај Мигел Анхел Лопез Антван Толхук Максимилијано Ричезе Мартин Елмиген Катјуша недоделена
Забелешки
  • На етапата 2, Јирген Рулантс, кој бил втор во бодовниот пласмна, ја носел црната маичка, бидејќи Фабијан Канчелара (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. Мартин Елмигер, кој бил втор во пласманот за најдобар швајцарски возач, ја носел црвената маичка, бидејќи Фабијан Канчелара (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.
  • На етапата 3, Мартин Елмигер, кој бил втор во пласманот за најдобар швајцарски возач, ја носел црвената маичка, бидејќи Фабијан Канчелара (на првото место) ја носел црната маичка како предводник на бодовниот пласман.
  • На етапата 4, Фабијан Канчелара, кој бил трет во бодовниот пласман, ја носел црната маичка, бидејќи Петер Саган (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман, а Силван Дилје (на првото место) ја носел црвената маичка како предводник на пласманот за најдобар швајцарски возач.
  • На етапата 5, Максимилијано Ричезе, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел црната маичка, бидејќи Петер Саган (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.

НаводиУреди

  1. Вин, Најџел. „UCI WorldTour calendar 2016“. Cycling Weekly. Посетено на 18 декември 2015.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врскиУреди