Трка околу Полска 2016

издание 2016 на велосипедската Трка околу Полска
Трка околу Полска 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание73. Трка околу Полска
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 2.UWT
Етапи7
Датуми12 – 18 јули 2016
Растојание1.190 км
ДржаваPOL Полска
ПоаѓалиштеРаѓимин
ОдредиштеКраков
Екипи25
Возачи на почеток199
Возачи на крај97
Просечна брзина50,021 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Фабио Фелине (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Алберто Бетиол (ЕФ Едукејшн-Нипо) Wikidata-logo S.svg
БодовенITA Алберто Бетиол (ЕФ Едукејшн-Нипо) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBEL Лото-Судал Wikidata-logo S.svg
NationalityPOL Павел Ќешлик (Верва АктивЏет) Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Полска 2016 — 73. издание на велосипедската етапна Трка околу Полска, која се одржала помеѓу 12 и 18 јули како деветнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  12 јулРаѓимин – Варшава135  Давиде Мартинели    Давиде Мартинели  
2  13 јулТарновске ГуриКатовице153  Фернандо Гавирија    Фернандо Гавирија  
3  14 јулЗавјерче – Нови Сонч240  Николо Бонифацио    Фернандо Гавирија  
4  15 јулНови Сонч – Жешув218  Фернандо Гавирија    Фернандо Гавирија  
5  16 јулВјеличкаЗакопане225  Тим Веленс    Тим Веленс  
6  17 јулТерма Буковина – Буковина Татшањска194откажување на етапата    Тим Веленс  
7  18 јулКраковКраков25  Алекс Даусет    Тим Веленс  

ЕкипиУреди

Бидејќи Трката околу Полска е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Покрај националната екипа на Полска, уште шест други професионални континентални екипи биле дополнително поканети и на трката настапиле вкупно 25 екипи. Бројот на возачи по екипа бил ограничен на осум и со тоа на почетокот настапиле 200 возачи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Тинкоф
 2.   Мовистар
 3.   Етикс-Квик Степ
 4.   Астана
 5.   Канондејл
 6.   Дименжн Дата
 7.   Трек-Сегафредо
 8.   Скај
 9.   Лампре-Мерида
 10.   БМЦ Рејсинг
 11.   Орика-ГринЕЏ
 12.   Џајант-Алпесин
 13.   Катјуша
 14.   Лото НЛ-Џамбо
 15.   Лото-Судал
 16.   Аг2р-Ла Мондијал
 17.   ИАМ
 18.   ФДЖ
Професионални континентални екипи (6)
 1.   Верва АктивЏет
 2.   ЦЦЦ Спранди Полковице
 3.   Ново Нордиск
 4.   ОНЕ
 5.   Гаспром-РусВело
 6.   Бардијани ЦСФ
Национална екипа
 1.   Полска

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Давиде Мартинели Етикс-Квик Степ3ч 01' 10
2.   Фернандо Гавирија Етикс-Квик Степ+ 0
3.   Кејлеб Јуан Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
4.   Здењек Штибар Етикс-Квик Степ+ 0
5.   Морено Хофланд Лото НЛ-Џамбо+ 0
6.   Филип Жилбер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
7.   Кевин Реза ФДЖ+ 0
8.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
9.   Тим Веленс Лото-Судал+ 0
10.   Саша Модоло Лампре-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Давиде Мартинели   Етикс-Квик Степ3ч 01' 00
2.   Фернандо Гавирија Етикс-Квик Степ+ 4
3.   Кејлеб Јуан Орика-БајкЕксчејнџ+ 6
4.   Здењек Штибар Етикс-Квик Степ+ 10
5.   Морено Хофланд Лото НЛ-Џамбо+ 10
6.   Филип Жилбер БМЦ Рејсинг Тим+ 10
7.   Кевин Реза ФДЖ+ 10
8.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 10
9.   Тим Веленс Лото-Судал+ 10
10.   Саша Модоло Лампре-Мерида+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија Етикс-Квик Степ3ч 19' 30
2.   Елија Вивијани Тим Скај+ 0
3.   Кејлеб Јуан Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
4.   Кристијан Збараљи Дименжн Дата+ 0
5.   Морено Хофланд Лото НЛ-Џамбо+ 0
6.   Николо Бонифацио Трек-Сегафредо+ 0
7.   Хајнрих Хауслер ИАМ+ 0
8.   Никијас Арнт Тим ДСМ+ 0
9.   Јаспер де Бејст Лото-Судал+ 0
10.   Камил Зјелињски Полска+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија   Етикс-Квик Степ6ч 20' 24
2.   Давиде Мартинели Етикс-Квик Степ+ 6
3.   Кејлеб Јуан Орика-БајкЕксчејнџ+ 8
4.   Диего Улиси Лампре-Мерида+ 14
5.   Морено Хофланд Лото НЛ-Џамбо+ 16
6.   Никијас Арнт Тим ДСМ+ 16
7.   Николо Бонифацио Трек-Сегафредо+ 16
8.   Лоренцо Манзин ФДЖ+ 16
9.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 16
10.   Филип Жилбер БМЦ Рејсинг Тим+ 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Николо Бонифацио Трек-Сегафредо5ч 46' 12
2.   Морено Хофланд Лото НЛ-Џамбо+ 0
3.   Лука Мезгец Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
4.   Хајнрих Хауслер ИАМ+ 0
5.   Roman Maikin Гаспром-РусВело+ 0
6.   Кристијан Збараљи Дименжн Дата+ 0
7.   Руслан Тлеубаев Астана+ 0
8.   Лоик Влиген БМЦ Рејсинг Тим+ 0
9.   Саша Модоло Лампре-Мерида+ 0
10.   Кун де Корт Тим ДСМ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија  Етикс-Квик Степ12ч 06' 36
2.   Николо Бонифацио Трек-Сегафредо+ 6
3.   Кејлеб Јуан Орика-БајкЕксчејнџ+ 8
4.   Морено Хофланд  Лото НЛ-Џамбо+ 10
5.   Диего Улиси Лампре-Мерида+ 14
6.   Roman Maikin Гаспром-РусВело+ 16
7.   Лоренцо Манзин ФДЖ+ 16
8.   Саша Модоло Лампре-Мерида+ 16
9.   Хајнрих Хауслер ИАМ+ 16
10.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија Етикс-Квик Степ5ч 12' 56
2.   Лука Мезгец Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
3.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
4.   Хајнрих Хауслер ИАМ+ 0
5.   Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 0
6.   Зико Вејтенс Тим ДСМ+ 0
7.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
8.   Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
9.   Кристијан Збараљи Дименжн Дата+ 0
10.   Кевин Реза ФДЖ+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија   Етикс-Квик Степ17ч 19' 22
2.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 19
3.   Диего Улиси Лампре-Мерида+ 22
4.   Тим Веленс Лото-Судал+ 25
5.   Хајнрих Хауслер ИАМ+ 26
6.   Roman Maikin Гаспром-РусВело+ 26
7.   Саша Модоло Лампре-Мерида+ 26
8.   Флорис Гертс БМЦ Рејсинг Тим+ 26
9.   Филип Жилбер БМЦ Рејсинг Тим+ 26
10.   Камил Зјелињски Полска+ 26


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Тим Веленс Лото-Судал5ч 57' 22
2.   Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-Нипо+ 3' 48
3.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 4' 37
4.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 4' 38
5.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-Нипо+ 4' 49
6.   Лоренс Ворбас ИАМ+ 5' 12
7.   Андреј Зејц Астана+ 5' 12
8.   Рубен Фернандес Мовистар+ 5' 27
9.   Матвеј Мамикин Катјуша+ 5' 32
10.   Давиде Вилела ЕФ Едукејшн-Нипо+ 5' 59
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тим Веленс    Лото-Судал23ч 16' 53
2.   Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-Нипо+ 4' 05
3.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 4' 50
4.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 5' 04
5.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-Нипо+ 5' 12
6.   Андреј Зејц Астана+ 5' 29
7.   Лоренс Ворбас ИАМ+ 5' 38
8.   Рубен Фернандес Мовистар+ 5' 44
9.   Дарио Каталдо Астана+ 6' 16
10.   Давиде Вилела ЕФ Едукејшн-Нипо+ 6' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алекс Даусет Мовистар28' 59
2.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 22
3.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 39
4.   Бен Херманс БМЦ Рејсинг Тим+ 41
5.   Виктор Кампенертс Лото НЛ-Џамбо+ 48
6.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 49
7.   Свен Тафт Орика-БајкЕксчејнџ+ 1' 11
8.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 13
9.   Даниеле Бенати Тинкоф+ 1' 19
10.   Виктор де ла Парте ЦЦЦ Спранди Полковице+ 1' 21
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тим Веленс    Лото-Судал23ч 47' 23
2.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 4' 22
3.   Алберто Бетиол  ЕФ Едукејшн-Нипо+ 4' 54
4.   Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-Нипо+ 5' 06
5.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 5' 22
6.   Рубен Фернандес Мовистар+ 5' 45
7.   Лоренс Ворбас ИАМ+ 5' 47
8.   Андреј Зејц Астана+ 6' 08
9.   Дарио Каталдо Астана+ 6' 20
10.   Давиде Вилела ЕФ Едукејшн-Нипо+ 8' 01
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

Етапа Победник Генерален пласман
 
Żółta koszulka
Спринтерски пласман
 
Klasyfikacja sprinterska
Планински пласман
 
Klasyfikacja górska
Пласман на средни спринтови
 
Klasyfikacja najaktywniejszych
Најдобар полски возач
Najlepszy Polak
Екипен пласман
Klasyfikacja drużynowa
1 Давиде Мартинели Давиде Мартинели Давиде Мартинели Јарослав Марич Марк Фурнје Михал Квјатковски Етикс-Квик Степ
2 Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Јонас Кох Тим Скај
2 Николо Бонифацио Морено Хофланд Камил Градек
4 Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Алесандро Тонели
5 Тим Веленс Тим Веленс Морено Хофланд Тим Веленс Тим Веленс Павел Чеслик Лото-Судал
6 откажана етапа
7 Алекс Даусет Алберто Бетиол
На крај Тим Веленс Алберто Бетиол Тим Веленс Тим Веленс Павел Чеслик Лото-Судал

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „In 2016 the Tour de Pologne changes dates and duplicates...“. tourdepologne.pl. Lang Team. 2015-12-17. Посетено на 2015-12-17.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Nowy Sącz creating cycling history“. tourdepologne.pl (полски). tourdepologne.pl. 2016-03-11. Посетено на 2016-03-11.

Надворешни врскиУреди