Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2016

издание 2016 на велосипедската трка Лиеж-Бастон-Лиеж
(Пренасочено од Лиеж-Бастон-Лиеж 2016)
Лиеж-Бастон-Лиеж 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание102. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум24 април 2016
Растојание248 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЛиеж
ОдредиштеАнс
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај154
Просечна брзина38,701 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Ваут Пулс (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSUI Михаел Албасини (Орика-ГринЕЏ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранPOR Руј Кошта (Лампре-Мерида) Wikidata-logo S.svg
Liege-Bastogne-Liege 2016.png
◀20152017▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2016 — 102. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, која се одржала на 24 април како тринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја и четврт велосипедски монумент во сезоната. Трката била на самиот крај на пролетната класична сезона.

Се одржала на патека долга 248 километри, која започнала во Лиеж, упатена кон Бастоњ и се вратила во Лиеж пред да заврши во Анс. Рутата вклучувала многу ридови, особено во завршните 70 километри, кои биле главна потешкотија на трката. Првично требало да се одржи на патека долга 253 километри, но поради лошите временски услови била скратена. Алехандро Валверде (Мовистар Тим) бил бранител на титулата и бил меѓу фаворитите за победа, по неговата победа на Флеш Валон претходната недела.

Одлучувачкиот потег на трката бил на завршното искачување, каде Михаел Албасини (Орика-ГринЕЏ) отпочнал бегство. Групата од четворица спринтала за победа, при што Ваут Пулс (Тим Скај) победил пред Албасини и возачот на, Лампре-Мерида Руј Кошта.

ЕкипиУреди

Бидејќи Лиеж-Бастоњ-Лиеж е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[1] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[2]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ваут Пулс Тим Скај6ч 24' 29
2.   Михаел Албасини Орика-ГринЕЏ+ 0
3.   Руј Кошта Лампре-Мерида+ 0
4.   Самуел Санчес БМЦ Рејсинг Тим+ 4
5.   Илнур Закарин Катјуша+ 9
6.   Варан Баргиј Тим ДСМ+ 11
7.   Роман Кројцигер Тинкоф+ 12
8.   Хоаким Родригес Катјуша+ 12
9.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 12
10.   Диего Роза Астана+ 12
11.   Танел Кангерт Астана+ 12
12.   Енрико Гаспарото Ванти-Груп Гобер+ 12
13.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 12
14.   Михаел Валгрен Тинкоф+ 12
15.   Патрик Конрад Бора-Аргон 18+ 12
16.   Алехандро Валверде Мовистар+ 12
17.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 12
18.   Арнолд Жанесон Кофидис+ 12
19.   Стив Камингс Дименжн Дата+ 12
20.   Ларс Петер Нордхауг Тим Скај+ 12
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


НаводиУреди

  1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  2. „Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2016“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди