Гран при Квебек 2016

издание во 2016 година на велосипедската трка Гран при Квебек
Гран при Квебек 2016 Cycling (road) pictogram.svg
GPC Qc 2016 - 2.jpg
Детали за трката
Издание7. Гран при Квебек
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2016 1.UWT
Датум9 септември 2016
Растојание201,6 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеКвебек
ОдредиштеКвебек
Екипи21
Возачи на почеток168
Возачи на крај118
Просечна брзина39,37 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSVK Петер Саган (Тинкоф) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Грег ван Авермет (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Антони Ру (ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Џани Москон (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран при Квебек 2016 (наречена и: ГП Квебек 2016) — 7. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Квебек, која се одржала на 9 септември.[1]

Трката била освоена од светскиот првак Петер Саган во спринтерска завршница, пред Грег ван Авермет и Антони Ру.

ЕкипиУреди

Бидејќи Гран при Квебек е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Биле повикани две професионални континентални екипи, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 19 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   Тинкоф
 2.   Канондејл
 3.   Лото-Судал
 4.   Мовистар
 5.   Скај
 6.   БМЦ Рејсинг
 7.   Катјуша
 8.   Етикс-Квик Степ
 9.   Орика-ГринЕЏ
 10.   Трек-Сегафредо
 11.   ФДЖ
 12.   Астана
 13.   Лото НЛ-Џамбо
 14.   Аг2р-Ла Мондијал
 15.   Лампре-Мерида
 16.   Џајант-Алпесин
 17.   ИАМ
 18.   Дименжн Дата
Професионални континентални екипи (2)
 1.   Директ Енержи
 2.   Бора-Аргон 18
Национална екипа
 1.   Канада

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[3]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Тинкоф5ч 07' 13
2.   Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Антони Ру ФДЖ+ 0
4.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
5.   Мајкл Метјус Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
6.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
7.   Диего Улиси Лампре-Мерида+ 0
8.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
9.   Петр Вакоч Етикс-Квик Степ+ 0
10.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
11.   Вјачеслав Кузнецов Катјуша+ 0
12.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 0
13.   Руј Кошта Лампре-Мерида+ 0
14.   Тим Веленс Лото-Судал+ 0
15.   Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
16.   Јоан Офредо ФДЖ+ 0
17.   Гијом Боавен Канада+ 0
18.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
19.   Фабио Ару Астана+ 0
20.   Рајдер Хесједал Трек-Сегафредо+ 8
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. Вин, Најџел. „Календар на Светската турнеја UCI 2016“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 5 декември 2015.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Гран при Квебек 2016“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди