Тур Даун Андер 2016

издание во 2016 година на австралиската друмска етапна трка Тур Даун Андер
Тур Даун Андер 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание18. Тур Даун Андер
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2016 2.UWT
Етапи6
Датуми19 – 24 јануари 2016
Растојание781,3 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеПроспект
ОдредиштеАделаида
Екипи20
Возачи на почеток140
Возачи на крај134
Просечна брзина40,709 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Сајмон Геранс (Орика-ГринЕЏ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранCOL Серхио Енао (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
БодовенAUS Сајмон Геранс (Орика-ГринЕЏ) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиCOL Серхио Енао (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
МладинскиAUS Џеј Мекарти (Тинкоф) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUSA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур Даун Андер 2016 — 18. издание на велосипедската етапна трка Тур Даун Андер. Започнала на 19 јануари, а ќе заврши на 24 јануари како прв настан во сезоната на Светската турнеја.[1] Бранител на титулата е Роан Денис (БМЦ Рејсинг Тим).

РутаУреди

Рутата на Тур Даун Андер 2016 била објавена на почетокот на јули 2015 година и се движела околу градот Аделаида во Јужна Австралија. Постоеле шест друмски етапи, без ниеден хронометар.[2] Ден пред почетокот на трката имало рамен критериум, Даун Андер Класик, кој се одржал во паркот Римил и бил погоден за спринтерите.[3] Првите пет етапи на трката вклучувале најмалку едно искачување, така што ниедна од нив не била особено погодна за спринтерите. Првите две етапи на трката вклучувале искачувања рано во етапата и со ридест терен при крајот. Третата и четвртата етапа имале искачувања кон крајот на етапите, со можност за напади. Петтата етапа завршувала со две искачувања на Вилунга, кој бил одлучувачки во претходните изданија на трката. Последната етапа бил уште еден критериум околу центарот на Аделаида.[4]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  19 јанПроспект – Линдок130,8  Кејлеб Јуан    Кејлеб Јуан  
2  20 јанАнли – Стирлинг132  Џеј Мекарти    Џеј Мекарти  
3  21 јанГленелг – Кемпбелтаун139  Сајмон Геранс    Сајмон Геранс  
4  22 јанНорвуд – Виктор Харбор138  Сајмон Геранс    Сајмон Геранс  
5  23 јанМекларен Вал – Вилунга151,5  Ричи Порт    Сајмон Геранс  
6  24 јанАделаидаАделаида90  Кејлеб Јуан    Сајмон Геранс  

Карти на етапитеУреди

ЕкипиУреди

Бидејќи Тур Даун Андер е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] На уште две други екипи, Драпак Профешанл Сајклинг и екипата на Универзитетот на Јужна Австралија, добиле специјална покани за учество на трката и со тоа била заокружена главната група од 20 екипи.[6]

Екипи од Светската турнеја UCI

Екипи со специјални покани

Фаворити пред тркатаУреди

 
Роан Денис (БМЦ Рејсинг Тим; на сликата по освојувањето на првата етапа на Тур де Франс 2015) бил бранител на титулата и еден од фаворитите за победа.

Тур Даун Андер е на самиот почеток на велосипедската сезона. Многу возачи ги започнуваат своите сезони на самата трка; затоа и не во својата најдобра форма.[7] Некои возачи исто така одлучиле да започнат подоцна во сезоната. Во 2016 година, таква одлука донеле Крис Фрум (Тим Скај), Том Бонен (Етикс-Квик Степ и Алберто Контадор (Тинкоф), меѓу другите. Други одбрале да ги започнат своите сезони на Тур де Сан Луис, која се одржува во исто време како Тур Даун Андер во Австралија. Таму настапувале Винченцо Нибали (Астана), Наиро Кинтана (Мовистар Тим) и Петер Саган (Тинкоф).[8] И покрај многу значајни возачи кои не се појавиле на трката, организаторот на трката се опишал како „почестен“ со групата на возачи кои започнале.[9]

Клучна етапа се очекувало да биде претпоследната етапа, завршувајќи во Вилунга. Третата и четвртата етапа, кои имале искачувања кон крајот на трката, се очекувале исто така да имаат влијание на крајниот резултат.[7][10] Тројца од главните фаворити на трката биле Австралијци. Тоа биле Роан Денис и Ричи Порт (обајцата од БМЦ Рејсинг Тим) и Сајмон Геранс (Орика-БајкЕксчејнџ).[7][10] Денис бил бранител на титулата, поразувајќи го Порт за две секунди на трката во 2015 година; Геранс ја освоил трката на три наврати, во 2006, 2012 и 2014 година.[11] Додека Порт и Денис имале предност на завршниците на нагорнина, силниот спринт на Геранс му носела предност за освојување на бонус секунди.[10] Други возачи со можност за солиден резултат биле Герајнт Томас (Тим Скај) и Луис Мејнтџес (Лампре-Мерида).[12]

Најсилни спринтери на трката биле Кејлеб Јуан (Орика-БајкЕксчејнџ), Ваутер Виперт (Канондејл-Драпак), Џакомо Ницоло (Трек-Сегафредо) и Матео Пелуки (ИАМ Сајклинг). Се очекувало да имаат силни настапи на првата и последната етапа.[10]

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

19 јануари 2015 - Проспект до Линдок, 130,8 км
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1   Кејлеб Јуан (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ 3ч 24' 13"
2   Марк Реншо (АВС) Тим Дименжн Дата и.в.
3   Ваутер Виперт (ХОЛ) Канондејл-Драпак и.в.
4   Марко Кумп (СЛО) Лампре-Мерида и.в.
5   Адам Блајт (ВБР) Тинкоф и.в.
6   Џакомо Ницоло (ИТА) Трек-Сегафредо и.в.
7   Бен Свифт (ВБР) Тим Скај и.в.
8   Стил фон Хоф (АВС) УниСА-Австралија и.в.
9   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
10   Грег Хендерсон (НЗЛ) Лото-Судал и.в.
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1   Кејлеб Јуан (АВС)       Орика-БајкЕксчејнџ 3ч 24' 03"
2   Марк Реншо (АВС) Тим Дименжн Дата + 4"
3   Алекси Гужар (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 4"
4   Ваутер Виперт (ХОЛ) Канондејл-Драпак + 6"
5   Шон Лејк (АВС)   УниСА-Австралија + 7"
6   Марко Кумп (СЛО) Лампре-Мерида + 10"
7   Адам Блајт (ВБР) Тинкоф + 10"
8   Џакомо Ницоло (ИТА) Трек-Сегафредо + 10"
9   Бен Свифт (ВБР) Тим Скај + 10"
10   Стил фон Хоф (АВС) УниСА-Австралија + 10"

Етапа 2Уреди

20 јануари 2015 - Анли до Стирлинг, 132 км
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1   Џеј Мекарти (АВС) Тинкоф 3ч 26' 40"
2   Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
3   Роан Денис (АВС) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
4   Данило Вис (ШВА) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
5   Петр Вакоч (ЧЕШ) Етикс-Квик Степ и.в.
6   Патрик Бевин (НЗЛ) Канондејл-Драпак и.в.
7   Хуан Хосе Лобато (ШПА) Мовистар Тим и.в.
8   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај и.в.
9   Антони Ру (ФРА) ФДЖ и.в.
10   Енрико Батаљин (ИТА) Лото НЛ-Џамбо и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1   Џеј Мекарти (АВС)     Орика-БајкЕксчејнџ 6ч 50' 43"
2   Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 4"
3   Сајмон Геранс (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ + 5"
4   Роан Денис (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 6"
5   Рејнарт Јансе ван Ренсбург (ЈАР) Тим Дименжн Дата + 9"
6   Патрик Бевин (НЗЛ) Канондејл-Драпак + 10"
7   Енрико Батаљин (ИТА) Лото НЛ-Џамбо + 10"
8   Хуан Хосе Лобато (ШПА) Мовистар Тим + 10"
9   Антони Ру (ФРА) ФДЖ + 10"
10   Тобијас Лудвигсон (ШВЕ) Џајант-Алпецин + 10"

Етапа 3Уреди

21 јануари 2015 - Гленелг до Кемпбелтаун, 139 км
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1   Сајмон Геранс (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ 3ч 37' 34"
2   Роан Денис (АВС) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
3   Мајкл Вудс (КАН) Канондејл-Драпак и.в.
4   Џеј Мекарти (АВС)     Тинкоф и.в.
5   Стив Морабито (ШВА) ФДЖ и.в.
6   Рафаел Валс (ШПА) Лото-Судал и.в.
7   Серхио Енао (КОЛ)   Тим Скај и.в.
8   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
9   Ричи Порт (АВС) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
10   Рубен Фернандез (ШПА) Мовистар Тим и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1   Сајмон Геранс (АВС)   Орика-БајкЕксчејнџ 10ч 28' 12"
2   Џеј Мекарти (АВС)     Орика-БајкЕксчејнџ + 3"
3   Роан Денис (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 5"
4   Мајкл Вудс (КАН) Канондејл-Драпак + 11"
5   Серхио Енао (КОЛ)   Тим Скај + 15"
6   Рафаел Валс (ШПА) Лото-Судал + 15"
7   Рубен Фернандез (ШПА) Мовистар Тим + 15"
8   Стив Морабито (ШВА) ФДЖ + 15"
9   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 15"
10   Ричи Порт (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 15"

Етапа 4Уреди

22 јануари 2015 - Норвуд до Виктор Харбор, 138 км
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1   Сајмон Геранс (АВС)   Орика-БајкЕксчејнџ 3ч 13' 59"
2   Бен Свифт (ВБР) Тим Скај и.в.
3   Џакомо Ницоло (ИТА) Трек-Сегафредо и.в.
4   Џеј Мекарти (АВС)     Тинкоф и.в.
5   Ли Хауард (АВС) ИАМ Сајклинг и.в.
6   Рејнарт Јансе ван Ренсбург (ЈАР) Тим Дименжн Дата и.в.
7   Сергеј Лагутин (РУС) Катјуша и.в.
8   Алексеј Цатевич (РУС) Катјуша и.в.
9   Нејтан Хас (АВС) Тим Дименжн Дата и.в.
10   Енрико Батаљин (ИТА) Лото НЛ-Џамбо и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1   Сајмон Геранс (АВС)   Орика-БајкЕксчејнџ 13ч 41' 58"
2   Џеј Мекарти (АВС)     Орика-БајкЕксчејнџ + 14"
3   Роан Денис (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 26"
4   Серхио Енао (КОЛ)   Тим Скај + 28"
5   Стив Морабито (ШВА) ФДЖ + 28"
6   Рубен Фернандез (ШПА) Мовистар Тим + 28"
7   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 28"
8   Мајкл Вудс (КАН) Канондејл-Драпак + 32"
9   Рафаел Валс (ШПА) Лото-Судал + 36"
10   Ричи Порт (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 36"

Етапа 5Уреди

23 јануари 2015 - Мекларен Вал до Вилунга, 151,5 км
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1   Ричи Порт (АВС) БМЦ Рејсинг Тим 3ч 34' 16"
2   Серхио Енао (КОЛ)   Тим Скај + 6"
3   Мајкл Вудс (КАН) Канондејл-Драпак + 9"
4   Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 17"
5   Рафаел Валс (ШПА) Лото-Судал + 17"
6   Рубен Фернандез (ШПА) Мовистар Тим + 17"
7   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 17"
8   Сајмон Геранс (АВС)   Орика-БајкЕксчејнџ + 17"
9   Харлинсон Пантано (КОЛ) ИАМ Сајклинг + 17"
10   Патрик Бевин (НЗЛ) Канондејл-Драпак + 17"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1   Сајмон Геранс (АВС)     Орика-БајкЕксчејнџ 17ч 16' 31"
2   Ричи Порт (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
3   Серхио Енао (КОЛ)   Тим Скај + 11"
4   Џеј Мекарти (АВС)   Орика-БајкЕксчејнџ + 20"
5   Мајкл Вудс (КАН) Канондејл-Драпак + 20"
6   Рубен Фернандез (ШПА) Мовистар Тим + 28"
7   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 28"
8   Рафаел Валс (ШПА) Лото-Судал + 36"
9   Стив Морабито (ШВА) ФДЖ + 49"
10   Патрик Бевин (НЗЛ) Канондејл-Драпак + 50"

Етапа 6Уреди

24 јануари 2015 - Аделаида до Аделаида, 90 км
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1   Кејлеб Јуан (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ 1ч 55' 02"
2   Марк Реншо (АВС) Тим Дименжн Дата и.в.
3   Џакомо Ницоло (ИТА) Трек-Сегафредо и.в.
4   Адам Блајт (ВБР) Тинкоф и.в.
5   Алексеј Цатевич (РУС) Катјуша и.в.
6   Бен Свифт (ВБР) Тим Скај и.в.
7   Марко Кумп (СЛО) Лампре-Мерида и.в.
8   Давиде Мартинели (ИТА) Етикс-Квик Степ и.в.
9   Ли Хауард (АВС) ИАМ Сајклинг и.в.
10   Ваутер Виперт (ХОЛ) Канондејл-Драпак и.в.
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1   Сајмон Геранс (АВС)     Орика-БајкЕксчејнџ 19ч 11' 33"
2   Ричи Порт (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
3   Серхио Енао (КОЛ)   Тим Скај + 11"
4   Џеј Мекарти (АВС)   Орика-БајкЕксчејнџ + 20"
5   Мајкл Вудс (КАН) Канондејл-Драпак + 20"
6   Рубен Фернандез (ШПА) Мовистар Тим + 28"
7   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 28"
8   Рафаел Валс (ШПА) Лото-Судал + 36"
9   Стив Морабито (ШВА) ФДЖ + 49"
10   Патрик Бевин (НЗЛ) Канондејл-Драпак + 50"

ПоредокУреди

Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Пласман за млад возач
 
Најборбен возач
 
Екипен пласман
1 Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Шон Лејк Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Алекси Гужар Канондејл-Драпак
2 Џеј Мекарти Џеј Мекарти Мануеле Боаро Џеј Мекарти Адам Хансен
3 Сајмон Геранс Сајмон Геранс Серхио Енао Џеј Мекарти Лауренс де Вресе
4 Сајмон Геранс Дејвид Танер
5 Ричи Порт Сајмон Геранс Рејнарт Јансе ван Ренсбург
6 Кејлеб Јуан Мартен Тјалинги
На крај Сајмон Геранс Серхио Енао Сајмон Геранс Џеј Мекарти не се доделува Канондејл-Драпак

НаводиУреди

 1. Вин, Најџел. "Календар за 2016 на Светската турнеја UCI". Cycling Weekly. Посетено на 18 декември 2015.
 2. "Објавена рутата на Тур Даун Андер 2016". Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 2 јули 2015. Посетено на 9 јануари 2016.
 3. "Santos Tour Down Under 2016: Down Under Classic (Adelaide) Preview". Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 2 јули 2015. Посетено на 9 јануари 2016.
 4. Вин, Најџел (6 ноември 2015). "Тур Даун Андер 2016: Етапа по етапа". Cycling Weekly (англиски). Time Inc. UK. Посетено на 9 јануари 2016.
 5. "UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127" (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. "Santos Tour Down Under 2016 - General Classification (startlist)". ProCyclingStats. Посетено на 9 јануари 2016.
 7. 7,0 7,1 7,2 Падикомб, Стивен (12 јануари 2016). "Преглед на Тур Даун Андер 2016". Cycling Weekly (англиски). Time Inc. UK. Посетено на 20 јануари 2016.
 8. Худ, Ендру (13 јануари 2016). "Tour Down Under: A model bike race". VeloNews (англиски). Competitor Group, Inc. Посетено на 20 јануари 2016.
 9. Вудпауер, Зеб (16 јануари 2016). "Tour Down Under: Turtur 'delighted' with start list". Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 20 јануари 2016.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 Вудпауер, Зеб (17 јануари 2016). "Преглед на Сантос Тур Даун Андер 2016". Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 20 јануари 2016.
 11. "Сантос Тур Даун Андер - Генерален пласман (преглед)". ProCyclingStats. Посетено на 20 јануари 2016.
 12. "Tour Down Under 2016: 5 riders to watch". Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 3 јануари 2016. Посетено на 20 јануари 2016.

Надворешни врскиУреди