Енеко Тур 2016

издание 2016 на велосипедската трка Енеко Тур
Енеко Тур 2016 Cycling (road) pictogram.svg
2016 Eneco Tour - Stage 6 (29991479195).jpg
Детали за трката
Издание12. БинкБенк Тур
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 2.UWT
Етапи7
Датуми19 – 25 септември
Растојание981,9 км
ДржавиNED Холандија
BEL Белгија
ПоаѓалиштеБолсвард
ОдредиштеГерардсберген
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај84
Добитници на наградите
ПобедникNED Ники Терпстра (Етикс-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Оливер Насен (ИАМ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранSVK Петер Саган (Тинкоф) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Тинкоф) Wikidata-logo S.svg
БорбеностBEL Берт ван Лерберге (Топспорт Вландерен-Балоас) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBEL Етикс-Квик Степ Wikidata-logo S.svg
◀20152017▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Енеко Тур 2016 — 12. издание на велосипедската етапна Енеко Тур, која се одржала помеѓу 19 и 25 септември во Холандија и во Белгија како дваесет и шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од холандскиот велосипедист Ники Терпстра.

ЕкипиУреди

Бидејќи Енеко Тур е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Четири други професионални континентални екипи биле дополнително поканети и на трката настапиле вкупно 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (4)

РутаУреди

Рутата за трката била објавена во март 2016 година.[3]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  19 сепБолсвард – Болсвард184,5  Дилан Груневеген    Дилан Груневеген  
2  20 сепБредаБреда9,6  Роан Денис    Роан Денис  
3  21 сеп  Бланкенберге –   Ардоје184,5  Петер Саган    Роан Денис  
4  22 сеп  Алтер –   Синт Питерс Леув199  Петер Саган    Петер Саган  
5  23 сепСитард-ГеленСитард-Гелен20,9  БМЦ Рејсинг Тим    Роан Денис  
6  24 сеп  Римст –   Ланакен177,5  Лука Пиберник    Роан Денис  
7  25 сеп  Борнем –   Герардсберген195  Едвалд Боасон Хаген    Ники Терпстра  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо4ч 14' 00
2.   Насер Бухани Кофидис+ 0
3.   Петер Саган Тинкоф+ 0
4.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
5.   Александер Кристоф Катјуша+ 0
6.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
7.   Арно Демар ФДЖ+ 0
8.   Андреја Гвардини Астана+ 0
9.   Марсел Кител Етикс-Квик Степ+ 0
10.   Рој Јанс Ванти-Груп Гобер+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Груневеген   Лото НЛ-Џамбо4ч 13' 50
2.   Насер Бухани Кофидис+ 4
3.   Фредерик Бакерт Ванти-Груп Гобер+ 4
4.   Лауренс де Вресе Астана+ 5
5.   Петер Саган Тинкоф+ 6
6.   Матео Боно Лампре-Мерида+ 7
7.   Берт ван Лерберге  Топспорт Вландерен-Балоас+ 8
8.   Бријан ван Гутхем Ромпорт-Оранје Пелотон+ 8
9.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 10
10.   Александер Кристоф Катјуша+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим10' 48
2.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 5
3.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 14
4.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 15
5.   Матијас Брендле ИАМ+ 15
6.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 16
7.   Тејлор Фини БМЦ Рејсинг Тим+ 16
8.   Петер Саган Тинкоф+ 17
9.   Марсел Кител Етикс-Квик Степ+ 17
10.   Алекс Даусет Мовистар+ 18
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис  БМЦ Рејсинг Тим4ч 24' 48
2.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 5
3.   Петер Саган  Тинкоф+ 13
4.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 14
5.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 15
6.   Матијас Брендле ИАМ+ 15
7.   Тејлор Фини БМЦ Рејсинг Тим+ 16
8.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 16
9.   Марсел Кител Етикс-Квик Степ+ 17
10.   Алекс Даусет Мовистар+ 18
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган  Тинкоф4ч 10' 36
2.   Дани ван Попел Тим Скај+ 0
3.   Насер Бухани Кофидис+ 0
4.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
5.   Марк Мекнели Ванти-Груп Гобер+ 0
6.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
7.   Мартин Елмигер ИАМ+ 0
8.   Марсел Кител Етикс-Квик Степ+ 0
9.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
10.   Александер Кристоф Катјуша+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис  БМЦ Рејсинг Тим8ч 35' 24
2.   Петер Саган  Тинкоф+ 3
3.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 5
4.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 14
5.   Мартин Елмигер ИАМ+ 14
6.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 15
7.   Матијас Брендле ИАМ+ 15
8.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 16
9.   Тејлор Фини БМЦ Рејсинг Тим+ 16
10.   Марсел Кител Етикс-Квик Степ+ 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган  Тинкоф4ч 42' 12
2.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
3.   Александер Кристоф Катјуша+ 0
4.   Арно Демар ФДЖ+ 0
5.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
6.   Џон Дегенколб Тим ДСМ+ 0
7.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
8.   Амори Капиот Топспорт Вландерен-Балоас+ 0
9.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
10.   Лука Мезгец Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган   Тинкоф13ч 17' 29
2.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 7
3.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 12
4.   Андриј Гривко Астана+ 20
5.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 21
6.   Мартин Елмигер ИАМ+ 21
7.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 22
8.   Матијас Брендле ИАМ+ 22
9.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 23
10.   Тејлор Фини БМЦ Рејсинг Тим+ 23
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ЕкипаВремеРазликаБрзина
1.   БМЦ Рејсинг Тим 23' 1123' 1154.091 км/ч
2.   Етикс-Квик Степ 23' 17+ 653.858 км/ч
3.   Лото НЛ-Џамбо 23' 34+ 2353.211 км/ч
4.   Мовистар 23' 36+ 2553.136 км/ч
5.   ИАМ 23' 37+ 2653.098 км/ч
6.   Лото-Судал 23' 40+ 29
7.   Тим ДСМ 23' 44+ 3352.837 км/ч
8.   Тинкоф 23' 45+ 3452.800 км/ч
9.   Тим Скај 23' 49+ 3852.652 км/ч
10.   ФДЖ 23' 51+ 4052.579 км/ч
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис  БМЦ Рејсинг Тим13ч 40' 47
2.   Тејлор Фини БМЦ Рејсинг Тим+ 16
3.   Тони Мартин Етикс-Квик Степ+ 24
4.   Петер Саган  Тинкоф+ 27
5.   Ники Терпстра Етикс-Квик Степ+ 27
6.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 28
7.   Мануел Квинцијато БМЦ Рејсинг Тим+ 29
8.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 33
9.   Боб Јунгелс Етикс-Квик Степ+ 36
10.   Марсел Кител Етикс-Квик Степ+ 37
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Лука Пиберник Лампре-Мерида4ч 28' 45
2.   Марк Мекнели Ванти-Груп Гобер+ 0
3.   Берт ван Лерберге  Топспорт Вландерен-Балоас+ 0
4.   Алекси Гужар АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5.   Чад Хејга Тим ДСМ+ 0
6.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 5
7.   Насер Бухани Кофидис+ 5
8.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 5
9.   Арно Демар ФДЖ+ 5
10.   Јонас Вангенехтен ИАМ+ 5
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис  БМЦ Рејсинг Тим18ч 09' 37
2.   Тејлор Фини БМЦ Рејсинг Тим+ 16
3.   Тони Мартин Етикс-Квик Степ+ 24
4.   Петер Саган  Тинкоф+ 27
5.   Ники Терпстра Етикс-Квик Степ+ 27
6.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 28
7.   Мануел Квинцијато БМЦ Рејсинг Тим+ 29
8.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 33
9.   Боб Јунгелс Етикс-Квик Степ+ 36
10.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата4ч 03' 26
2.   Ники Терпстра Етикс-Квик Степ+ 1
3.   Оливер Насен ИАМ+ 1
4.   Том Димулен Тим ДСМ+ 42
5.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 42
6.   Петер Саган  Тинкоф+ 47
7.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 47
8.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 49
9.   Јон Исагире Мовистар+ 49
10.   Дмитриј Груздев Астана+ 49
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ники Терпстра  Етикс-Квик Степ22ч 43' 26
2.   Оливер Насен ИАМ+ 31
3.   Петер Саган  Тинкоф+ 1' 00
4.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 02
5.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 1' 03
6.   Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 1' 11
7.   Здењек Штибар Етикс-Квик Степ+ 1' 15
8.   Јон Исагире Мовистар+ 1' 19
9.   Том Димулен Тим ДСМ+ 1' 22
10.   Боб Јунгелс Етикс-Квик Степ+ 1' 41
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

Постоеле четири главни пласмани на трката. Првиот бил генералниот пласман, пресметуван преку додавање на времето кое секој возач го извозел на секоја етапа. Се применувале временски бонуси за првите тројца на етапата (10, 6 и 4 секунди на првите тројца возачи) и на трите спринтови „златен километар“ на секоја етапа. На секој од овие спринтови, првите тројца добивале 3, 2 и 1 секунда бонус, соодветно. Возачот со најниско вкупно време бил победник на генералниот пласман. Возачот кој водел во пласманот ја освојувал белата маичка.[4][5]

Постоел и бодовен пласман. На секоја друмска етапа, возачите добивале бодови доколку завршат помеѓу првите десет, а други бодови имало и за средните спринтови. Возачот со најмногу бодови бил предводник на пласманот и ја освојувал црвената маичка. Борбениот пласман бил заснован само на бодовите на средните спринтови; водечкиот возач ја освојувал зелената маичка. Последен пласман е екипниот пласман: на секоја етапа времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа биле додавани. Екипата со најниско вкупно време го освојувала екипниот пласман.[4][5]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Борбен пласман
 
Екипен пласман
1 Дилан Груневеген Дилан Груневеген Дилан Груневеген Берт ван Лерберге Етикс-Квик Степ
2 Роан Денис Роан Денис Петер Саган Лото НЛ-Џамбо
3 Петер Саган
4 Петер Саган Петер Саган
5 БМЦ Рејсинг Тим Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим
6 Лука Пиберник
7 Едвалд Боасон Хаген Ники Терпстра Етикс-Квик Степ
На крај Ники Терпстра Петер Саган Берт ван Лерберге Етикс-Квик Степ
Забелешки
  • На петтата етапа, Дилан Груневеген, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел црвената маичка, бидејќи првопласираниот Петер Саган ја носел белата маичка како предводник на генералниот пласман.

НаводиУреди

  1. Вин, Најџел. „UCI WorldTour calendar 2016“. Cycling Weekly. Посетено на 18 декември 2015.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „2016 Eneco Tour route announced“. cyclingnews.com. Посетено на 31 јули 2016.
  4. 4,0 4,1 „Пласмани“. Енеко Тур. sport.be. Посетено на 27 септември 2015.
  5. 5,0 5,1 „Reglement“. sport.be. Енеко Тур. Посетено на 28 септември 2015.

Надворешни врскиУреди