ИАМ Сајклинг

велосипедска екипа

ИАМ Сајклинг (кратенка според UCI: IAM) — поранешна швајцарска професионална друмска велосипедска екипа, која настапува во Светската турнеја. Екипата е управувана од поранешниот француски друмски првак Серж Бешери.[1][2]

ИАМ Сајклинг
Инфомации за тимот
UCI кодIAM
ЛоциранШвајцарија
Основан2013 (2013)
Распуштен2016
СтатусПрофесионална континентална екипа (2013–2014)
UCI World Tour екипа (2015– )
ВелосипедиСкот
Клучни кадри
Извршен директорСерж Бешери
Дрес на ИАМ Сајклинг
Дрес на ИАМ Сајклинг

Дрес

Спонзор на екипата е IAM Independent Asset Management SA, швајцарска инвестициска компанија.[3]

Состав на екипата

уреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

Обновено на 1 јануари 2016.
Велосипедист Датум на раѓање
  Марсер Арегер (ШВА) (1990-08-26)26 август 1990 (воз. 25)
  Матијас Брендле (АВТ) (1989-12-07)7 декември 1989 (воз. 26)
  Јонас Вангенехтен (БЕЛ) (1986-09-16)16 септември 1986 (воз. 29)
  Марсел Вис (ШВА) (1986-06-25)25 јуни 1986 (воз. 29)
  Лоренс Ворбас (САД) (1990-06-28)28 јуни 1990 (воз. 25)
  Дрис Девенинс (БЕЛ) (1983-07-22)22 јули 1983 (воз. 32)
  Штефан Денифл (АВТ) (1987-09-20)20 септември 1987 (воз. 28)
  Мартин Елмигер (ШВА) (1978-09-23)23 септември 1978 (воз. 37)
  Сондре Холст Енгер (НОР) (1993-12-17)17 декември 1993 (воз. 22)
  Стеф Клемент (ХОЛ) (1982-09-24)24 септември 1982 (воз. 33)
  Роџер Клуге (ГЕР) (1986-02-05)5 февруари 1986 (воз. 29)
  Жером Копел (ФРА) (1986-08-06)6 август 1986 (воз. 29)
Велосипедист Датум на раѓање
  Пирмин Ланг (ШВА) (1984-11-25)25 ноември 1984 (воз. 31)
  Вегард Стаке Ленген (НОР) (1989-02-07)7 февруари 1989 (воз. 26)
  Оливер Насен (ХОЛ) (1990-09-16)16 септември 1990 (воз. 25)
  Харлинсон Пантано (КОЛ) (1988-11-19)19 ноември 1988 (воз. 27)
  Симон Пело (ШВА) (1992-11-06)6 ноември 1992 (воз. 23)
  Матео Пелуки (ИТА) (1989-01-21)21 јануари 1989 (воз. 26)
  Висенте Рејнес (ШПА) (1981-07-30)30 јули 1981 (воз. 34)
  Алексејс Сарамотинс (ЛАТ) (1982-04-08)8 април 1982 (воз. 33)
  Дејвид Танер (АВС) (1984-09-30)30 септември 1984 (воз. 31)
  Џонатан Фимо (ШВА) (1988-03-07)7 март 1988 (воз. 27)
  Матијас Франк (ШВА) (1986-12-09)9 декември 1986 (воз. 29)
  Ли Хауард (АВС) (1989-11-18)18 ноември 1989 (воз. 26)
  Хајнрих Хауслер (АВС) (1984-02-25)25 февруари 1984 (воз. 31)
  Рето Холенштајн (ШВА) (1985-08-22)22 август 1985 (воз. 30)
  Оливер Цауг (ШВА) (1981-05-09)9 мај 1981 (воз. 34)
  Клемент Шеврие (ФРА) (1992-06-29)29 јуни 1992 (воз. 23)

Наводи

уреди
  1. „ИАМ Сајклинг го објави составот за 2013“. Cyclingnews.com. Посетено на 4 февруари 2013.
  2. „Ловквист и Хауслер ќе ја предводат новата швајцарска екипа“. Velonews.competitor.com. 20 септември 2012. Архивирано од изворникот на 2014-12-07. Посетено на 4 февруари 2013.
  3. http://www.iam.ch/en/

Надворешни врски

уреди