Тирено-Адријатико 2016

издание во 2016 година на велосипедската трка Тирено-Адријатико
Тирено-Адријатико 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание51. Тирено-Адријатико
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 2.UWT
Етапи7
Датуми9 – 15 март
Растојание847,8 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеЛидо ди Камаиоре
ОдредиштеСан Бенедето дел Тронто
Екипи23
Возачи на почеток184
Возачи на крај175
Просечна брзина40,944 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSVK Петер Саган (Тинкоф) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранLUX Боб Јунгелс (Етикс-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Тинкоф) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Чезаре Бенедети (Бора-Аргон 18) Wikidata-logo S.svg
МладинскиLUX Боб Јунгелс (Етикс-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBEL Етикс-Квик Степ Wikidata-logo S.svg
◀20152017▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тирено-Адријатико 2016 — 51. издание на велосипедската етапна трка Тирено-Адријатико, која се одржала од 9 до 15 март 2016 година. Претставувала трета трка во сезоната на Светската турнеја.[1]

Поради откажување на петтата етапа, трката имала шест етапи, со вкупно растојание од 850,8 км.[2][заб 1]

РутаУреди

Рутата за Тирено-Адријатико 2016 била објавена во декември 2015 година во Камаиоре, каде и започнала самата трка.[3][4] Првата етапа претставувала екипен хронометар долг 22,7 километри на брегот. Втората — прва друмска етапа — завршувала на кратко искачување, што ја правело подобна за специјалистите на класиците. Третата и четвртата етапа имале рамни завршници, подобни за спринтерите. Петтата етапа била кралска етапа на трката: вклучувала пет категоризирани искачувања, завршувајќи со 13-километарско искачување на Монте Сан Вичино. Шестата етапа повторно била за спринтерите. Трката завршила во Сан Бенедето дел Тронто петнаесетта година по ред со поединечен хронометар во должина од 10,1 километар за одлучување на завршниот пласман.[4]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  9 марЛидо ди Камаиоре – Лидо ди Камаиоре22,7  БМЦ Рејсинг Тим    Даниел Ос  
2  10 марКамаиоре – Помаранче207  Здењек Штибар    Здењек Штибар  
3  11 марКастелнуово ди Вал ди Чечина – Монталто ди Кастро176  Фернандо Гавирија    Здењек Штибар  
4  12 марМонталто ди Кастро – Фолињо222  Стив Камингс    Здењек Штибар  
5  13 марФолињо – Монте Сан Вичино178откажување на етапата    Здењек Штибар  
6  14 марКастелраимондо – Чепагати210  Грег ван Авермат    Грег ван Авермат  
7  15 марСан Бенедето дел ТронтоСан Бенедето дел Тронто10,1  Фабијан Канчелара    Грег ван Авермат  

ЕкипиУреди

Бидејќи Тирено-Адријатико е настан од Светската турнеја на UCI, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа на трката.[5] На пет професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани.[6]

Сите екипи започнале со максималните осум дозволени возачи, со што главната група била сочинета од 184 возачи.[7][8]

Екипи во Светската турнеја на UCI

Професионални континентални екипи

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

9 март 2016 – Лидо ди Камаиоре, 22,7 км (екипен хронометар)
Резултат од етапа 1
Екипа Време
1 БМЦ Рејсинг Тим 23' 55"
2 Етикс-Квик Степ + 2"
3 ФДЖ + 9"
4 Тинкоф + 11"
5 ИАМ Сајклинг + 12"
6 Астана + 15"
7 Трек-Сегафредо + 17"
8 Тим Скај + 21"
9 Орика-БајкЕксчејнџ + 25"
10 Мовистар Тим + 29"
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1   Даниел Ос (ИТА)   БМЦ Рејсинг Тим 22' 55"
2   Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
3   Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
4   Тејлор Фини (САД) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
5   Мануел Квинцијато (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
6   Дамијано Карузо (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
7   Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ + 2"
8   Ив Ламперт (БЕЛ)   Етикс-Квик Степ + 2"
9   Боб Јунгелс (ЛУК) Етикс-Квик Степ + 2"
10   Здењек Штибар (ЧЕШ) Етикс-Квик Степ + 2"

Етапа 2Уреди

10 март 2016 — Камаиоре до Помаранче, 207 км
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1   Здењек Штибар (ЧЕШ) Етикс-Квик Степ 5ч 10' 03"
2   Петер Саган (СВК) Тинкоф + 1"
3   Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Дименжн Дата + 1"
4   Сајмон Кларк (АВС) Канондејл-Драпак + 1"
5   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1"
6   Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 1"
7   Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 1"
8   Тиш Бенот (БЕЛ) Лото-Судал + 1"
9   Михал Квјатковски (ПОЛ) Тим Скај + 1"
10   Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ + 1"
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1   Здењек Штибар (ЧЕШ)      Етикс-Квик Степ 5ч 33' 50"
2   Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
3   Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
4   Дамијано Карузо (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
5   Даниел Ос (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
6   Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ + 11"
7   Боб Јунгелс (ЛУК)   Етикс-Квик Степ + 11"
8   Петер Саган (СВК) Тинкоф + 14"
9   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 18"
10   Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 18"

Етапа 3Уреди

11 март 2016 — Кастелнуово Вал ди Чечина до Монталто ди Кастро, 176 км
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1   Фернандо Гавирија (КОЛ) Етикс-Квик Степ 4ч 17' 28"
2   Кејлеб Јуан (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ и.в.
3   Елија Вивијани (ИТА) Тим Скај и.в.
4   Петер Саган (СВК) Тинкоф и.в.
5   Ли Хауард (АВС) ИАМ Сајклинг и.в.
6   Џакомо Ницоло (ИТА) Трек-Сегафредо и.в.
7   Зико Вејтенс (БЕЛ) Џајант-Алпецин и.в.
8   Саша Модоло (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
9   Морено Хофланд (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо и.в.
10   Никијас Арнт (ГЕР) Џајант-Алпецин и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1   Здењек Штибар (ЧЕШ)   Етикс-Квик Степ 9ч 51' 18"
2   Дамијано Карузо (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
3   Даниел Ос (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
4   Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
5   Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
6   Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ + 11"
7   Боб Јунгелс (ЛУК)   Етикс-Квик Степ + 11"
8   Петер Саган (СВК)   Тинкоф + 14"
9   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 18"
10   Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 18"

Етапа 4Уреди

12 март 2016 — Монталто ди Кастро до Фолињо, 222 км
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1   Стив Камингс (ВБР) Тим Дименжн Дата 6ч 04' 49"
2   Салваторе Пучо (ИТА) Тим Скај + 13"
3   Натнаел Беране (ЕРИ) Тим Дименжн Дата + 13"
4   Даниел Морено (ШПА) Мовистар Тим + 13"
5   Јан Бакелантс (БЕЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 13"
6   Матео Монтагути (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 16"
7   Петер Саган (СВК)   Тинкоф + 25"
8   Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 25"
9   Тиш Бенот (БЕЛ) Лото-Судал + 25"
10   Здењек Штибар (ЧЕШ)   Етикс-Квик Степ + 25"
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1   Здењек Штибар (ЧЕШ)   Етикс-Квик Степ 9ч 51' 18"
2   Дамијано Карузо (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
3   Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
4   Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
5   Боб Јунгелс (ЛУК)   Етикс-Квик Степ + 11"
6   Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ + 11"
7   Петер Саган (СВК)   Тинкоф + 14"
8   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 18"
9   Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 18"
10   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф + 20"

Етапа 5Уреди

13 март 2016 — Фолињо до Монте Сан Вичино, 178 км

Етапата била откажана поради снег.

Етапа 6Уреди

14 март 2016 — Кастелраимондо до Чепагати, 210 км
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1   Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим 4ч 34' 14"
2   Петер Саган (СВК)   Тинкоф и.в.
3   Михал Квјатковски (ПОЛ) Тим Скај + 2"
4   Здењек Штибар (ЧЕШ)   Етикс-Квик Степ + 4"
5   Кејлеб Јуан (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ + 7"
6   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 7"
7   Саша Модоло (ИТА) Лампре-Мерида + 7"
8   Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Судал + 7"
9   Сони Колбрели (ИТА) Бардијани-ЦСФ + 7"
10   Морено Хофланд (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 7"
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1   Грег ван Авермат (БЕЛ)   БМЦ Рејсинг Тим 20ч 30' 43"
2   Здењек Штибар (ЧЕШ) Етикс-Квик Степ + 7"
3   Петер Саган (СВК)   Тинкоф + 8"
4   Боб Јунгелс (ЛУК)   Етикс-Квик Степ + 21"
5   Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ + 21"
6   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 28"
7   Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 28"
8   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф + 30"
9   Михал Квјатковски (ПОЛ) Тим Скај + 31"
10   Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 34"

Етапа 7Уреди

15 март 2016 — Сан Бенедето дел Тронто (поединечен хронометар), 10,1 км
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1   Фабијан Канчелара (ШВА) Трек-Сегафредо 11' 08"
2   Жоан Ле Бон (ФРА) ФДЖ + 13"
3   Тони Мартин (ГЕР) Етикс-Квик Степ + 15"
4   Алекс Даусет (ВБР) Мовистар Тим + 15"
5   Маќеј Боднар (ПОЛ) Тинкоф + 17"
6   Александар Жење (ФРА) ФДЖ + 18"
7   Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Дименжн Дата + 19"
8   Васил Кириенка (БЛР) Тим Скај + 20"
9   Дамијано Карузо (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 22"
10   Петер Саган (СВК)   Тинкоф + 24"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1   Грег ван Авермат (БЕЛ)   БМЦ Рејсинг Тим 20ч 42' 22"
2   Петер Саган (СВК)   Тинкоф + 1"
3   Боб Јунгелс (ЛУК)   Етикс-Квик Степ + 23"
4   Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 24"
5   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 24"
6   Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 29"
7   Здењек Штибар (ЧЕШ) Етикс-Квик Степ + 33"
8   Михал Квјатковски (ПОЛ) Тим Скај + 39"
9   Бауке Молема (ХОЛ) Трек-Сегафредо + 45"
10   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф + 48"

ПоредокУреди

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1 БМЦ Рејсинг Тим Даниел Ос недоделена недоделена Ив Ламперт БМЦ Рејсинг Тим
2 Здењек Штибар Здењек Штибар Здењек Штибар Здењек Штибар Боб Јунгелс
3 Фернандо Гавирија Петер Саган
4 Стив Камингс Чезаре Бенедети
5 откажана
6 Грег ван Авермат Грег ван Авермат Етикс-Квик Степ
7 Фабијан Канчелара
На крај Грег ван Авермат Петер Саган Чезаре Бенедети Боб Јунгелс Етикс-Квик Степ

БелешкиУреди

  1. Првично биле предвидени 1.019,8 км, растојанието било намалено на 850,8 км по откажувањето на петтата етапа.

НаводиУреди

  1. Вин, Најџел. „Календар за Светската турнеја на UCI 2016“. Cycling Weekly. Посетено на 18 декември 2015.
  2. Фаранд, Стивен. „Петтата етапа на Тирено-Адријатико откажана поради снег“. cyclingnews.com. Посетено на 12 март 2016.
  3. „Рута 2016“. gazzetta.it. La Gazzetta dello Sport. Посетено на 21 декември 2015.
  4. 4,0 4,1 Фаранд, Стивен (21 декември 2015). „Откриена рутата за Тирено-Адријатико 2016“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 10 јануари 2016.
  5. „Велосипедски одредби UCI: Дел 2: Друмски трки“ (PDF). Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 февруари 2016.
  6. „Објавени специјалните покани на Џиро д'Италија, Тирено-Адријатико и Милано-Санремо за 2016“. gazzetta.it. RCS MediaGroup. Посетено на 20 февруари 2016.
  7. „51. Тирено-Адријатико - Одредби“ (PDF). tirrenoadriatico.it. RCS Mediagroup S.P.A. Архивирано (PDF) од изворникот 2016-03-10. Посетено на 10 март 2016.
  8. „Почетна листа“ (PDF). tirrenoadriatico.it. RCS Mediagroup S.P.A. Архивирано (PDF) од изворникот 2016-03-10. Посетено на 10 март 2016.

Надворешни врскиУреди