Егор Силин

руски велосипедист

Егор Викторович Силин (руски: Егор Викторович Силин; р. 25 јуни 1988) — руски професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата Катјуша-Алпесин.[1]

Егор Силин
Лични податоци
Цело имеЕгор Викторович Силин
Роден25 јуни 1988.(1988-06-25)(35 г.)
Ишим, Руска ССР, СССР СССР
Висина1,77 м
Маса61 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2010–2011
2012–2013
2014–2016
Катјуша
Астана
Катјуша
Последна промена
10 јануари 2017

Силин го напуштил Астана на крајот на сезоната 2013 и повторно му се приклучил на Катјуша за сезоната 2014.[2]

Достигнувања уреди

2007
2. Гара Сиклистика Милионарија
2008
1. ГП Чита ди Фелино
2. Гара Сиклистика Милионарија
6. Пиколо Џиро ди Ломбардија
7. Ломбардија Тур
2009
1. Копа деле Паче
2. ГП Палио дел Речото
3. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
1. Етапа 4
3. Трофео Алсиде Десгаспери
7. Џиро дел Белведере
8. Краен пласман Џиробио
1. Етапа 7
2011
1. Етапа 4 Хералд Сан Тур
6. Тре Вали Варезине
2014
8. Краен пласман Средоземна трка
10. Краен пласман Тур Даун Андер
2015
6. Краен пласман Трка околу Австрија

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро 38
  Тур 73 СО
  Вуелта 122 15

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Катјуша претстави три нови возачи“. Катјуша. Katusha Management SA. 23 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2013-11-04. Посетено на 3 ноември 2013.
  2. „Егор Силин, Франческо Гаваци и Јакопо Гварниери ќе ѝ се приклучи на екипата за сезоните 2012 и 2013“. astana.lu. Астана. 22 август 2011. Посетено на 1 јануари 2012.[мртва врска]

Надворешни врски уреди