Гент-Вевелгем 2017

издание 2017 на велосипедската трка Гент-Вевелгем
Гент-Вевелгем 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание79. Гент-Вевелгем
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум26 март 2017
Растојание249,2 км
ДржавиBEL Белгија
FRA Франција
ПоаѓалиштеДејнзе
ОдредиштеВевелгем
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај115
Просечна брзина44,06 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Јенс Кекелејре (Орика-Скот) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
Gent-Wevelgem 2018 men.png
◀20162018▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Гент-Вевелгем 2017 (службено: Гент-Вевелгем — Во полињата на Фландрија[1]) — 79. издание на велосипедската еднодневна трка Гент-Вевелгем, која се одржала на 26 март како дванаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[2][3]

По победата на Е3 Харелбеке, два дена претходно, Грег ван Авермат ја продолжил својата добра форма со победа за БМЦ Рејсинг Тим во меѓусебниот спринт со сонародникот Јенс Кекелејре, кој вози за екипата Орика-Скот.[4] Двоецот се одвоил од помала група на возачи на пат кон Вевелгем. Подиумот бил заокружен од светскиот првак Петер Саган (Бора-Хансгрое),[5] откако главната група ја достигнала помалата група кон крајот на трката.

РутаУреди

Трката започнала во Дејнзе во Источна Фландрија,[6] 20 километри од Гент. Рутата веднаш ги носела во Западна Фландрија и по околу 90 километри рамен терен биле близу брегот кај Верне. Потоа, повторно вртеле кон внатрешноста, продолжувајќи кон француската граница и на половина пат поминале низ Франција, со првото од десетте искачувања на трката. Потоа следел Кокерелберг, Верт Мон и двете искачувања на Мон Ноар, преку Кот ди Равел Пит и Кот де ла Бланшисер. Потоа, возачите се вратиле во Белгија и се искачиле на Банеберг, Кемелберг и Монтеберг.

Следел порамен дел со круг околу Мезен, Плугстерт и Ниускерке. Во рамки на овој круг била новината за трката во 2017 година. На 24 ноември 2016 година било објавено дека Гент-Вевелгем 2017 ќе даде почест на жртвите во Првата светска војна од Фландрија и во чест на Божиќното примирје, вклучувајќи три неасфалтирани делови кај Споменикот на исчезнатите во Плугстерт.[7] Последните две искачувања биле повторување на комбинацијата Банеберг-Кемелберг; на врвот на последното искачување останувале уште 34 километри до целта во Вевелгем.

Категоризирани искачувања и калдрмиУреди

Искачувања и сектори со калдрма на Гент-Вевелгем 2017
Бр. Име Растојание од Должина
(метри)
Наклон (%)
Почеток
(км)
Цел
(км)
(прос.) (макс.)
1 Мон де Катс 135,6 113,6 500 9% 14%
2 Кокерелберг 139,1 110,1 1200 6,2% 12%
3 Верт Мон 141,4 107,8 2300 3,6% 8%
4 Мон Ноар
Кот ди Равел Пит
143,7 105,5 2370 4,4% 13,9%
5 Мон Ноар
Кот де ла Бланшисер
148,9 100,3 2370 4,1% 13,9%
6 Банеберг 166,5 82,7 270 9% 13%
7 Кемелберг
Белведер
174,5 74,7 3000 4% 22%
8 Монтеберг 178,5 70,7 1000 7,3% 10%
Плугстретс 189,7 59,5 4700
9 Банеберг 210,3 38,9 270 9% 13%
10 Кемелберг
Ossuaire
214,9 34,3 502 11,6% 22%

ЕкипиУреди

Бидејќи Гент-Вевелгем е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[8] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, заокружувајќи ја главната група од 25 екипи.[9] Бројот 192 не бил искористен во знак на почит за Антоан Демоатје, кој го носел бројот за Ванти-Груп Гобер пред неговата смрт на Гент-Вевелгем 2016.[10]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[11]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим5ч 39' 05
2.   Јенс Кекелејре Орика-Скот+ 0
3.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 6
4.   Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 6
5.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 6
6.   Том Бонен Квик-Степ Флорс+ 6
7.   Јенс Дебишер Лото-Судал+ 6
8.   Мајкл Метјус Санвеб+ 6
9.   Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс+ 6
10.   Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 6
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „Во полињата на Фландрија“. gent-wevegem.be. Flanders Classics. Посетено на 7 декември 2015.[мртва врска]
 2. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 4. „Van Avermaet wins Gent-Wevelgem“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Agence France-Presse. 26 март 2017. Посетено на 26 март 2017.
 5. „Greg Van Avermaet wins Gent-Wevelgem“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 26 март 2017. Посетено на 26 март 2017.
 6. Флечер, Патрик (25 март 2017). „Gent-Wevelgem 2017 race preview“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 25 март 2017.
 7. „Gent-Wevelgem pays tribute to First World War with 2017 route“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 24 ноември 2016. Посетено на 25 март 2017.
 8. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 9. „Deelnemerslijst - Liste des Partants“ (PDF). Гент-Вевелгем. Фландриски класици. 25 март 2017. Архивирано од изворникот (Portable Document Format) на 2017-03-26. Посетено на 25 март 2017.
 10. „Gent-Wevelgem skips race number 192 in honour of Demoitie“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 9 март 2017. Посетено на 25 март 2017.
 11. „Гент-Вевелгем 2017“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди