Класик Бретања 2016

издание во 2016 година на велосипедската трка Класик Бретања
Класик Бретања 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание80. Класик Бретања
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум28 август 2016
Растојание247 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеПлуе
ОдредиштеПлуе
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај128
Просечна брзина41,308 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Оливер Насен (ИАМ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Алберто Бетиол (ЕФ Едукејшн-Нипо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNOR Александер Кристоф (Катјуша) Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Класик Бретања 2016 (претходно позната како ГП Западна Франција) — 80. издание на француската велосипедска класична трка Класик Бретања. Се одржала на 28 август 2016 година.[1]

Трката била освоена од Оливер Насен во спринт.

ЕкипиУреди

Бидејќи Класик Бретања е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Тинкоф
 2.   Канондејл
 3.   Лото-Судал
 4.   Мовистар
 5.   Скај
 6.   БМЦ Рејсинг
 7.   Катјуша
 8.   Етикс-Квик Степ
 9.   Орика-ГринЕЏ
 10.   Трек-Сегафредо
 11.   ФДЖ
 12.   Астана
 13.   Лото НЛ-Џамбо
 14.   Аг2р-Ла Мондијал
 15.   Лампре-Мерида
 16.   Џајант-Алпесин
 17.   ИАМ
 18.   Дименжн Дата
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Бардијани ЦСФ
 2.   ЦЦЦ Спранди Полковице
 3.   Delko-Marseille Provence-KTM
 4.   Директ Енержи
 5.   2016 Fortuneo-Vital Co
 6.   Ванти-Груп Гобер
 7.   Кофидис

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[3]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Оливер Насен ИАМ5ч 58' 46
2.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-Нипо+ 2
3.   Александер Кристоф Катјуша+ 5
4.   Мајкл Метјус Орика-БајкЕксчејнџ+ 5
5.   Џон Дегенколб Санвеб+ 5
6.   Маќеј Патерски ЦЦЦ Спранди Полковице+ 5
7.   Даниел Хуелгор ФДЖ+ 5
8.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 5
9.   Матео Трентин Етикс-Квик Степ+ 5
10.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 5
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. Вин, Најџел. „Календар на Светската турнеја на UCI 2016“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 5 декември 2015.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Класик Бретања 2016“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди