Твитер[6] (англиски: Twitter) — мрежно место во сопственост и управуванa од страна на Twitter Inc, која нуди услуга за друштвено вмрежување и микроблогирање, овозможувајќи им на своите корисници да праќаат пораки - наречени „твитови“ (англ. tweets). Твитовите се текстуални пораки со најмногу 140 знаци прикажани на страницата на профилот на корисникот. Твитовите основно се јавно видливи, но сепак испраќачите можат да го ограничат праќањето на пораките на нивните претплатници. Корисниците можат да се претплатат на други корисници.

Твитер
Twitter, Inc.
ВидЈавна
NYSETWTR
ДејностИнтернет
Основано21 март 2006; пред 17 години (2006-03-21)
ОсновачЏек Дорсеј, Ноа Глес,
Еван Вилијамс, Биз Стоун
Седиште,
Опслужувани подрачја
Ширум светот
Клучни личности
Џек Дорсеј (Претстедател)
Дик Костоло (Извршен директор)
Доход US$3.46 билиони (2019)
Оперативен доход
US$453 милиони (2018)
Нето-доход
US$1.47 билиони (2019)
Вработени
2,000+ (2013)
ПодружнициВајн

Од своето создавање во март 2006 година и нејзиното лансирање во јули 2006 година од страна на Џек Дорси, Twitter има стекнато популарност низ целиот свет и во моментов има повеќе од 175 милиони корисници. Се проценува дека овој месец има 190 милиони корисници, 65 милиони направени твитови дневно и над 800.000 пребарувања на ден. Понекогаш Twitter се нарекува и „СМС на интернетот“.

НаводиУреди

  1. „About Twitter, Inc“.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Хамбл, Чарлс (July 4, 2011). „Twitter Shifting More Code to JVM, Citing Performance and Encapsulation As Primary Drivers“. InfoQ. Посетено на January 15, 2013.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име „Кодирање на Твитер.
  4. „Twitter.com Traffic, Demographics and Competitors“. www.alexa.com. Архивирано од изворникот на 2019-11-04. Посетено на April 10, 2020.
  5. „Celebrating #Twitter7“. Twitter. 2013-03-21. Посетено на 2013-03-21.
  6. „Твитер“Дигитален речник на македонскиот јазик