Амстел Голд Рејс 2021

55. издание на велосипедската трка
Амстел Голд Рејс 2021 Cycling (road) pictogram.svg
2021 AGR finish Wout van Aert3.jpg
Детали за трката
Издание55. Амстел Голд Рејс
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2021 1.UWT
Датум18 април 2021
Растојание218,36 км
ДржаваNED Холандија
ПоаѓалиштеВалкенбург
ОдредиштеБерг ен Терблејт
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај125
Просечна брзина43,17 км/ч
Elevation3105 m
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGBR Том Пидкок (Инеос Гренадиерс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранGER Максимилијан Шахман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
Amstel Gold Race circuit men.png
20202022▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Амстел Голд Рејс 2021 — 55. издание на велосипедската еднодневна трка Амстел Голд Рејс, која се одржала на 18 април како четиринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Иако Ваут ван Ерт бил прогласен за победник пред Том Пидкок во спринтерскиот фотофиниш, каде Максимилијан Шахман го заокружил подиумот, се шпекулирало дека камерата на целта била насочена околу 26,86 центиметри пред вистинската линија на целта, што направило вистинскиот победник да биде нејасен.[2][3]

ЕкипиУреди

Бидејќи Амстел Голд Рејс е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Шест професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[6]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма5ч 03' 29
2.   Том Пидкок Инеос Гренадиерс+ 0
3.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 0
4.   Мајкл Метјус Тим БајкЕксчејнџ+ 3
5.   Алехандро Валверде Мовистар+ 3
6.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 3
7.   Кристијан Збараљи Алпесин-Феникс+ 3
8.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 3
9.   Матеј Мохорич Бахреин Викториус+ 3
10.   Тош ван дер Санде Лото-Судал+ 3
11.   Алекс Аранбуру Астана-Премиер Тек+ 3
12.   Матео Трентин ОАЕ Емирати+ 3
13.   Михаел Валгрен ЕФ Едукејшн-Нипо+ 3
14.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3
15.   Тиш Бенот Тим ДСМ+ 3
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

  1. „Amstel Gold Race 2021: Everything you need to know“. Cycling Weekly (англиски). 16 April 2021. Архивирано од изворникот на 17 April 2021. Посетено на 18 April 2021.
  2. Benson, Daniel. „Wout van Aert wins Amstel Gold Race in photo finish“. cyclingnews.com (англиски). Посетено на 18 April 2021.
  3. „Who won the Amstel Gold Race? Human error in photo-finishes“ (англиски). Посетено на 29 April 2021.
  4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  5. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 3 April 2021.
  6. „Амстел Голд Рејс 2021“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди