Белфаст

главен град на Северна Ирска, Обединето Кралство


Белфаст (англиски: Belfast, ирски: Béal Feirste, во превод Устието на реката Фарсет)[11] е главен и најголем град на Северна Ирска, и вториот по големина на островот Ирска.[12] На реката Лаган населението изнесувало од 333,871 во 2015 година.[1] Белфаст бил награден со градските права во 1888 година.

Белфаст
ирски: Béal Feirste
Wikibelfast1.jpg
Висококатници и згради низ градот Белфаст
Belfast City Coat of Arms.svg
Грб со мото "Pro Tanto Quid Retribuamus" (Latin: "What shall we give in return for so much")
Површина  444 ми (1,150 km2)
Население Градот Белфаст:
532,928 (2014)[1] 
Urban Area:
847,153 (2017)[2]
Metropolitan area:
1,390,127 (2017)[3]
Мреж. реф. J338740
Округ Градот Белфаст
Грофовија County Antrim
County Down
Земја Северна Ирска
Суверена држава Обединето Кралство
Пошт. град BELFAST
Поштенска област BT1–BT17, BT29 (part), BT36 (part), BT58
Повикувачки број 028
Полиција  
Пожарна  
Итна помош  
ЕУ парламент
Брит. парламент Белфаст север (ДУП)
Белфаст југ (ДУП)
Белфаст Исток (DUP)
Белфаст Запад (SF)
СИ собрание Белфаст север
Белфаст Југ
Белфаст исток
Белфаст запад
Мрежно место www.belfastcity.gov.uk
Список на места: ОК • Северна Ирска •
= Flag of Belfast.

Белфаст бил центар на ирската постелнина, индустријата за обработка на тутун, јаже и бродоградба: на почетокот на 20 век Харланд и Волф, кој го изградиле Титаник, бил најголемото и најпродуктивно бродоградилиште во светот. Белфаст одиграл клучна улога во Индустриската револуција и бил глобален индустриски центар до втората половина на 20-от век. Тoј имал развиено голема воздушна и ракетна индустрија од средината на 30-тите години на минатиот век. Индустријализацијата и внатрешната миграција го довеле Белфаст до најголемиот град во Ирска на почетокот на 20-от век.

Денес, Белфаст останaл центар за индустрија, како и уметностa, високоto образование, бизнис и правото, и е економски мотор на Северна Ирска. Градот многу страдал за време на Северноирскиот конфликт, но подоцна претрпел постојан период на смиреност, ослободен од интензивното политичко насилство од претходните години и значителен економски и комерцијален развој. Дополнително, центарот на градот Белфаст претрпел значително проширување и регенерација во последниве години, особено околу Викторија плоштад.

Белфаст го опслужуваат два аеродроми: Џорџ Бест Белфаст Сити Аеродром во градот, и Белфаст Меѓународниот Аеродром ({convert | 15 | km | km | 0}} западно од градот. Белфаст е големо пристаниште, со комерцијални и индустриски доки кои доминираат во крајбрежјето Белфаст Лау, вклучувајќи го бродоградилиштето Харланд и Волф, и е наведено во глобализацијата и светската истражувачка мрежа (GaWC ) како глобален град.[13]

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Belfast City Council“. конс. 22 February 2016. 
 2. The UK's major urban areas Office for National Statistics (Urban area of Belfast and connected settlements, Table 3.1, page 47)
 3. Statistical Classification and Delineation of Settlements (PDF), NISRA, February 2005, Архивирано од изворникот (PDF) на 1 April 2014, конс. 13 May 2012 
 4. Wakefield, Edward. An account of Ireland, statistical and political: in two volumes. 2. London: Longman, Hurst, Rees, Orme and Brown. стр. 693–694. https://books.google.com/books?id=YeI_AAAAcAAJ&pg=PA693. 
 5. „Census for post 1821 figures“. Cso.ie. Архивирано од изворникот на 20 September 2010. конс. 12 August 2010.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
 6. „Home“. Histpop.Org. 2 April 2007. Архивирано од изворникот на 7 May 2016. конс. 13 November 2010.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
 7. NISRA. „Northern Ireland Statistics and Research Agency – Census Home Page“. Nisranew.nisra.gov.uk. Архивирано од изворникот на 4 April 2010. конс. 12 August 2010. 
 8. Lee, JJ (1981). „On the accuracy of the Pre-famine Irish censuses“. Goldstrom, J. M.; Clarkson, L. A.. Irish Populatioe, Economy, and Society: Essays in Honour of the Late K. H. Connell. Oxford, England: Clarendon Press. 
 9. Mokyr, Joel; O Grada, Cormac (ноември 1984 г). New Developments in Irish Population History, 1700–1850. „The Economic History Review“ том  37 (4): 473–488. doi:10.1111/j.1468-0289.1984.tb00344.x. http://www3.interscience.wiley.com/journal/120035880/abstract. 
 10. „Belfast City Council. Belfast: A Profile of the City. Demographics“. Belfastcity.gov.uk. Архивирано од изворникот на 25 September 2010. конс. 12 August 2010. 
 11. Royal Mint – Belfast
 12. CityMetric
 13. „The World According to GaWC 2012“. Globalization and World Cities (GaWC) Study Group and Network. Loughborough University. конс. 15 February 2014.