Тур де Романди 2018

72. издание на велосипедската трка Тур де Романди
Тур де Романди 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание72. Тур де Романди
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 2.UWT
Етапи6
Датуми24 – 29 април 2018
Растојание685,42 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеФрибур
ОдредиштеЖенева
Екипи19
Возачи на почеток133
Возачи на крај103
Просечна брзина39,966 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Лото НЛ-Џамбо) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранCOL Еган Бернал (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранAUS Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
БодовенBEL Томас де Гент (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Томас де Гент (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Еган Бернал (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUAE ОАЕ Емирати Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур де Романди 2018 (именувана и како Трка околу Романди) — 72. издание на велосипедската етапна Тур де Романди, која се одржала помеѓу 24 и 29 април како деветнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена од Примож Роглич од екипата Лото НЛ-Џамбо.

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог  24 апрФрибур – Фрибур4,02  Мајкл Метјус    Мајкл Метјус  
1  25 апрФрибур – Делемон166,6  Омар Фраиле    Примож Роглич  
2  26 апрДелемон – Ивердон ле Бен173,9  Томас де Гент    Примож Роглич  
3  27 апрОјон – Вијар сир Ојон9,9  Еган Бернал    Примож Роглич  
4  28 апрСионСион149,2  Јакоб Фуглсанг    Примож Роглич  
5  29 апрМон сир Рол – Женева181,8  Паскал Акерман    Примож Роглич  

ЕкипиУреди

Бидејќи Тур де Романди е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Единствена професионална континентална екипа на трката била Ванти-Груп Гобер.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-Хансгрое
 6.   Дименжн Дата
 7.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8.   Групама-ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мичелтон-Скот
 13.   Мовистар
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионална континентална екипа
 1.   Ванти-Груп Гобер

ЕтапиУреди

ПрологУреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Метјус Санвеб5' 33
2.   Том Боли БМЦ Рејсинг Тим+ 1
3.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 1
4.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1
5.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 5
6.   Герајнт Томас Тим Скај+ 5
7.   Вил Кларк ЕФ Едукејшн-Нипо+ 6
8.   Диего Роза Тим Скај+ 6
9.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 6
10.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 9
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Метјус   Санвеб5' 33
2.   Том Боли БМЦ Рејсинг Тим+ 1
3.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 1
4.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1
5.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 5
6.   Герајнт Томас Тим Скај+ 5
7.   Вил Кларк ЕФ Едукејшн-Нипо+ 6
8.   Диего Роза Тим Скај+ 6
9.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 6
10.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 9
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Омар Фраиле Астана4ч 03' 42
2.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
3.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
4.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 0
5.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 0
6.   Еган Бернал Тим Скај+ 0
7.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 0
8.   Ксандро Мерис Ванти-Груп Гобер+ 0
9.   Мерхави Кудус Дименжн Дата+ 0
10.   Ерос Капеки Квик-Степ Флорс+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Лото НЛ-Џамбо4ч 09' 16
2.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Герајнт Томас Тим Скај+ 4
4.   Диего Роза Тим Скај+ 5
5.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 5
6.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 8
7.   Еган Бернал  Тим Скај+ 10
8.   Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 10
9.   Пјер Ролан ЕФ Едукејшн-Нипо+ 10
10.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 13
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Томас де Гент  Лото-Судал4ч 03' 05
2.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 2' 04
3.   Самуел Димулен АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 04
4.   Мајкл Метјус Санвеб+ 2' 04
5.   Михаел Меркев Квик-Степ Флорс+ 2' 04
6.   Ксандро Мерис Ванти-Груп Гобер+ 2' 04
7.   Диего Роза Тим Скај+ 2' 04
8.   Еган Бернал  Тим Скај+ 2' 04
9.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 04
10.   Антоан Дишен Групама-ФДЖ+ 2' 04
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Лото НЛ-Џамбо8ч 14' 25
2.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Герајнт Томас Тим Скај+ 4
4.   Диего Роза Тим Скај+ 5
5.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 5
6.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 8
7.   Еган Бернал  Тим Скај+ 10
8.   Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 10
9.   Пјер Ролан ЕФ Едукејшн-Нипо+ 10
10.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 13
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал  Тим Скај25' 10
2.   Примож Роглич  Лото НЛ-Џамбо+ 4
3.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 18
4.   Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 48
5.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 06
6.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 21
7.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 26
8.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 28
9.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 30
10.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 43
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Лото НЛ-Џамбо8ч 39' 39
2.   Еган Бернал  Тим Скај+ 6
3.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 27
4.   Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 02
5.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 17
6.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 22
7.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 22
8.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 42
9.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 42
10.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 1' 55
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Јакоб Фуглсанг Астана4ч 18' 48
2.   Примож Роглич  Лото НЛ-Џамбо+ 48
3.   Еган Бернал  Тим Скај+ 48
4.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 48
5.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 50
6.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 09
7.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 09
8.   Хајме Росон Мовистар+ 2' 09
9.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 2' 09
10.   Мерхави Кудус Дименжн Дата+ 2' 09
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Лото НЛ-Џамбо12ч 59' 09
2.   Еган Бернал  Тим Скај+ 8
3.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 35
4.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 16
5.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 23
6.   Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 2' 32
7.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 49
8.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 49
9.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 09
10.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 3' 12
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое4ч 09' 51
2.   Михаел Меркев Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
4.   Тимоти Дипон Ванти-Груп Гобер+ 0
5.   Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
6.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
7.   Бенжамен Тома Групама-ФДЖ+ 0
8.   Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 0
9.   Михаел Албасини Мичелтон-Скот+ 0
10.   Самуел Димулен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Лото НЛ-Џамбо17ч 09' 00
2.   Еган Бернал  Тим Скај+ 8
3.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 35
4.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 16
5.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 23
6.   Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 2' 32
7.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 49
8.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 49
9.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 09
10.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 3' 12
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Тур де Романди 2018 биле доделувани четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси на етапите — десет секунди за етапниот победник, шест секунди за второпласираниот и четири секунди за третопласираниот. Немало временски бонуси на средните спринтови. Предводникот на пласманот ја добивал жолтата маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Тур де Романди 2018 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел и пласман за млад возач, кој се наградувал со бела маичка. Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите родени на и по 1 јануари 1993 можеле да учествуваат во пласманот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија 1 С.Ф. 24 16 12 8 4
Бодови за категорија 1 12 8 6 4 2
Бодови за категорија 2 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 3 5 3 2 1 0

Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала розевата, црната и сината маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добиваат доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања; постоеле шеснаесет категоризирани искачувања, поделени во три различни категории. На искачувањата од прва категорија, првите петорица возачи добивале бодови; првиот освојувал 12 бода. Бодови добивале исто така првите пет возачи на искачувањата од втора категорија, иако победникот освојувал само 8 бода. На искачувањата од третата категорија, само првите четворица возачи добивале бодови, а првиот меѓу нив добивал 5 бода. На искачувањата со етапни завршници во Шанпери и Лезен бодовите биле удвоени.

Бодови за спринтерскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
етапи 2 & 3 50 30 20 18 16 14 12 10 8 7 6 5 4 3 2
други етапи 30 25 22 19 17 15 13 11 9

Постои и бодовен пласман. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле меѓу првите 15 возачи на етапите. На рамните друмски етапи; за победа на етапа, возачот добивал 50 бода, второпласираниот 30 бода, 20 бода за третопласираниот и така надолу, сè до два бода за 15. место. На поединечните хронометри и планинските етапи, бодови биле доделувани исто така на 15 возачи, но 30 бода за победникот, 25 бода за вториот, 22 за третиот и така надолу, сè до два бода за 15. место. На секоја од етапите постоеле два средни спринта. Првиот возач на овие спринта освојувал петнаесет бода, вториот возач десет бода и третопласираниот шест бода. Победникот во пласманот ја добивал зелената маичка.

Последен поединечен пласман била наградата за борбеност. По секоја друмска трка, жирито избирало еден возач на основа на покажаното и напорот на етапата. Возачот го добивал црвениот број на следната етапа. По последната етапа, жирито го бирало најборбениот возач на целата трка.

Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно. Водечката екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време и секој член на победничката екипа добива маичка со жолт број на завршниот подиум.

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Награда за борбеност
 
Екипен пласман
 
П Мајкл Метјус Мајкл Метјус Мајкл Метјус недоделена Том Боли недоделена БМЦ Рејсинг Тим
1 Омар Фраиле Примож Роглич Примож Роглич Марко Минард Еган Бернал Марко Минард
2 Томас де Гент Томас де Гент Томас де Гент
3 Еган Бернал недоделена
4 Јакоб Фуглсанг Томас де Гент Еган Бернал ОАЕ Тим Емирати
5 Паскал Акерман Алекси Гужар
На крај Примож Роглич Томас де Гент Томас де Гент Еган Бернал Томас де Гент ОАЕ Тим Емирати

НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врскиУреди